Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Aziz nesin hafızdı, tefsir okudu sapıttı....ve öldü (1 Kullanıcı)

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
Aziz Nesin’in hikâyesi

Wikipedia’nın tarifiyle Türk ateisti. Şebinkarahisarlı Abdülaziz Efendi’nin oğlu. Ateş Nesin, dedesi Abdülaziz Efendiyi dini bütün, Abdülhamid hayranı ve sıkı bir Atatürk düşmanı olarak tarif etmekte. Aziz Nesin, mizah yazarı olmadan evvel subaydır. 1944’te Zonguldak’ta uçaksavar mevzileri yaptırırken vazifesini suiistimal ettiği gerekçesiyle TSK’dan ihraç edilir. Gazeteciliğe başlar. Sırf Amerikan yardımını eleştirdi diye 1947’de 10 ay mahkumiyet ve 3 ay sürgünle cezalandırılır. Aziz Nesin 1995’te öldüğünde vasiyeti gereği Çatalca’daki vakfının bahçesine gömülerek toprak düzleştirildi. Hiçbir dinî vazife eda edilmedi. İmran Öktem ve günümüz bazı isimleri nazara alındığında dinsizliğindeki samimiyetle onlara fark bindirdiği söylenebilir.Aziz Nesin’in buraya kadarki hikâyesi az-çok bilinir. Hatta eskinin antikomünist yazarları ordudan atılmaya dair farklı iddialara da sahiptir.Marksist ve ateist yazarın bu basit hikâyesi bilinir ama şimdi bahsedeceğim tarafı pek bilinmez.Dini bütün bir dedenin torunu nasıl olmuş da böylesine dinsizleşmiş?İstanbul’da Antik Dekor adıyla kaliteli bir ihtisas dergisi çıkar. Derginin eski sayılarından birinde Aziz Nesin’le yapılmış hayli uzun bir mülakat vardır. Okuyunca şaşırdım. Komünistliği ve dinsizliğiyle meşhur bir kalem, meğerse hayatının çok önemli bir bölümünde dindarmış. Aziz Nesin, orada aynen şöyle demektedir: ‘35 yaşıma kadar hafızdım. O yaşımda bir tefsir okudum ve dinsiz oldum.’Bu hazin bilgi hem yazarın biyografisi ve hem de Tefsir/meal okumaya dair önemli bir vesikadır.Tefsir okunmaz mı?İlmi ve ehliyeti olan elbette okur.Dinin bir ilim üzerinde yükseldiği unutulmamalı. İlimde ise silsileyi meratip/hiyerarşi esastır. O hiyerarşi sonunda yetki sahibi olunur. Sona varmak dirsek çürütmekle mümkündür.Hiçbirimiz bir tıp profesörünün yazdığı kitabı alıp kansere dair yorumu için mütalaada bulunmuyoruz. Ama herkes tefsiri masasına açıp, hatta Kur’an-ı kerimi eline alıp hükümler çıkartmak istiyor. Bu ilmen mümkün değildir. Mümkün diyenin kafasının karışmaması çok zor. İnsan zihni, ancak öğrendiğini layıkıyla kavrayabilir. Onun da belki bir kısmını. Öğrenme üstadla, hocayla olur.Fatiha suresi için yerine göre 7 cild tefsir yazılmıştır. Teknik bir çalışma olan bilgisayar kitabını aklımız almıyor. Mesnevi’yi anlayamıyoruz. Süleymaniye Camiinin büyüklüğüne inanırız. Ama ondaki mimari ilmini izahta zavallı kalırız. Bir kimsenin yürürlükteki kanunlar hakkında hüküm verebilmesi için ilk, orta, lise, üniversite, staj şeklinde 20 seneye yakın okuması gerekiyor. Bu zamandan sonra o kimse, hakim olmakta. Buna rağmen verdiği karar Yargıtay’da bozulabiliyor. Çünkü ilahi, gayrı ilahi, bütün kanunlarda sebep, niyet, diğer maddelerle illiyet gibi unsurlar vardır. İslam âlimleri, toprak altında. Onlar Allah için yaşayıp yazdılar.Şimdilerde ortalık din bezirganı dolu. Yazdıkları kitaplar belki alınıyor ama raftan inmiyor. İnse de zaten anlaşılmaz, sabredilip okunamaz. Akıl terazisine çekemeyeceği yük yüklenemez. Kur’an-ı kerim okumak sünnetken, meal okumak ne farzdır ve ne de sünnet. Allah, kimseyi Aziz Nesin’in akıbetine uğratmasın.

Yazan: Rahim Er

sonayg

Kayıtlı Kullanıcı
''Allah, kimseyi Aziz Nesin’in akıbetine uğratmasın.'' ................... amin...............................

sezer32

Kayıtlı Kullanıcı
Akıl terazisine çekemeyeceği yük yüklenemez. Kur’an-ı kerim okumak sünnetken, meal okumak ne farzdır ve ne de sünnet. Allah, kimseyi Aziz Nesin’in akıbetine uğratmasın.

Bence mealide tefsiride okumalıyız kalbimize Allah'ın emirleri daha sorgusuz bi şekilde kalbimize işler...
Bi ara namaz kılmıyordum bi sabah arabada giderken radyoda meal dinledim ve irkildim içimi korku sardı.O ayetten sonra öğle namazından itibaren namaza başladım ...Sonra ilk işim namazlarda okuduğumuz surelerin anlamlarını öğrenmek oldu namazda okuduğum surelerin anlamını gözden geçirince beynim sağa sola kaymıyor böylede bi faydasını gördüm biraz vaktinizi aldım kusura bakmayın artık :)

Allah, kimseyi Aziz Nesin’in akıbetine uğratmasın. Amin

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbim hiç birimizi bu durumlara düşürmesin inşallah amin

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Akıl terazisine çekemeyeceği yük yüklenemez. Kur’an-ı kerim okumak sünnetken, meal okumak ne farzdır ve ne de sünnet. Allah, kimseyi Aziz Nesin’in akıbetine uğratmasın.

Bence mealide tefsiride okumalıyız kalbimize Allah'ın emirleri daha sorgusuz bi şekilde kalbimize işler...
Bi ara namaz kılmıyordum bi sabah arabada giderken radyoda meal dinledim ve irkildim içimi korku sardı.O ayetten sonra öğle namazından itibaren namaza başladım ...Sonra ilk işim namazlarda okuduğumuz surelerin anlamlarını öğrenmek oldu namazda okuduğum surelerin anlamını gözden geçirince beynim sağa sola kaymıyor böylede bi faydasını gördüm biraz vaktinizi aldım kusura bakmayın artık :)

Haklısın kardeşim.. Meal, tefsir okumak şart!!

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı

Yanlış düşünüyorsunuz. Dinin hükümleri böyle şahıs bazında veya yaşanan olaylara göre verilmez. Bir şey yasaksa faidesinden çok zararı olur. Bunu unutmamak gerekir. Yasak olan bazı şeylerde bir kaç faide görüpte bu caiz olmalıydı denmez. Meal okumanın topluma hatta bütün islam alemine verdiği zararlar saymakla bitmez. Bu konu uzun bir konu Daha önce bunlarla ilgili bir çok başlık açmıştım. Oraya müracaat etmenizi acizane tavsiye ederim.

F

FiSeBiLiLLaH

Ne bileyim meal okumasına karşı çıkıyorsun sanırım milletinde seninde meal okumadığın arapçadan okuyup anladığını sandım.Arapça okuduğunu anlamıyorsan sen Kuranı sadece hatim etmek için mi okuyorsun.

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
Ne bileyim meal okumasına karşı çıkıyorsun sanırım milletinde seninde meal okumadığın arapçadan okuyup anladığını sandım.Arapça okuduğunu anlamıyorsan sen Kuranı sadece hatim etmek için mi okuyorsun.

Her arapça bilen Kuran-ı Kerim i anlasa idi, beyrut taki papazların islam alimi olması lazım gelirdi. Kuran-ı Kerimi anlamak için arapça bilmek yetmez. Arapça bilmiyorum diyerekte meal okunmaz. Arapçayı ve diğer akli ve nakli ilimleri (Kelam, usul-u kelam, tefsir, usul-u tefsir, fıkh, usul-u fıkh, ilm-i ahlak, fizik kimya astronomi, hendese vs. ) çok iyi bilen Resulullah efendimize kadar hocaları belli olan icazetli bir islam aliminin yazdığı ilmihal kitablarından islamiyet öğrenilir. Oda insandır hata eder dersen yanılırsın. Çünkü senin benim gibi cahillerin hatası daha çok olur. Hem alimlerin hatalarınada sevab verilmiştir. Çünkü ictihad hatasıdır.

_YUSUF_

Yönetici
Yahu kardaşlar boşuna tartışıyorsunuz, hüyela kardeşim, meal tefsir tabiki okuyacağız.Allah'u teala bu kitabı anlayalım yaşayalım diye gönderdi.Okuyacağız anlayacağız.Fisebillah kardeşim anladığım kadarı ile bunu söylüyor.(yanılıyorsam düzelt)
Fisebillah kardeşim, hüyela kardeşte anladığım kadarı ile diyorki kalkıp bu kıt ilmimizle hüküm çıkartmamalıyız.(yanılıyorsam düzelt)

Yani sözün özü okuyacağız anlamaya çalışacağız.Ama kalkıp meal tefsir okuduk diye hüküm çıkartmayacağız.Benim görüşüm bu yönde bilmem katılırmısınız.
Selam ve dua ile

F

FiSeBiLiLLaH

Yusuf kardeş güzel açıkladı.Huleya bu apaçık ayetleri çöldeki bedevi anlıyordu sen bu çağdaki insana anlamaz diyemezsin.Zaten bu sofiler yüzünden millet kuran-ı Kerimi duvara astı öylece bakıyor.Bir çocuk el atıp okumaya kalkışsa anası babası aman dokunma çarpılacaz diyerek nesilleri kurandan ettiler sünnettenden ettiler ilimden ettiler.
Ama Nutuk çok iyi anlaşılıyor herkes açıp okuyor Şiirler çalgılar türküler herkesin ağzından dilindi.Allah'ın kelamını nesillere sen anlamazsın diyerek haram ettiniz be.Allah hepsinin hesabını soracak elbet.

Birde şunun attığı başlığa bak ''Aziz nesin hafızdı tefsir okudu sapıttı ''..
Millet tefsir okursa meal okursa sapıtabilir onu demeye getiriyorlar şu fitneye bakın hele.
Doğru sofilerden öğrenin dininizi kestirmeden sapıtın hiç tefsirle zaman harcamaya gerek yok ))

Erzurumli

Kayıtlı Kullanıcı
Yusuf kardeş güzel açıkladı.Huleya bu apaçık ayetleri çöldeki bedevi anlıyordu sen bu çağdaki insana anlamaz diyemezsin.Zaten bu sofiler yüzünden millet kuran-ı Kerimi duvara astı öylece bakıyor.Bir çocuk el atıp okumaya kalkışsa anası babası aman dokunma çarpılacaz diyerek nesilleri kurandan ettiler sünnettenden ettiler ilimden ettiler.
Ama Nutuk çok iyi anlaşılıyor herkes açıp okuyor Şiirler çalgılar türküler herkesin ağzından dilindi.Allah'ın kelamını nesillere sen anlamazsın diyerek haram ettiniz be.Allah hepsinin hesabını soracak elbet.

Birde şunun attığı başlığa bak ''Aziz nesin hafızdı tefsir okudu sapıttı ''..
Millet tefsir okursa meal okursa sapıtabilir onu demeye getiriyorlar şu fitneye bakın hele.
Doğru sofilerden öğrenin dininizi kestirmeden sapıtın hiç tefsirle zaman harcamaya gerek yok ))

Yav sofilerden ne istiyorsun mübarek deki bazı sofiler şöyle böyle yapıyor şu genelleme yapmıyormusun bütün milletin hakkına tecavüz ediyorsun sonrada sana hak hukuk sorarlar diye nutuk atıyorsun.

Esselamu aleykum ,cümleten hayırlı bayramlar...

Ha bazı dediklerinde de doğrusun ama yanlış anlatıyorsun,babamlar bizede dedi kuran'a dokunma çarpılırsın diye ,ama cünüp dokunma,saygısız dokunma,bile bile abdestsiz dokunma dediler,yoksa bütün dertleri bizlerin kuran okuması olan adamlar neden bizi kurandan soğutsunlar,sırf muhalefet etmek için yazma gözüm,birde yazdınmı bana itici geliyor meramını anlatmaktan çok nefsinin nefretini döküyorsun yazılara sanki yazdığında boykot ettiğin şey islam adına değilde nefsin adına boykot etmiş gibisin...

Huyela kardeşin başlık olmamış gibi ama ancak başlık kendine ait değil aziz nesinin hafızdım sonra tefsir okudum kafir oldum sözünden kaynaklanan bir başlıktır,burada şunu sormak lazım kimin yazdığı tefsiri okudunda kafir oldun?

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
Yahu kardaşlar boşuna tartışıyorsunuz, hüyela kardeşim, meal tefsir tabiki okuyacağız.Allah'u teala bu kitabı anlayalım yaşayalım diye gönderdi.Okuyacağız anlayacağız.

Yusuf abi yanılıyorsunuz. Meal tefsir tabiki okuyacağız diye bir şey yok. Fıkh okumadan bunlara dalarsanız sapıtırsınız. Mealden tefsirden murad-ı ilahiyi anlayamazsınız. Bir alim bir ayeti kerimeyi 23 ayrı manada tefsir edebilir. Farklı alimlerin farklı tefsirlerini hiç katmıyorum bile. Dinden maksat yap yapma. Yani bu helal bu haram. Bunu bilmek lazım. Bunu ne meal nede tefsir size öğretmez. Neyin haram neyin helal olduğunu anlamak için meal veya tefsit okumaya kalkarsanız sapıtırsınız. 100 sene öncesine kadar meal diye bir şey yoktu. Cumhuriyetle beraber ortaya çıktı ki, kimlerin çıkarttığıda ortadadır. Tefsire gelince evet o kadar tefsir kitabları yazıldı. ama tefsir okumak belli bir alt yapı ister. Siz bu kadar cahil bırakılmış bir halka meal tefsir okuyun derseniz vebale girersiniz. Neden ilmihal ve fıkh okumak nefse zor geliyor dersiniz. Herkes meale yöneliyor.? Madem maksat Cenabı Hak kın rızasını kazanmak bunun için neyin helal neyin haram olduğunu bilmek gerekir. Buda ehli sünnet alimlerinin Allah rızası için yazdıkları fıkh ve ilmihal kitablarından öğrenilir. Reformistlerin, cahillerin, meallerinden değil.

Fisebillah kardeşim anladığım kadarı ile bunu söylüyor.(yanılıyorsam düzelt)
Fisebillah kardeşim, hüyela kardeşte anladığım kadarı ile diyorki kalkıp bu kıt ilmimizle hüküm çıkartmamalıyız.(yanılıyorsam düzelt)

Yani sözün özü okuyacağız anlamaya çalışacağız.Ama kalkıp meal tefsir okuduk diye hüküm çıkartmayacağız.Benim görüşüm bu yönde bilmem katılırmısınız.

Abi hüküm çıkartmayı zaten geçtik. Biz kimiz ki müctehidmiyiz. fisebilillah denen kişi kendisini çöldeki bedevi dediği eshabı kiramdan üstün görebilir, orası bizi ilgilendirmez, biz sizi ehli sünnet biliyoruz ve ona göre yazıyoruz. Piyasada kırk çeşit meal var kırkıda birbirini tutmaz. Hangi anlamaktan bahsediyorsunuz.?
Selam ve dua ile

Selam e dua eder dua beklerim.

_YUSUF_

Yönetici
Selam e dua eder dua beklerim.

Sevgili kardeşim
Senin dediklerini yani ilmihal bilgilerini herkesin bileceği düşünülerek tefsir ve meal okuyalım diyorum.Zaten her müslüman fıkıh bilgilerini bilmek zorunda değilmi.Fıkıh bilgilerini öğrenmek için değil senin dediğin gibi muradı ilahiyeyi anlamak için okuyacağız.Helali haramı yani ilmihal bilgilerini anlamak için için meal tefsir okumayacağız.Bunları meshepler fıkıh kitaplarına yazmış oralardan öğreneceğiz zaten.
Senin konu için şöyle söylemen gerekirdi diye düşünüyorum.''İlmihal bilgilerini bilmeyen bunları öğrenmek için kuranın mealine yada tefsirine başvurmamalı çünkü buradan doğru şekilde öğrenemez.Önce bunları öğrenmeli daha sonra yada paralel olarak meal tefsir okumalı, ve okuduğunu hüküm çıkarmak yada ilmihal bilgilerini tamamlamak için değil muradı ilahiyeyi anlamak ve taklidi imandan tafsili imana geçmek için okumalı'' demek gerekirdi.Nacizane düşüncelerim.Bilmem katılırmısın
Selam ve dua ile

F

FiSeBiLiLLaH

Nefsane değil Hakkı savunmak için yazıyorum Erzurumli kardeşim.Yazdıklarımı kabul etmede zorlanabilirsiniz o ayrı konu.İnsanlar dinini öğrenirken tabiki sahih kaynaklardan öğrenecek.Kuran ve sünnetten öğrenecek.Anlayışlayın en hayırlısı olan Selefi Salihinin anlayışına tabi olursak sorun çözülür...O övülmüş Allah'ın onlardan razı olduğunu onların da Allah'tan razı olduğu topluluğun fehmine uyarsak inşallah kurtulanlardan oluruz.

Huyela

Kayıtlı Kullanıcı
Sevgili kardeşim
Senin dediklerini yani ilmihal bilgilerini herkesin bileceği düşünülerek tefsir ve meal okuyalım diyorum.Zaten her müslüman fıkıh bilgilerini bilmek zorunda değilmi.Fıkıh bilgilerini öğrenmek için değil senin dediğin gibi muradı ilahiyeyi anlamak için okuyacağız.Helali haramı yani ilmihal bilgilerini anlamak için için meal tefsir okumayacağız.Bunları meshepler fıkıh kitaplarına yazmış oralardan öğreneceğiz zaten.
Senin konu için şöyle söylemen gerekirdi diye düşünüyorum.''İlmihal bilgilerini bilmeyen bunları öğrenmek için kuranın mealine yada tefsirine başvurmamalı çünkü buradan doğru şekilde öğrenemez.Önce bunları öğrenmeli daha sonra yada paralel olarak meal tefsir okumalı, ve okuduğunu hüküm çıkarmak yada ilmihal bilgilerini tamamlamak için değil muradı ilahiyeyi anlamak ve taklidi imandan tafsili imana geçmek için okumalı'' demek gerekirdi.Nacizane düşüncelerim.Bilmem katılırmısın
Selam ve dua ile

İyide güzel abicim aynı kapıya çıkıyor zaten. Sitede anket yap yada gücün yetiyorsa istanbul genelinde. Kaç müslüman eline bir fıkh ilmihal kitabı alıp bitirmiş. Halbuki ibni Abidin hazretleri (hanifi mezhebinde hüccettir) her müslümanın fıkhtan en az 200.000 mesele bilmesi gerekir buyuruyor. Ki bu sadece günlük hayatında harama mekruha düşmesin diye. Bu millet bunları becerdidemi meal ve tefsir tavsiye ediyoruz. Evet osmanlı gibi her şeyi ööğrenirsiniz, dininizi tastamam yaşarsınız, vakit bereketlidir, zaman boldur o zaman tefsir açar okursunuz. Halbuki millete sorsan beş vakit namazı kılmaya vakit bulamıyorum diyor. Nerdekaldı buna fıkh öğreticen de sonra tefsire geçecek.

Biraz insaf. Medrese yok mahallelerimizde ki gidip bir büyüğün dizinin dibinde ona sora sora tefsir okusun.

F

FiSeBiLiLLaH

İslamı o kadar zorlaştırdınız ki hiç kimse bu dini anlayamaz 3-5 göbeğini kaçıyan alim diye geçinen sofi şeyhleri anlıyor..Onlara sorsan hiçbir ilim tahsil etmeden tüm ilimlerini mana aleminde alıyorlar şu sapıklığa bakın.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt