Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ateist ahlak ??? (1 Kullanıcı)

coco1903

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar kafamı karıştıran bir soru var .
Nasıl bizler müslümanız ve kurana uyduğumuz sürece ahlaklı salih amel işlersek o kadar ahlaklı müslüman oluruz. Fakat bir ateist Allaha inanmasa da ahlaklı olabiliyor garibana yardım eder yalak söylemez içki içmez zina yapmaz hani böyle birisi elbet olur bu insanların ahlak derecesini ne olabilir ? Yada bu tür ateist insanlar olabilir mi ?

nemire(MERHUM)

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleykum

Sayın kardeşim Ateistlik başlı başına ahlaksızlığın ta kendisidir bu sebepten bu gibi kişilerin üzerinde konuşmaya bile değmez.

Saygılarımla.

selimoglu

Kayıtlı Kullanıcı
"Ateist'in Allah'a yaklaşması söz konusu olamaz. O, şirk halinde iken işlediği amellerden dolayı sevap da almaz. Çünkü Allah'a yaklaşan kişinin, kime yaklaştığını bilmesi şarttır''

Kâfir bir kimse sadaka, akraba ile ilişkiyi sürdürme vb. güzel ameller işle*se bile iman etmedikçe cennete giremez..

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
(İmansızların yaptıkları faydalı işler, fırtınalı bir günde rüzgârın savurduğu kül gibidir. Ahirette o işlerin hiçbir faydası olmaz.) [İbrahim 18]

(Kıyamette onların yaptıkları her işi toz duman ederiz.) [Furkan 23]

(Kıyamette en çok ziyana uğrayanlar, iyi işler yaptıklarını sanıp da, bütün çabaları boşa gidenlerdir.) [Kehf 103–104]

(Kâfir olarak ölenlerin yaptıkları işler, dünyada da, ahirette de boşa gider, Cehennemde devamlı kalırlar.) [Bakara 217]

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Kardeşimin sorusuna bir örnek gördüm , yıllar evvel ahlakı kur-an ahlakı gibi idi ama inkarcı idi.. gençlik işte bende az onu ikna etmeye çalışmıştım ama nafile hatta bir ara Kur-an'ı açıp ordan cevap bulayım derken şaşırdım,, onunla tartışmamam gerektiğini söylüyordu bıraktım ... ve yıllar sonra , hayat darbe vurdu eşi ayrılmak isteyince o insan başka bir insana döndü , ahlak mı? yasak yok ki , inanç yok ki
inandığı kominizim yıkıldı içki, zina zaten günah değil ona, ne kaldı ha? hani ahlak?
Yollarına az çağırmamışlardı, hep direnmiştim ama o sözler hep aklımda kalmış şüphe gibi , diken gibi onları bir bir yanıtlarını aradım ben sormasamda bana sorulduya , işte anla öyle kişilerle konuşmak bile başımıza neler açıyor?
Ya yolumu kaybetseydim? Allah korusun, inanmayın ve uzak durun kardeşlerim , Karanlıktan ve karanlık kişilerden uzak durmalı...

nemire(MERHUM)

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleykum

ne kadar güzel nasihatler ve örnekler vermişsiniz melissa26 kardeşim. Bu konu hakkında bir şey söylemek ve yazmak istemiyordum çünkü ateist kelimesini görünce hırsımdan ne yapacağımı ne diyeceğimi şaşırıyorum,bu konuda nefsime yeniliyorum Rabbim beni affetsin ama ne yapayamki Rabbimize bir saygısızlık yapıldımı yerimde duramıyorum,Ateistin ahlakımı olurmuş lain şeytan bile ateist değil yüce kitabımızda ben alemlerin Rabbinden korkarım diye itirafı var demekki ateistler şeytanda daha beter,Zaten Rabbimiz ayetlerinde bizlere şeytanlar cinlerden ve insanlardan da olur diye bildirmektedir.Bu nasıl sorudur adam ateist olacak ve iyi ahlaklı olacakmış,Acaba ateistlikten daha büyük bir ahlaksızlık varmı? yinede biz beddua etmeyelim çünkü bizler rahmet peygamberinin ümmetiyiz.Allah onlara tevbe nasip etsin.Son söz Rabbimizin ayetidir : Leküm diniküm veliyye din....Senin dinin sana benim dinimde bana.

Selam ve selametle kalınız.Saygılarımla.

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Aleykum selam, uzak kalmalı ama kaderde akrabalık gibi zorunlu haller olabiliyor , gençlik, cahillik faydam olur sanıyorsun, inanır sanırken çukura itilebiliyorsun. Ondan uzak kaldım , bu sefer yanımda duran insan yıllarca emekle dogrulugu , insanlığı öğreteceğim diyen eşim aynı ona döndü, aynı sorular, aynı karşı gelmeler anlamıyorum ne oldu?
Çok şükür kendine geldi biraz az çekmedim , tam olmasa da eh karışmıyor ibadetlerime artık normal görüyor.
Sanırım benim de suçum gelen ilhamları, mesajları aktarmak akılla tartan birine bunlar normal haller değil tabiki
Elimde değildi ki herkes anlar sanırdım, bana gelen herkes de var sanırdım, Şems hz gibi susmayı öğrendim galiba , yok hala öğrenemedim...
Allah razı olsun , can insan ...
Bir şey sorsam? Şimdi ister istemez Allah'ı sevenleri görünce sevgi oluşuyor , hatta farkettim nerde olsam ben onları, onlar beni farkediyor
bu beni rahatsız ediyor, fazlamı ? nasıl demeli ? bu biraz da Hak dostu arama merakından oluştu , acaba bu Allah dostu olur mu ? diye
gözlerimi yere diksemde nasıl oluyor buluyorum edepli insanları yinede .. nasıl oluyor? cami ararken, mescid ararken mecburen ...
Şimdi bunu gören ne der? kalbim rahatsız, bu ne arıyor der haklı ben olsam öyle düşünürüm..
Aramıyorum desemde hep Hak dostu arıyorum, sanki görünce tanıyacak haspa! (kötü kelimemi bu kalbimden çıkan azarlar beni)
Bu sorun oldu bundan kurtulmam gerek, Rabbim yardım et...
Selamun aleykum

nemire(MERHUM)

Kayıtlı Kullanıcı
Aleykum selam, uzak kalmalı ama kaderde akrabalık gibi zorunlu haller olabiliyor , gençlik, cahillik faydam olur sanıyorsun, inanır sanırken çukura itilebiliyorsun. Ondan uzak kaldım , bu sefer yanımda duran insan yıllarca emekle dogrulugu , insanlığı öğreteceğim diyen eşim aynı ona döndü, aynı sorular, aynı karşı gelmeler anlamıyorum ne oldu?
Çok şükür kendine geldi biraz az çekmedim , tam olmasa da eh karışmıyor ibadetlerime artık normal görüyor.
Sanırım benim de suçum gelen ilhamları, mesajları aktarmak akılla tartan birine bunlar normal haller değil tabiki
Elimde değildi ki herkes anlar sanırdım, bana gelen herkes de var sanırdım, Şems hz gibi susmayı öğrendim galiba , yok hala öğrenemedim...
Allah razı olsun , can insan ...
Bir şey sorsam? Şimdi ister istemez Allah'ı sevenleri görünce sevgi oluşuyor , hatta farkettim nerde olsam ben onları, onlar beni farkediyor
bu beni rahatsız ediyor, fazlamı ? nasıl demeli ? bu biraz da Hak dostu arama merakından oluştu , acaba bu Allah dostu olur mu ? diye
gözlerimi yere diksemde nasıl oluyor buluyorum edepli insanları yinede .. nasıl oluyor? cami ararken, mescid ararken mecburen ...
Şimdi bunu gören ne der? kalbim rahatsız, bu ne arıyor der haklı ben olsam öyle düşünürüm..
Aramıyorum desemde hep Hak dostu arıyorum, sanki görünce tanıyacak haspa! (kötü kelimemi bu kalbimden çıkan azarlar beni)
Bu sorun oldu bundan kurtulmam gerek, Rabbim yardım et...
Selamun aleykum

Aleykum selam

Ey güzel insan ey muhterem kardeşim,siz hak dostunu arıyorsunuz oysa hak sizin dostunuz O yüceler yücesi sizin kalbinizi mekân eylemiş,ailedeki bazı olumsuzluklardan bahsetmişsiniz hz.Asiyye 'yi hatırlayınız HZ.Mushap bin ümeyr'i hatırlayınız onlarda ailelerinden neler çekti ,merak etmeyiniz hak dostları birbirini tanır hisseder,siz onları onlar da sizi tanır. Bazı konularda susanlardan olmak gerekir çünkü ilahi sırlar onu taşıyana verilmektedir,hele dini inançları zayıf olanlara hiç bir sır söylememek daha doğrudur,çünkü alay ederler,olsun biz alay edilmekten şikayetçi değiliz bize meczup desinler mecnun desinler.Allah c.c kimin ne olduğunu hakkıyla bilendir.Bakalım mevla ne eyler ne eylerse güzel eyler.

Her türlü övgüye layık olan Allah'hu Teâlâ nın merhemeti ve selamı üzerinize olsun.Saygılarımla.

SuNGuR_Tegin

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar kafamı karıştıran bir soru var .
Nasıl bizler müslümanız ve kurana uyduğumuz sürece ahlaklı salih amel işlersek o kadar ahlaklı müslüman oluruz. Fakat bir ateist Allaha inanmasa da ahlaklı olabiliyor garibana yardım eder yalak söylemez içki içmez zina yapmaz hani böyle birisi elbet olur bu insanların ahlak derecesini ne olabilir ? Yada bu tür ateist insanlar olabilir mi ?
bu tür ateist insan çok nadir görülmektedir. bizzat kendim ateist bir forumda yazı yazmaktaydım zaten hiçbir maneviyat anlayışı olmayan bir kişinin ahlaklı bir karaktere sahip olması beklenemez. çoğunlugu sapık düşünceli ahlaktan uzak küfürden başka bir bilgi birikimi olmayan maymun olma (evrim teorisi) sevdası peşinde koşan lümpen takımıdır. tek bildikleri sabahtan akşama kadar tövbe haşa Yüce Dinimiz İslama hakaret etmektir. bunların tek amacı zehirli iğrenç fikirlerini boşlukta gezinen insanlara empoze etmektir.

coco1903

Kayıtlı Kullanıcı
kardeş yani bir ateist zina yapmaması hırsızlık kumar gibi kötülükleri yapmaması bi anlamda imkansız mı demek istiyorsunuz ??
bu tür ateist insan çok nadir görülmektedir. bizzat kendim ateist bir forumda yazı yazmaktaydım zaten hiçbir maneviyat anlayışı olmayan bir kişinin ahlaklı bir karaktere sahip olması beklenemez. çoğunlugu sapık düşünceli ahlaktan uzak küfürden başka bir bilgi birikimi olmayan maymun olma (evrim teorisi) sevdası peşinde koşan lümpen takımıdır. tek bildikleri sabahtan akşama kadar tövbe haşa Yüce Dinimiz İslama hakaret etmektir. bunların tek amacı zehirli iğrenç fikirlerini boşlukta gezinen insanlara empoze etmektir.

wside

Kayıtlı Kullanıcı
kardeş yani bir ateist zina yapmaması hırsızlık kumar gibi kötülükleri yapmaması bi anlamda imkansız mı demek istiyorsunuz ??

açıkçası iş icabı internetten tanıştığım yabancı ateist arkadaşlar var, samimi olarak arkadaş değiliz ama kurban bayramı geldiğinde bayramın mübarek olsun derler yani saygılılar ve dolandırıcılık veya hırsızlık yapmazlar... ticaretim oluyor sonuçta o insanlarla. haa ama zina içki vs dersen onlardan kaçacaklarını sanmam nasılsa onlar işin günah kısmını düşünmezler içkinin ve zinanında ahlaksızlığın bir türü olduğu kesin tabi ama bir adamı sırf sen ateistsin iyi olamazsın vs diye suçlamam. o yüzden hep iyi niyetli olanları doğru yolu bulurlar inşallah diye dua ederim. çünkü bir milleti veya dini veya grubu işte neyse hepsi aynıdır diye genellemek mantıksız olur hemde bize yakışmaz.

Ekleme: Ama benim en çok sinirlendiğim bu topraklarda yetişipte annesi babası ataları dindar olupta gerçekleri görüpte bile bile ateizme dönen insanlar, işte onlarda kafa yok ahlak yok küfür dolu onlar, onların iyi olacaklarını sanmam.

El-Endulusi

Kayıtlı Kullanıcı
Fakat bir ateist Allaha inanmasa da ahlaklı olabiliyor garibana yardım eder yalak söylemez içki içmez zina yapmaz hani böyle birisi elbet olur bu insanların ahlak derecesini ne olabilir ? Yada bu tür ateist insanlar olabilir mi ?

Kardeş önce şu içki ve zina meselesini açığa kavuşturayım. içkide içerler zinada ederler. Zaten evli dahi olsa evlilikleri zinadır ve avrupada yaşamış biri olarak yalanın alasını da söylerler. Arada istisnalar çıkar ama gelen kaideyi bozmaz. Şimdi genel olarak soruna geçelim. iyi ahlaklı olmanın müslümanı kafiri olmaz. Bir müslümanda bir kafirde iyi ahlaklı olabilir. Elektriği bulan edison bütün insanlığa büyük hizmeti olmuştur. Evet kafirlerden iyileri olabilir büyük hizmetler olanlarda olabilir. Fakat,

Evet bir fakatımız var tabi ki; Biz dünya hayatında yapılanları islam dairesinde (yani Allah c.c. ın koyduğu kanunlar ve düzen) almak zorundayız. Bir kafir ne kadar büyük iyilikler yapmış olsada hayatı boyunca içki içmeyip yalan söylemeyip zina yapmasa da gideceği yer cehennemdir ve orada ebedi kalacaktır. Fakat cehennemde ceza kademeleri vardır. tabi ki 100 kişiyi öldüren kafir ile bu iyilikleri yapan kafirlerin cezaları Allah-u Alem bir olmayacaktır. Doğrusunu Allah c.c. bilir.

Bu pencereden bakarsak kafirin güzel ahlakı ve iyilikleri kendisini cehennemden kurtarmayacaktır. Kaldıki kafir ne kadar iyilik yaparsa yapsın temiz kalpli olamaz. Zİra o kişi Allah c.c. küfür isnat edip Allah c.c. ı red ediyordur. Peki nasıl iyi bir insan Allah c.c. küfür edebilir. Bu sebeple iyi kalpli kafir yoktur, gerçekden kalbi temiz olan kişi Allah c.c. iman eder.

Bu sebeple sayılamayacak kadar çok iyilik yapmış bir kafir, en büyük günahları işlemiş günahkar ama son nefesde imanını kurtarmış bir müminin ayağından çıkan tozun zerresi olamaz. Zira o mümin en büyük iyiliği yaparak Allah c.c. isyan etmeyip iman etmiştir.

Sanırım sorunun cevabı tamamdır kardeş..

Eyvallah

SuNGuR_Tegin

Kayıtlı Kullanıcı

Aynen onu demek istiyorum. çünkü dinsel ve kültürel olarak onu kısıtlayan bir şey yok. zinayı yapmaması,içkiyi içmemesi için bir neden yok. bir maneviyat yok. biz hepimiz elhamdülillah müslümanız. ve Allah'ın emirlerini yapma gayreti içerisindeyiz, Allah'ın yasak ettiklerini yapmama telaşındayız. ha tam olarak yaparız yapmayız bu tartışılır elbette. ama inancı olmayan bir bireyin bu saydıklarını yapması çok doğaldır. çünkü onu bağlayan bir maneviyat yok.

bugün hindistanda 1 milyar putperest vardır. bu insanlar tabiki kafir tanımına uyan kişilerdir. ancak bunların inandıgı bir olgu vardır ve bu olgununda koydugu emir ve yasaklar vardır. onlar da kendi inançlarına göre emir ve yasaklara uyma telaşındadır. örneğin bir budist inancında zina yapmak yasak ise onlarda yapmamaya çalışır, içki içmek onların budist inancına göre günah ise onlarda günaha girmeme telaşındadır.

ancak ateist için bu durum sözkonusu değildir. çünkü ateist bir kişinin yanlışda olsa hiçbir inancı olmadıgı için bu gruba dahil olan insanların. zina yapmasıda,kumar oynamasıda, içki içmeside çok beklenen bir durumdur.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt