Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Aşk Kalıcı Olabilir mi? (1 Kullanıcı)

enise karadeniz

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Aşk Kalıcı Olabilir mi?

sengul yazdı:
elbetteki dünyevi aşklar geçicidir.ancak; seçtiğiniz kişiyle ahiret beraberliğini de düşünürseniz aşk kalıcı bir hal alır.önemli olan aşkı tüketmek değil.onu beslemektir.bence Allah sevgisi ve hizmet bilinciyle beslenen aşklar ,hiçbir zaman tükenmez.çünkü kur'an ahlakından feyiz almış olan kişiler elbetteki aşkı tüketmezler.daima yenilerler.bunun en güzel örneği peygamber efendimizin ,hatice annemize duyduğu aşktır.bu aşk,onun ebedi hayata göçüne kadar devam etmiştir.RAbbim hepimize o aşkı yaşamayı nasipetsin.inş.
s.a.
allah razı olsun kardeşim ama ben sana tam katılmıyorum..ben diğer kardeşlerim gibi aşka gelip geçici gözüyle bakmıyorum açıçası.aşk,onu yaşamak isteyen insana göre bi şekile girer.eğer dediğiniz gibi yanlızca sevgi boşluğunu doldurmak için aşık olunuyorsa o tabiki kısa süreli olur.ayrıca o aşk bile değildir.yanlızca bi ilgi hoşlanma yada benzer bişey.ayrıca aşk yoktur sevgi vardır sözüne de katılmıyorum.çünkü sevginin oluşması için ilk önce aşk gereklidir.aşk varsa sevgide ardından gelir.selametle..

e_m_i_n

Kayıtlı Kullanıcı

enise karadeniz yazdı:
sengul yazdı:
elbetteki dünyevi aşklar geçicidir.ancak; seçtiğiniz kişiyle ahiret beraberliğini de düşünürseniz aşk kalıcı bir hal alır.önemli olan aşkı tüketmek değil.onu beslemektir.bence Allah sevgisi ve hizmet bilinciyle beslenen aşklar ,hiçbir zaman tükenmez.çünkü kur'an ahlakından feyiz almış olan kişiler elbetteki aşkı tüketmezler.daima yenilerler.bunun en güzel örneği peygamber efendimizin ,hatice annemize duyduğu aşktır.bu aşk,onun ebedi hayata göçüne kadar devam etmiştir.RAbbim hepimize o aşkı yaşamayı nasipetsin.inş.
s.a.
allah razı olsun kardeşim ama ben sana tam katılmıyorum..ben diğer kardeşlerim gibi aşka gelip geçici gözüyle bakmıyorum açıçası.aşk,onu yaşamak isteyen insana göre bi şekile girer.eğer dediğiniz gibi yanlızca sevgi boşluğunu doldurmak için aşık olunuyorsa o tabiki kısa süreli olur.ayrıca o aşk bile değildir.yanlızca bi ilgi hoşlanma yada benzer bişey.ayrıca aşk yoktur sevgi vardır sözüne de katılmıyorum.çünkü sevginin oluşması için ilk önce aşk gereklidir.aşk varsa sevgide ardından gelir.selametle..

Aşk vücutta meydana gelen kimyasal ve biyolojik bir takım aktivitelerin hissi ifadesidir ! Ama sevgi ise güvenmenin en yüce biçimidir ! yani size şöyle anlatayım aşk bendenle ilgilidir ama sevgi ise Ruhla ilgilidir ! Sevmek için önce aşık olmak gerekebilir belki bu konudas haklı olabilirsiniz,ama bu aşk sevgiye dönüşmediği sürece rehber olmamalıdır insana !!

selamlar !

menekse_87

Kayıtlı Kullanıcı

bence aşk kalıcı değildir..öyle bişey olması imkansız

emine364

Kayıtlı Kullanıcı

aşkın tarifini şuanda bilimadamları biyolojik olarak açıklıyorlar insan genlerinin kendi genlerine yakın olan kişilere aşık oldukları yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.Benim fikrim eger bu araştırma doğru ise ilk olarak karşımızdaki kişiye önce aşık oluyoruz ve bir müddet sonra da o kişiye sevgi besliyoruz belkide aşkın son noktası olarakta ona karşı sonsuz bir güven duyuyoruz.
Allah'a emanet olurn
Hayırlı Akşamlar:)

tugce

Kayıtlı Kullanıcı
RE: selamun aleykum

RE: selamun aleykum

kesinlikle katılıyorum sana arkadaşım... bence aşk önemli değil önemli olan karşındaki kişiye olan sevgi.. aşk gelip geçicidir ama sevgi kalıcı... nasıl annemizi babamızı kardeşlerimizi seviyorsak bu bir sevgidir... allah inşallah karşımıza annemizi babamıızı sevdiğimiz gibi ,onların bizisevdiği gibi insanlarla karşılaştırır. sevgi uçlarda olmalı. gerekırse ölurcesıne öldururcesıne.

pekin

Kayıtlı Kullanıcı

ASK BEN CE VARDIR 2 CESİTTİR BİR ASK MEVLAYA DUYULAN DİGERİ MESNEVİYE DUYULAN AŞK ÖNCE ALLAHI SONRA SEVDİGİN NE OLURSA OLSUN KIZ AİLE NEBATAT NE OLURSA OLSUN ALLAH RIZASI İÇİN AŞK OLMALI BEN CE B UNU ÖNCE KENDİ NEFSİME SONRADA BURAYA AKTARIYORUM ESEN KALIN DOSLAR

ricebim

Kayıtlı Kullanıcı

S.a. Kardeşlerim ilk yorumumu bu konuda yapmak istedim. Sorulan soru "Aşk Kalıcı olabilirmi" ama nedense çoğu kişi aşkın varlığından yokluğundan yada inanıp inanmamaktan vaz geçmiş. Aşk elbette vardır aşk ilahi bir duygudur bence ama kalıcılık denince işte orda Kalıcı aşk yalnızca Allahadır çünkü her gün onu sevecek bir nimet bir değil binbir nimet muhakkak vardır olacaktır. Ama bir beşer ne kadar yetişebilirki sevdiğine ikramda bulunmaya beşere duyulan aşk her anın birbirine benzemeye başlamasından sonra etkisini yitirir bide sıkıntılar başladımı hepden biter. Ama Mevlaya olan aşkın bitmesi inanan bir mü'min için imkansızdır. Birazcık başını kaldırıp etrafına baksa Mevlaya biraz daha aşık olmamak mümkün değildir. Odurki Lutfu bol ve geniş olan sevene onun kahrıda hoş gelir lutfuda En Güzel övgülere Layık olan odur. Biz ise günhkarlar Mevlam Hepimizi Bağışladığı kullarından eylesin. Ve Kardeşlerim Allah rızasını gözeterek sevmek sevilmek aşık olmaj hem zor hem tatlı hem acı yinede mademki gönlümüzde böyle bir helal duygu var onu yaşarken Allah rızasını gözetmeyi nasib eylesin cümlemize Mevlam.
Allaha Emanet Olun.

gecem

Kayıtlı Kullanıcı

ricebim yazdı:
S.a. Kardeşlerim ilk yorumumu bu konuda yapmak istedim. Sorulan soru "Aşk Kalıcı olabilirmi" ama nedense çoğu kişi aşkın varlığından yokluğundan yada inanıp inanmamaktan vaz geçmiş. Aşk elbette vardır aşk ilahi bir duygudur bence ama kalıcılık denince işte orda Kalıcı aşk yalnızca Allahadır çünkü her gün onu sevecek bir nimet bir değil binbir nimet muhakkak vardır olacaktır. Ama bir beşer ne kadar yetişebilirki sevdiğine ikramda bulunmaya beşere duyulan aşk her anın birbirine benzemeye başlamasından sonra etkisini yitirir bide sıkıntılar başladımı hepden biter. Ama Mevlaya olan aşkın bitmesi inanan bir mü'min için imkansızdır. Birazcık başını kaldırıp etrafına baksa Mevlaya biraz daha aşık olmamak mümkün değildir. Odurki Lutfu bol ve geniş olan sevene onun kahrıda hoş gelir lutfuda En Güzel övgülere Layık olan odur. Biz ise günhkarlar Mevlam Hepimizi Bağışladığı kullarından eylesin. Ve Kardeşlerim Allah rızasını gözeterek sevmek sevilmek aşık olmaj hem zor hem tatlı hem acı yinede mademki gönlümüzde böyle bir helal duygu var onu yaşarken Allah rızasını gözetmeyi nasib eylesin cümlemize Mevlam.
Allaha Emanet Olun.
B)

ricebim

Kayıtlı Kullanıcı

gecem yazdı:
ricebim yazdı:
Allaha Emanet Olun.
B)

S.a kardeşim Yazdığım yorum tamamen kendi içimden gelen düşüncelerdi Fakat bana "KURAN IN HARAM KILDIĞI ŞEYLERİ HELAL ADDEDEN KİMSE KUR'AN A İNANMAMIŞTIR
*''Onlar agizlariyla Allah'in nurunu söndürmek isterler. Kafirler istemese de Allah nurunu mutlaka tamamlayacaktir.''(Tevbe-32)" ayetini cevap olarakmı yazdın pek anlamadım ama Düşüncem yanlışmı yani bilmeyerek Allahın Haram kıldığı bir şeye ben helalmi demek istedim Aşk ilahi bir duygudur diyerek yalnış mı konuştum aceba. "Sevgi" kelimesinin "Aşk" kelimesinin karekterlerine bakmak bile insana kötü bişey gibi gelmiyo ben de helal dir diye düşündüm. Kardeşim Biraz tereddüte düştüm tekrar bana yorumla ilgili bilgi verirsen sevinirim. Allah Razı Olsun

ricebim

Kayıtlı Kullanıcı

ricebim yazdı:
gecem yazdı:
ricebim yazdı:
Allaha Emanet Olun.
B)

S.a kardeşim Yazdığım yorum tamamen kendi içimden gelen düşüncelerdi Fakat bana "KURAN IN HARAM KILDIĞI ŞEYLERİ HELAL ADDEDEN KİMSE KUR'AN A İNANMAMIŞTIR
*''Onlar agizlariyla Allah'in nurunu söndürmek isterler. Kafirler istemese de Allah nurunu mutlaka tamamlayacaktir.''(Tevbe-32)" ayetini cevap olarakmı yazdın pek anlamadım ama Düşüncem yanlışmı yani bilmeyerek Allahın Haram kıldığı bir şeye ben helalmi demek istedim Aşk ilahi bir duygudur diyerek yalnış mı konuştum aceba. "Sevgi" kelimesinin "Aşk" kelimesinin karekterlerine bakmak bile insana kötü bişey gibi gelmiyo ben de helal dir diye düşündüm. Kardeşim Biraz tereddüte düştüm tekrar bana yorumla ilgili bilgi verirsen sevinirim. Allah Razı Olsun

:) Pardon o senin imzanmış yeni fark ettim ama içime öle bi şüphe düştü işte Biden o Ayeti Görünce. Mevlam Cümlemizi Onun Rızasına uyan Kullarından eylesin.

red21rose

Kayıtlı Kullanıcı

selamün aleyküm, iki gönül bir olunca samanlık seyran olmuyomu. ;)

ricebim

Kayıtlı Kullanıcı

red21rose yazdı:
selamün aleyküm, iki gönül bir olunca samanlık seyran olmuyomu. ;)

Aleykum selam. Malesef Kardeşim iki gönül bir olsada bu zamanda samanlık olmadığından seyranda olmuyo :) Samanlık eskide kaldı. Artık en az başını sokacak kendine ait evin varsa mutlusun. Aeo.

Allah_affetsin

Kayıtlı Kullanıcı

mavi22 yazdı:
s.a
ben aşka inanmıyorum. ama sevgi emek ister, hergün beslenmek ister. tek isteğim ilk ve tek olarak birisini sevmek son nefesime kadar.a.e.o.B)

arkadaşa katılıyorum..bende inanmıyorum aşka..baki olan tek şey sevgidir ve gerçektende emek ister.evet aşk vardır ama biter bitişinin sonunda ya sevgiye dönüşür ya da nefrete..buda gerçek olan tek şey..herkesin aşkının sevgiye dönüşmesi dileğiyle Allah' a emanet olun...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt