Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Arkadaşlarım yazıyı okudunuz mu(tesettürle ilgili) (1 Kullanıcı)

duyggu

Kayıtlı Kullanıcı
Tesettür hakkında bazı püf noktalara değinmek istedim maalesef tesettür konusunu çevremizde çok yanlıs anlayan kardeşlerimiz var tesettüre yakıstıgı için giren kardesimizden tutunda, ailesi tarafından zorla tesettüre girenine kadar veya tesettürün ne oldugunu bilmeden tesettüre giren kardeşlerimiz var bu yazımızda çok kısa bir şekilde üç – beş şık ile bazı önemli püf noktalara değinmek istiyorum

Tesettürlü bir kardesimizi baz alarak şıklarımıza geçiyoruz

- Tesettürden kasıt sacınızın bir telinden tutunda ayak tırnağınıza kadar vucüdunuzdan hiçbir uzuv’nun görülmemesi yani ziyetlerin saklanmasıdır

- Elbiseler bol olmalı

- Vucut hatları belli olmamalı

- İster kot olsun ister Kumaş, Pantolon giyilmemeli
Peygamber efendimiz erkege benzeyen kadına, kadına benzeyen erkege lanet etmiştir bu konuda ki hadis-i şerifler

“Rasûlullah (s.a.s.), kadın elbisesi giyen erkeğe de, erkek elbisesi giyen kadına da lânet etti.” (Ebû Dâvud, 4/60)

“Rasûlullah (s.a.s.), (giyinmede, yürüyüşte ve sâir davranışlarda) erkeğe benzemeye özenen kadına lânet etti.” (Ebû Dâvud, 4/61)

“Rasûlullah (s.a.s.), kadın gibi davranan erkeklere de, erkeğe benzemeye özenen kadınlara da lânet etti.” (Tirmizî, Tuhfetu’l-Ahvezî, 8/70)

“Rasûlullah (s.a.s.), kendini kadına benzeten erkeklere de, erkeklere benzemeye özenen kadınlara da lânet etmiştir.” (Buhârî, 7/55: İbn Mâce, 1/614; Kütüb-i Sitte, 7/493)

- Pardesü veya Çarşaf altına da olsa pantolunun hiçbir çeşiti giyilmemeli

- Baş örtüsü veya eşarbın üst tarafı kaldırılmamalı
Peygamber efendimiz bu şekilde başörtüsü örtenleri deve hörgücüne benzetmiş ve cennetin kokusunu alamayacaklar diye buyurmustur bu konuda ki hadis-i şerif

“Ateş (cehennem) ehlinden iki sınıf vardır, henüz onları görmedim.
(Birinci sınıf) Yanlarında sığır kuyruğu gibi bir şeyler taşıyıp onlarla insanlara vuran kimseler…
(İkincisi) Giyinmiş çıplak kadınlar ki, bunlar Allah’a taatten (itaatten) dışarı çıkmışlardır. Bunlar (hem kendileri baştan çıkmıştır), hem de başkalarını baştan çıkartırlar. Başları deve hörgücü gibidir. Bu gibi kadınlar, Cennet’e girmek şöyle dursun, onun kokusunu bile alamazlar. Halbuki Cennet’in kokusu şu şu kadar uzak mesafeden hissedilir.”
(Hadîsin ravisi Ebu Hureyre hazretleridir.)

- Deve hörgücüne benzetilmesi saçların açık veya kapalı olarak toplanıp yüksekçe bağlanması şeklinde anlaşılabilir. Açık olarak yapanlar daha büyük günah işlemekle beraber kapalı olanların da dikkat etmesi gerekir

- Elbise, pardesü veya baş örtüsü cok renkli olmamalı dikkat cekici olmamalı aksine sade olmalı

- Pardesü veya eteklerde yırtmaç kesinlikle olmamalı

- İnce ve ten renginde çorap giyilmemeli

- Moda olsun diye güzellik için güneş gözlüğü v.s. kullanılmamalı

- Karsındakini etkileyecek sıklıkta – ağırlıkta parfüm kullanmamalı

- Tesettür mağazaları tesettürü çok yanlış anlatıyor bu yanlışa düşmeyelim araştıralım

- Gerektiğinden fazla altın ve ziynetle gezilmemeli
( kollar kuyumcu dükkanı gibi olmamalı )

Unutmayınız ki ;

- Tesettürün modası olmaz

- Rabbimizin emridir yerine getirirsiniz yada getirmezsiniz karar sizindir

- Tesettür beşikte başlar mezara kadar devam eder

- Sade ve bol giyerekte şık olabilirsiniz

- Önemli olan şıklıkmı dır ? Allah’ın rızasımı dır ?

Fatih ONAT alıntıdır:Tesettürün Püf Noktaları

Bir de Dır giysisi varmış parça parça galiba bu giysiyi bilen varsa lütfen açıklar mı?

Çarşafın yasaklanması
Sual: II. Abdülhamid Han, kadınların çarşaf giymesini niçin yasaklamıştır?
CEVAP
Bu husustaki emrin özeti şöyledir:
Büyük İslâm devletinin ayakta durması, kadın ve erkek bütün Müslümanların her türlü hâl ve hareketlerinde dinin hükümlerine uymalarına bağlıdır. Aksi hâl, Allah korusun, gerek fertler, gerek devlet için, maddî ve manevî sonsuz zararlara sebep olacağından, İslam kadınlarının Allah’ın emirlerinden olan örtünme usul ve kaidelerine, fevkalade dikkat ve itina etmeleri gerekir. Bu çarşaflar, İslam kadınlarınca örtünmeye asla münasip ve müsait olmadığı gibi, bazı münasebetsiz erkekler tarafından da, kötü maksatlarla giyilebilir. Dindarlık ve maslahat bakımından meydanda olan zararlarından ötürü, gereği uygun bir şekilde anlatılarak, kadınların çarşaf giymelerinin yasaklanması Padişah emri iktizasındandır. (Yıldız Saray-ı Hümâyûnu Baş Kitabet Dairesi 5894; 2 Nisan 1892 Hükümdar Başkâtibi)

Halebi-i kebir’de, (Kadınlar dır denilen örtüyle örtünür. Dır’ın yakası göğüsten ayağa kadar açıktır) buyuruluyor. Demek ki, İslâm kadınlarının çarşafla örtünmeleri, sonradan âdet oldu. Şimdi, çarşaf âdet olan yerlerde çarşafla, manto âdet olan yerde geniş manto ve kalın baş örtüsüyle örtünmelidir. (S. Ebediyye)
http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=1046

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
Hoş geldin kardeşim üyeliğin hayırlı ve daim olsun :)

kardeşim malesef senin dediğin gibi :( ALLAH cümlemize hidayet versin nefsimize bırakmasın.

gizem b

Kayıtlı Kullanıcı
katılıyorumm sana rabbim herkezin yar ve yardımcısı olsun vee kendinden başka kimseyede muhtaç ettirmesinn unutmayalım ki o merhametlilerin en merhametlisi affedendirr :( rabbim bizleride affet

duyggu

Kayıtlı Kullanıcı
tesekkurler hemen okutuyorum cevremdekı bayanlara...

İlginize teşekkür ederim.

Lütfen herkes birbirine okutmaya gayret etsin. Çok yanlış düşünenler var en azından yanlışlarını görürler, gerisi onlara kalmış.

Dır giysisi hakkında bilgisi olan var mı acaba hanımlar?

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı
Çevremdeki bir kaç insana söyledim ama kulak asan yok
Baktım diğer gün yine aynı
Ee napayım ben daha üzlüyorum ama elimden bişey gelmez dua etmekten başka

ZehraGönül

Kayıtlı Kullanıcı
Dır hakkında bilgi sahibi olursanız lütfen yazın çünkü ilk defa duyuyorum...

duyggu

Kayıtlı Kullanıcı
Çevremdeki bir kaç insana söyledim ama kulak asan yok
Baktım diğer gün yine aynı
Ee napayım ben daha üzlüyorum ama elimden bişey gelmez dua etmekten başka

Sağlık olsun hatalarını umarım işleri güçleri kalmadığında görürler.

duyggu

Kayıtlı Kullanıcı
Dır hakkında bilgi sahibi olursanız lütfen yazın çünkü ilk defa duyuyorum...

Burdur'da Somali'den gelen aileler kalıyor. Ben siyah hanımlara bakıyorum beline kadar gelen bir baş örtüsü takıyorlar ve altına geniş bir şey giyiyorlar sanırım Dır bu. O başörtüsü çok uzun ve kapanmak için geçerli.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt