Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Arefe Günü ORUÇ ve 1000 İHLÂS...Var mısınız? (1 Kullanıcı)

emin-43

Kayıtlı Kullanıcı
Hadisi şeriflerde buyuruluyor ki:

(Arefe günü tutulan oruç, bin gün [nafile] oruca bedeldir.)

(Aşûre günü orucu bir yıllık, Arefe günü orucu da, iki yıllık [nafile] oruca bedeldir.)

(Arefede tutulan oruç, iki bin köle azat etmeye, iki bin deve kurban kesmeye ve yolunda cihâd için verilen iki bin ata bedeldir.)

(Arefe günü [Besmele ile] bin İhlâs okuyanın günahları affedilir ve duâsı kabul olur.)

Yarın tutalım inşallah kardeşim

salavatqetir

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm arefe günü oruç tutmaya ve 1000 ihlas okumaya bende varım
Allah razı olsun

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Zilhicce ayının 9. günü olan 15.11.2010 Pazartesi günü yani AREFE GÜNÜ...

Oruç Tutalım...:a15:
1000 İhlâs okuyalım...:a15:

Var mısınız?

Arefe günü

[Besmele ile]
1000(Bin) İhlâs okuyanın...
Günahları affedilir ve duâsı kabul olur..."

Ne dersiniz...???

Arefe günü, ORUÇ TUTUP - 1000 İHLÂS okuyalım mı?

gülsengül

Kayıtlı Kullanıcı
Selamünaleyküm değerli kardeşlerim
Bende varım tabiki çok şükür Rabbime kavuşturdu oruç tutuyorum, İhlası şerifide vakit oldukça okuyorum inşaallah tamamlarım akşama kadar..
Rabbim cümlemizin oruçlarını makbul, dualrını kabul eylesin..
Bütün din kardeşlerimizin ve islam aleminin mübarek kurban baytramını kutlar hayırlara vesile olmasını dilerim..
Daha nice bayramlarda beraber olmak duasıyla..Allaha emanet olunuz..
selam ve dua ile..

gülsengül

Kayıtlı Kullanıcı
Arefe günü

Sual: Arefe günü neler yapmak gerekir?

CEVAP: Arefe günü yapılacak işlerden bazıları şunlardır:

Arefe günü sabah namazından, bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar, 23 farz namazın bitiminde selam verince, teşrik tekbiri okumak vacibdir. Bir kere, (Allahü ekber, Allahü ekber. La ilahe illallah. Vallahü ekber, Allahü ekber ve lillahil-hamd) denir. Camiden çıktıktan sonra veya konuştuktan sonra, okumak lazım değildir. İmam tekbiri unutursa, cemaat terk etmez. Erkekler, yüksek sesle okuyabilir. Bu tekbir getirilen günler, Arefe, bayram ve eyyam-ı teşrik denilen üç gündür, hepsi beş gün ediyor. İlk güne Arefe, ikinci güne bayram, Zilhicce’nin 11, 12 ve 13. günü olan diğer üç güne de, eyyam-ı teşrik [teşrik günleri] deniyor.
Zilhiccenin ilk 9 günü oruç tutmak sevabdır, fakat Arefe günü oruç tutmak daha çok sevabdır. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Arefe günü oruç tutana, Âdem aleyhisselamdan, Sur’a üfürülünceye kadar yaşamış bütün insanların sayısının iki katı kadar sevab yazılır.) [R. Nasıhin]

(Arefe günü tutulan oruç, bin gün [nafile] oruca bedeldir.) [Taberani]

(Arefe günü tutulan oruç, iki bin köle azat etmeye, iki bin deve kurban kesmeye ve Allah yolunda cihad için verilen iki bin ata bedeldir.) [T. Gâfilin]

(Arefe günü tutulan oruç, geçmiş ve gelecek yılın günahlarına kefaret olur.) [Müslim]

(Arefe günü [Besmeleyle] bin İhlâs okuyanın günahları affolup duası kabul olur.) [Ebu-ş-şeyh]

(Şeytan, Arefe gününden başka bir günde daha zelil, rezil, hakir ve kinli görülmez.) [İ. Malik]

(Allahü teâlâ, Arefe günü kullarına nazar eder. Zerre kadar imanı olanı affeder.) [Gunye]

(Arefe gecesi ibadet eden, Cehennemden azat olur.) [S. Ebediyye] (İbadet olarak, ilim öğrenmek en faziletlisidir. İlmihal okumakla en uygun ilmi öğrenmiş oluruz.)

(Duanın faziletlisi, Arefe günü yapılanıdır.) [Beyheki]

(Arefe gününe hürmet edin! Arefe, Allah’ın kıymet verdiği bir gündür.) [Deylemi]

(Arefe günü, kulağına, gözüne ve diline sahip olan mağfiret olur.) [Taberani]

Kulağına sahip olmak, gıybet, çalgı gibi haram olan şeyleri dinlememektir. Eğer biz istemeden kulağımıza gelmişse, günah olmaz. Gözüne sahip olmak da, haram olan şeylere bakmamak ve mubah olarak baktığı şeylerden ibret almaktır. Diline sahip olmaksa, yalan söylememek, dedikodu etmemek, laf taşımamak, kötü söz söylememek, hatta boş şey konuşmamak, kimseyi diliyle incitmemek demektir. Bunlara riayet eden Arefe gününü değerlendirmiş olur.

suvese

Kayıtlı Kullanıcı
Selamünaleyküm ben de Allah kabul ederse oruçluyum 1000 ihlasıda tamamladım biraz önce ..... rabbim kabul etsin inşallah......

Bütün din kardeşlerimizin ve islam aleminin mübarek kurban baytramını kutlar hayırlara vesile olmasını dilerim..

Y

YAGMURBEY

Selamın aleyküm

besmele ile 1000 ihlas okudum ve ALLAH ın izniyle oruçluyum

cümleten hayırlı bayramlar olsun

gulum.se

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm bende oruçluyum. 1000 ihlasımıda okudum. Inşallah rabbim kabul etsin hepimizin oruçlarını ihlaslarımız, dualarımızı inşallah...
Hayırlı ve bereketli bayram geçirmeniz duasıyl inşallah hepimiz..
Hayırlı bayramlar...
Allaha emanet olun inşallah..

F

FiSeBiLiLLaH

Rabbim oruçlarımızı kabul etsin.Bidat olan ibadetleri yapmaktan ve uydurma hadislerle amel etmektende ona sığınırım...

salavatqetir

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm bu gün bende oruçluyum 1000 ihlas okundu Allah hepimizin oruçlarını ve dualarını kabul etsin
sitedeki bütün kardeşlerime hayırlı bayramlar dilerim

Dağ Çiçeği

Kayıtlı Kullanıcı
Orucumu tuttum ama 600 İhlas okuyabildim bu saate kadar.
Gece tamamlayacağım artık..Rabbim kabul eder inşallah..

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
selamun aleyküm bu gün bende oruçluyum 1000 ihlas okundu Allah hepimizin oruçlarını ve dualarını kabul etsin
sitedeki bütün kardeşlerime hayırlı bayramlar dilerim

Orucumu tuttum ama 600 İhlas okuyabildim bu saate kadar.
Gece tamamlayacağım artık..Rabbim kabul eder inşallah..

Yarın tutalım inşallah kardeşim

selamun aleyküm arefe günü oruç tutmaya ve 1000 ihlas okumaya bende varım
Allah razı olsun

inşallah ben de varım

Selamünaleyküm değerli kardeşlerim
Bende varım tabiki çok şükür Rabbime kavuşturdu oruç tutuyorum, İhlası şerifide vakit oldukça okuyorum inşaallah tamamlarım akşama kadar..
Rabbim cümlemizin oruçlarını makbul, dualrını kabul eylesin..
Daha nice bayramlarda beraber olmak duasıyla..Allaha emanet olunuz..
selam ve dua ile..

Selamünaleyküm ben de Allah kabul ederse oruçluyum 1000 ihlasıda tamamladım biraz önce ..... rabbim kabul etsin inşallah......

Selamın aleyküm

besmele ile 1000 ihlas okudum ve ALLAH ın izniyle oruçluyum

cümleten hayırlı bayramlar olsun

selamün aleyküm bende oruçluyum. 1000 ihlasımıda okudum. Inşallah rabbim kabul etsin hepimizin oruçlarını ihlaslarımız, dualarımızı inşallah...
Hayırlı ve bereketli bayram geçirmeniz duasıyl inşallah hepimiz..
Hayırlı bayramlar...
Allaha emanet olun inşallah..

Rabbim oruçlarımızı kabul etsin.Bidat olan ibadetleri yapmaktan ve uydurma hadislerle amel etmektende ona sığınırım...

Bende okuyacağım inşallah.
Allah dualarımızı kabul etsin.

Allah Celle Celalühu razı olsun kardeşlerim...
Rabbim yaptığımız tüm ibadetlerimizi en güzel bir şekilde kabul etsin inşallah...

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
Hayırlı günler diliyorum.
Oruçlarımı tuttum.1000 ihlas suresi okudum.allah kabul etsin.binlerce şükürler olsun. Yapmış olduğumuz ibadetleri rabbim dergahında kabul etsin inşallah.

mavci

Yönetici
Hayırlı günler diliyorum.
Oruçlarımı tuttum.1000 ihlas suresi okudum.allah kabul etsin.binlerce şükürler olsun. Yapmış olduğumuz ibadetleri rabbim dergahında kabul etsin inşallah.

Allah Celle Celalühu razı olsun kardeşim...
Aminnn...
Rabbim yaptığımız tüm ibadetlerimizi en güzel bir şekilde kabul etsin inşallah...

narinim

Kayıtlı Kullanıcı
bende arefe gunumu oruclu geçirdim..1000 İhlasımı okudum..Ogüne mahsus olan namazımı kıldım tesbihlerimi çektim.. Tamamen ibadetle dolu çooook güzel bir gün geçirdim..

Mevlam kabul etsin inşalALLAH

mavci

Yönetici
bende arefe gunumu oruclu geçirdim..1000 İhlasımı okudum..Ogüne mahsus olan namazımı kıldım tesbihlerimi çektim.. Tamamen ibadetle dolu çooook güzel bir gün geçirdim..

Mevlam kabul etsin inşalALLAH

Allah Celle Celalühu razı olsun kardeşim...
Aminnn...

bir_umut

Kayıtlı Kullanıcı
ben de bu güzelliğe bu sitede başladım bu site vesile oldu yani:)

Allah kabul etsin inş.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt