Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

((Allah'ın(C.C) Kullarına Merhameti)) (1 Kullanıcı)

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı
Hiç düşündünüz mü; Hazreti Allah (cc) kullarını ne kadar seviyor, cehenneme gitmemelerini ne kadar istiyor?
İsterseniz sözü uzatmadan bir kudsî hadisin hatırlatmasına bir göz atalım, sonra diğer misallere geçebiliriz.
Rabbimizin en çok sevdiği şey nedir, biliyor musunuz?
Kudsî hadiste şöyle bildiriliyor:
__ Rabbimiz kulunun işlediği amelleri içinde en çok tevbesini sever.
__Neden?
__Çünkü tevbe eden kul cehennemden kurtulur da ondan. Rabbimiz de kulunu cehennemden kurtaran ameli çok sever.

Hatta bir ana, yavrusunu ateşe atmayı nasıl istemezse Rabbimiz de kulunu cehenneme atmayı ondan çok daha fazla istemez.

Nitekim bir defasında ashabdan biri bir çocukluk hatırasını anlatırken demişti ki:
__Çalılıkta dolaşırken bulduğum bir kuş yuvasından yavruları alıp koynuma koymuştum. Tam bu sırada yavrunun anası başımda dolaşmaya başladı, acıdım, yavruları bırakmak için ihramımı açmaya çalıştığım sırada kuş hemen koynumdaki yavrusunun yanına daldı, kanatlarını yavruları üzerine gerip kollamaya başladı.

Efendimiz (sav)in buna sorusu şöyle oldu:
__ Bu annenin yavrusuna bu kadar acıması sizi hayrete mi düşürdü?
Efendimiz (sav) şunu ilave etti: – Hiç şüpheniz olmasın Allah (cc)ın kullarına acıması bu annenin acımasından (kıyas kabul etmeyecek derecede) fazladır.
Bir defasında kadının biri çocuğunu kaybetmiş, deli gibi bir oraya bir buraya koşuyor, yavrusunu arıyor, bulduğu yabancı çocukları da bağrına basıp hemen oracıkta emdiriyordu.
Kadının bu heyecanını gören Efendimiz (sav) yanındakilere;
__ Böylesine şefkatli şu kadın hiç yavrusunu ateşe atar mı, diye sordu.
__ Atmaz! dediler.
Efendimiz (sav) de tasdik etti;
__ Ben de öyle biliyorum, atmaz, dedikten sonra buyurdu ki:
__ İşte Allah (cc) da bu kadından çok fazla merhametlidir. Kullarını ateşe atmaz, onlar kendilerini ateşlik amelin içine atmadıkça!

Evet, evet. Allah (cc) kullarını ateşe atmaz, kullar kendilerini ateşlik işin içine atmadıkça!

Bir yolculuktan dönülüyordu. Mola verilmiş, bir kadın da ateş yakarak hazırlık yapmaya başlamıştı. Ateşin alevleri yükselince kadın koşuşturan çocuğunun ateşe düşmesinden korktuğu için hemen onu bağrına bastı ve ateşe düşmesi halindeki dehşeti de tasavvur ederek buna gönlünün dayanamayacağını hayal edip orada bulunan Efendimiz (sav)e dönerek sordu:
__ Sen Allah (cc)ın peygamberisin değil mi? Efendimiz (sav) de;
__ Hiç şüphen olmasın, buyurdu.

Bunun üzerine kadın şöyle dedi:
__ Allah (cc)ın kullarına merhameti bir ananın yavrusuna olan merhametinden daha çok değil mi?
Efendimiz (sav):
__Hiç şüphen olmasın öyledir, buyurunca kadın:
__ Öyle ise bir ana yavrusunu ateşe atmaz, diye sızlandı.

Efendimiz (sav)in gözleri yaşardı da buyurdu ki:
__ Yüce Allah (cc) ancak kendisine isyan edenleri ateşe atar. Müstahak olmayanları asla!
Demek oluyor ki, Allah (cc) kullarını ateşe atmayı asla istemiyor, sonsuz merhamet ve şefkati ateşi gerektirmiyor. Ancak kullar dürüst hareket etmiyor, ille de ateşlik işler yapıyor, birilerine zulmediyor, haksızlıkta bulunuyor, Yaradanına da isyandan geri kalmıyor, böylece kendi amelleriyle kendilerini ateşe attırıyorlarsa bu da kulların kendi tercihleri...

Sözün özü bu olsa gerektir!..
((Ahmed Şahin)

esedturkey07

Kayıtlı Kullanıcı
RE: ((Allah'ın(C.C) Kullarına Merhameti))

ya nettte açık renk yazı gözlere zararlı rica etsem yazının rengini değiştirir misin?B)B)B)B)B)B)B)B)B)

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı

buyur kardeşim.yazı rengini değiştirdim.şimdi okuyabilirsin..selam ve dua ile

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Ya Güler Kardeşim bu gece biraz rahatsızım ama o kadar güzel yazmışsın ki kopamıyorum yazdıklarınızı okumadan. Oysa gerçekten hiç nete girmeye niyetim bile yoktu. Allah sziden razı olsun. Elbette Rabbimiz affedicidir. Elbette mağfiret edicidir ama biz kullar o kadar asiyiz ki, son nefesimize kadar neredeyse ateş için çırpınıp duruyoruz.
Rabbim kabir azabından ve cehennem azabından yani ateşten hepimizi korusun ve hidayete eren kullarından eylesin.
Selam ve dua ile.

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı

konak yazdı:
Ya Güler Kardeşim bu gece biraz rahatsızım ama o kadar güzel yazmışsın ki kopamıyorum yazdıklarınızı okumadan. Oysa gerçekten hiç nete girmeye niyetim bile yoktu. Allah sziden razı olsun. Elbette Rabbimiz affedicidir. Elbette mağfiret edicidir ama biz kullar o kadar asiyiz ki, son nefesimize kadar neredeyse ateş için çırpınıp duruyoruz.
Rabbim kabir azabından ve cehennem azabından yani ateşten hepimizi korusun ve hidayete eren kullarından eylesin.
Selam ve dua ile.
selamun aleyküm kardeşim.amin kardeşim inşAllah.kardeşim çok çok geçmiş olsun..rabbim şifalar versin..inş hafif bir rahatsızlıktır kardeşim..tamda konumuza ddenk geldi ya,normalde biz kullar biraz rahatsızlığımız kıymetini pek bilmiyoruz..rabbim o kadar merhamet edici ki bu ufak rahatsızlıklar ile biizm ufak günahlarımızı affediyor..işte böyle bir YAR'ımız var..rabbim tekrardan acil şifalar versin kardeşimm.kendine iyi bak inşAllah:)selam ve dua ile..

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı

Rabbim sizden razı olsun kardeşim o kadar bilgileniyorum ki okudukça Rabbime şükrediyorum.O Rahman merhametiyle yarlığasın bizi .selamun aleykum

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı

ecmain olsun kardeşim.inşAllah..rabbim şükrünü artırarak daim etsin inşAllah kardeşim.sağolasın.selam ve dua ile.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

s.a.
Bu konu ile ilgili bir kaç kelamda biz edelim müsadenizle,

birgün harun reşid behlül daneyi alıp yanına getirmeleri için adamlarına emir verir.
adamlar her yeri arar behlülü bulamazlar. nice sonra behlül çıkagelir,
Harun reşid neredeydin diyem sorar, o da derki
biraz ateş lazım olduda cehenneme gittim ateş almak için der
harun reşid sorar ne yaptın aldınmı ya der,
behlül nerde efendim, meğer oraya kişi ateşini yanında ****ürürmüş der

"KULA BELA GELMEZ HAK YAZMADIKÇA,
HAK BELA YAZMAZ KUL AZMADIKÇA."

CENNET UCUZ DEĞİL, CEHENNEM DAHİ LÜZUMSUZ DEĞİL."

"İMANSIZLIK AHİRETE GİTMEYE DEĞİL, ANCAK CENNETE CİRMEYE MANİDİR."

K.S.E.O.

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı

mtekik yazdı:
s.a.
Bu konu ile ilgili bir kaç kelamda biz edelim müsadenizle,

birgün harun reşid behlül daneyi alıp yanına getirmeleri için adamlarına emir verir.
adamlar her yeri arar behlülü bulamazlar. nice sonra behlül çıkagelir,
Harun reşid neredeydin diyem sorar, o da derki
biraz ateş lazım olduda cehenneme gittim ateş almak için der
harun reşid sorar ne yaptın aldınmı ya der,
behlül nerde efendim, meğer oraya kişi ateşini yanında ****ürürmüş der

"KULA BELA GELMEZ HAK YAZMADIKÇA,
HAK BELA YAZMAZ KUL AZMADIKÇA."

CENNET UCUZ DEĞİL, CEHENNEM DAHİ LÜZUMSUZ DEĞİL."

"İMANSIZLIK AHİRETE GİTMEYE DEĞİL, ANCAK CENNETE CİRMEYE MANİDİR."

K.S.E.O.
aleykümselam kardeşim.ALlh(CC) razı olsun.paylaşımın çok güzle..evet cehennem ateşimizi biz yanımızda alıp ****ürüyoruz..rabbim yardımcımız ollsun inşALlah..selam ve dua ile

neslihantuncel

Kayıtlı Kullanıcı

çok güzel B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Evet Yaratıcımız gerçekten bizleri çok seviyor. Küçük günahlarımızı affetmesi yanında aslında bize hergün kendisini anmamızı da sağlıyor. Bak şimdi iyiyim.
Selam ve dua ile

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı

konak yazdı:
Evet Yaratıcımız gerçekten bizleri çok seviyor. Küçük günahlarımızı affetmesi yanında aslında bize hergün kendisini anmamızı da sağlıyor. Bak şimdi iyiyim.
Selam ve dua ile
ne güzel kardeşim.bunun bilincinde olupta şükredebilmek ne güzle kardşeim.sağolasın..selam ve dua ile

ilbeyi

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMÜN ALEYKÜNNE BACIM! EVET GÜZEL BİR YAZI RABBİM RAZI OLSUN. İNSANLARIMIZ ,KARDEŞLERİMİZ BUNLARI BİLİYOR AMA YİNEDE KENDİNİ ATEŞE ATAN KELEBEKLER GİBİ ATEŞE DOĞRU UÇMAYA DEVAM EDİYOR.

elzem

Kayıtlı Kullanıcı

güler kardeşim böyle güzel faydalı paylaşımlardan dolayı ALLAH sizden razı olsun
RABBİM DE bizi sadık kullarından eylesin

konak

Kayıtlı Kullanıcı

guler yazdı:
konak yazdı:
Selam ve dua ile
ne güzel kardeşim.bunun bilincinde olupta şükredebilmek ne güzle kardşeim.sağolasın..selam ve dua ile

Güler kardeşim; yaratacımıza şükürler olsun ki, bizler müslüman bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmişiz. Aslında en büyük şansımız bu bence. Rabbim hepimizi bağışlasın ve cennetine nail etsin.
Selam ve dua ile.

El-Cebbar

Kayıtlı Kullanıcı

Rabbim hepimize bu imtihanda zaferler nasip eylesin.Cennette bu forumdaki kardeşlerimizle birlikte muhabbetleşmeyi nasip eylesin.
Saygı ve Sevgi il.e

takan

Kayıtlı Kullanıcı

kardeşim allah razı olsun

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı

ECMAİN OLSUN KARDEŞLERİM.SAĞOLASINIZ....YARADANIMIZA SIĞINALIM,DUA EDELİM,MERHAMET DİLENELİM,UMUTLU OLALIM..SELAM VE DUA İLE

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı

cümlemizden inşAllah kardeşim..birde kardeşim Allah(CC) küçük harfle yazılmaz..lütfen dikkat edelim ve (CC) Koyalım inş..selam ve dua ile

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Rabbim idrak edeceğimiz her türlü iyi işimizin sonucunun Allah (CC)'ı anma ile olmasını nasip etsin.
Selam ve dua ile.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt