Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ALLAH CC SEVGİSİNE BAŞKASINI KATMAMAK (1 Kullanıcı)

SUMRU

Yasaklı Kullanıcı
Katılım
1 Ağu 2006
Mesajlar
578
Tepki puanı
0
Puanları
0
Birçok sözlerini işitiyorum, en çok şunları söylüyorsun:

- “Kimi sevsem aramız açılıyor. Ya ölüyor, ya kayboluyor. Yahut aramıza düşmanlık giriyor. Çoğu zaman malım kayboluyor, param elimden çıkıyor. Bu yüzden dostlarımla bozuşuyorum.”

Ey Allah’ın (CC) sevgili kulu, Allah (CC) Gayyur’dur. Sevgisine kimsenin ortak olmasını istemez. Sevgilisine bakılmaya bile razı olmaz. Kendi sevdiği kulu başkasına vermez. Hal böyle iken sen başkasına bağlanıyorsun. Şu Ayet-i Kerimeleri işitmedin mi?:

- “Allah (CC) onları, onlar da Allah’ı (CC) sever.”

- “İnsanlar ve cin tayfasını bana ibadet ederler diye yarattım.”

Bazı müfessirler ibadeti, sevgi olarak açıklamışlardır.

Rasulullah (SAV) Efendimiz bir hadis-i şerifte şöyle buyurdu:

- “Bir kul, Allah (CC) tarafından sevilince, iptilaya uğrar; buna sabrederse iktina gelir başına.”

- “İktina nedir?”

Diyen bir Sahabî’ye (RA):

- “Çoluğunu çocuğunu, malını, mülkünü alır.”

Buyurdu. Çünkü mal ve evlat, Allah (CC) sevgisine perdedir. Hakk’ın (CC) sevgisi bölünmez. İki sevginin arasına giren yanar.

Mala ve evlada sevgi çoğalınca, Hakk (CC) sevgisi azalır. İnsan bu sevgisinden ceza görür. Çünkü Allah’a (CC) bir nevi şirk koşmuştur. Halbuki Allah (CC) zatına ve sıfatına şirk koşanları sevmez. Gayyur ve her şeyden üstündür. Kendine karşı duran her şeyi yok eder. Ta ki, sevdiği kulun kalbi yalnız zatına dönsün. İşte o zaman:

- “Allah (CC) onları, onlar da Allah’ı (CC) sever.”

Ayetinin manası tecelli eder.

Bu tecelli bir süre devam ederse, sonunda Hakk’a (CC) karşı koşulan ortaklar yani şirk yok olur. Mal, çocuk ve şehevi arzular isteği gider. Mal sevgisi kalmaz. Kötü hisler ölür. Veli olmak, başa geçmek, keramet sahibi olmak, kat, makam, dereceler istenmez olur. Cennet ve onun dereceleri gözden silinir. Kalbdeki şahsi irade, temenni yok olur. Suyu saf, içi temiz bir kap halini alır. Çünkü ilahi tecelli onu kaplamıştır. Bu arada kalb yolunu şaşırdıkça ilahi tecelli onu yola getirir. Kendinden başka her şeyi yok eder. Zaten başkası için oraya yol kalmamıştır. Mevlanın (CC) azamet ve ceberut kuvvetleri orayı sarmıştır. Bunlardan başka her şey için arada bir uçurum vardır. İlahi saltanatın vadileri o imanlı kalbin etrafını çevirmiştir. Oraya yabancı yol bulamaz. Şayet bulacak olsa bile yokluğu mani olur.

Bir çok kimselerin yüksek derecelere erdiği olmuştur. Bunlar yetişmiş olmalarına rağmen, bazı ufak tefek işlerle uğraşırlar. Bunlara yaptığı o işler zarar vermez. Çünkü hiçbiri, kalb cihetine yanaşamaz. Zaten o dereceye eren kul, bunları ilahi iradeye dayanarak yapar. Onlar; ilahi arzu icabı olduğundan, o sevgili kula bir lütuf ve keramet olur. Onun yüzünden birçok zavallı kimseler geçinir. Ayrıca bundan başka, çokça sevap kazanır. Sonra o işler bir başka yönden kulu tecrübe sayılır.

Kul, şahsi arzusunu karıştırmadığı süre işler iyi gider. Teslim olunca daha iyi gider. Kötülüklere karşı, o nimetler bir nevi kalkan sayılır. Şöyle ki: Parası olur, haramdan kurtulur. Çocukları olur kimseden yardım istemez. Ailesi olur, harama göz dikmez. Velhasıl dünya ahiret selamet olur…Kaynak: Gavsulazam Abdulkadir-i Geylani (KSA), Fütûh-ul Gayb (Gizliden Sesler)
 

OKU

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
10 Ağu 2006
Mesajlar
267
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: ALLAH CC SEVGİSİNE BAŞKASINI KATMAMAK

- r0;Allah (CC) onları, onlar da Allahr17;ı (CC) sever.r1;

- r0;İnsanlar ve cin tayfasını bana ibadet ederler diye yarattım.r1;

Bazı müfessirler ibadeti, sevgi olarak açıklamışlardır.

Rasulullah (SAV) Efendimiz bir hadis-i şerifte şöyle buyurdu:

- r0;Bir kul, Allah (CC) tarafından sevilince, iptilaya uğrar; buna sabrederse iktina gelir başına.r1;

- r0;İktina nedir?r1;

Diyen bir Sahabîr17;ye (RA):

- r0;Çoluğunu çocuğunu, malını, mülkünü alır.r1;

Buyurdu. Çünkü mal ve evlat, Allah (CC) sevgisine perdedir. Hakkr17;ın (CC) sevgisi bölünmez. İki sevginin arasına giren yanar

ÇOK
İNCE
BİR
KONU
A.R.O
 

DIDEM

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
18 Tem 2006
Mesajlar
231
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: ALLAH CC SEVGİSİNE BAŞKASINI KATMAMAK

EMEĞİNE SAĞLIK KARDEŞİM...
ALLAH RAZI OLSUN..
ALLAH'A EMANET OL..SELAMETLE..B)
 

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
31 Tem 2006
Mesajlar
1,474
Tepki puanı
1
Puanları
0
Yaş
45
Konum
ALMANYA/MANISA
RE: ALLAH CC SEVGİSİNE BAŞKASINI KATMAMAK

COK GÜZEL OLMUS KARDES ALLAH RAZI OLSUN.ANNAEANNEM AKLIMA GELDI
14 YASINDA EVLENDIRILMIS DEDEM 40 YASINDA IMIS.2 OGLU OLMUS ARDINDAN BI KIZ TÜTÜN KIRMAYA GITMIS BEBEGI CADIRDA BIRAKMIS KAYINVALIDE VE GÖRÜMCELERI COK ACIMASIZ I$ BITSIN ÖYLE GIT DEMISLER I$ BITTIGINDE BEBEK ÖLMÜS KARINCALAR SARMIS BILE. SONRA ANNEM DOGMUS DEDEM COK SINIRLI BI INSANMIS COK DÖVERMIS(BUNU ANNEANNEM HIC ANLATMAZ) ANNEANNEMI YINE HAMILE KALMIS 9UNCU AYINA GELMIS DEDEM MANISA YA GITMIS VE BIDAHADA DÖNEMEMEIS YOLDA KALP KRIZI GECIRMIS CAY TASMIS ÖLÜSÜNÜ BILE GÖRMEMISLER.3 GÜN SONRA DAYIM DOGMUS.GELINLERI TORUNLARI ÖLDÜ VE HALA AYAKTA DURUYOR DUL KALAN OGLUNA BAKIYOR ALLAH RAZI OLSUN:(
 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt