Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Akraba Evliligi (iceri----) (1 Kullanıcı)

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleykum arkadaslar..

Gecenlerde bir dostumla konusuyorduk. Suan bilgisayarima gecirmekte oldugum kitabin bir bolumunu ona okumami istedi, okudum. Fakat kahramanlar arasindaki bir nisan; arkadasimin tepkisini aldi. Soyle ki;

Diyelim ki evlendiniz, esinizin kizkardesi de sizin erkek kardesinizle nisanlandi. Olay bu!

Neyse konustuk falan. Ben de dedim ki; "Peygamberimiz'de, bazi sahabilerde akraba evlilikleri yapmislardir"
O dedi ki "Sonradan bu yasaklanmistir. 7. gobekten yakin akrabanla evlilik yasak dinimizde" dedi..

Ben tabi sok oldum. Ve meraklandim da.. Dinimizde boyle bir yasak var midir, ya da bu konudaki haram anlayisi nasildir? Benim bildigim kadariyla bu ayet boyle bir seyin olmadigini gosteriyor..

Size (şunlarla evlenmeniz) haram kılındı: Analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, kardeş kızları, kız kardeş kızları, sizi emziren analarınız, süt bacılarınız, karılarınızın anaları, birleştiğiniz karılarınızdan olup evlerinizde bulunan üvey kızlarınız - eğer onlarla henüz birleşmemişseniz, (kızlarını almaktan ötürü) üzerinize bir günah yoktur - kendi sulbünüzden gelen oğullarınızın karıları ve iki kız kardeşi bir arada almanız Ancak geçmişte olanlar hâriç Şüphesiz Allah, çok bağışlayan, çok merhamet edendir" (Nisa-23)

Ey peygamber, biz, ücretlerini (mehirlerini) verdiğin eşlerini, Allah’ın sana ganimet olarak verdiği (savaş esirlerinden) elinin altında bulunan (cariyeleri), amcanın, halalarının, dayının ve teyzelerinin seninle beraber göç eden kızlarını sana helâl kıldık Bir de kendisini (mehirsiz olarak) peygambere hibe eden ve peygamberin de kendisini almak dilediği inanmış kadını, diğer mü'minlere değil, sırf sana mahsus olmak üzere (helal kıldık) Biz, eşleri ve ellerinin altında bulunan (cariyeleri) hakkında müminlere ne farz ettiğimizi bildik (onların bu hususta ne yapması lâzım geldiğini açıkladık) ki, sana bir zorluk olmasın, (sen bir sıkıntıya, güç bir duruma düşmeyesin) Allah, çok bağışlayan, çok merhamet edendir" (Ahzab/50)

Simdi sizden de bu konu hakkinda dusunceleri soruyorum.. Oyle ki arkadasimin -ki dinini bilen, ibadetlerini yapan biri ve bence imanli da biri- bu bilgisinin yanlis olmadigini ona soylemek, onu bu konuda aydinlatmak ayrica kendi kitabimda da gerekirse duzenleme yapmak lazim gelir..

Simdiden hepinizden Allah razi olsun..

_YUSUF_

Yönetici
Aleyküm Selam
Tefsir kitaplarından nisa23'ün tefsirine bakarsanız yada arkadaşınıza bakmasını söylerseniz yeterlidir.Ulemalar orada bu ayeti gereği gibi açıklamışlardır.
Din hakkındada kafasına göre fetva verenin yeri cehennemdir.Dinin yasaklamadığı birşeyi heva ve hevisine uymuyor diye haram kılmaya kalmak Allah karusun insanı mürted yapar.Din hakkında konuşurken daha dikkatli olmak lazım.

mezunsözel

Kayıtlı Kullanıcı
hiç böyle bir şey duymadım

arkadaşınız nerede okumuş bunu?

ayrıca dediğiniz meseleye kız değişi derler ki onlar zaten akraba olmazlar

bi mahsuru yoktur(dinen)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt