Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

AKIL kullanmak / sahibi olmak (1 Kullanıcı)

Sevginingücü

Kayıtlı Kullanıcı
Allah C.C. buyuruyor, aklınızı kullanmazmısıniz, aklınızı kullanın, akıl sahiplerinden olun.
İstedik ki, bizden olmayan bir şeyleri size arz edelim.

" Allah, hikmeti dilediğine verir. Kime hikmet verilmişse, şüphesiz ona çokça hayır verilmiş demektir. Bunu ancak akıl sahipleri anlar."
Bakara Suresi, Ayet 269

Sevginingücü

Kayıtlı Kullanıcı
" Ey insanlar! Size Rabbinizden kesin bir delil (Hazreti Muhammed) geldi ve size apaçık bir nur (Kur’an) indirdik."
Nisa Suresi, Ayet 174

Sevginingücü

Kayıtlı Kullanıcı
" Allah’ın nurunu ağızlarıyla söndürmek istiyorlar. Oysa kâfirler hoşlanmasalar da Allah, nurunu tamamlamaktan başka bir şeye razı olmaz."
Tevbe Suresi, Ayet 32

Sevginingücü

Kayıtlı Kullanıcı
" Allah, göklerin ve yerin nurudur. O’nun nurunun temsili şudur: Duvarda bir hücre; içinde bir kandil, kandil de bir cam fânûs içinde. Fânûs sanki inci gibi parlayan bir yıldız. Mübarek bir ağaçtan, ne doğuya, ne de batıya ait olan zeytin ağacından tutuşturulur. Bu ağacın yağı, ateş dokunmasa bile neredeyse aydınlatacak (kadar berrak)tır. Nur üstüne nur. Allah, dilediği kimseyi nuruna iletir. Allah, insanlar için misaller verir. Allah, her şeyi hakkıyla bilendir."
Nur Suresi, Ayet 35

Sevginingücü

Kayıtlı Kullanıcı
" Onlar ağızlarıyla Allah’ın nurunu söndürmek istiyorlar. Hâlbuki kâfirler istemeseler de Allah nurunu tamamlayacaktır."
Saf Suresi, Ayet 8

Sevginingücü

Kayıtlı Kullanıcı
" Ey iman edenler! Allah’a içtenlikle tövbe edin. Umulur ki, Rabbiniz sizin kötülüklerinizi örter, peygamberi ve onunla birlikte iman edenleri utandırmayacağı günde Allah sizi, içlerinden ırmaklar akan cennetlere sokar. Onların nurları önlerinden ve sağlarından aydınlatır, gider. “Ey Rabbimiz! Nûrumuzu bizim için tamamla, bizi bağışla; çünkü senin her şeye hakkıyla gücün yeter” derler."
Tahrim Suresi, Ayet 8

Sevginingücü

Kayıtlı Kullanıcı
Sahi bir atasözü vardır;

Anlayana, Sivrisinek saz,
Anlamayana, Davul, zurna az.

Kalın sağlıcakla... 🤲

Sevginingücü

Kayıtlı Kullanıcı
Peygamberleri, onlara dedi ki: “Biz ancak sizin gibi birer insanız. Fakat Allah, kullarından dilediğine (peygamberlik) nimetini bahşeder. Allah’ın izni olmadıkça, bizim size bir delil getirmemiz haddimize değil. Müminler ancak Allah’a tevekkül etsinler.”
İbrahim Suresi, Ayet 11

Sevginingücü

Kayıtlı Kullanıcı
Allah C.C. Peygamber olacak insanı dilerse , daha doğmadan seçer, doğdukdan sonra onu yetiştirir, büyütür konuşturur.. insanlara mucize eder..

Bebek şöyle konuştu: “Şüphesiz ben Allah’ın kuluyum. Bana kitabı (İncil’i) verdi ve beni bir peygamber yaptı.”
Meryem Suresi, Ayet 30

Sevginingücü

Kayıtlı Kullanıcı
“Nerede olursam olayım beni kutlu ve erdemli kıldı ve bana yaşadığım sürece namazı ve zekâtı emretti.”
Meryem Suresi, Ayet 31

Sevginingücü

Kayıtlı Kullanıcı
“Babacığım! Doğrusu, sana gelmeyen bir ilim bana geldi. Bana uy ki seni doğru yola ileteyim.”
Meryem Suresi, Ayet 43

Sevginingücü

Kayıtlı Kullanıcı
Zamanımızda maalesef insanlar geçmişten ders almıyorlar.
Keşke..
Allahu Tealanın vahyinden ders alsalardı..
Belkide;
Pek çok konuda hayati sıkıntılar yaşanmazdı.!

( AFET, SIKINTI VE FELAKETLER )

Galiba, neyse..
Inşallah Allahu Teala sıkıntılarımızı def eder..
Insanlara adap, edep nasip eder.

* Lût’u da peygamber olarak gönderdik. Hani o, kavmine şöyle demişti: “Gerçekten siz, sizden önce dünyada hiçbir toplumun yapmadığı bir hayâsızlığı işliyorsunuz.”
Ankebut Suresi, Ayet 28

* “Siz hâlâ erkeklere yanaşacak, ( meşru ) yolu kapayacak ve toplantılarınızda edepsizlik yapacak mısınız? ”. Kavminin cevabı, “Eğer doğru söyleyenlerden isen, haydi Allah’ın azabını getir bize” demeden ibaret oldu.
Ankebut Suresi, Ayet 29

* (Lût) “Ey Rabbim! Şu bozguncu kavme karşı bana yardım et” dedi.
Ankebut Suresi, Ayet 30

* Elçilerimiz (melekler) İbrahim’e müjdeyi getirdiklerinde, “Biz, bu memleket halkını helâk edeceğiz, çünkü oranın ahalisi zalim kimselerdir” dediler.
Ankebut Suresi, Ayet 31

* İbrahim, “Ama orada Lût var” dedi. Onlar, “Orada kimin bulunduğunu biz daha iyi biliriz. Biz, onu ve ailesini elbette kurtaracağız. Ancak karısı başka. O, geri kalıp helâk edilenlerden olacaktır.”
Ankebut Suresi, Ayet 32

* Elçilerimiz Lût’a geldiklerinde, Lût, onlar yüzünden tasalandı, onlar hakkında çaresizlik içine düştü. Elçiler ona, “Korkma, üzülme. Biz, seni ve aileni kurtaracağız. Ancak karın başka. O, geride kalıp helâk edilenlerden olacaktır.”
Ankebut Suresi, Ayet 33

* Şüphesiz biz, bu memleket halkı üzerine, fasıklık ettiklerinden dolayı gökten bir azap indireceğiz.
Ankebut Suresi, Ayet 34

* Andolsun biz, aklını kullanacak bir kavm için o memleketten ibret alınacak apaçık bir delil bıraktık.
Ankebut Suresi, Ayet 35

Sevginingücü

Kayıtlı Kullanıcı
" Hani Rabbin meleklere, “Ben kuru bir çamurdan, şekillendirilmiş balçıktan bir insan yaratacağım. "
Hicr Suresi, Ayet 28

" Hani, Rabbin meleklere şöyle demişti: “Muhakkak ben çamurdan bir insan yaratacağım.”
Sad Suresi, Ayet 71

" Hani, Rabbin meleklere, “Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım” demişti. Onlar, “Orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birini mi yaratacaksın? Oysa biz sana hamd ederek daima seni tesbih ve takdis ediyoruz.” demişler. Allah da, “Ben sizin bilmediğinizi bilirim” demişti. "
Bakara Suresi, Ayet 30

" Her nefis ölümü tadacaktır. Sizi bir imtihan olarak hayır ile de şer ile de deniyoruz. Ancak bize döndürüleceksiniz. "
Enbiya Suresi, Ayet 35

Sevginingücü

Kayıtlı Kullanıcı
" Derken, onların içindeki zalimler, sözü kendilerine söylenenden başka şekle soktular. Biz de haktan ayrılmaları sebebiyle, o zalimlere gökten bir azap indirdik. "
Bakara Suresi, Ayet 59

Şimdi;

" Allah’ın mescitlerinde onun adının anılmasını yasak eden ve onların yıkılması için çalışandan kim daha zalimdir. Böyleleri oralara (eğer girerlerse) ancak korka korka girebilmelidirler. Bunlar için dünyada rezillik, ahirette de büyük bir azap vardır. "
Bakara Suresi, Ayet 114

" Yoksa siz, “İbrahim de, İsmail de, İshak da, Yakup ile Yakupoğulları da Yahudi, ya da Hristiyan idiler” mi diyorsunuz? De ki: “Sizler mi daha iyi bilirsiniz, yoksa Allah mı?” Allah tarafından kendisine ulaşan bir gerçeği gizleyen kimseden daha zalim kimdir? Allah, yaptıklarınızdan habersiz değildir."
Bakara Suresi, Ayet 140

Şimdi düşünün.. Allahu Teâlâya itaat ve ibadet eden, bütün Peygamberlere saygı ve sevgide sabit duran kim?

Bu sorunun cevabını size bırakıyorum..

Saygı ve sevgilerimle...

Son düzenleme:

Sevginingücü

Kayıtlı Kullanıcı
Yarabbi, sana sığınıyoruz, güveniyoruz..
Yarabbi sen bilirsin..
Yarabbi Türkiyemizi; toprağı, insanı, Bayrağı, Devleti ile ; bir ve bütün eyle..
Afet , Felaket, tehlikelerden, tuzaklardan koru, sakın, esirge..

Amin
Inşallah.

Sevginingücü

Kayıtlı Kullanıcı
" La havle ve la kuvvete illa billahil aleyyil azim "

Allahu Teala C.C. dur, hüküm, hikmet sahibi.
Kudret ondadır..
O dilemezse asla.. hiç bir şey olmaz..

Bize düşen;

Adab sahibi olmak, nefesimizle mücadele etmek, kötü nefisten korunmak...

Kadınlara, çocuklara zulüm yapmamak...

Kul halkından kaçınmak, emanete hıyanet etmemek, yetimlerin hakkına riayet etmek.

Zinadan, haram yoldan kaçınmak.

Kadınların incinmemeleri için örtünmesi, kötü nefislerden kaçınması.

Hırsızlıktan kaçınmak, harama el uzatmamak.

Fakire yardım, merhamet, cömertlik.

Allahdan başkasına ibadet etmemek.

Peygamberlere itaat, namaz, zekat, sadaka vermek.

Vatana, millete ihanet etmemek .

Vs...

Sevginingücü

Kayıtlı Kullanıcı
" Deprem " ; Allah C.C. tüm insanlığı korusun, sakınsın..
Neden diye sorgulamadan geçemedim..

" La havle ve la kuvvete illa billahil aleyyil azim "

Allahu Teala ol emri veriyor..
Allahu Tealanın buyurduğu oluyor..
Ancak insanlar topyekun telaşta..

Neden?

Neyse ; Allahu Teala Celle Celalehu, tum insanlığı korusun, hata ve kusurlari af etsin.
Nefislerimizi doğruya, razı olduğu yere yöneltsin.

Kainatı emin kılsın..
Bizleri af etsin.
Inşallah...

Sevginingücü

Kayıtlı Kullanıcı
" Herkesin yöneldiği bir yön vardır. Haydi, hep hayırlara koşun, yarışın! Nerede olsanız Allah hepinizi bir araya getirir. Şüphesiz, Allah’ın gücü her şeye hakkıyla yeter."
Bakara Suresi, Ayet 148, Sayfa 23

Sevginingücü

Kayıtlı Kullanıcı
" (Ey Muhammed!) Nereden yola çıkarsan çık, (namazda) Mescid-i Haram’a doğru dön. Bu, elbette Rabbinden gelen gerçek bir emirdir. Allah, sizin işlediklerinizden asla habersiz değildir."
Bakara Suresi, Ayet 149

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt