Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Aile içinde geçimsizliğe sebep ve hatta ailelerin yıkılmasına kadar ****üren nedenler sizce neler? (1 Kullanıcı)

beautifulgirl

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Aile içinde geçimsizliğe sebep ve hatta ailelerin yıkılmasına kadar ****üren nedenler sizce nele

RE: Aile içinde geçimsizliğe sebep ve hatta ailelerin yıkılmasına kadar ****üren nedenler sizce nele

Allah yardımcın olsun ben çarşaf giydim ama aile sorunlarım 4 yıldır bitmedi hala benimle uğraşmaktan bıkmadılar banada dua edin

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Rabbim yardımcın olsun beautifulgirl kardeşim. Ama inan en sonunda sizinle uğraşmaktan vazgeçeceklerdir. Çünkü sonuç Rabbin huzurudur.
Zerda Hanım; yazdıklarınıza katılmamak mümkün değildir. Sevgi bir yere kadar ama saygının bittiği yerde sevgi denilen kavramdan söz etmek olanaksızlaşır.
Aile ortamı içerisinde yapılan tartışmaların telafisi mümkün ama boşanacağım sözcüğünün telafisi malesef mümkün değildir. İnanın ilk kez kullanan her kim ise bence kaybeden de o dur. Kısacası eğer gücümüzü aşacak bir sözcük kullanıyorsak sonucuna da katlanmamız gerekir. Şiddetli geçimsizliklerin bir diğer nedeni de ebeveynlerin aile ortamına müdahalasedir. Mümkün olduğunca ebeveynlerimizi yeni kurulan veya varlığını sürdüren ailelerimize bulaştırmamalıyız. Bilinmeli ki her nekadar heriksinin de anne veya babası olursa olsun kimse kızını bir tarafa bırakıp damadını, kimse oğlunu atıp gelinini tutmamaktadır. Çok nadir ebeveynlerin müdahaleleri yapıcı olmakta genelde yıkıcı bir tarz sergilemektedirler. Bu nedenle bence evlilik müesesini kuranlar ailelerini yeni ailelerine karıştırmasınlar. Onları müdahalesi sonucu da aile içerisinde sıkıntılar yaşanmaktadır.
Selam ve dua ile.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

marziye yazdı:
SELAMUNALEYKÜM.ÇOK GÜZEL BİR KONUYU DEĞİNMİŞSİN ALLAH SENDEN RAZI OLSUN İNŞ.BİZİM EN BÜYÜK SORUNUMUZ BEN ÜMREYE GİTTİM VE GELDİĞİMDE BAZI KARARLAR ALMIŞ OLARAK GELDİM AMA İNSAN AİLE İÇERSİNDE TEK BAŞINA BAZI ŞEYLERİ YAPAMIYO.BEN DÜĞÜNLERE GİTMİYORUM EL VERMİYORUM ÇARŞAF GİYEMEDİĞİM İÇİN SİYAH PARDÜSE ALDIM...TEK DUAM ALLAHIMDAN BABAMDAN GÜNAHI SEVABI EN İNCE AYRINTISINA KADAR GÖREBİLCEK Bİ ŞEKİLDE HİDAYETE ERSİN.DİNİ ÇATIŞMLAR BİR AİLEDE PROBLEM OLUYO VE İNSAN TEK BAŞINA AŞAMIYO BU SORUNLARI.
aleyküm selam değerli kardeşim rabbim cümlemizden razı olsun ve razı olduğu yoldan ayırmasın ne güzel kardeşim o güzel mübarek toprakları ziyaret etmişsin rabbim tekrarını nasib etsin ve bizlerede nasip eylesin.elbette tek başına mücadele vermek zordur ama bizim için örnek olan bir zat varki o nelere katlandı sevgili peygamberimiz bu davaya başlarken yalnızdı sabırla rabbine sığınarak nelere muktedir oldu ve onu seven binlerce ümmeti var rabbime şükür eğer sizde sabırla hoşgörüyle anne ve babanınıza hürmette kusur etmeden karşılık verirseniz muhakkak bir gün onlarda sizi anlayacaktır tüm kardeşlerimden şunu istiyorum bazı değerlerimizi ailelerimize kabullendirmek uğruna onlara kırıcı davranmalıyım şunu unutmayalımki güzel ahlak ve hoşgörüyle olmayacak bir şey yoktur sabırla güzellikle tüm hallerimizi onlara kabullendiririz yeterki onların incitmeyelim selam ve dua ile

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

beautifulgirl yazdı:
Allah yardımcın olsun ben çarşaf giydim ama aile sorunlarım 4 yıldır bitmedi hala benimle uğraşmaktan bıkmadılar banada dua edin
rabbim cümlemizin yardımcısı olsun kardeşim dualar müşterektir kardeşim

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

konak yazdı:
Rabbim yardımcın olsun beautifulgirl kardeşim. Ama inan en sonunda sizinle uğraşmaktan vazgeçeceklerdir. Çünkü sonuç Rabbin huzurudur.
Zerda Hanım; yazdıklarınıza katılmamak mümkün değildir. Sevgi bir yere kadar ama saygının bittiği yerde sevgi denilen kavramdan söz etmek olanaksızlaşır.
Aile ortamı içerisinde yapılan tartışmaların telafisi mümkün ama boşanacağım sözcüğünün telafisi malesef mümkün değildir. İnanın ilk kez kullanan her kim ise bence kaybeden de o dur. Kısacası eğer gücümüzü aşacak bir sözcük kullanıyorsak sonucuna da katlanmamız gerekir. Şiddetli geçimsizliklerin bir diğer nedeni de ebeveynlerin aile ortamına müdahalasedir. Mümkün olduğunca ebeveynlerimizi yeni kurulan veya varlığını sürdüren ailelerimize bulaştırmamalıyız. Bilinmeli ki her nekadar heriksinin de anne veya babası olursa olsun kimse kızını bir tarafa bırakıp damadını, kimse oğlunu atıp gelinini tutmamaktadır. Çok nadir ebeveynlerin müdahaleleri yapıcı olmakta genelde yıkıcı bir tarz sergilemektedirler. Bu nedenle bence evlilik müesesini kuranlar ailelerini yeni ailelerine karıştırmasınlar. Onları müdahalesi sonucu da aile içerisinde sıkıntılar yaşanmaktadır.
Selam ve dua ile.
konak kardeşime bu güzel ve faydalı yorumu için çok tşk ediyorum rabbim razı olsun faydalı yorumları ile bizleri herzaman aydınlatıyorsunuz rabbim hayırlı muradlarınızı versin inş sizinde dediğiniz gibi boşanma cümlesini ilk ağzına alan kaybediyor o kişi mutsuz oluyor anne ve babaların aileye karışmasına gelince benim görüşlerim farklıdır bu yönde elbette herdaim herşeye karışmamalılar ama onların hayat tecrübeleri bizlerden daha farklı bana göre her genç her evli büyüklerinin sözlerini dinlemeli onları kırmamalı sen karışamazsın veya sen ne hakal karışıyorsun gibi cümleler kullanmamlılar unutulmamalıdırki gerçekten mutlu olmak istiyorsak onların hayır dualarına ihtiyacımız vardır ben kendi şahsıma konursam şuana kadar eşimin ailesine hiç bir şekilde kıracak onları incitecek bir davranışta bulunmadım genç kızlarımızada bunu tavsiye ediyorum kayınvalideleriyle aralarını her daim iyi tutsunlar çünkü kayınvalide çok öenmli özel günlerde mübarek günler ufakta olsa bir hediye alıp gönüllerini hoş tutmanın kimseye zararı olmaz en azından cuma günleri arayıp hayır dualarını almaları onlar için ne kadar faydalı olduğunu ancak bunları yugulayınca anlayıp banada dua edeceksiniz yıllardır her cuma günü kaynvalidemi arar hayır duasını alırım ve arayamadığım zamanlarda kayınvalidemin beklediğini biliirim unutmayalımki mutlulukta bizim elimizde mutsuzlukta bizim elimizde size yapılan nasihatları kulak ardı etmeyin hiç bir yerimiz eksilmez tamam annecim demekle veya elbette babacım demekle eğer gerçekten hayatımıa müdahele varsa kırmadan incitmeden onları uyarmalıyız ve hele hiç bir zaman eşimize alesiyle ilgili çekiştirmede bulunmayalım sonuçta onlar eşimizin ailesi elbette atamayacaktır bir en fazla iki bizi dinler üçüncüde ise ailesini tutmak zorunda kalacaktır bu sebeble ne kendimizi eşimizin göznünden düşürelim nede yarın bizde onlar gibi olacağımızdan geleceğimizi karartalım unutmayalımki ne ekersek onu biçeceğiz bu dünya hayatı şu bu şekilde geçiyor bizler için önemli olan ahiretimiz olmalıdır bize kalb kırmak değil bir kalb yapmak hayır dua almak gereklidir tamammı güzel kardeşlerim benim eğer aile hayatımızda mutlu olmak istiyorsak gülleri nasıl kokluyorsak eğer dikende varsa onlarıda nazikçe gülü incitmeden temizlemeliyiz kimse kırılmasın incinmesin inş haddi aşmadım ben acizane sizler için en güzelini istiyorum rabbim ailelerimize huzur ve mutluluk versin selam ve dua ile

takan

Kayıtlı Kullanıcı

beautifulgirl yazdı:

KARDEŞİM ALLAH YAR VE YARDIMCIN OLSUN

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Din, akıl sahibi insanları, kendi irade ve arzuları doğrultusunda mutluluğa ulaştıracak olan ilahi kurallar bütünüdür.
Din, İnsana, kendi mahiyetini, nereden gelip, nereye gideceğini, yaradılışındaki gaye ve hedefi gösterir. Yaratana kulluk; yaratılanlara karşı da insanlık vazifelerini bildirir. Bu anlamda kastedilen din şüphesiz İslam dinidir. Allah Teâla Ayeti Kerimede buyuruyor ki; "Şüphesiz Allah katında din İslam dır."
"Kim İslam'dan başka bir din ararsa (bilsin ki o din) ondan kabul edilmeyecek ve o ahirette zarara uğrayanlardan olacaktır."2
Din, insanları yardımlaşmaya sevk eden, toplumda güzel ahlakı ve sosyal adaleti sağlayan en büyük amildir. Din duygusu ve Allah korkusu, insanı daima murakabe eder, onu kötülükten korur, iyiliğe ve hayra yöneltir
Çağımızda her türlü konfor ve teknik imkanlara rağmen insanlardaki gerilim ve huzursuzluk ne yazık ki artarak büyük boyutlara ulaşmıştır. Uyuşturucu kullanımı, alkol tüketimi, aile içi geçimsizlikler, intihar, saldırganlık, savaş ve zulüm, gasp ve tecavüz olayları, ardı arkası kesilmeyen şiddet ve terör, toplumların ruh sağlığını derinden etkilemektedir. İşte bütün bunlar; büyük ölçüde çağımız insanının inanç değerlerinden uzaklaşması ve Kur’an’ın hayat veren ilahi mesajına yeterince kulak vermeyişindendir. Oysa İslam Dini'nin hedefi, ilim ve inançla yoğrulmuş, tertemiz nesiller ve toplumlar oluşturmaktır.
Din, insanı kötülüklerden ve ruhsal gerilimlerden korur. Çalışmayı emreder. Tembelliği yasaklar, Kin, haset ve düşmanlığa izin vermez. Düşmanına bile af ve merhameti telkin eder. Ocakları söndüren içki, kumar ve zinayı yasaklar. Bir insanı öldürmeyi bütün insanlığı öldürmüş gibi kabul eder. Kendi canına kıymayı en büyük günahlardan sayar. Bela ve musibetler karşısında sabrı tavsiye eder. Yalnızlık ve çaresizlik karşısında yegane sığınağın Yüce Allah olduğunu hatırlatır. Nitekim Cenab-ı Hak, Kendisine inanan ve güvenen insanların huzura ve mutluluğa ulaşacağını şöyle bildirmektedir: “Biliniz ki kalpler ancak Allah'ı anmakla huzur bulur."3
“Bilesiniz ki, Allah’ın dostlarına hiçbir korku yoktur. Onlar üzülmeyeceklerdir de. Onlar iman etmiş ve Allah’a karşı gelmekten sakınmış olanlardır. Dünyada da ahirette de onlar için müjde vardır.”4
1 Al’i İmran, 3/19.

2 Al’i İmran, 3/85.

3 Ra'd, 13/28.

4 Yunus, 10/62-64.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Kişinin ruh ve beden sağlığı aile içi ilişkilerine bağlıdır. Ailedeki duygusal ortam sevginin, şefkatin gösterilmesi çok önemlidir. Sözler ve bakışlar ile de gösterilmesi gereken sevgi ve şefkatin en sıcak şekilde gösterilme yollarından biri de öpme, dokunma gibi fiziksel temastır. Sevgi dili kişiden kişiye değişir ve kişi sevgiyi ne şekilde görmüşse ancak o şekilde gösterebilmektedir.

Kişi söz ve beden diliyle sevgi göremediğinde sevildiğini belki yine düşünerek anlamakta; fakat sevginin kendisine gerektiği şekilde ifade edilmemesinin eksikliğini hep içinde taşımaktadır. Kişinin günlük streslerle başa çıkabilmesi de aile içinde gördüğü sevgi ve saygıya bağlıdır. Sevginin beden dili ile gösterilmesine her yaşta ihtiyaç duyulurken küçük çocuklar bilindiği gibi buna daha da çok ihtiyaç duyarlar. Çocuklara yakın ilgi göstermek, onları dinlemek, sevmek, okşamak duygusal zekalarının yüksek olmasını da sağlar. Aile içinde esprili yaklaşım, ölçülü şaka ve latife de aile üyelerinin iyi bir iletişim içinde olmasını sağlar. Aile yapısının sağlam oluşu, aile üyelerinin geçirdikleri nitelikli beraberlikle de yakından ilişkilidir. Spor, grup oyunları, aile üyelerinin nitelikli beraberlik geçirmelerinin yolları arasındadır. Doğal ortamda bulunmak, dışarıda vakit geçirmek de aile üyelerinin ihtiyaçları arasındadır. Resulullah (sas) bu hayati konularda da bizlere örnek olmuştur. Allah Rasulü (sas) hanımlarıyla şakalaşmış ve koşu yarışı bile yapmıştır. Meselâ Aişe validemizle yarışmasında bir keresinde Aişe validemiz onu geçmiş, bir süre sonra tekrar yarışmalarında ise Aişe validemizin biraz şişmanlaması sebebiyle Rasûlullah Efendimiz onu geçmiş ve “eh, bir sen, bir ben” diye lâtife yapmışlardır. Ayrıca o devirde kadınlar genelde hiçbir sporla ilgilenmezlerdi. Efendimiz (sas)’in Hz. Aişe ile müşterek hayatlarında en az iki defa bizzat koşu şeklinde yarışa tutuştuğu bilinmektedir.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Elâ uhbirukum biefdale min dereceti’s-salâti ves’sıyâmi ves’sadakati; kâlû belâ. Kâle Islâhu zâti’l-
“Size oruç, namaz ve sadakanın derecesinden daha üstün olan şeyi haber vereyim mi?” “Evet” “İnsanların arasını düzeltmektir. Çünkü insanların arasındaki bozukluk (dini) kazır.” (Ebu Davud, Edeb 58; Tirmizi, Kıyamet 57)

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Zerda Hanım; bazı hususlarda size katılıyorum. Evet eğer gerçekten imanlı bir ailenin gelini veya damadı isek o zaman zaten sorun yok çünkü o insanlar haksızlık yapmak istemezler. Elbette onların hayır dualarını almak her zaman bizlere fayda sunacaktır. Ya gelin veya damat olarak inancı yaşamayan ama adı müslüman bir ailede bulunuyor isek o zaman dinlemememiz, sorunlarımızı kendi aramızda çözmemiz, onları kurulan yeni aileye müdahale eder yapıdan çıkarmamız gerekir. Bunun sonuçlarını toplumumuzda görmek mümkün. Boşanmalarda, huzursuzluklarda ailelerin etkileri yok mudur?
Rabbim inanç üzerine kurulu aile ortamında yaşamayı nasip etsin.
Selam ve dua ile.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

aile içi sorunlardan en önemlilerinden biriside eşlerden birinin yatağını ayırmasıdır bu ayırmanın dinimizde asla ve asla yeri olmamakla birlikte dini yaşamama hususlarında ayırlabiliyor bu durumdada güzellikle uyarmak bir şekilde ikazdan sonra hala daha inat eder bir surette ise eşlerden birinin yatak ayırması olabilir ama herhangi bir sebeb yokken yatağını ayırmak hem günah hem incitici hemde soğukluğa sebebtir özellikle hanımlar için dahada üzüntü verici ve gurur kırıcıdır sebeb herne olursaolsun neye kızmışsak kızalım ama asla yatak ayırma yolunu seçmeyelim

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Her ailede zaman zaman yaşanan veya yaşanma ihtimali olan, eşlerin arasındaki anlaşmazlık özellikle küçük yaşlardaki çocukları etkiler. Hele ki tanık olduğu ilk tartışma çocuk için sarsıcı olabilir.

Dalgınlık ve gece korkuları şikayetiyle Prof. Dr. Atalay Yörükoğlu'na ****ürülen 8 yaşında bir kız çocuğu, bunun iyi bir örneklerinden biri. Şikayetleriyle getirilen kız çocuğunun ailesiyle yapılan görüşmelerde; bir gece yarısı kızın, büyük bir gürültüyle uyanıp, anne ve babasının kavgasına tanık olduğu ortaya çıktı.Önce korkup ağlamış; sonra, yatırılmış ve uykuya dalmış. Tartışma bir daha yinelenmemiş. Ancak küçük kız, ilk kez tanık olduğu bu olaydan sonra, anne ve babasının her an ayrılabilecekleri korkusuyla yaşamaya başlamış, uykuya dalmaz olmuş. Her gece, 'korkuyorum' diye, anneyle yatmakta direnmiş. Kuşkusuz bu bilinçsiz davranışıyla, anne ve babanın kavga etmesini önlemek amacını güdüyordu. Bir süre önce, çok sevdiği bir arkadaşının anne ve babasının da ayrılmış olmaları, küçük kızın korkularını artırıyordu.

Gerçekten eşler arasında süregiden kavgalarda, çocukların dışa vuramadıkları en önemli duyguları, anne babanın ayrılmasıyla, kendilerinin ortada kalacağı korkusudur. Ayrıca, kavgalara kendilerinin neden olduğu duygusuna kapılırlar. Aile kavgalarının önemli bir bölümünün, çocuklar yüzünden çıktığı, sonra da anne babanın kişisel kavgasına dönüştüğü düşünülürse çocuklardaki bu suçluluk duygusu daha kolay anlaşılır.

Kimi evde çocuklar, anne baba kavgasının içine bile sokulurlar; yan tutmaya zorlanırlar. Haksızlığa uğradığına inanan bir anne, kızından ya da oğlundan yardım umar. Babaya karşı kendine ortak ve destek arar, hatta daha ileri giderek; kavgalarında, çocuklarından hakem rolü oynamasını bekler. Bu ise çocuğu, bir yanı kayırıp öbür yanı gücendirmek gibi bir çıkmaza iter. Her kavgasının sonunda, azarlanan ve “Uslu dursaydınız, babanız kızmaz, öfkesini benden çıkarmazdı” sözlerini işiten çocuklarda; eziklik, kırgınlık ve kendilerinin kötü olduğu duygusu yerleşir. Sanıldığının tersine bu duruma düşürülen çocuklardan çoğu sinip bir köşeye çekilmezler. Tedirginliğin ve suçlamaların sonucu olarak, daha yaramaz ve hırçın olurlar. Ne ölçüde sevildiklerini anlamak istercesine, anababanın katlanışını (sabrını) sınayacak davranışlarda bulunurlar.

Çocuklar eşler arasındaki kavgaya katmanın başka tehlikeli bir yönü de, çocukların bilerek ya da bilmeyerek durumdan yararlanma yolunu seçmeleridir. Babayı anneye, anneyi de babaya karşı kullanarak istediklerini yaptırırlar. Ya da onları karşı karşıya getirerek geçimsizliğin bir kısır döngü içinde sürüp gitmesine neden olurlar.

Çocuk; öfkeyi de, sevgi ve hoşgörüyü de evde görerek, yaşayarak öğrenir. Sevgi, acıma, anlayışlı olma gibi duygular, öğütlerle aşılanabilir nitelikler değildir. Ancak, annebaba örnek alınarak, yavaş yavaş geliştirilir. Çocuğun, çevresinde hep tatlı dil, güler yüz görmesi gerekir diye bir kural yoktur. İnsanca duygular olan kızgınlık, öfke gibi olumsuz duyguları da tanımalıdır. Ancak, çocuk bu olumsuz duyguların nasıl dizginlendiğini, nasıl uygarca dışa vurulduğunu da evinde öğrenir. Saldırganlığını sınırlamayan bir baba ya da öfke saçan bir anne, çocuğuna ölçülü olmayı öğretemez.

Bu bakımdan, sanıldığının tersine, aile içi tartışmalarının, çocuklardan gizli yapılması önemli değildir. Çünkü bir ev içinde, çocuklardan pek az şey gizlenebilir. Çocuklar için örseleyici olan, tartışılan şu ya da bu konu değil, anababa ilişkisinin bozulmasıdır. Ancak, özel konuların, ortalıkta tartışılması da elbet sakıncalıdır. Çığrından çıkmayan, uzlaşmayla biten tartışmalar, çocuklar için öğretici ve yararlıdır. Olumsuz duyguların açıklanmasıyla ilişkinin bozulmadığını sevginin azalmadığını gören çocuğa güven gelir.

Aşağılaycı suçlamalar ve dayakla birlikte sık yinelenen karı koca kavgaları çocukları örseler. Her tartışmanın kavgaya dönüştüğü, ayrılmalar ve evden gitmelerle sonlandığı ailelerde, çocukların ruhsal sağlıkları, uzun süre yerinde kalamaz. Kocanın, başka kadınlarla sürüp giden ilişkisi, aile gelirini tüketecek kadar ileri giden kumar, babanın sağlığını bozan içki, evde dirlik düzenlik komaz. Bu ortamda, çocuklar şaşkın, tedirgin ve çaresiz kalırlar. İçleri, kızgınlık, düşmanlık duyguları ve kötümserlikle dolar. Geçici ve kalıcı ruhsal sorunlar geliştirirler. Okul başarıları düşer. Erkek çocukların davranışları bozulur. Kız çocukları ise korkak, kuruntulu ve kaygılı olur. Evlilikten korkarark büyürler. Ya anne baba arasında kalır ya da birine sığınmak isterler. Yan tutmaya zorlandıkça bocalar, suçluluk duygusuna kapılırlar. Tutunacak dal kalmadığını gördükçe, güven duyguları sarsılır ve annebabanın sevgisinden kuşku duymaya başlarlar.

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Güzel. Gerçekten çok güzel açıklamışsınız aile içerisindeki geçimsizliklerin çocuk psikolojisi üzerindeki etkilerini. Rabbim sizden razı olsun.
Kesinlikle aile ortamı içerisinde en fazla dikkat edilmesi gerekli husus çocukların bulunduğu ortamda kavga etmemek, hatta böyle bir hata yapmış isek dahi hemen oracıkta gurur nedeni yapmaksızın eşimizden özür dilemeli, kavgayı sonlandırmalı aynı zamanda çocuğumuzdan da özür dilemeliyiz. Çünkü bu tür kavgalar anne ve babayı model alan çocuk için hem kötü bir model hemde kötü bir gelecek sağlamanın ilk adımıdır. Şimdi diyeceksiniz ki siz hiç böyle bir hataya düştünüz mü evet bende böyle bir hata yaptım ve çocuğumun bakışını hissettikten sonra evden çıkmayı tercih ettim ve bir daha da aynı durumla karşı karşıya kalmamak için dikkat etmeye başladım.
Bence elbirliği ile geleceğimizin mimarı olacak çocuklarımıza kötülük yapmaktan vazgeçelim inanın kazanan biz olacağımız gibi geleceğimiz de olacaktır.
Selam ve dua ile.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

zerda yazdı:
aile içi sorunlardan en önemlilerinden biriside eşlerden birinin yatağını ayırmasıdır bu ayırmanın dinimizde asla ve asla yeri olmamakla birlikte dini yaşamama hususlarında ayırlabiliyor bu durumdada güzellikle uyarmak bir şekilde ikazdan sonra hala daha inat eder bir surette ise eşlerden birinin yatak ayırması olabilir ama herhangi bir sebeb yokken yatağını ayırmak hem günah hem incitici hemde soğukluğa sebebtir özellikle hanımlar için dahada üzüntü verici ve gurur kırıcıdır sebeb herne olursaolsun neye kızmışsak kızalım ama asla yatak ayırma yolunu seçmeyelim

esedturkey07

Kayıtlı Kullanıcı

eşlerin birbirini anlayamaması...ihtiyaçların karşılanamaması.....ve bunların sonucunda ortaya çıkn geçimsizlik......B)B)B)B)B)B)B)B)B)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Ailede bir sorun yaşanıyorsa o sorunu çözmek için kişiler mutlaka bir şeyler yapıyor. Gerek tasarlayarak gerek kendiliğinden mutlaka o sorunla ilgili bir şeyler yaparız. Ancak şöyle bir yanlış yapıldığını sıkça görüyoruz; seçilen çözüm yolu sonuç vermiyorsa, bunu görse bile kişiler aynı çözüm yolunu ısrarla uygulamaya devam ediyor. Hatta sanki işe yarıyormuş gibi aynı tavır bazen ısrarla dozu arttırılarak sürdürülüyor. Örneğin dersini çalış demekle çocuk çalışmıyorsa daha da ısrar ediliyor, odanı topla demekle toplamadığı halde anne bu sözü söylemekten vazgeçmiyor, kocasına benimle ilgilenmiyorsun, konuşmuyor, paylaşmıyorsun demekle tutumu değişmediği halde aynı sözler tekrarlanıyor. Sertlik, alttan alma, ses yükseltme-bağırma, nasihat, dayak, ... deneyip işe yaramadığı görülen ama ısrarla sürdürülen çözüm yollarıdır. Bu noktada artık sorunla baş etmek için seçilen yol, yani çözümün kendisi artık sorun haline gelmektedir.

Ø Kısacası bir ilişki bizim için sorun haline gelmişse önce o sorunu aşmak için başvurduğumuz yolun, yani bulduğumuz çözümün işe yaramadığını görmek gerekir. Yani ne yapacağımıza karar vermeden önce ne yapmamak gerektiğini bilmeliyiz. Bazen geri adım atmayı başarmak gerekir.

Ø Aile içinde yaşanan bir problemi çözmek için denediğiniz bütün yöntemler işe yaramadıysa tutumunuzu ısrarla sürdürmemelisiniz. O ana dek denediğiniz yöntemleri gözden geçirerek (uygun çözümü bulamasanız bile) en azından artık neyi yapmamanız gerektiğini görebilirsiniz. Ne yapılacağına karar verilemediği durumlarda ise problemin daha da büyümesini ve kemikleşmesini beklemeden belki bir uzmana baş vurmak ve yardım almak en iyi çözüm olacaktır.

Uzm. Psk. Çiğdem Demirsoy

sengul

Kayıtlı Kullanıcı

KÜRESELLEŞEN DÜNYADA KADININ REİS OLABİLECEĞİ ANLAYIŞI.EŞLER ARASINDAKİ SOSYO-KÜLTÜREL FARKLILIKLAR.EŞLERİN AYNI ZAMANDA DOST OLAMAMALARI.SORUNLARI TARTIŞMAK YERİNE YA SORUN YOKMUŞ GİBİ DAVRANMAKLARI YADA SORUNU DAHA DA İÇİNDEN ÇIKILMAZ BİR HALE GETİRMELERİ.BİR TARAF SİNİRLİYKEN DİĞER TARAFIN SUKUNETLE DEĞİL AYNI SİNİRLE CEVAP VERMESİ.

sengul

Kayıtlı Kullanıcı

zerda yazdı:
zerda yazdı:
HATTA ŞÖYLE BİR SÖZ VARDIR YATAĞINI EŞİNDEN AYIRANA MELEKLER SABAHA KADAR LANET EDER.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

rabbim razı olsun şengül kardeşim isteğimiz eşlerin birbirlerini anlaması ve hatalarıyla kabullenmesidir ve aralarında her ne olursa olsun yataklarını ayırma yolunu seçmemeleridir selam ve dua ile

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Aile içerisinde herkes üzerine düşeni yaparsa sanırım kimse yatağını ayırma yoluna girmez. Eğer bazen şartlar gerektiriyorsa o zaman ne yapmalı lanetlenmeli mi yoksa katlanmalı mı?
Tabii merak ettiğimden soruyorum. Şuna inanıyorum ki eğer manevi yapıları güçlü eşler birarada bulunuyorlarsa herkes hak ve hukuk cihetinde saygılı olacağından böyle bir sorun yaşanmaz. Yaşanıyorsa da mutlaka çok özel bir nedeni vardır.
Rabbim bizleri ıslah etsin.
Selam ve dua ile.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt