Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

AÇLIKTAN ÖLDÜREN SERVET (1 Kullanıcı)

DIDEM

Kayıtlı Kullanıcı
Bir zamanlar Yemen'de çok siddetli bir sel ortaligi alt-üst eder. Sular çekildikten sonra eski bir mezarin açildigi görülür. Ortaya bir kadin cesediyle büyük bir servet çikar. Kitabedeki yazi okundugunda görülür ki, bu ceset, Himyerî hükümdarlarindan Zu Sefer'in kizi olan Tace adindaki bir kadina aittir.
Hz. Yusuf A.S. zamaninda yasadigi anlasilan Tace'nin cesedinin boynunda yedi inci gerdanlik, kollarinda yediser kiymetli altin bilezik, ayaklarinda mücevherli yediser halhal, yani ayak bilezigi ve on parmaginda da muhtesem mücevher yüzüklerin bulundugu görülür. Ayrica bas tarafinda çok kiymetli esya ile doldurulmus hazine gibi bir tabut parladigi da dikkatlerden kaçmaz.
Bu tabutun ön kismindaki levhada yazili olanlar, en az mücevherler kadar ilgi çekicidir:
"Ben Zu Sefer'in kizi Tace'yim. Memleketimizde müthis bir kitlik çiktigi için, tahil getirtmek üzere Misir Maliye Naziri olan Hz. Yusuf Aleyhisselam'a adam yolladim. Epey bir zaman geçtigi halde gönderdigim adam gelmeyince, adamlarimizdan bazi kimselere bir kantar (50 kilo kadar) gümüs verip, herhangi bir yerden bununla bir kantar un alip getirmelerini istedim. Onlar da bulamadilar. Nihayet bir kantar altin verip tekrar gönderdimse de yine bulamadiklari için inci ögütüp yemekten baska çare bulamadim. Fakat o da beni besleyemedigi için büyük bir servet içinde açliktan ölümle yüz yüze kaldim. Benim bu hikayemi isitenler halime acisinlar! Acaba dünyada benden baska hangi kadin bu kadar muhtesem zinetler içinde açliktan ölmüstür?"
Tarihte altinin da, incinin de, mücevheratin da, paranin da bes para etmedigi durumlar az degildir. Herhalde insanlik bu gibi olaylardan ibret almalidir.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt