Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ABDüLKADİR GEYLANİ'DEN NASİHATLER (1 Kullanıcı)

DUN_SURGUNU_YA

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
10 Nis 2006
Mesajlar
1,019
Tepki puanı
0
Puanları
0
Ey oğul!

Allah'ı kullarına şikayet etmeye kalkışma.Kullara şikayetçi olma. Allah'a şikayetçi ol. Allah her şeye kadirdir. O'ndan başkası ise hiç birşeye muktedir değildir. İç sıkıntılarını, maruz kalınan musibetleri, manevi dertleri ve verilen sadakalarla yapılan iyilikleri gizli tutmak da, iyilik hazinelerindendir.

Ey oğul!

Ahiret endişeni dünya endişesinin önüne al. Eğer böyle yaparsan her ikisini de kazanır, her ikisinden de karlı çıkarsın. Dünya endişesini ahiret endişesinin önünde tuttuğun takdirde, senin için bir ceza olmak üzere her ikisinden de hüsrana uğrarsın. Dünya sevgisini kalbinden çıkardığın zaman dünyalık olarak elde ettiğin bir şeyde de bereket olacaktır.

Ey oğul!

Çalışmadan ayağına hiçbir şey gelmez. Bazı şeyler de sana mutlaka lazımdır. Çalış, didin; yardım, izzet ve celal sahibi Rabb'indendir. Üzerinde bulunduğun bu denizde hareket et, dalgalar devamlı seni üstte tutacak ve sahile ulaştıracaktır.Dua senden cevap vermek Rabb'indendir.

Ey oğul!

Sakın sakın! sen sen ol, dünyalık hususunda kimseyle çekişme, didişme, kimsenin elindeki kısmete mani olmaya kalkışma. Zira herkesin nasibi mutlaka kendisini bulur. Eğer kaderde elinden alınma varsa, o da olur. Bu senin isteğinle olmaz.

Ey oğul!

Sane teslimiyet gerek. Sebeplere tevessül ettikten ve bütün tedbirleri aldıktan sonra işin gerisini Allah'a havale etmek gerek. Kendi gücüne, kendi kuvvet ve kudretine güvenmek gerek.Allah'ın fiillerine ve tasarrufuna itiraz etmemek gerek. İnsanlari ve kendini Allah'ın iradesine, tasarrufuna ve fiillerine ortak etmemek gerek.
 

OKU

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
10 Ağu 2006
Mesajlar
267
Tepki puanı
0
Puanları
0
RE: ABDüLKADİR GEYLANİ'DEN NASİHATLER

S.A
ALLAH CC
RAZI
OLSUN
TEKRAR
ETTİK
 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt