Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Abdest Alırken Edilecek Dualar (1 Kullanıcı)

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı

Abdest dualarını bilmeyen, Türkçesini okumalıdır.şahadet getirmek de iyidir

Önce Euzü Besmele çekilir. “Bize İslam dinini veren, imanı ihsan eden ve suyu temizleyici, İslam’ı nur kılan Allahü teâlâya hamdü senalar olsun“ denir. Her uzvu yıkarken aşağıdakiler gibi dualar okunur:

Ağza su verirken:
Ya Rabbi, Kur'an okurken, seni anarken, sana şükrederken ve ibadet ederken bana yardım eyle!

Burna su verirken:
Ya Rabbi, Cennet kokusunu nasip et, Cehennem kokusundan uzak tut!

Yüzü yıkarken:
Ya Rabbi, bazı yüzlerin ağarıp, bazılarının karardığı günde yüzümü ağart.

Sağ kolu yıkarken:
Ya Rabbi, amel defterimi sağ tarafımdan ver ve hesabımı kolay eyle!

Sol kolu yıkarken:
Ya Rabbi, amel defterimi sol tarafımdan ve arkamdan verme ve hesabımı zor eyleme!

Başı meshederken:
Ya Rabbi, beni arşının gölgesinde barındır.

Kulakları meshederken:
Ya Rabbi, hak sözü dinleyenlerden ve en güzeline uyanlardan eyle.

Boynu meshederken:
Ya Rabbi, vücudumu Cehennem ateşinden azat eyle.

Sağ ayağı yıkarken:
Ya Rabbi, Sırat köprüsünde ayaklar kaydığı günde, ayaklarımı kaydırma.

Sol ayağı yıkarken:
Ya Rabbi, amelimi makbul eyle, günahımı affet!

Abdest bitince:
Ya Rabbi, beni tevbe edip günahları af olanlardan eyle!

Sonra kelime-i şehadet okumak iyidir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Güzelce abdest aldıktan sonra "Eşhedü en la ilahe illallahü vahdehü la şerikeleh ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve Resulühü" diyene Cennetin sekiz kapısı açılır, istediğinden içeri girer.) [Nesai]

özgürlü_zamanlar

Kayıtlı Kullanıcı
paylaşım için teşekkürler.
Babaannem kurulanırken de Kadir Süresini okumak güzeldir derdi.Buda ek bir bilgi olsun.

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı
salam aleykum...kardeş son yazdığınız hadisin delilini yazmışsınız ama yukarıda tavsiye etdiğiniz duaların delili yok...yani nerede geçiyor bu dualar nerede tavsiye ediyor peygamberimiz sav?

Abdestten önce (ve abdest esnasında) besmeleden başka herhangi bir şey okuduğu bilinmemektedir. Abdestte okunan zikirler hakkında naklolu*nan her hadis yalan ve uydurmadır. Hz. Peygamber (s.a.v) onlardan hiçbiri*ni okumamış ve ümmetine öğretmemiştir. Ondan bize kadar ulaşan abdestin başında besmele çekmekten başka sağlam bir rivayet yoktur.

Şu duayı abdestin sonunda okurdu:

"Bir tek Allah'tan başka tanrı ve O'nun ortağı bulunmadığına şeha-det ederim. Hz. Muhammed (s.a.), O'nun kulu ve Peygamberidir.

Allah'ım! Beni tevbekârlardan eyle. Beni (her türlü maddî-manevi pis*liklerden) arınmış kimselerden eyle." (Tirmizî (55))

(İbni Kayyum zadul mead )

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Evet Sümeyyecim. Ben de kısa bir araştırma yaptım az önce.. Besmele den başka bir şey bulamadım..

Bir de azerbaycan_lı kardeşin son yazdığı dua var.. O kadar..

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
salam aleykum...kardeş son yazdığınız hadisin delilini yazmışsınız ama yukarıda tavsiye etdiğiniz duaların delili yok...yani nerede geçiyor bu dualar nerede tavsiye ediyor peygamberimiz sav?

Abdestten önce (ve abdest esnasında) besmeleden başka herhangi bir şey okuduğu bilinmemektedir. Abdestte okunan zikirler hakkında naklolu*nan her hadis yalan ve uydurmadır. Hz. Peygamber (s.a.v) onlardan hiçbiri*ni okumamış ve ümmetine öğretmemiştir. Ondan bize kadar ulaşan abdestin başında besmele çekmekten başka sağlam bir rivayet yoktur.

Şu duayı abdestin sonunda okurdu:

"Bir tek Allah'tan başka tanrı ve O'nun ortağı bulunmadığına şeha-det ederim. Hz. Muhammed (s.a.), O'nun kulu ve Peygamberidir.

Allah'ım! Beni tevbekârlardan eyle. Beni (her türlü maddî-manevi pis*liklerden) arınmış kimselerden eyle." (Tirmizî (55))

(İbni Kayyum zadul mead )
Aleyküm selam abi.
Nur ul İzah kitabını okudunuz u bilemem ama onda abdest alırken dua okumak adaptır diye geçiyor.

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı
Aleyküm selam abi.
Nur ul İzah kitabını okudunuz u bilemem ama onda abdest alırken dua okumak sünnettir diye geçiyor.

kardeş şimdi okadar çok kitap var ki isteyen istediyni yazıyor...ibni kayyumun zadul mead kitabı guzel onu okumanı tavsiye ederim...dikkat edersen sağlam bir rivayet yok diyor...rivayetler ola bilir ama bu konudaki her hadis yalan ve uydurmadır diyor...

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
kardeş şimdi okadar çok kitap var ki isteyen istediyni yazıyor...ibni kayyumun zadul mead kitabı guzel onu okumanı tavsiye ederim...dikkat edersen sağlam bir rivayet yok diyor...rivayetler ola bilir ama bu konudaki her hadis yalan ve uydurmadır diyor...
pardon yukarıda sünnet demişim siz sünnet mi deyince
nurul izah arapça bir kitap onda abdestin adabında geçiyor
seyyid Abdulehad Nuri nin kitabı olan mev'i za -i hasene de de adap olarak belirtiyor.
yani orda her uzvun me'sur olan duasını okumak adap olarak geçiyor.

özgeöz

Yasaklı Kullanıcı
Allah c.c razı olsun paylaşım için. ben anlayarak okumaktan yanayım. bunlar birer ayet değil dua olduğu için türkçesini okumak daha güzel..

GüL_ne_OLuR

Kayıtlı Kullanıcı

Abdest dualarını bilmeyen, Türkçesini okumalıdır.şahadet getirmek de iyidir

Önce Euzü Besmele çekilir. “Bize İslam dinini veren, imanı ihsan eden ve suyu temizleyici, İslam’ı nur kılan Allahü teâlâya hamdü senalar olsun“ denir. Her uzvu yıkarken aşağıdakiler gibi dualar okunur:

Ağza su verirken:
Ya Rabbi, Kur'an okurken, seni anarken, sana şükrederken ve ibadet ederken bana yardım eyle!

Burna su verirken:
Ya Rabbi, Cennet kokusunu nasip et, Cehennem kokusundan uzak tut!

Yüzü yıkarken:
Ya Rabbi, bazı yüzlerin ağarıp, bazılarının karardığı günde yüzümü ağart.

Sağ kolu yıkarken:
Ya Rabbi, amel defterimi sağ tarafımdan ver ve hesabımı kolay eyle!

Sol kolu yıkarken:
Ya Rabbi, amel defterimi sol tarafımdan ve arkamdan verme ve hesabımı zor eyleme!

Başı meshederken:
Ya Rabbi, beni arşının gölgesinde barındır.

Kulakları meshederken:
Ya Rabbi, hak sözü dinleyenlerden ve en güzeline uyanlardan eyle.

Boynu meshederken:
Ya Rabbi, vücudumu Cehennem ateşinden azat eyle.

Sağ ayağı yıkarken:
Ya Rabbi, Sırat köprüsünde ayaklar kaydığı günde, ayaklarımı kaydırma.

Sol ayağı yıkarken:
Ya Rabbi, amelimi makbul eyle, günahımı affet!

Abdest bitince:
Ya Rabbi, beni tevbe edip günahları af olanlardan eyle!

Sonra kelime-i şehadet okumak iyidir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Güzelce abdest aldıktan sonra "Eşhedü en la ilahe illallahü vahdehü la şerikeleh ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve Resulühü" diyene Cennetin sekiz kapısı açılır, istediğinden içeri girer.) [Nesai]

Teşekkürler bunları bizlerle paylaştığınız için.......Allah razı olsun.........

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt