Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

__Şeytanın Kalbe Girmek İçin Kullandığı Yollar__ (1 Kullanıcı)

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Şeytanın kaleye benzettiğimiz kalbe girmek için kullanacağı yollar ve sızma yerleri kulun bir takım sıfatlarıdır. Bunlar çoktur. Bazıları şunlardır:

1 — Öfke ve azgın istek.

Öfke, aklı ürkütüp kaçıran bir canavardır, akıl zayıflayınca şeytanın ordusu hücuma geçer. insan öfkelendikçe, çocuğun topla oynadığı gi-bi şeytan onunla oynar.

Anlatıldığına göre Allah'ın velilerinden biri İblise «ademoğlunun na-sıl yendiğini bana söyle» der. Şeytan da «öfke ve azgın arzuları kabar-dığı zaman onu ele alırım» diye cevab verir.

2 — Kıskançlık ve ihtiras.

İnsan bir şeye karşı ihtiras bağlayınca ihtirası, gözünü kör ve ku-lağını sağır eder. Böyle olunca da şeytana aradığı fırsat verilmiş olur. Aslında kötü ve çirkin de olsa, arzusuna vardıran her vasıta,muhterisin gözüne güzel gelir.

Rivayete göre Hz. Nuh (A.S.) Allah'ın emrine uyarak her canlı türün-den birer çift alarak gemiye bindiği zaman tanımadığı bir ihtiyarın ge-minin bir köşesine sindiğini görür, ona «gemiye niye girdin» diye so-rar. İhtiyar «adamlarının kalblerine sızmak için girdim, öylece kalbleri benim elimde kalırken senin yanında sadece vücudları kalacak» diye ce-vap verir.

Bu cevap üzerine ihtiyarın kimliğini teşhiste gecikmeyen Hz. Nuh, «defol buradan,, ey Allah'ın düşmanı, sen mel'un şeytandan başkası de-ğilsin» diye onu kovmak ister.

Bu sırada İblis, Hz. Nuh'a «ben insanları beş şey vasıtası ile helâke sürüklerim, şimdi üçünü sana anlatacağım. Fakat geri kalan ikisini söy-lemem» der.

O anda ulu Allah Hz. Nuh'a «sana ikisini söylesin, geriye kalan üç tanesi mühim değil» diye vahiy gönderir. Bunun üzerine Hz. Nuh şeyta-na «ikisini söyle yeter» der. Şeytan Hz. Nuh'a şu karşılığı verir, «o ikisi öyle vasıtalardır ki, beni hiç yalancı çıkarmamışlardır, hiç bir zaman beni hedefimden geri bırakmamışlardır, insanları bunlar sayesinde mahvede-rim. Bunlar ihtiras ve kıskançlıktır. Kıskançlık yüzünden ben kendim lâ-netlenerek kovuldum. İhtirasa gelince, bir ağacın meyvası dışında cen-netteki her şey Adem'e mubah kılınmıştı, ihtirasını alevlendirerek onu yasak ağacın meyvasından yemeye iknâ ettim.»

3 — Oburluktur.

İsterse yenen yemek sırf helâl olsun. Çünkü oburluk nefsin aşı-rı isteklerini güçlendirir, aşırı arzular da şeytanın silahlarıdır.

Rivayete göre bir gün İblis Hz. Yahya'ya (A.S.) görünür, elinde çe-şitli maddelerden yapılmış bir yular tomarı vardır. Hz. Yahya «bu yular-lar nedir» diye sorar. Şeytan «bunlar insanları yakalamaya yarayan çeşit çeşit arzulardır» diye cevap verir.

Hz. Yahya şeytana «içlerinde bana ait olanı var mı» diye sorar Şey-tan der ki, «galiba bir keresinde karnını tıka-basa doyurmuştun da seni böylelikle namazdan ve zikirden alakoymuştuk» Hz. Yahya «başka bir şey var mı» diye sorar. Şeytan «hayır» der.

Bunun üzerine Hz. Yahya «bir daha karnımı tıka-basa» doldurma-mak, bundan sonra boynumun borcu olsun» der.

Şeytan da Hz. Yahya'ya «andolsun ki, bundan sonra bende hiç bir müslümana nasihat etmeyeceğim» diye k arşılık verir.

4 — Bu huylardan biri de elbise, ev mobilyada süs düşkünlüğüdür.Şeytan insanın kalbinde süse düşkünlük olduğunu görünce, bu yol-dan tohum atar ve tohumların yumurtlamasını sağlar. Şeytan böyle şey-lere karşı zaafı olan kimseyi durmadan yeni evler yapmaya, yapıların duvar ve tavanlarını türlü türlü geleneklere göre süslemeye ve odaların genişletmeye çağırır, çeşit çeşit kıyafetler ve binek hayvanları ile bezen-meye davet eder ve insanı ömrü boyunca bu çeşit arzuların esiri halinde tutar.

Zaten bu yolda şeytan insanı bir kere kandırdıktan sonra ikinci bir sefer onu ele alması gerekmez, çünkü bu zaafların biri diğerini çeker, ku-lun ömrü doluncaya kadar bu yolda yürür, nihayet günün birinde şeyta-nın yolunda ve doyumsuz arzuların emrinde iken ölüverir.

Böyle kimselerin akibetinin kötü olmasından korkulur. Allah hepimi-zi korusun!

5 — Bu huylardan biri insanlara umut bağlamaktır.
Sefvan îbni Selim (R.A.) der ki, «bir gün Abdullah İbni Hanzele'ye İblis görünür ve der ki, «ya İbni Hanzele! Sana bir şey öğretmek istiyo-rum» İbni Hanzele «ihtiyacım yok» diye karşılık verir.

Şeytan ona «bir dinle de bak, eğer yararlı ise kabul eder, değilse reddedersin» Ey İbni Hanzele, Allah'dan başka hiç kimseden kesin ürnid bağlayarak bir şey isteme. Kızınca ne hale düştüğünü gör, çünkü öfke-lendiğin zaman seni kolayca ele geçiririm.»

6.— Bu huylardan biri acelecilik ve sebatsızlıktır.

Peygamber'imiz (S.A.S.) buyuruyor ki: — Acelecilik şeytandan ağır davranmak ise Allah'dandır.» Çünkü insan aceleye kapılınca, şeytan ona, hiç ummadığı taraftan kötülüğünü benimsetir.

Rivayete göre Hz. İsa (A.S.) doğduğu zaman, yandaşları derhal ibli-se koşup derler ki, «yeryüzünde bütün putların başı eğildi» Şeytan onla-ra «olan oldu, siz yerinizde kalın» diyerek hemen uçuşa geçer. Yeryüzünün altını üstüne getirir, putların boyun eğmesine sebep olan olayı öğ-renemez.

Sonunda Hz. İsa'nın (A.S.) doğduğunu tesbit eder, çevresini bütün meleklerin kuşattığını görür. Bunun üzerine hemen yandaşlarının yanına döner ve onlara şöyle der, «dün gece dünyaya bir peygamber geldi, bu çocuk hariç, hiç bir gebelik ve doğum hadisesi olmamıştır ki, ben yanında bulunmayayım. Bu geceden sonra artık putlara tapılmaz, bundan ümidi-nizi kesin. Bundan sonra ademoğullarına acelecilik ve densizlik yolu ile sokulmaya bakın.»

7 — Bu huylardan biri para ve mal düşkünlüğüdür.

Yiyecek - içecek ile diğer zarurî ihtiyaçların ötesinde kalan bütün varlık, hayvanat ve akabat şeytanın konağıdır.

Sabit ül-Bünananî (R.A.) der ki, «Peygamber'imize (S.A.S.) peygam-berlik görevi verildiği zaman İblis şeytanlarına şunu söyledi, «bir şey ol-du, ama nedir bilmiyorum, gidin iyice öğrenin.»

İblis'in adamları her tarafı araştırdılar, fakat ne olduğunu öğrene-meyerek geri döndüler, «bir şey öğrenemedik» dediler. Bunun üzerine İblis «ben size şimdi haber getiririm» diyerek kayboldu.

Bir müddet sonra çıkageldi ve adamlarına «Allah, Hz, Muhammed'i peygamber olarak görevlendirmiştir» dedi.

Bundan sonra İblis adamlarını Peygamber'imizin sahabilerine (Allah onlardan razı olsun) göndermeye başladı, fakat hepsi her seferinde eli boş ve hayal kırıklığı içinde dönüyorlardı, dönüşte sözleri şunlar oluyor-du, «hayatımızda bir gün böyle adamlarla karşılaşmadık, tam yanlarına sokuluyoruz, namaza kalkıyorlar, böylece bütün gayretlerimiz boşa çı-kıyor.»

Bu sözleri dinleyen İblis adamlarına şöyle dedi. «onları bir müddet kendi hallerine bırakın, Allah'ın izni ile yakında bütün dünyayı fethede-ceklerdir, o zaman biz de onlardan istediklerimizi sızdırırız.»

Rivayete göre Hz. İsa (A.S.) bir gün bir taş parçasını yastık edine-rek yere yaslanıp bu sırada yanına gelen şeytan,ona «ya İsa! Galiba dünyadan hoşlanıyorsun» der.

Bunun üzerine Hz. İsa (A.S.) taşı başının altından kaldırıp atar ve şeytana «dünya ile birlikte bu da senin olsun» der.

8 — Bu huylardan biri de cimrilik ve yoksul düşme korkusudur.

insanı fakirlere yardım etmekten, sadaka vermekten alakoyan, bi-riktirme ve varlık yığma hırsını kışkırtarak neticede acı azaba sürükle-yen bu huydur. Pintiliğin afetlerinden biri mal biriktirmek için çarşı -pazar dolaşmaktır. Zaten böyle yerler şeytanların cirit attıkları yerler-dir.

9 — Bu huylardan biri taassub.

Kendi görüşlerine körü - körüne bağlanmak, karşı taraftakilere kin beslemek onlara küçümseyen bakışlarla bakmaktır»

Bu tutum, cemiyetin hem iyilerini ve hem de kötülerini birlikte helâ-ke sürükler.

Hasan ül-Basrî der ki, duyduğumuza göre İblis şöyle demiş «Mu-hammed'in ümmetini ayartarak bazı günahlara soktum, fakat Allah'dan af dileyip kusurlarını bağışlatarak belimi kırdılar. Fakat ben onlara öyle günahlar işletiyorum ki, onlar için Allah'dan af dilemezler. Bunlar boş arzu ve heveslere kapılarak burunlarının doğrusuna gitmeye dayanır.»

Şeytan doğru söylüyor. Böyleleri, saplantıları yüzünden günahlara sürüklendiklerini bilmezler ki tevbe etsinler.

10— Bunlardan biri Müslümanlara su-i zânda bulunmaktır.

Bundan hatta kötüleri itham etmekten bile kaçınmak gerekir. Her-kesin kusurunu okuyarak, onun-bunun hakkında kötü düşünceleri ileri sü-ren kimse gördün mü, bilesin ki, onun, içi pistir ve kendi iç pisliği, dışına sızmaktadır.

Şu halde insan şeytanın içeri girmesini önlemek için kalbinin bu ka-pılarını kapatmalı. Bunlara karşılık Allah'ı zikretmesine yardımcı olma-lıdır.

İMAM_I GAZALİ (Kalplerin Keşfi)

Kur'ana sevdalı

Kayıtlı Kullanıcı
Allah cc sizden razı olsun kardeşim.
Rabbım bu kötü ihtiraslardan bizleri muhafaza eylesin inşaallah.

ayşe.a

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbim razı olsun emeğine sağlık kardeşim gerçekten yapmamaız gereken şeyler bunlar elimizden geldiğince uzak durmaya çalışıyoruz Rabbim yardımcımız olsun inşaallah..
selam ve dua ile..:a03:

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbim razı olsun emeğine sağlık kardeşim gerçekten yapmamaız gereken şeyler bunlar elimizden geldiğince uzak durmaya çalışıyoruz Rabbim yardımcımız olsun inşaallah..
selam ve dua ile..:a03:

Selamun aleyküm kardeşim Rabbim szden de razı olsun.Hayırlı cuMALAR..

hanzala44

Kayıtlı Kullanıcı
paylaşımn için ALLAH razı olsun :) hayırlı bayramlar

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
1 — Öfke ve azgın istek.

2 — Kıskançlık ve ihtiras.

3 — Oburluktur.

4 — Elbise, ev mobilyada süs düşkünlüğüdür.

5 — İnsanlara umut bağlamaktır.

6— Acelecilik ve sebatsızlıktır.

7 — Para ve mal düşkünlüğüdür.

8 — Cimrilik ve yoksul düşme korkusudur.

9 — Taassub.

10—Müslümanlara su-i zânda bulunmaktır.

Nazar57

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbim kalemizi daim sağlam tutsun inşaAllah ki düşman yerleşemesin oraya..
Allah razı olsun..

MANEVİ

Kayıtlı Kullanıcı
Çok doğru kardeşim.Özellikle para ve mal hırsı.Şu günlerde para için adam bile öldürenler var.ALLAH kimseyi şaşırtmasın.

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbim kalemizi daim sağlam tutsun inşaAllah ki düşman yerleşemesin oraya..
Allah razı olsun..

Selamun aleyküm kardeşim.
Amiin inşaallah
Rabbim şeytanın nefsin şerrinden aldatmacalarından korusun inşaallah bizleri.
Hayırlı cumalar..

Gülfidan

Kayıtlı Kullanıcı
değerli bilgileriniz için Allah razı olsun kardes.

iblisin encok aradığı duygu kibirdir!

kişiyi kibre düsürebilir miyim diye düsünür ilkin.

ilk ve kolay olan ve en tehlikeli olanıda budur.

Kibir Allahın ve bizlerin hiç sevmediği bir fiildir.

Açıkçası Alimler kibir için "Kalp hastalığı" tabirini kullanırlar.

İblis bir kibir yüzünden rahmetten kovuldu ya

işte bu sebeple insanları kibre düsürmek ister.

kendisi gibi bizlerinde kovulmasını ister.

kibre düsürmek iblisin ilk hedefidir.

bunu basaran iblis artık o kişiyle topla oynar gibi oynar.

hepimiz hata yaparız kibre de düsebiliriz

önemli olan bir anlık kibirden uzak durmak

ve Tövbe kapısının Adem peygamberin duası vasıtasıyla

Kıyamete kadar açık oldusunu unutmamak

Etrafımda öyle insanlar varki

Kibrediyorlar

şeytan acıkca kibre düsürmüş

en kötüsü de daha kibir ettiklerinin farkında bile değiller.

kibir nedemek onu bilmemekteler

Allah bizi bu kötü fiilden uzak etsin.

Cihat-82

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun. Selam ve dua ile.

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
değerli bilgileriniz için Allah razı olsun kardes.

iblisin encok aradığı duygu kibirdir!

kişiyi kibre düsürebilir miyim diye düsünür ilkin.

ilk ve kolay olan ve en tehlikeli olanıda budur.

Kibir Allahın ve bizlerin hiç sevmediği bir fiildir.

Açıkçası Alimler kibir için "Kalp hastalığı" tabirini kullanırlar.

İblis bir kibir yüzünden rahmetten kovuldu ya

işte bu sebeple insanları kibre düsürmek ister.

kendisi gibi bizlerinde kovulmasını ister.

kibre düsürmek iblisin ilk hedefidir.

bunu basaran iblis artık o kişiyle topla oynar gibi oynar.

hepimiz hata yaparız kibre de düsebiliriz

önemli olan bir anlık kibirden uzak durmak

ve Tövbe kapısının Adem peygamberin duası vasıtasıyla

Kıyamete kadar açık oldusunu unutmamak

Etrafımda öyle insanlar varki

Kibrediyorlar

şeytan acıkca kibre düsürmüş

en kötüsü de daha kibir ettiklerinin farkında bile değiller.

kibir nedemek onu bilmemekteler

Allah bizi bu kötü fiilden uzak etsin.

Selamun aleyküm kardeşim.Rabbim razı olsun sizden de katkılarınız için.
Rabbim bizleri şeytanın kötü tuzaklarından korusun inşaallah..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt