Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

__''99 Esma 99 Özür''__ (1 Kullanıcı)

mir_erhan

Moderator
MÜHEYMİN: Gözetici ve kollayıcı olan

Zayıfları kuvvetlilerin şerrinden himaye eden Sensin. Gıyabında konuşurken elini bile kaldıramayacak bir ölü gibi çaresiz olan kardeşimin hakkını bende bırakır mısın hiç?

Ortalıkta yok diye hiçe sayarak, nasılsa işitmiyor diye sözlerimle hırpalayarak, özür bile dilemesine fırsat vermeden ayıplarını sayıp dökerek zulmettiğim kardeşimin onurunu elbette ki kollarsın. Müheymin olduğunu unutmuşum ey Rabbim. Dilimi gıybetten, kalbimi gıybetin çirkinliklerinden himaye eyle ey Müheymin..

eyvallah.. Allah celle celalüh razı olsun.

leyla-1

Altın Üye
AZİZ: Mağlubiyet bilmeyen, herşeye galip olan

Kendisini Sana nisbet ederek kul olma izzetini üzerinde taşıyan kulunun izzetini, kulu işitmiyor diye, kulu bilmiyor diye, kulu ortalıkta görünmüyor diye kırabiliyorsam, Senin kuluna bahşettiğin izzeti de, Senin izzetini de hafife alıyor olmalıyım.

Seni bir bilerek/birleyerek, yalnız Seninle yaşadığını, sadece Sana kul olduğunu, ancak Senden yardım dilediğini söyleyen kulun işitmiyorsa da Sen işitiyorsun, kulun bilmiyorsa da Sen biliyorsun, kulun ortalıkta yoksa da Sen hep yanımızdasın... Kulunun izzetini incitmek, Senin izzetini incitmeye kalkmak demektir. Öyleyse kardeşimin yokluğunda, kardeşimin ve benim Rabbimden çekinerek susmalıydım! Öyleyse, kardeşimin duymadığı yerde, kardeşimin ve benim Rabbimin duymasından korkarak susmalıydım!
Hem sonra, Rabbimden çekinmezken, aciz kulundan çekinmem beni zelil etmez mi?

Hem sonra , Senden korkmayı bilmezken, çaresiz kulundan korkuyor olmam beni ödlek ve onursuz biri yapmaz mı? Şu halde, ben de Senin izzet bahşettiğin bir kulun olarak kendi izzetimi kırma hakkına sahip değilim.
Biliyorum; aslandan korkmak ceylan huyluların harcıdır, fare huylular aslandan korkmayı bilmez., onlar ancak kediden korkar. Ben senden korkacağıma kulundan korkarak, Senden çakineceğime yarattığından çekinerek, kendimi nasılda aşağılamışım! Ceylan huylu olsaydım 'aslan'dan korkardım, fare huyluyum ki kediden korkuyorum.

Şimdi anladım ki, başka kullarını tahkir etmeme de, kendimi başka kulları tahkir ederek aşağılamama da Senin izzetin izin vermez. Çünki "İzzet, Allah'a elçisine ve müminlere aittir." [Bk. Münafikun Suresi] Senin bana verdiğin, kardeşlerime verdiğin o izzeti yok saymaya hakkım yok; kabul ediyorum.

Beni gıybet etmeyen, kendisiyle gıybet edilmeyen izzetli kulların arasında kabul eyle ey Aziz.

mir_erhan

Moderator
Beni gıybet etmeyen, kendisiyle gıybet edilmeyen izzetli kulların arasında kabul eyle ey Aziz.

amin. amin. amin.

mir_erhan

Moderator
CEBBAR: Dilediğini zorla yaptıran

Kibirlenenlerin boynuna kibirlerini tasma eyleyen Sensin. Gıyabında kusurlarını sayarak kardeşimi küçültürken, aslında kendimi büyük göstermeye çalıştığımı yeni fark ettim.

Ayıplarını ayıp görmeyenleri, kusurlarını kusur bilmeyenleri kibirlerinin pençesine hapseden Sensin. Kardeşimin ayıplarını sayarken, günahlarını açık ederken kendimi belki de iblis gibi kusursuz ve ayıpsız etmeye çalıştığımı şimdi anlıyorum.

Gıybet ederek gizlice kibirlenişimi, kusurları hep başkalarına yakıştırırken farkına varmadan şeytana yoldaş oluşumu bağışla ey Cebbar!

leyla-1

Altın Üye
MÜTEKEBBİR: Büyüklük ve ululukta tek olan

Sen ki büyüksün; Seni büyüklemeye sözlerimiz yetmez. Büyük bildiğimizden de büyüksün. Senin kullarını gıybetimle üstü kapalı küçük düşürerek, kendimi yüceltmeye kalktım. Sen ki Yüceler Yücesisin.; yücelik yalnız Sana yaraşır. Kulunu küçük düşürerek, büyüklenmek benim haddim değildi. Özür diliyorum.

Boyunlarına, çenelerine kadar uzanan kibir halkaları geçirdiğin ve ister istemez kafaları yukarı kalkık halde dolaşan zavallı kibirlilerden eyleme beni ey Mütekebbir..

leyla-1

Altın Üye
HALIK: Herşeyi yerli yerince yaratan

Bir çiğnemlik et halindeyken ana rahminde biçimlendirdiğin kulunu; kimsenin tanımadığı, yüzüne bakamadığı haldeyken, yüzüne bakılır bir hale getirdiğin, kimse tanımazken önemseyerek insan kıldığın kardeşimi; yüzüne bakılır haldeyken, adı sanı anılırken yok saydım, gıybetini ederek bir çiğnemlik et gibi ağzımda çiğnedim. Özür diliyorum ey Halık'ım.

Bilal21

Kayıtlı Kullanıcı
Ayın En İyi Üyesi
EL-VEDUD
48.EL-VEDUD: sonsuz sevgiye yegane layık olan

رسائل إيجابية ???? - الصفحة 98 - منتدى بريدة

EL-VEDUD
48.EL-VEDUD: sonsuz sevgiye yegane layık olan

leyla-1

Altın Üye
RAHMAN: Dünyada her kuluna karşı merhametli

Sen yokluğunda bile kulunun hatırını bilip, onu yokluktan varlığa getirdiğin halde, ben gıybetini ederek, ardından kem sözler söyleyerek varlığında bile kulunun hatrını hiçe saydım.Sen, kulunu unutulduğu halde bile güzelce anıp ihsan eylerken, ben Senin kulunu herkes andıktan sonra kötü sözlerle andım. Üzerimde eserlerini gördüğüm rahmetine aykırı davrandım. Pişmanım. Senden affımı diliyorum ey RAHMAN..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt