Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

93 Moskof Harbi ve Başımıza Gelenler (1 Kullanıcı)

melankolik5288

Kayıtlı Kullanıcı
93 Moskof Harbi ve Başımıza Gelenler
Mehmed Arif Bey.

Erzurum temyiz divanı başkatipliğinde görevli Mehmed Arif Bey 93 Harbi olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı - Rus Savaşının yaklaştığı dönemlerde Anadolu ordusu başkumandanı Gazi Ahmed Muhtar Paşa’nın mühimme başkatibi olarak görevlendirilir. Savaş boyunca yaşadıklarını kaleme alır. Kitapta savaşın seyrini, yaşanan çatışmaları ve devletimizin, ordumuzun halini açıkça dile getirmiş. Kitabın henüz yarısına geldim ancak okudukça koca Osmanlı Devletinin ne hale düştüğünü, basiretsiz liyakatsiz nice insanların ordu içine doluştuğunu gördüm. Halkımızın hali de çok iç açıcı değilmiş maalesef. Kitabı okudukça başımıza gelenlerin tesadüf olmadığını anlıyorum. Okunması ve ibret alınması gereken bir kitap. Kitaptan önemli gördüğüm bazı kısımları paylaşacağım.
Selam ve dua ile

melankolik5288

Kayıtlı Kullanıcı
Ey Allah’ım! Ne hale düştük… Dinimizce en büyük cinayetlerden sayılan başkalarının hakkına tecavüz ve yalan yere şahitlik etmek, şimdi bizde olağan sayılıp âdet hükmüne girmiş! Batı milletlerinde böyle bir fiilin failine cani gözüyle bakılıyor. Bizde ise, aynı yolla dost ve yarana iyilik edilip menfaatler sağlanıyor. Peygamberimiz: (Bu ümmetin dünyada çekeceği azap, kendi bilgisizliğinden ve kendi elindendir. ) diyor, bir hadisi şeriflerinde. Ne kadar doğru ve acı bir gerçek! Bir millet ki, fertleri arasında yalancılık ve hakka tecavüz adet hükmünü almıştır, artık o milletten ve geleceğinden ne beklenir.

melankolik5288

Kayıtlı Kullanıcı
O zamanlar, bizler de Erzurum’da bazı arkadaşlarla geceleri toplanır, sabahlara kadar ( Muharebe olur mu, olmaz mı ?) veyahut (olmalı mıdır, olmamalı mıdır ?) diye münakaşalar yapar kafa patlatırdık. Eğer bu arada içimizden tecrübeli ve aklıselim sahibi biri çıkar da: ( Aman ne söylüyorsunuz! Allah saklasın, harbin ne demek olduğunu biliyor musunuz? Karşımıza çıkacak olan Moskof’un nasıl ocaklar söndüren bir domuz olduğundan haberiniz var mı? Bizde müdafaa imkanları kıt. Hele harp için temel olan paradan eser yok. Ordularımız iki seneden beri Rumeli’de asilerle çarpışıyor, kan döküyor, can veriyor. Devletse, durmadan masraf ediyor. Moskof ise, yorgun değildir. Silah ve teçhizatı mükemmel; askeri ise, dinç ve talimlidir. Çıkacak bir muharebede belki, hali hazır siyasi durumumuzu da kaybeder, kim bilir ne hal ve şekillere gireriz. Velhasıl iyi bir şey değildir. Tehlikeden sakınmak, daima iyidir. ) tarzında fikirler beyan ederse, adamları vatan hainliği ili suçlayamasak bile, aklı eksik ve kaçık der, sözlerini vehim ve korkaklığa yorar, cidden çok üzülürdük.

melankolik5288

Kayıtlı Kullanıcı
Mısır valisi Mehmet Ali Paşa’nın oğlu İbrahim paşanın kumanda ettiği Mısır ordusuna karşı yapılan savaşlardan anlatırken de, İbrahim Paşa, yanında taşıdığı bir tulumu şişirip nerede olursa öylece yatarken, bizim paşalar azamet ve ihtişamlarına halel getirmemek için gayrette kusur etmezlerdi. Bunun içindir ki, ordularımız, İbrahim Paşa karşısında bozuldu ve hatta Sadrazamımız bile esir oldu, derdi.

melankolik5288

Kayıtlı Kullanıcı
Umumun şehadeti ve ileride etraflıca anlatılacak savaşlarda gösterilen destani kahramanlık örneklerinden de anlaşılacağı gibi, Türk askeri, dünyada eşi ve benzeri olmayan bir askerdir. Yeter ki başında güvenip inandığı adamlar, vatan millet duygularıyla dolu, kanun ve kaidelere saygılı, iyi yetiştirilmiş subay ve kumandanlar bulunsun.

Geniş zamanlarda süslü püslü askeri üniformaları giyip: Askeriz ve imtiyaz sahibiyiz diye, tafra ve çalım satmak için subaylığa heveslenenlerin sayısı, gerçekten askerliği sevmiş ve kendisini milletine adamış, kanun, kaide ve disiplin adamı savaş erlerinin sayısından çok daha fazladır.

Dikkat ederek gördüm ki, devlet ve milletin ırz ve namusuna geçerek ordusunu bozan, şeref ve istiklalini payimal edenler, daha ziyade kestirme yoldan terfi-i rütbe edeyim diye zamanın devletlü kişilerine yamanıp, evdeki bacı sultana hediyeler takdimi ile yaranan, amirlerini şeytanların bile hatır ve hayallerine gelmeyecek türlü yağcılık ve dalkavukluklarla avlayanlardır.

melankolik5288

Kayıtlı Kullanıcı
Moskof denildiği zaman bir Türk, damarlarının kin ateşiyle yandığını hissetmelidir. Vatan çocuklarına, dökülen kan ve milli intikam unutturulmamalıdır.

Ali Şefik Bey, zeki kabiliyetli, sözü sohbeti yerinde aklı işe erer, cerbezeli, bir subaydır. Her zaman devlet işleri için mumlarla aranan bu misalli kimseler ah ne olur biraz da ahlak ve karakter sağlamlığına sahip olsalar ne kadar güzel olurdur.

Maşallah Hakkı Bey bu emre uymamakla kendi derisini kurtardı ama devlet ve imletin namusu, askerlik şerefi ne oldu ?! zaten onu kimin aradığı var ki Hakkı Bey arasın…

melankolik5288

Kayıtlı Kullanıcı
Başka devletlerde ne oluyor, nasıl bitiyor bilemez isem e, bizde halktan yardım ve imece olarak toplanan şeyleri maksadına uygun bir şekilde güzelce idare etmek maalesef bir türlü mümkün olamıyor. Yiyecekle, giyecekler, hayvanlar vesaire sahipsizlikten, bakımsızlıktan ayaklar altında kalıyor veya şunun bunun elinde telef olup gidiyor. Böyle şeyleri satın alsak durumu değiştirir mi? Hayır! Denedi. Yine olmadı. Oldum olası hemen hepimizde bir sorumsuzluk var. Sorumsuzluk! Kendimize, ailemize, mensup olduğumuz millete, devlete ve de yüklendiğimiz göreve karşı sorumsuzluk!” bizi milletçe kasıp kavuran bütün dertlerin kökünde, temelinde bu idraksizliğimiz yatmaktadır!

melankolik5288

Kayıtlı Kullanıcı
Bizdeki ahlak bozukluğu o derece elim bir safhadadır ki, ne müşterek bir menfaatin muhafazası, ne de müşterek bir belanın def'i bizleri birleştirebilir. Suret ve görünüşümüz pek aladır, diyecek yoktur. Sahte bir edep ve terbiye ile uysallık ve hüsnü niyetin en son derecesinde olduğumuzu etrafa ihsas ile göstermekte, her birimizi bir üstad-ı âzamdır. bunda tefennün etmişizdir. Şöhretimiz vardır, iyi beceririz bu işi...

melankolik5288

Kayıtlı Kullanıcı
Bütün kötülük ve başımıza gelen belaların cümlesini sebebi, milli haslet ve mesuliyet hissimizi kaybettiğimizdendir. hiçbirimiz, üzerimize tevdi edilen ve ifasına memur olduğumuz millet vazifesini kendimizin addetmiyoruz, sanki o işin bizim şahsımızla bir alakası yokmuş gibi apayrı bir el ve kafa ile tutuyoruz ve bazen de devlet işi bu kadar olur diyoruz. Güya devlet ve hükümet başka, biz de başka imişiz gibi davranıyoruz.

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
İlk iki yorumu okudum sonrakilerini okumadım .çünkü kitabı alnam lazım mutlaka .tarih kitaplarıni okumayı çok seviyorum .ve bu kitaba hrnen netten baktım ilk defa duydum .mutlaka Alicam .Allah razı olsun..baska tavsiye edebileceğiniz tarih kitapları varmı kardeşim .sipariş vericem bitane daha alayım bu kitapla beraber.Allah razı olsun

melankolik5288

Kayıtlı Kullanıcı
İlk iki yorumu okudum sonrakilerini okumadım .çünkü kitabı alnam lazım mutlaka .tarih kitaplarıni okumayı çok seviyorum .ve bu kitaba hrnen netten baktım ilk defa duydum .mutlaka Alicam .Allah razı olsun..baska tavsiye edebileceğiniz tarih kitapları varmı kardeşim .sipariş vericem bitane daha alayım bu kitapla beraber.Allah razı olsun
@Nur-u Secde Rabbim sizden de razı olsun kıymetli büyüğüm.
Çocukluğumda babam toplu halde kitap satın almıştı yıllarca evimizde durmasına rağmen ne o ne de ben o kitapları açıp okumadık. Şimdi ise o kitapları okudukça kayıp bir hazineyi keşfetmiş gibi oluyorum. Bu kitapta onlardan birisi mutlaka okunmalı ve geçmişte başımıza gelenlerden ders çıkarmalıyız.
Kitap tavsiyesine gelince
- Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde yaşanan isyanları konu alan İç İsyanlar ve Şeyh Sait İsyanı - Mehmet AYDOĞAN,
- Osmanlı İmparatorluğunun batı karşısında gerilemesini ve bu gerilemenin önüne neden geçilemediğini anlatan Milletlerin Düzeninde İlmi Usüller- İbrahim Müteferrika ( Elimdeki baskısı 1990 yılı MEB yayınlarına ait)
- Birinci Dünya Savaşında Medine müdafaasını ve oradan Osmanlı ordusunun çekilmesini konu alan, Arap aşiretlerinin isyan hazırlığı, bu hazırlıklara karşı Osmanlı Devletinin Hicaz bölgesinde bulunan görevlilerinin tutumunu güzel bir dille açıklayan Fahrettin Paşa ve Medine Müdafaası isimli bir kitap okumuştum kitabın tam adı ve yazarını hatırlamıyorum. (Şuan kitaplığımda aramama rağmen bulamıyorum nere gitti acaba :unsure: )
Bu üç kitap Osmanlı Devletinin son dönemlerini daha iyi anlamama yardımcı oldu okunmasının faydalı olacağını düşünüyorum.
Tarihi Roman severseniz, Mehmed NİYAZİ Çanakkale Mahşeri ve Yemen Ah Yemen romanları ile Nihal ATSIZ'ın Bozkurtlar ve Deli Kurt romanları da hem tarihi konuları hem de edebi açıdan okunmaya değer kitaplardır.

Bunların haricinde hatırlayacağım kitap olursa ekleme yaparım. Sizin de tavsiyeleriniz olursa bende dikkate alır kitapları temin etmeye çalışırım.
Selam ve dua ile

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbim sizden de razı olsun kardeşim ..tarih öğretmeni olmayı çok istemiştim kısmet değilmiş..önce polis memuru olan babamın 12eylul darbesinde yaşadığı travmadan cikamamasi ardından tarih öğretmenimin gerçek tarihi anlatmasi ve sürgün edilmesi beni korkutmustu..28subat darbesinde evinde bulundurdugu kitaplara kadar bakılıp terörist damgası yiyen insanları gördükçe evimde kitap bulundurmaya korkmuştum.sindirulmistim...hayat telaşı falan derken kitap okuma 2.planda kaldı.bende sizin gibi yıllar sonra tarihi kitapları elime aldım .istiyorum ki çocuklarıma muhteşem bir tarih kütüphanesi bırakmak ..
Benim şu an elimde olan Ahmet şimsirgil in Osmanlı devletini anlatan 10kitaptan oluşan kayı serisini okumaya başladım .
Halil inancik Osmanlı ve Avrupa ,Osmanlı tarihi, devleti aliyye ,uzakları görebilen hükümdar Abdülhamithan ,Halil inancik kutül amera şimdilik tavsiye edebileceğim kitaplar ...İlber oltaylinin da tarihi kitaplarini okuyorum .onlarında Bayram telaşı bitsin yazarım ..her ne kadar solcu gorunsede Osmanlıya laf ettirmeyen çok yerinde analizleri var.tarihi bilgisinden faydalanmak gerek diye düşünüyorum..

Sizin tavsiye ettiğiniz kitapları not ettim..kızımda yüksek lisansını siyasi tarihten yapicak .bizim aile için tarih konuşmak okumak çok önemli ...çok şükür asiladim ..bu konuyu güncel tutalim .ayrıca çocuklara tarihi sevdikmek için çok güzel roman kitaplarıda paylaşalım kardeşim .müsait olduğumda kitaplığımdaki eserleri paylaşıcam..Allah razı olsun kardeşim kitap tavsiye olunca böyle dayanamayıp çok konuşurum? Allah'a emanet olunuz.
Tarihini bilmeyen milletlerin coğrafyasını başkaları çizer

melankolik5288

Kayıtlı Kullanıcı
Bende tarih öğretmeni olmayı çok istiyordum ama meslek lisesini seçince hayal olmaktan öteye gidemedi. Şimdi ise kamu personeli olarak çalışıyorum, arta kalan zamanlarımda geçmişte yarım bıraktıklarımı tamamlamaya ve tarih kitapları okumaya gayret ediyorum.
Tarih okumaları yaptıkça birçok olayın benzerlerinin defalarca yaşandığını, bazılarının günümüzde dahi yaşandığını gördüm. Bu nedenle hangi meslek kolunda çalışırsa çalışsın kişilerde tarih bilgisi olmalı ki mesleğini icra ederken hakkaniyetten ayrılmasın, dini devleti milleti için gayretli olsun.
Tavsiye ettiğiniz kitapları fırsat buldukça alıp okumaya çalışacağım. Ahmet ŞİMŞİRGİL'in Kayı serisinde güzel bilgiler var ilk 2 kitabını okudum ama devamını getiremedim. İlber ORTAYLI'nın kitaplarını okumadım ama takip ettiğim kadarıyla ele aldığı konularda tarafsız ve bilimsel yaklaşabiliyor. Okunması faydalı olduğunu düşünüyorum.
Günümüzde tarihi konuşan, tarihe önem veren bir aileye rastlamak pek mümkün değil. Hamd olsun sizde ve ailenizde tarih şuuru oluşmuş. Benim kızım henüz bir buçuk yaşında ama ona bırakacağım en büyük miras kitaplığım olacak bunun için çaba sarf ediyorum. İnşaallah o da tarihini bilen dini ve milleti için emek harcayan bir evlat olur.
İnşaallah fırsat buldukça kitap önerilerine devam edebiliriz bilgilerimizi bu şekilde aktarabiliriz. Konu kitaplara gelince bende susamam, kitap seven insana denk gelmek pek kolay bir şey değil :)
Selam ve dua ile Allaha emanet olun.​

Bilal21

Kayıtlı Kullanıcı
Ayın En İyi Üyesi
Allah razı olsun

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt