Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

89.Mektub İmâm-ı Rabbânî (1 Kullanıcı)

_YUSUF_

Yönetici
Bu mektûb, mirzâ Alî Cân için yazılmışdır. Ölüm için sabr dilemekdedir:

Hak teâlâ, hepimizi islâmiyyetin doğru caddesinde bulundursun “alâ sâhibihessalâtü vesselâmü vettehıyye”! Enbiyâ sûresi otuzbeşinci ve Ankebût sûresi elliyedinci âyetlerinde meâlen, (Her canlı, ölümün tadını tadacakdır!) buyuruldu. Bunun için, her insan ölecekdir. Ölümden kurtuluş yokdur. Hadîs-i şerîfde, (Ömrü uzun, ibâdetleri de çok olana müjdeler olsun!) buyuruldu. Dostu dosta ölümle kavuşduruyorlar. Bunun için, Allahü teâlânın âşıkları, ölümü düşünerek tesellî buluyor, üzüntüleri azalıyor. Ankebût sûresinin beşinci âyetinde meâlen, (Allahü teâlâya kavuşmak istiyenler! Biliniz ki, Allahü teâlâya kavuşmak zemânı herhâlde gelecekdir) buyuruldu. Evet, biz geride kalanlar ve nefse esîr olanlar ve Allahü teâlânın rızâsına kavuşmuş olanların ve dünyâya düşkün olmakdan kurtulanların sohbetlerinden mahrûm kalanlar, zararda ve başı yerdeyiz. Ni’metlerini size saçan merhûme vâlideniz, günümüzün en kıymetli varlığı idi. Onun size olan ihsânlarına karşı, şimdi sizin de ona ihsân etmeniz lâzımdır. Düâ ederek ve sadaka vererek her ân yardımına koşunuz! Hadîs-i şerîfde, (Mezârdaki ölü, denizde boğulmak üzere olan kimse gibidir, babasından, anasından, kardeşinden ve arkadaşlarından gelecek bir düâyı hep beklemekdedir) buyuruldu. Bundan başka, onların ölümünü görerek, kendi ölümünü de düşünmeli. Bütün varlığı ile, Allahü teâlânın beğendiği şeyleri yapmağa sarılmalıdır. Dünyâ hayâtının insanı aldatmakdan başka birşey olmadığını düşünmelidir. Dünyâ kazançlarının Allahü teâlânın yanında az bir kıymeti olsaydı, düşmanı olan kâfirlere ondan kıl ucu kadar vermezdi. Allahü teâlâ, bizi ve sizi, kendisinden başka herşeyden yüz çevirmekle ni’metlendirsin! Yalnız kendisine bağlanmakla şereflendirsin! Bu düâmızı, Peygamberlerin efendisi hurmetine kabûl buyursun “aleyhi ve alâ âlihi ve aleyhim minessalevâti efdalühâ ve minetteslîmâti ekmelühâ”! Vesselâm, vel ikrâm.

Âfet-i gamdan aceb, dünyâda kim âzâdedir?
Herkesin bir derdi var, mâdem ki, âdem-zâdedir.
Bir hûmâ-yı zevki bin sayyâd-ı gam ta’kîb eder,
Böyle bir mevhûma bilmem, halk neden üftâdedir?

sahiner

Kayıtlı Kullanıcı
Bu mektûb, mirzâ Alî Cân için yazılmışdır. Ölüm için sabr dilemekdedir:

Hak teâlâ, hepimizi islâmiyyetin doğru caddesinde bulundursun “alâ sâhibihessalâtü vesselâmü vettehıyye”! Enbiyâ sûresi otuzbeşinci ve Ankebût sûresi elliyedinci âyetlerinde meâlen, (Her canlı, ölümün tadını tadacakdır!) buyuruldu. Bunun için, her insan ölecekdir. Ölümden kurtuluş yokdur. Hadîs-i şerîfde, (Ömrü uzun, ibâdetleri de çok olana müjdeler olsun!) buyuruldu. Dostu dosta ölümle kavuşduruyorlar. Bunun için, Allahü teâlânın âşıkları, ölümü düşünerek tesellî buluyor, üzüntüleri azalıyor. Ankebût sûresinin beşinci âyetinde meâlen, (Allahü teâlâya kavuşmak istiyenler! Biliniz ki, Allahü teâlâya kavuşmak zemânı herhâlde gelecekdir) buyuruldu. Evet, biz geride kalanlar ve nefse esîr olanlar ve Allahü teâlânın rızâsına kavuşmuş olanların ve dünyâya düşkün olmakdan kurtulanların sohbetlerinden mahrûm kalanlar, zararda ve başı yerdeyiz. Ni’metlerini size saçan merhûme vâlideniz, günümüzün en kıymetli varlığı idi. Onun size olan ihsânlarına karşı, şimdi sizin de ona ihsân etmeniz lâzımdır. Düâ ederek ve sadaka vererek her ân yardımına koşunuz! Hadîs-i şerîfde, (Mezârdaki ölü, denizde boğulmak üzere olan kimse gibidir, babasından, anasından, kardeşinden ve arkadaşlarından gelecek bir düâyı hep beklemekdedir) buyuruldu. Bundan başka, onların ölümünü görerek, kendi ölümünü de düşünmeli. Bütün varlığı ile, Allahü teâlânın beğendiği şeyleri yapmağa sarılmalıdır. Dünyâ hayâtının insanı aldatmakdan başka birşey olmadığını düşünmelidir. Dünyâ kazançlarının Allahü teâlânın yanında az bir kıymeti olsaydı, düşmanı olan kâfirlere ondan kıl ucu kadar vermezdi. Allahü teâlâ, bizi ve sizi, kendisinden başka herşeyden yüz çevirmekle ni’metlendirsin! Yalnız kendisine bağlanmakla şereflendirsin! Bu düâmızı, Peygamberlerin efendisi hurmetine kabûl buyursun “aleyhi ve alâ âlihi ve aleyhim minessalevâti efdalühâ ve minetteslîmâti ekmelühâ”! Vesselâm, vel ikrâm.

Âfet-i gamdan aceb, dünyâda kim âzâdedir?
Herkesin bir derdi var, mâdem ki, âdem-zâdedir.
Bir hûmâ-yı zevki bin sayyâd-ı gam ta’kîb eder,
Böyle bir mevhûma bilmem, halk neden üftâdedir?

buyrun imamı rabbaniye nispet edilen bir söz.... bu mektuplarda galiba bir karışıklık var...
"""İmam Rabbani'nin Mektubat’ından da bir örnek verelim:

"Kıymetli emirlerinize uyarak bu mektubu yüzümün karasıyla yazıyorum. Dağınık, bozuk olan hallerimi titreyerek arzediyorum. Bu yolda ilerlerken, Allahu Teala'nın ismi zahirleri o kadar çok tecelli etti ki, her şeyde ayrı ayrı göründü. Hatta nisa (kadınlar) şeklinde, onların organları haline ayrı ayrı zahir oldu. """

_YUSUF_

Yönetici
Eleştirdiğiniz nokta ne kardeş?

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Allah C.C. razı olsun...Bizlere küpe olacak bir paylaşım...

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Rahmetli Babamın vefatına çok üzülmüş ,ibadetleri yetesiz diye düşünüp üç sene her gün yasin okuduydum...Üç yıl sonra rüyamda Babamın bir uçurumdan düşerken kurtulduğunu gördüm...
O gün bu gün Babamın cennette olduğunu düşünüp mutlu oluyorum...
Yani Allah C.C. evlat duasın kabul ediyor...O yüzden hayırlı evlat en büyük hizmet diye düşünüyorum...

El-Endulusi

Kayıtlı Kullanıcı
Bu cenesi ve fikirleri dusuk zavalli ZEVATIN soyledigi parca Imam Rabbanin kuddise sirruhun ilk mektubudur.(Allah c.c. in isim ve sifat tecellileri ile ilgili) nerden almissa yanlis.

verdigi parca yanlis parcanin asli soyle "Seyru Suluke devam ettigim sirada Allah c.c. zahir ismine ait acik bir TECELLi ye muserref oldum. Oyle ki artik tek tek herseyde bana tecelli etmeye basladi. Ozellikle kadin suretinde hatta kadinlarin butun uzuvlarinda. Nihayet ifade edemeyecegim nitelikde boyun eger vaziyete geldim" der ve devam eder. Bu mektup 3.5 sayfadir ve aslinda ne oldugunu anlatir. Oyle bu GURURUN bilgileri aldigi siteler bir parcasini alir bos bos konusur konusur dururlar. Bunun gibi zevatlarda onlara alet olur ya neyse.

Tabi bu tecelliler (yani isim ve sifatlarin aleme tecellisi) zahir manada bizim bildigim kadin ve uzuvlari degil. Tabi bunu boyle oldugunu zannetmekde ayri bir salaklik olmasi lazim. Velhasil burda kardesin ilettigi mektup ve konu ile uzakdan yakindan alakasi olmayan biri durum. Konu elestirmek degil bagciyi dovmek. Buda isde kucuk beyinlerin yapacagi bir is olsa gerek..

Eyvallah,

sahiner

Kayıtlı Kullanıcı
Oyle ki artik tek tek herseyde bana tecelli etmeye basladi. Ozellikle kadin suretinde hatta kadinlarin butun uzuvlarinda. """ madem biz eksik aktardık sen açıkla şu kadın uzuvları şeklinde tecelli etmeyi... aklı kıt, imanı nı şeyhe teslim etmiş . iri beyinli,çok bilen kardeşim..hangi kadınmış ...

sahiner

Kayıtlı Kullanıcı
Eleştirdiğiniz nokta ne kardeş?

Bu yolda ilerlerken, Allahu Teala'nın ismi zahirleri o kadar çok tecelli etti ki, her şeyde ayrı ayrı göründü. Hatta nisa (kadınlar) şeklinde, onların organları haline ayrı ayrı zahir oldu. """ bu ne demek ...

_YUSUF_

Yönetici
Bu yolda ilerlerken, Allahu Teala'nın ismi zahirleri o kadar çok tecelli etti ki, her şeyde ayrı ayrı göründü. Hatta nisa (kadınlar) şeklinde, onların organları haline ayrı ayrı zahir oldu. """ bu ne demek ...
Ne demek olduğu anlaşılıyor, burda sizin eleştirdiğiniz nokta nedir?

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
Hatta nisa (kadınlar) şeklinde, onların organları haline ayrı ayrı zahir oldu.
abi yanlış anlamayın da bu kısmı ben de çözemedim.ya da bir anlam veremedim.burada söylenenden öte bir anlam mı var yoksa nasıl yani eğer öyle ise..benim aklım mı almıyor.şimdi günaha girmekte istemiyorum.bi anlam veremedim

_YUSUF_

Yönetici
Hatta nisa (kadınlar) şeklinde, onların organları haline ayrı ayrı zahir oldu.
abi yanlış anlamayın da bu kısmı ben de çözemedim.ya da bir anlam veremedim.burada söylenenden öte bir anlam mı var yoksa nasıl yani eğer öyle ise..benim aklım mı almıyor.şimdi günaha girmekte istemiyorum.bi anlam veremedim
Estağfirullah kardeşim kafanızdaki soru işaretlerini tabiki aydınlatmanız iyi olur.
Metinin doğru cümlesini el-endulusu kardeşimiz paylaşmış Allah razı olsun

Değerli kardeşim Kainatta herneye baksak Allah celle celalunun isim ve sıfatarının tecellisini görmek mümkündür.Kimimiz kimimize üstün olarak bu tecelliler farklı boyutlar kazanır.Mesela bir ağaca baktığımızda kimimiz dal budak meyve görürken kimimizde o ağacı ufak bir tohumdan meynada çıkaran zatın kudretini görebilmektedir.Veya bir annenin çocuğuna olan şefkatini gördüğümüzde ''anne şefkati işte'' diye görürken kimimiz Mevla tealanın Rahmet sıfatının tecellilerini görebilmektedir.Hulasa herşeyde Allah celle celalunun isim ve sıfatlarının tecellileri mevcuttur ve bakışa göre insana bu tecelliler açılmaktadır.Bu açılmalar ancak takvalı bir yaşam ve kuran sünnet gözlüğü takmakla mümkündür.
Şimdi parağrafta hazretin beyan ettiği zuhuratlar ne anlamda nasıl bir zuhurattır bilemiyoruz.Bu ancak onun gözünden bakabilmekle olur.Ama burda Allah celle celalunun haşa kadın şeklinde gözüktüğü manası anlaşılmasın.Durum yularıda bahsettiğimiz gibidir.
Şunuda eklemekte fayda var.Hazret bu ve bunun gibi 20 küsür mektup için tevbe ettiği beyan edilmektedir.Bu tevbe herhalde zuhuratların yazılmasının şahsımca doğru olmadığından kaynaklandığı kanaatindeyim.Allah'u alem
Umarım açıklayıcı oldu
Selam ve dua ile

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun abi.
şu an oldu,kafamdakiler yerine oturdu:)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt