Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

8 sağlık efsanesi: Hangileri doğru ? (1 Kullanıcı)

Gülüşü Yaralı

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
6 Şub 2008
Mesajlar
5,741
Tepki puanı
3
Puanları
0
Yaş
37
Konum
ha bura :)
Web Sitesi
www.facebook.com
8 sağlık efsanesi: Hangileri doğru ?

5338.jpg

Annenizin ateşiniz olduğunu anlaması için termometreye ihtiyacı olmaması gibi, büyüklerimiz bazen sağlığımızla ilgili konuları doktorlar kadar bilgili olabiliyor.

Fakat, söyledikleri bazı konular ise yanlış çıkıyor. İşte Reader's Digest dergisinde yayınlanan ninelerimizin söylediği 8 sağlık efsanesi:

1. Büyükanne: Zencefil, harap olmuş mide için iyidir.

Bilim: Evet. Zencefilin bulantıyı azalttığına dair kanıtlar bulunuyor.

2. Büyükanne: Yemek yedikten sonra yüzersen, kramp girer ve boğulursunuz.

Bilim: Tam olarak böyle olmadığını belirten bilimadamları, yemek yediğimizde, dolaşım sistemimizdeki kan akışını büyük bir bölümünün sindirim sistemimize hizmet etmeye başladığını söylüyorlar. Bu da kaslarda laktik asit birikimine neden oluyor. Bu nedenle öğlen yemeğinden sonra yüzmenin ani kramplara yol açabileceği belirtiliyor.

3. Büyükanne: Klimalı yerde uyumak sizi üşütebilir.

Bilim: Klimalar, burun ve ağız mukozasını kurutuyor ve partiküller, alerjiye sebep olan bakteriler, virüsler ve mikroplar doğrudan doğruya vücuda giriyor. Virüsler, soğuk bir burunda daha hızlı çoğalıyorlar.

4. Büyükanne: Bal iyileşmeyi hızlandırıyor.

Bilim: Evet. Orta derecedeki yanıkların üzerine sürüldüğünde yanık bölge daha hızlı iyileşiyor. Çünkü, bal doku gelişimini destekleyen antibakteriyal ve nemli bir bölge oluşturuyor.

5. Büyükanne: Yanıkların üzerine yağ sürün.

Bilim: Hayır. Yağın faydalı olduğu konusunda herhangi kanıt bulunmuyor.

6. Büyükanne: Saçlarınızı kurutmadan dışarı çıkarsanız, soğukalgınlığına yakalanırsınız.

Bilim: Belki. Bazı araştırmalar, yaş saçın burundaki kan damarlarını sıkarak soğuk algınlığı virüslerinin ele geçirmesine yardımcı olduğunu ve beyaz kan hücrelerinin virüslere ulaşıp onlarla savaşmasını zorlaştırdığını gösteriyor.

7. Büyükanne: Günde bir elma, sizi doktordan uzak tutar.

Bilim: Elmanın kabukları önemli bir antioksidan olan iyi bir kuersetin kaynağıdır. Araştırmalar, bu antioksidanın kan basıncını düşürmeye, astım ve alerjiyle savaşmaya, kalp krizini önlemeye yardımcı olduğunu gösteriyor.

8. Büyükanne:
Çikolata sivilce yapar.

Bilim: Kesin değil. Çikolata barları aknelerin alevlenmesini tetikleyebilir, öyleyse suçlu olan muhtemelen şeker, süt ve yapışkan dolgulardır, kakao değildir.
 

Benzer konular

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt