Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

18.Kasım.2009 / 1 Zilhicce :Oruca başlanacak (1 Kullanıcı)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
hafize ablacığım allah ibadetlerimizi kabul etsin.ancak ben çok hasta olduğum için bugün tutamadım.diğer günleri tutabilirim değil mi.allah razı olsun .allaha emanet olun.selamlar:)

Tabi Arzucum geçmiş olsun tutabilirsin Allah abul etsin

Y

YAGMURBEY

.....................................

cizgiler neden cektin merak ettim

yanlis bir sey yazmadim ben KARDES

Kasim ayinin 7 sinde zilhicce ayinin birinci gunu ve bende bu gece oruc tutacak arkadaslarin sahura kalkacagini yazdim

yoksa oruc tutmak icin sahura kalkilmiyormu veya oruc icin gece kalkmanin baska bir adimi var benim bilmedigim

serap8191

Kayıtlı Kullanıcı
Ve orucumuz başladı Selamünaleyküm Arkadaşlar Gerek Kavga Ettik Gerek Ağladık Ama Her Ne olursa Olsun İslamiyet gen tr Çatısı Altındaydık Yeri Geldi İsyanlarımız Oldu. Umarım Bu Mübarek Ayda Dargınlar Barışır. Üzüntüler Yaşanmaz.

Allahümme leke sumtu ve bike âmentü ve aleyke tevekkeltü ve alâ rızkıke eftartü ve savme'l-Ğadi min şehri Ramazane neveytü, feğfirlî mâ kaddemtü ve mâ ahhartü."

"Allah'ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım ve sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım ve Zilhicce ayının yarınki orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!" AMİN :a35:

Hepinizin tuttuğu oruçlar kabul olsun. Hayırlı iftarlar diliyorum.

hafize anne ne güzel yazmışsın.seni ve kardeşlerimi bilemedn kırıp üzdüysem hakkını helal et olurmu?ALLAHA emanet olasın

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
hakkım herkese helal olsun çok kırılgan bir yapım var ama hemen yumuşarım kin tutamıyorum Rabbime çok şükrediyorum kini nefreti içimde barındırmıyor sizide Allaha emanet ediyorum canım benim

serap8191

Kayıtlı Kullanıcı
hakkım herkese helal olsun çok kırılgan bir yapım var ama hemen yumuşarım kin tutamıyorum Rabbime çok şükrediyorum kini nefreti içimde barındırmıyor sizide Allaha emanet ediyorum canım benim

hafize annecim ne güzel bir özelliğin var.kin tutmamak yani şeytanla birlikte olmamak.ama kazanan hep sen olursun ablam kinle kalbini pas kaplatmıyorsun hem.nasılsın hafize anne iyimisin ?ALLAHA emanet olasın

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı
Ayın 16 sında başlıyor Arefeye kadar oruç tutup arefe günü 1.000 ihlas hatmi şimdiden heycanlanıyorum

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı
Kurban bayramının bulunduğu aya Zilhicce denir. Zilhicce ayının ilk on gününde yapılan ibadetlerin kıymeti çoktur. Bu husustaki hadis-i şeriflerden birkaçı şöyledir:
(Zilhiccenin ilk günlerinde tutulan oruç, bir yıl oruç tutmaya, bir gecesini ihya etmek de Kadir gecesini ihya etmeye bedeldir.) [İbni Mace]
(Zilhiccenin ilk on gecesinde yapılan amel için, 700 misli sevap verilir.) [Beyhekî]
(Zilhiccenin ilk dokuz gününde oruç tutan, her günü için, helal malından yüz köle azat etmiş veya yolundaki mücahidlere yüz at vermiş veya Kâbe’ye kurban için yüz deve göndermiş gibi sevaba kavuşur.) [R. Nasihin]
(Bu on günün hayrından mahrum olan kimseye yazıklar olsun! Bilhassa dokuzuncu [Arefe] günü oruçla geçirmelidir! Onda o kadar çok hayır vardır ki, saymakla bitmez.) [T. Gafilin]
(Zilhiccenin ilk dokuz günü oruç tutana, her günü için bir yıllık oruç sevabı verilir.) [EbulBerekat]
(Zilhiccenin ilk on günü fazilette bin güne, Arefe günü ise, on bin güne eşittir.) [Beyhekî]
(ALLAH indinde zilhiccenin ilk on gününde yapılan amellerden daha kıymetlisi yoktur. Bugünlerde tesbihi, tahmidi, tehlili ve tekbiri çok söyleyin!) [Taberânî]
[Tesbih: SübhanALLAH,
Tahmid: Elhamdülillah,
Tehlil: Lâ ilâhe illALLAH,
Tekbir: ALLAHü ekber, demektir.]
İlk on günün kıymeti
Peygamber efendimiz, Zilhiccenin ilk on gününde yapılan amellerin, diğer aylarda yapılan amellerden daha kıymetli olduğunu bildirince, Eshab-ı kiram, (Ya ResulALLAH, yolundaki cihâddan da mı daha kıymetlidir) dediler. Peygamber efendimiz, cevabında buyurdu ki: (Evet cihâddan da kıymetlidir. Ancak canını, malını esirgemeden harbe gidip şehit olan kimsenin cihâdı daha kıymetlidir.) [Buharî]
Ebüdderda hazretleri buyurdu ki:
(Zilhiccenin ilk 9 günü oruç tutmalı, çok sadaka vermeli ve çok duâ ve istigfar etmelidir! Çünkü Muhammed aleyhisselam, (Bu on günün hayır ve bereketinden mahrum kalana yazıklar olsun) buyurdu.
Zilhiccenin ilk 9 günü oruç tutanın, ömrü bereketli olur, malı çoğalır, çoluk çocuğu belâlardan muhafaza olur, günahları affolur, iyiliklerine kat kat sevap verilir, ölürken kolay can verir, kabri aydınlanır, Mizan’da sevabı ağır gelir ve cennette yüksek derecelere kavuşur.) [Şira]
Nafile oruç tutarken uygun bir davete gidilince, orucu bozmak günah değildir. Bir mümin arkadaşı sevindirmek ve onu üzmemek için davetine gidilir. Davete gidip de orucunu bozmayan bir kimseye Peygamber efendimiz, (Arkadaşın senin için bu kadar külfete girdiği hâlde, sen hâlâ “Oruçluyum” diyorsun. Şimdi ye, sonra yerine bir gün tutarsın.) buyurdu. Yine buyurdu ki: (Davete giden, Ramazan, kaza ve adak orucu değilse, [nafile] orucunu bozsun!) (Din kardeşinin hatırı için nafile orucu bozana, bin günlük oruç sevabı yazılır. Bu orucu kaza edince de iki bin günlük sevap yazılır.)
Öğleden sonra, bir zaruret olmadıkça, nafile orucu bozmamalıdır! Hadis-i şerifte, (Nafile oruç tutan kimse, öğleye kadar muhayyerdir.) buyuruldu.

Arefe günü oruç tutmanın önemi nedir?

Hadisi şeriflerde buyuruluyor ki:
(Arefe günü tutulan oruç, bin gün [nafile] oruca bedeldir.)
(Aşûre günü orucu bir yıllık, Arefe günü orucu da, iki yıllık [nafile] oruca bedeldir.)
(Arefede tutulan oruç, iki bin köle azat etmeye, iki bin deve kurban kesmeye ve yolunda cihâd için verilen iki bin ata bedeldir.)
(Arefe günü [Besmele ile] bin İhlâs okuyanın günahları affedilir ve duâsı kabul olur.)

Hafize annemizden alıntı ...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt