Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

1.618.... (1 Kullanıcı)

• Konuyu başlatan tevbekarım
  • Başlangıç tarihi
T

tevbekarım

1.618...bunu bugün öğrendim....

ALLAH U EKBER

ALLAH U EKBER

ALLAH U EKBER

ALLAH U EKBER​

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
bu ne abla ben bir şey anlamadım?

huzur8

Kayıtlı Kullanıcı
acaba nedir nedir : )

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
Altın oran
Kabenin dünyadaki yeri insanın yaratılışı mesela bütün insanlar güzeldir altın oran vardır :) sonra evren bunun bir filmini izlemiştim bulursam hemen buraya koyayım :)

edit:

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
hımm.altın oranı biliyorum ama hangi sayı olduğunu bilmiyordum.
teşekkürler

T

tevbekarım

ibra teşekkür ederim...
smyyes im ben ilkez duydum sizinlede paylaşmak istedim...selam ve dua ile.

**RaNa**

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun ben videonun sesini açamıyorum Ama yinede bişey ler anladım :) evde kaldıgım gün izlicem tekrardan :)

ERDOGDU

Kayıtlı Kullanıcı
1618 bunu anlıyamadım

1618 bunu anlıyamadım

1618 sayısının anlamını anlıyamadım bu konuyu açarsanız sevinirim allah razı olsun teşekkür ederim
1.618...bunu bugün öğrendim....

ALLAH U EKBER

ALLAH U EKBER

ALLAH U EKBER

ALLAH U EKBER​

hanife deniz

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAHU EKBER

Allah razı olsun.Bende şimdi sayenizde öğrendim.
Selam ve Dua ile

T

tevbekarım

Rabbim cümlemizden razı olsun kardeşim Ramazan ayınız mübarek olsun selam ve dua ile.....

T

tevbekarım

1618 sayısının anlamını anlıyamadım bu konuyu açarsanız sevinirim allah razı olsun teşekkür ederim

Dünyada 1.618 değeri altın oran olarak kabul edilmiştir. Rabbimin yarattığı herşeyde bu oran varmış...elimizde yüzümüzde Kabenin dünya üzerindeki yerinde...daha sayılacak çok şey var....Ramazan ayınız mübarek olsun selam ve dua ile.....

MELEK DİLBER

Kayıtlı Kullanıcı
Filmi izledim sesi yoktu ama pek fazla bişey anlamadım kabenin doğuşu ve insanını yaradılışı ile alakalı ama çözemedim tam olarak bana bunu anlatacak kimse yok mu cok merak ettim.
Ilginiz için tesekkür ederim.
Selam ve dua ile...

T

tevbekarım

ALTIN ORAN 1.618

Allah kainatı kusursuz bir düzen içinde yaratmıştır. Uzayda, yeryüzünde, canlılarda, bitkilerde olağanüstü bir uyum, insanı hayrete düşüren ve hayranlık uyandıran harikalıklar vardır. Rabbimiz bu olağanüstülüğü Mülk Suresi'nde şu şekilde bildirilmektedir:

... Rahman (olan Allah)ın yaratmasında hiçbir 'çelişki ve uygunsuzluk' (tefavüt) göremezsin. İşte gözü(nü) çevirip-gezdir; herhangi bir çatlaklık (bozukluk ve çarpıklık) görüyor musun? Sonra gözünü iki kere daha çevirip-gezdir; o göz (uyumsuzluk bulmaktan) umudunu kesmiş bir halde bitkin olarak sana dönecektir. (Mülk Suresi, 3-4)

İnsanoğlu kainatı, doğayı, hayvanları, bitkileri ve insan vücudunu inceledikçe Allah'ın sonsuz sanatının örneklerini daha yakından fark eder ve bu yaratılış harikalıkları kişinin imanda derinleşmesine, Allah korkusunun ve Allah sevgisinin artmasına vesile olur.

Bir ayçiçeğinin yapraklarında, salyangozun kabuğunda, çam kozalağında ya da parmaklarımızın uzunluğunda bulunan matematiksel oran da bu olağanüstülüklerden bir tanesidir. Bilim adamlarının "Altın oran" ismini verdikleri bu hayranlık uyandıran uyumu şu şekilde tanımlamak mümkündür:

İtalya'nın Pisa Kenti'nden "Leonardo Pisano" veya lakabı olan "Fibonacci", Ortaçağ'ın en etkili matematikçisi olarak anılır. Fibonacci'nin bulduğu sayı dizisi, kendi adı olan Fibonacci sayıları olarak anılmaktadır. Bu sayıların özelliği, dizideki sayılardan her birinin kendisinden önce gelen iki sayının toplamından oluşmasıdır.1

Fibonacci dizisi 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987, 1597, 2584, ... şeklinde ilerlemektedir.

Dizideki sayıları bir öncekine böldüğünüzde, birbirine çok yakın sayılar elde edersiniz. Hatta serideki 13. sırada yer alan sayıdan sonra bu sayı sabitlenir. İşte bu sayı "altın oran" olarak adlandırılan 1,618'dir.

233 / 144 = 1,618
377 / 233 = 1,618
610 / 377 = 1,618
987 / 610 = 1,618
1597 / 987 = 1,618
2584 / 1597 = 1,618

Bu oran Allah'ın bir mucizesi olarak, doğadaki birçok varlıkta gözlenebilir. Hücrelerimizin içindeki DNA sarmalından, uzaydaki galaksilerin şekillerine kadar altın oranı bulmak mümkündür. Talak Suresi'nde "Rabbimiz'in herşey için bir ölçü kıldığı" bildirilmektedir. (Talak Suresi, 3) İşte Altın Oran da Allah'ın dış alemde bizler için var ettiği yaratılış delillerinden biridir.

melek4545

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun kardeşim bi bilgi daha öğrenmiş olduk

Emeğinize sağlık

Allaha emanet olun

MELEK DİLBER

Kayıtlı Kullanıcı
[sıze=4][ı]
altın oran 1.618

allah kainatı kusursuz bir düzen içinde yaratmıştır. Uzayda, yeryüzünde, canlılarda, bitkilerde olağanüstü bir uyum, insanı hayrete düşüren ve hayranlık uyandıran harikalıklar vardır. Rabbimiz bu olağanüstülüğü mülk suresi'nde şu şekilde bildirilmektedir:

... Rahman (olan allah)ın yaratmasında hiçbir 'çelişki ve uygunsuzluk' (tefavüt) göremezsin. Işte gözü(nü) çevirip-gezdir; herhangi bir çatlaklık (bozukluk ve çarpıklık) görüyor musun? Sonra gözünü iki kere daha çevirip-gezdir; o göz (uyumsuzluk bulmaktan) umudunu kesmiş bir halde bitkin olarak sana dönecektir. (mülk suresi, 3-4)

insanoğlu kainatı, doğayı, hayvanları, bitkileri ve insan vücudunu inceledikçe allah'ın sonsuz sanatının örneklerini daha yakından fark eder ve bu yaratılış harikalıkları kişinin imanda derinleşmesine, allah korkusunun ve allah sevgisinin artmasına vesile olur.

Bir ayçiçeğinin yapraklarında, salyangozun kabuğunda, çam kozalağında ya da parmaklarımızın uzunluğunda bulunan matematiksel oran da bu olağanüstülüklerden bir tanesidir. Bilim adamlarının "altın oran" ismini verdikleri bu hayranlık uyandıran uyumu şu şekilde tanımlamak mümkündür:

Italya'nın pisa kenti'nden "leonardo pisano" veya lakabı olan "fibonacci", ortaçağ'ın en etkili matematikçisi olarak anılır. Fibonacci'nin bulduğu sayı dizisi, kendi adı olan fibonacci sayıları olarak anılmaktadır. Bu sayıların özelliği, dizideki sayılardan her birinin kendisinden önce gelen iki sayının toplamından oluşmasıdır.1

fibonacci dizisi 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987, 1597, 2584, ... şeklinde ilerlemektedir.

Dizideki sayıları bir öncekine böldüğünüzde, birbirine çok yakın sayılar elde edersiniz. Hatta serideki 13. Sırada yer alan sayıdan sonra bu sayı sabitlenir. Işte bu sayı "altın oran" olarak adlandırılan 1,618'dir.

233 / 144 = 1,618
377 / 233 = 1,618
610 / 377 = 1,618
987 / 610 = 1,618
1597 / 987 = 1,618
2584 / 1597 = 1,618

bu oran allah'ın bir mucizesi olarak, doğadaki birçok varlıkta gözlenebilir. Hücrelerimizin içindeki dna sarmalından, uzaydaki galaksilerin şekillerine kadar altın oranı bulmak mümkündür. Talak suresi'nde "rabbimiz'in herşey için bir ölçü kıldığı" bildirilmektedir. (talak suresi, 3) işte altın oran da allah'ın dış alemde bizler için var ettiği yaratılış delillerinden biridir.
[/ı]
[/sıze]

cok tesekkür ederim bilgiler için yararlı oldu öğrendiğim.sağolasın..
Allaha emanet olun...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt