Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ZEKAT VERMENİN ŞARTLARI NELERDİR? (1 Kullanıcı)

suat_suat

Kayıtlı Kullanıcı
Zekat Verirken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?
–-Zekât verilecek kimsenin Müslüman olması şarttır.
--Zekâtı anaya, babaya, dedeye, nineye, oğulların çocuklarına, torunlara vermek câiz değildir.
--Zekât verirken evvelâ kimleri tercih etmeliyiz? Zekât verirken tercih edilecek akrabalar ve zenginliğinizi bilen fakirlerdir.
--Az altın,az gümüş,az miktarda param var bunlara zekat düşermi.?Bunlara teker teker zekat nasıl veririm.?Hepsinin kıymeti hesap edilir.toplamına göre zekatı verilir.
--İki evim var. Birinde oturuyorum, diğerinden kira alıyorum. Bu evlerin satış değeri yüksek. Zekâtı satış değerinden mi vereceğim, yoksa getirdiği kiradan mı?...Böyle bir durumdaysanız.evlerin kendi satış değerinden değil, getirdiği paranın nisab miktarını bulan kısmından zekât verilir.
-– Ticaret için olmayan ev, arsa, araba ve benzeri şeylerin kıymetleri üzerinden zekât gerekmez.

paray

Kayıtlı Kullanıcı
RE: ZEKAT VERMENİN ŞARTLARI NELERDİR?

:|

suat_suat

Kayıtlı Kullanıcı
RE: ZEKAT VERMENİN ŞARTLARI NELERDİR?

Zekat Verirken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?
r11;-Zekât verilecek kimsenin Müslüman olması şarttır.
--Zekâtı anaya, babaya, dedeye, nineye, oğulların çocuklarına, torunlara vermek câiz değildir.
--Zekât verirken evvelâ kimleri tercih etmeliyiz? Zekât verirken tercih edilecek akrabalar ve zenginliğinizi bilen fakirlerdir.
--Az altın,az gümüş,az miktarda param var bunlara zekat düşermi.?Bunlara teker teker zekat nasıl veririm.?Hepsinin kıymeti hesap edilir.toplamına göre zekatı verilir.
--İki evim var. Birinde oturuyorum, diğerinden kira alıyorum. Bu evlerin satış değeri yüksek. Zekâtı satış değerinden mi vereceğim, yoksa getirdiği kiradan mı?...Böyle bir durumdaysanız.evlerin kendi satış değerinden değil, getirdiği paranın nisab miktarını bulan kısmından zekât verilir.
-r11; Ticaret için olmayan ev, arsa, araba ve benzeri şeylerin kıymetleri üzerinden zekât gerekmez

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt