Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yorumlarınızı Bekliyorum (1 Kullanıcı)

denizderya35

Kayıtlı Kullanıcı
aklıma takılan sorular var arkadaşlar.
eşim benle evlenmeden önce haram işler yapmış dolayısıyla haksız yere bir sürü kazanç elde etmiş. benle evlenmeden önce de büyük miktarda parasını kaptırmış yani dolandırılmış zaten haram paraydı peşine düşmedim dedi. eşimin ailesi inançlı insanlar değillerdir onlar tarafından öyle yetiştirilmiş para gelsin de nasıl gelirse gelsin hesabı.
biz evlendikten sonra herşeye töğbe etti, onca insanı nasıl bulup tek tek helallik isteyebilir paralarını iade edebilir ki yapabileceğimiz birşey yoktu.
sonra miraslık biyerimi sattım ben biraz rahatlayalım diye velakin 2 yıl içinde o paralarda bir şekilde çıktı bizden. bende çok imanlı değildim ama haramdan hep uzak dururum benimle evliliği içerisinde eşimde öyle oldu. töğbe etti geçmişi silip attı. eşimi seviyorum para diye tutturmuyorum helalinden kazanıp geçinmek istiyorum paramız bereketli olsun istiyorum. geçmişinden dolayı mı allah elimizdeki avucumuzdakini alıyor acaba bizden? bu yüzden alıyorsa benim param niye yokoluyor sonuçta helal yani. çok kafamı kurcalıyor bundan sonra ne yapabiliriz?

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
Bu parada bereket meselesi bir sizle alakalı değil yanılmıyorsam
Kime gidip sorarsanız gelirleri yetmiyordur . malesef, harcamalarımız çok arttı fuzuli masraflarımız çok arttı v.s v.s

Rabbim helalinden bol versin hepimize :) ve ALLAH için harcayalım :)

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Ayın En İyi Üyesi
İmtihan dünyasındayız kardeşim...
Rabbim kimimizi para verip alarak, kimimizi de bol para vererek sınar...
Bu da imtihanın bir parçasıdır aslında...
Bazen yoklukla bazen bollukla imtihan eder...
Bizlerin görevi ise; her halde de israf etmeyerek, mutedil bir şekilde Rabbimin gösterdiği yoldan DOSDOĞRU gitmektir...
Haramlar belldir...
Helaller de bellidir...
Önemli olan ŞÜPHELİ OLANI TERKETMEKTİR...
Ahir zamandayız...
Maalesef haram-helal birbirine karıştırılmış durumdadır...
BİSMİLLAH diyerek az da olsa HELAL olanı tercih etmek lazımdır...
Rabbim yar ve yardımcımız olsun inşallah...

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbim yar ve yardımcınız olsun kardeşim..
İbra krdeşimiz ve Mavci abimiz çok güzel söylemişler..
En önemlisi ise, dikkatli ve bilinçli olup, şüpheli olan her şeyden kaçınmamız..
Sadaka vermenin de önemi büyük..
Efendimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- bir hadis-i şeriflerinde sadaka vermek malı arttırır buyurmuşlardır..
Rabbim cümlemize hayırlı işleer, helal-hayırlı kazançlar nasip etsin..

nazlı ceylan

Kayıtlı Kullanıcı
Allah eşinizle sevginizi daim kılsın paranızı da bereketli eylesin inşallah.

Rızık genişliği ve bereket için aşağıdakileri buldum umarım işinize yarar

1- Namazı tadili erkan ile kılmak. Hadis- Şerifte “Bir adamı namazın ruku ve secdesini hafifletir (tadili erkanı terk eder) görürseniz onun çoluk çocuğuna acıyınız”(Ruhul Beyan) Yani tadili erkanı terk eden maişet darlığına düşer, tadili erkana riayet eden ise maişet genişliğine kavuşur.

2- Zekatını tam, hatta fazla fazla vermek. Malın şükrü mal iledir. Yani zekat, malın şükrüdür. Toprak mahsullerinin zekatı onda birdir ve “öşür” diye isimlendirilmiştir, ticari malların ve paranın zekatı ise kırkta birdir. Şükür ise malın artmasına sebeptir. Ayeti Kerimede “…Eğer nimetime şükrederseniz onu elbette ve elbette çoğaltırım…” (Sure-i İbrahim 7) buyurmuştur. Yani zekat, malı hem telef olmaktan muhafaza eder, hem de ilahi hazineden artmasını temin eder,

3- Sabah vakti uyanık olmak. Hadis-i Şerif “Sabah uykusu rızka manidir” (Tergib) Yani bir müslüman sabah namazını ve manevi ilticalarını ihmal etmemelidir.

4- Vakıa suresini okumaya devam etmek. Hadisi Şerif “Kim ki vakıa süresini her gece okursa ona ebediyyen sefalet isabet etmez, kim ki bu sureyi her sabah okursa ona ebediyyen fakirlik yaklaşmaz.” (Havassul Kuran-İmamı Ya’fi)

5- Duha namazına devam etmek. Duha namazı güneş doğduktan 45dakika sonra başlayıp öğle namazına 15 dakika kalıncaya kadar kılınan ve en büyük fiili teşekkür olan 6 rekatlık nafile namazdır. Duha (teşekkür) namazının ilahi ücretinin %75’i dünyada verilir.

6- Geçim darlığı çeken ve borçlarını ödemekte zorlanan kimselerin Allah rızası için kurban keserek ve o kurbanı tasadduk ederek tıkanıklığı açmaya çalışmaları ehlullahın tavsiyesidir.

7- Güneş doğarken 1 “Euzu”, 300 “besmele” ve 100 “salavat-ı şerife” okumaya devam edenleri ummadıkları yerden Allahu Teala rızıklandırır ve bir sene geçmeden zengin (nisaba malik) hale getirir.(Tefcirut Tesnim Sh.18)

8- Namazlardan sonra okunması sünnet olan tesbihatı (33 sübhanellah, 33 elhamdülillah, 33 Allah-u Ekber) okumayı asla terke etmemek. Çünkü kelime-i tenzih (sübhanellah) günahları söküp atar, kelime-i tahmid (Elhamdülillah) her türlü nimete şükürdür, kelime-i tekbir (Allahu Ekber) ise kulun ibadetini ve tevbesini Allahu Tealaya layık hale getirir.

9- Yemeklerden sonra mutlaka yemek duası yapmak. (Mümkünse Hz.Üstazımın tavsiye ettiği yemek duasını okumak) Çünkü bu dua hem şükür hem de rızık duasıdır. Duaya başlarken 3 kere “elhamdülillah” denilmesinde ki hikmet: Kul birinci defa ‘elhamdülillah’ dediğinde Cenab-ı Hak ‘Kulumun şükrü bana ulaştı’ der, ikinci defa ‘elhamdülillah’ dediğinde ‘sana nimetlerimi artıracağım’der, üçüncü defa ‘elhamdülillah’ dediğinde ise ‘kulumu affettim’der.

10- Nimeti israf etmemek, ayakta su içmemek, ekmek kırığını toplamak ve tabağı sünnetlemek. Hz.Üstazımız ekmek kırığı konusunda talebelerini şiddetle ve mübalağa ile tahzir etmişlerdir (ikaz etmişlerdir)

denizderya35

Kayıtlı Kullanıcı
teşekkürler arkadaşlar zamanınızı ayırıp cevap vermişsiniz. yazdıklarınızı uygulamaya çalışacağım. ben acaba geçmişin bedelini mi ödüyoruz diye düşünmüştüm, mesela başkalarından aldıklarının karşılığını mı ödetiyor allah bize yada sınav içinde de olabiliriz. rabbim doğru yoldan ayırmasın yardımcımız olsun

mir_erhan

Moderator
Selamün Aleyküm...
Sevgili kardeşimiz.. keşke hakkını yediklerimiz.. arkasından konuştuklarımız...
velhasıl her türlü günahımızın bedelini budünyada versekte ahirete kalmazsa...
Eğer öyle bir şey ise sevinmeniz gerekir bu durum için...
Sevgili EFENDŞMiz ve Ukaşe ( r.a.) rivayetini okumuşsunuzdur inşallah....

İnşallah tevbe etmişsek Rabbimizin rızasını kazanmışız demektir..
ve Sıkıntıları Allah c.c. sevdiklerine verir... Aşk ve sadakatini ölçmek ister...
Rabbimiz Yüce Kuranda Mealen...''.... Allah hiç kimseye gücünün yeteceğinden başkasını yüklemez.....'' ( Bakara 286) diye buyurmaktadır...
İnşallah sabır ile va MUTLAK SABIR İle dua ile Allah c.c. a sığınmaya devam edelim inşallah...
Efendimiz Salallahu Aleyhi vesellem bir hadisinde '' kişi ayağına bir dikenin batması bile günahlarına kefarettir '' diye buyurmaktadır...

Rabbimiz yar ve yardımcınız olsun inşallah.. en kısa sürede hayırlı ve bereketli kapılar nasib eylesin EL FETTAH ismi hürmetine...

Selam ve duaile

özgürlü_zamanlar

Kayıtlı Kullanıcı
Öncelikle kardeşim insanların dindar olup olmadıklarını bizler bilemeyiz. Her insanın dini sorumluluğu kendine. Sonrasında şunu belirtmek isterim ki tövbe her daim vardır. İnşallah Allah c.c. tövbenizi kabul edecektir. Her insanların sorunları oluyor. Maddi yada manevi inşallah bunları geçmişteki hatalara bağlamak yaşamınızı da etkiler. O nedenle geçmişi bir yana bırakıp tövbe edip mutluluğu Allah c.c. den istemek en güzel. Her daim sorunlar olacaktır. Bunları aşmak ve onun sevdasına ulaşmak için elinizden geleni yapın inşallah.Allah c.c. huzur dolu yaşam versin inşallah.Amin.

denizderya35

Kayıtlı Kullanıcı
ne güzel açıklamışsınız. bu kadar yüklü miktardaki para elimizden kaybolduysa bi şekilde vardır bir hayrı diyip geçiştiriyorum zaten üstünde dursam hergün ağlamam lazım. ben hiç yoklukla büyümedim ailem zengin insanlardı, eşimde öyle böyle parasız pek kalmamış her parasız kalışında bi yol bulmuş kendisine (haram şekilde), evlenip töğbe edince sanırım allah bizi yoklukla sınıyor. sıkışınca eskiye dönecek mi diye belkide... 1 yıldır sabrediyoruz inşallah allahım bizden razı olur. teşekkürler arkadaşlar. allah razı olsun sizlerden

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt