Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

yardım eder misininiz (1 Kullanıcı)

vuslat_hasen

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm
bazı sorunlardan dolayı anlaşamayan iki arkadaşım var kendilerini haklı görüyorlar bu yüzden sorunlar yaşıyorlar biri ona herşeyi anlatıyorum diyor ama bi türlü anlamak istemiyor benim anlattıklarımı anlamadığı için üzülerek ahımı aldın seninde en sevdiğin sana bunları yaparsa birgün beni anlarsın demiş ama beddua etmek için değil diyor sadece benim hissettiklerimi anlamadığı için bu beddua yerine geçer mi dinimizin bu konuda açıklamaları neler yardım eder misiniz amaç beddua etmek değil

Gulsahh

Kayıtlı Kullanıcı
PEYGAMBER EFENDİMİZ bedduayı hiç sevmez ve beddua etmeyiniz der.
her beddua edenin bedduası kabul olmaz.. YÜCE YARADAN herşeyi görendir ve çok adaletlidir..Beddua eden kimse,kendisine beddua etmiş olur..beddua döne,döner sahibini bulur..bundan dolayı bedduayı lugatımızdan çıkarmalıyız...

Ahmed Muhammed

Kayıtlı Kullanıcı
Ve Aleyküm Selam

Hak Teala haksızlığa uğrayan kullarının yanındadır.O intikam alıcıdır.Eğer arkadaşınız haklı ise karşısındaki onu anlamıyor ve ona zulm ediyorsa burada hakka girilmiş olunur.Bu durum karşısında arkadaşınız,AH Ederse ''inşaallah sende benim yaşadıklarımı yaşarsın'' diyerekten,Allahü Teala duasını kabul eder.

Kur’an-ı Kerîm’de şöyle buyurulur:

“ Allah zulme maruz kalınmadıkça-çirkin sözün açık söylenmesini sevmez.”

İbn Abbas yukarıdaki âyet için şöyle demiştir:

(“Allah bir kimsenin başkası aleyhine beddua etmesini sevmez. Ancak zulme uğrayan müstesnadır. Çünkü ona bu âyetle beddua etmesi konusunda ruhsat verilmiştir. Ancak bununla birlikte sabretmesi kendisi için daha hayırlıdır.” )

Gelelim Dua-Beddua Ölçüsüne:

Misal; arkadaşınız mutlu,evlenmiş,huzura kavuşmuş bi durumda.Ve size ''İnşaallah sende benim yaşadıklarımı yaşarsın'' derse bu hayırlı dua olur. (hayırlı dua)

Ama arkadaşınız haklı olduğu bir konu yüzünden,karşısındaki tarafından zulm görüyorsa ve bu durum karşısında ''İnşaallah sende benim yaşadıklarımı yaşarsın'' derse bu da beddua yerine geçer. (beddua)

Yani edilen dualar ve ahlar bulunulan duruma göre bedduaya yada duaya dönüşür.

Selam ve Dua ile...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt