Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

YAKINLAR VE MAHREMLİK (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Kalabalık bir aileyiz Kayınlarımla aynı evde oturuyoruz. Bu durumda onlarla beraber oturabilir ve beraber yemek yiyebilir miyim? Ya da nasıl davranmalıyım?

Imkân varsa her çiftin ayrı evi olacaktır. Tek evde kalma zorunlulugu varsa, her çiftin en azından yatma yeri müstakil olacak, beraber oturmalarda tesettüre ve konuşmalara azami dikkat edilecektir. Kadın, meselâ kayınları gibilerin bulunduğu bir mecliste, kadınsı bir endam ve nâzu nesve ile konuşmayacak, süsünü ve kokusunu orada kullanmayacak, omuzlarını göğüslerine, kadar örten genişçe, süslemesiz ve koyu renkli bir başörtüsü örtünecektir. Çünkü cilbabın asgari ölçüsü budur. Namahremleriyle; özellikle kayınlarıyla hiçbir zaman başbaşa (halvet) kalmayacaktır. Kadının kaynı gibilerle başbaşa kalması da haram mıdır? diye soran birisine Rasûlüllah Efendimiz: "O zaten ölüm demektir" buyurmuştur. Bu söylenenler elbette İslamın müslümanlardan istediği hayat biçimidir.

tebessum

Kayıtlı Kullanıcı
RE: YAKINLAR VE MAHREMLİK

Bu konu bilhassa üzerinde çok fazla durulması gereken konulardan.Allah razı olsun kardeşim.Ne yazıkki akraba niteliğinde diye dikkat edilmiyor bu konular.Ama bir amca çocuğu olsun dayı çocuğu vs. olsun bunlar aynı yabancı gibidir ki çoğu insanımız ne yazıkki bundan bihaber.Şahsen ben çok karşılaştım. allah razı olsun bu bahsi açtığınız için.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

evet haklısın kardeşim hepimizin sıklıkla yaşadığı konudur rabbim akıl fikir versin ne diyelim bize uygun lisanla anlatmak düşüyor

guleryuz

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN KARDESİM
BEN BİR ŞEY SORMAK İSTİYORUM
BENİM AMCAM BABAMIN ÜVEY KARDESİ YANİ DEDİMİN OĞLU FAKAT BABAANNEMİN DEGİL SİZCE BENİM ONUN YANINDA ÖZ AMCAMMIŞ GİBİ RAHAT OLMAMIN Bİ SAKINCASI VAR MI?

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

kardeşim tabiki senin amcandır soy babadan devam ettiği için babanla amcan zaten kardeş sadece anne farklı o senin mahremindir ama herne olursa olsun kişinin babası da olsa kim olursa olsun mahremse bile hayalı olmak dikkatli olmak edebli olmak her kadınının görevidir benim amcam ne olacak aman demeyip uygun davranmak islama en uygunudur şunu unutmayalımki erkekte haya güzeldir ama kadında olsa daha güzeldir dua ile

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

erkekte haya güzeldir ama kadında olsa daha güzeldir.EN ÇOK İŞLEDİGİMİZ GÜNAHLARDAN BİRİ

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN COK YERIND BIR KONU ABLAM 21 YASINDA EVLENDI KAPALI KENDISI BIZIM SÜLALEDE SACLAR KIVIRCIKTIR ILLA AC DIYORMUS BIZ YENI GELINKEN PARA VERIR YAPTIRIRDIK.KAYNIN SENIN KARDESIN NIYE ONUN YANINDA KAPATIYORSUN DIYE BASKI YAPIYORMUS.ALLAH´TAN ESI ABLAMDAN YANA.OLAY KAYINPEDER YANSIMI$ KADIN SEN BIZIM AILEYI BENIMSEMIYORSUN DIYE BAGIRIYORMUS KAYNININ DÜGÜNÜNDE ACMADI DIYE KIYAMET KOPMU$.ABLAMA DIYORUM SENIN IMTIHANIN BU SEN BURDAN KAZANACAKSIN INSALLAH SABIR:(

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

rabbim yar ve yardımcısı olsun biraz sabır ederse feraha kavuşur inş dua edelim

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı

ben en azindan bu dünyada nefsine yenilmedigi icin enistemede ablamada
sabri veren rabbimede sükrediyorum!!!

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

evet şükr etmelisin kardeşim her zorluğun sonunda muhakkak bir rahmet kapısı vardır

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt