Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Tek başına namaz kılan kimse hangi namazlarda sesli ve ya sessiz kılmalı ? (2 Kullanıcı)

tolga3506

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleykum ;

1-Tek başına namaz kılan kimse hangi namazların ve hangi kısımlarında sesli ve ya sessiz okumalı bunun ayrımı varmıdır? Ben tek başıma kılarken bütün kısımlarında kendi duyacağım kadar sesle okuyorum bu yanlış mıdır?

2- Birde cuma namazlarında nereleri kendimiz duyacağımız sesle okumalıyız?

özgürlü_zamanlar

Kayıtlı Kullanıcı
Bir bilgim yok. Bilgisi olan biri beni de aydınlatır inşallah. Bende sesli okurum. Ancak her zaman değil. Bazen oluyor ki dayanamıyorum sesli haykırırcasına okuyasım geliyor.Doğrusunu öğreniriz inşallah.

2.Sorunuzun cevabını net bilmiyorum ; ancak etrafımızdaki insanları rahatsız etmemek gerek diye düşünüyorum.Cevabını öğreniriz inşallah.Cevapları bekliyoruz.

_YUSUF_

Yönetici
Aleyküm Selam
Bütün namazlarımızı kendimiz işitebilceğimiz kadar bir düzeyde okumak gerekir.
Gece namazlarını (akşam yatsı sabah) Bunlarda cemaatte kılındığında sesli okunan yerler yanlız kılarkende sesli okunabilir

tolga3506

Kayıtlı Kullanıcı
Cuma namazının tamamında mı kendi duyacağımız sesle okumalıyız?

_YUSUF_

Yönetici
Tamamı derken farzı zaten imam kıldırıyor.Geri kalanıda bahsettiğim gibi kendi duyacapınız kadar bir sesle kılmanız gerekiyor

tuna_35

Kayıtlı Kullanıcı
1.Bildiğim kadarıyla öğlen ve ikindi sessiz kılınır,bu kaide cemaatle kılınırkende böyledir.Fakat kendi işiteceğimiz kadarıyla sesli okumamatada da sakınca olmadığı kanaatindeyim.Çünkü okuduğumuzu işittiğimizde hem dil hem kulak için hayır vardır.Namazı huşu ile kılmaya da katkısı olabilir.
2.Cemaatle kılınan namazlarda cuma,bayram veya vakit farketmez sesli okumanın uygun olmadığını biliyorum.Çünkü sesli okuduğumuzda yanımızdaki cemaatin şaşırmasına hatta namazını bozmasına neden olabiliriz. selametle

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt