Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

"SORULARLA DİNİMİZİ ÖĞRENELİMMİ?" (1 Kullanıcı)

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net
RE: "SORULARLA DİNİMİZİ ÖĞRENELİMMİ?"

ALEYKÜMSELAM EVİNDAR KARDEŞ,ŞİMDİLİK BEN YANITLAYAYIM İNŞAALLAH.EKSİK VEYA YANLIŞ VARDA MTETİK KARDEŞ DÜZELTİR.

İSLAM ANSİKLOPEDİSİ

TIRNAK (KESMEK)

El ve ayak parmaklarının uçlarında bulunan, parmakları dış etkilerden koruyan boynuzsu maddeler olan tırnaklar zamanla uzar. Uzayan kısımların kesilmesi fıtratın (insan yapısının) gereği olan sünnetlerdendir. Hz. Peygamber fıtrattan olan beş temizlikten birinin de tırnakların kesilmesi olduğunu belirtmiştir. Tırnaklar uzayınca etle tırnak arasına pis, mikroplu şeyler girer. Bilhassa el parmakları vücudun hemen her yerine, özellikle yemek yerken ağza değeceğinden, buralara mikropları bulaştırır. Koruyucu hekimlik açısından da tırnakların kesilmesi çok önemlidir. Abdest ve gusül esnasında suyun tırnak altlarına (uzayan kısmın altına) ulaşması şarttır. Pislik dolu olduğu için buralara su ulaşmazsa temizlik olmaz. Güzellik niyetiyle, temiz tutulsa da tırnak uzatmak yanlıştır, sünnete aykırıdır.

Tırnak kesmek sadece, Hac veya Umre ihramı süresince yasaktır. Bunun dışında her zaman kesilebilir. Halk arasında bazı gün ve zamanlarda, meselâ geceleyin tırnak kesilmez şeklinde yanlış bir inanç vardır. Elektriğin olmadığı zamanlarda, kesilen tırnağın nereye sıçradığının görülemediği düşüncesinden kaynaklanan bu kanaat, böyle durumlar için geçerli olabilir. Fakat bugün, elektriğin aydınlattığı ortamlarda gece tırnak kesmenin hiç bir sakıncası yoktur. Kesilen tırnaklar gelişi güzel bir şekilde bırakılmamalı, uygun bir şekilde ortadan kaldırılmalı, yok edilmelidir.

Akif KÖTEN

Dün bu soruyu Dost tv de Diyanet yetkilisine sordular aynen bu cevabı verdi.ALLAHA EMANET OLUN.

evindar

Kayıtlı Kullanıcı

Avukat yazdı:
ALEYKÜMSELAM EVİNDAR KARDEŞ,ŞİMDİLİK BEN YANITLAYAYIM İNŞAALLAH.EKSİK VEYA YANLIŞ VARDA MTETİK KARDEŞ DÜZELTİR.

İSLAM ANSİKLOPEDİSİ

TIRNAK (KESMEK)

El ve ayak parmaklarının uçlarında bulunan, parmakları dış etkilerden koruyan boynuzsu maddeler olan tırnaklar zamanla uzar. Uzayan kısımların kesilmesi fıtratın (insan yapısının) gereği olan sünnetlerdendir. Hz. Peygamber fıtrattan olan beş temizlikten birinin de tırnakların kesilmesi olduğunu belirtmiştir. Tırnaklar uzayınca etle tırnak arasına pis, mikroplu şeyler girer. Bilhassa el parmakları vücudun hemen her yerine, özellikle yemek yerken ağza değeceğinden, buralara mikropları bulaştırır. Koruyucu hekimlik açısından da tırnakların kesilmesi çok önemlidir. Abdest ve gusül esnasında suyun tırnak altlarına (uzayan kısmın altına) ulaşması şarttır. Pislik dolu olduğu için buralara su ulaşmazsa temizlik olmaz. Güzellik niyetiyle, temiz tutulsa da tırnak uzatmak yanlıştır, sünnete aykırıdır.

Tırnak kesmek sadece, Hac veya Umre ihramı süresince yasaktır. Bunun dışında her zaman kesilebilir. Halk arasında bazı gün ve zamanlarda, meselâ geceleyin tırnak kesilmez şeklinde yanlış bir inanç vardır. Elektriğin olmadığı zamanlarda, kesilen tırnağın nereye sıçradığının görülemediği düşüncesinden kaynaklanan bu kanaat, böyle durumlar için geçerli olabilir. Fakat bugün, elektriğin aydınlattığı ortamlarda gece tırnak kesmenin hiç bir sakıncası yoktur. Kesilen tırnaklar gelişi güzel bir şekilde bırakılmamalı, uygun bir şekilde ortadan kaldırılmalı, yok edilmelidir.

Akif KÖTEN

Dün bu soruyu Dost tv de Diyanet yetkilisine sordular aynen bu cevabı verdi.ALLAHA EMANET OLUN.

Selamünaleyküm Avukat kardeşim,

ALLAH razı olsun verdiğiniz bilgiler içinB)B)B)

selamünaleyküm

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

S.A.
AVUKAT ABLAM YOK BARİ BEN SORAYIM,

EŞ'ARİYYE NEDİR? KONU HAKKINDA BİLGİ VERİNİZ.

K.S.EO.

erdal

Kayıtlı Kullanıcı

BİRAZ ÖNCE SİTEMİZE YENİ GİREN ANCAK GÖRÜŞLERİNDEN DOLAYI AYRILMAK ZORUNDA BIRAKILAN KIZIMIZIN VEDA YAZISINI GÖZLERİM DOLU OKUDUM.SİZİN VE SİZE ALKIŞ TUTAN (mk3458 -ve başkaları) KARDEŞİMİZİN YAZILARINDAN MUTAZARRIR OLDUĞU MUHAKKAK.BENZER OLAY BİRKAÇ GÜN ÖNCEDE OLDU....
BU DAVRANIŞLAR BİR MÜSLÜMAN HOŞGÖRÜSÜNE YAKIŞIYORMU ?

BU DURUM KARŞISINDA Kİ DUYGULARINIZI ÖĞRENMEK İSTİYORUM...

SELAMETLE..HAKKINIZI HELAL EDİNİZ....

evindar

Kayıtlı Kullanıcı

selamünaleyküm kardeşlerim ,

evlilik hazırlığı yapan yakın bir arkadaşım islami kesime yakın bir tv kanalımızda bir hocanın resmi nikah kıydıran çiftlerin imam nikahı kıydırmasına gerek yoktur diye bir açıklama yapması üzerine aklı karışmış bununla ilgili bir bilgi verirseniz sevinirim.

selamünaleyküm

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

erdal yazdı:
BİRAZ ÖNCE SİTEMİZE YENİ GİREN ANCAK GÖRÜŞLERİNDEN DOLAYI AYRILMAK ZORUNDA BIRAKILAN KIZIMIZIN VEDA YAZISINI GÖZLERİM DOLU OKUDUM.SİZİN VE SİZE ALKIŞ TUTAN (mk3458 -ve başkaları) KARDEŞİMİZİN YAZILARINDAN MUTAZARRIR OLDUĞU MUHAKKAK.BENZER OLAY BİRKAÇ GÜN ÖNCEDE OLDU....

ÖNCELİKLE SELAMÜNALEYKÜM.BURASI YERİ DEĞİL AYRI BİR YERDE SORSAYDINIZ.AMA MADEM SORUNUZ SORULDU ÇOK KISA SÖYLEYEYİM.HADİSLERE ZIRVA,BİZE YOBAZ DİYEN BİRİNE NE YAPMAMI BEKLİYORDUNUZ?DUYGU SÖMÜRÜLERİYLE BU HALE GELDİK.İSLAM CAN VERİLEN BAŞ KOYULAN BİR DİNDİR.BAŞKA DİNLER SÖVGÜYE NASIL BAKAR BİLMEM.ONUN YAPTIĞI HAKARETİN ONDA BİRİNİ BİLE YAPMADIM.BU SİTEDE NELER OLUYOR?KİM NEYİ AMAÇLIYOR?SAHTE VELİ EVLİYA ÖZENTİLERİNE DE TEPKİ KOYARIM BUNU DA MI BEĞENMİYORSUNUZ?UYUYA UYUYA TEPKİ KOYMAYA KOYMAYA,MESCİD-İ AKSA YA EL KONULDU.MÜSLÜMAN BİR TOKAT ATINCA ÖBÜR YANAĞINI ÇEVİREBİLİR AMA DİNİNE VE PEYGAMBERİNE SÖVÜLÜNCE ASLAN KESİLİR.KESİLMEYEN VARSA O ONUN SORUNU.LİÜTFEN SORUNUZ VARSA BAŞKA YERDE SORUNUZ.

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

evindar yazdı:

evlilik hazırlığı yapan yakın bir arkadaşım islami kesime yakın bir tv kanalımızda bir hocanın resmi nikah kıydıran çiftlerin imam nikahı kıydırmasına gerek yoktur diye bir açıklama yapması üzerine aklı karışmış bununla ilgili bir bilgi verirseniz sevinirim.

selamünaleyküm

ALEYKÜMSELAM,BUNU BEN DE BİRÇOK KERE DİYANET YETKİLİLERİNDEN DUYDUM.ASLINI BEN DE BİLMİYORUM.SANIRIM MTETİK KARDEŞ BUNA CEVAP VERİR.BEN DE BU SORUYA ORTAK OLAYIM.

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

Avukat yazdı:
erdal yazdı:

ÖNCELİKLE SELAMÜNALEYKÜM.BURASI YERİ DEĞİL AYRI BİR YERDE SORSAYDINIZ.AMA MADEM SORUNUZ SORULDU ÇOK KISA SÖYLEYEYİM.HADİSLERE ZIRVA,BİZE YOBAZ DİYEN BİRİNE NE YAPMAMI BEKLİYORDUNUZ?DUYGU SÖMÜRÜLERİYLE BU HALE GELDİK.İSLAM CAN VERİLEN BAŞ KOYULAN BİR DİNDİR.BAŞKA DİNLER SÖVGÜYE NASIL BAKAR BİLMEM.ONUN YAPTIĞI HAKARETİN ONDA BİRİNİ BİLE YAPMADIM.BU SİTEDE NELER OLUYOR?KİM NEYİ AMAÇLIYOR?SAHTE VELİ EVLİYA ÖZENTİLERİNE DE TEPKİ KOYARIM BUNU DA MI BEĞENMİYORSUNUZ?UYUYA UYUYA TEPKİ KOYMAYA KOYMAYA,MESCİD-İ AKSA YA EL KONULDU.MÜSLÜMAN BİR TOKAT ATINCA ÖBÜR YANAĞINI ÇEVİREBİLİR AMA DİNİNE VE PEYGAMBERİNE SÖVÜLÜNCE ASLAN KESİLİR.KESİLMEYEN VARSA O ONUN SORUNU.LİÜTFEN SORUNUZ VARSA BAŞKA YERDE SORUNUZ.

S.A

NELER OLUYOR BU SİTEDE.

BAK KARDEŞ

KULLANDIĞIN SÖZLERİ TARTARAK KULLAN.KAPANMIŞ BİR KONUYU ALAKASIZ YERLERDE AÇARAK İNSANLARI TEDİRGİN ETME.ÜÇÜNCÜ KİŞİ OLMA.
.BURADA KULLANDIĞIN ALKIŞ TUTMA LAFI YALAKALIK ANLAMINA GELİYOR.BEN DOĞRULARIMA UYMADIĞI MÜDDETÇE BABAMA BİLE ALKIŞ TUTMAM.KALDIKİ BURADA TANIMADIĞIM İNSANLARA ALKIŞ TUTAYIM.
HADİSE ZIRVA DİYEN ,BİZLEREDE YOBAZ DİYEN KİŞİNİN SIZLANMALARINA DAYANARAK BİZLERİ SUÇLAMANIZIN NE KADAR SAÇMA OLDUĞUNU FARKETMEMİŞ OLABİLİRSİN.AMA BU SİTEDE BULUNMA AMACIN SAMİMİ İSE BU HATANDAN DÖNMENİ TAVSİYE EDERİM.
BENİM VEYA DİĞERLERİNİN BU TEPKİSİNE SİZLERİNDE KATILMASI GEREKİRKEN SUÇLU İLAN EDİLMEYE ANLAM VEREMEDİM.
BU TEPKİ BU KİŞİNİN SİTEDEN AYRILMASINI GEREKTİRECEK KADARDA FAZLA DEĞİLDİ.FAZLA OLMASI GERKİRMİYDİ TARTIŞILIR.
BEN BU KİŞİYE KIZMIYORUM BELKİ BİLEREK BELKİ BİLMEDEN SARFETTİĞİ SÖZLER NETİCEDE KENDİSİNİ BAĞLAR.BİZE SADECE UYARMAK DÜŞER.AMA SİZİN BU KONUYA MÜDAHİL OLMADAKİ HEVESİNİZ VE BİZİ SUÇLAMANIZ , BİZLERE YALAKA GİBİ BİR İTHAMDA BULUNMANIZIN ALINDAKİ MAKSAT NE .BEN BUNA ANLAM VEREMİYORUM.
BURADA YALAKALIK GİBİ BİR TABİR KULLANILACAKSA BU SÖZÜN KİME YAKIŞTIĞI ORTADA.

BU TARTIŞMAYI UZATMAK İSTEMİYORUM.AMA UZAYACAKSADA BAŞKALARININ FORUMLARINI İŞGAL ETMEMEK GEREKİYOR.BU YÜZDEN BANA MAİLLE ULAŞABİLİRSİN.MAİLİM AÇIK.İSMİMİ TIKLARSAN GÖRÜRSÜN.

BU ARADA TETİK KARDEŞ EĞER YALAKALIK OLARAK GÖRÜLMEZSE ,FORUMUNU BOŞ YERE İŞGAL ETTİĞİM İÇİN KENDİ ADIMA VE BU ARKADAŞ ADINA HELALLİK İSTİYORUM.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

Avukat yazdı:
evindar yazdı:

selamünaleyküm

ALEYKÜMSELAM,BUNU BEN DE BİRÇOK KERE DİYANET YETKİLİLERİNDEN DUYDUM.ASLINI BEN DE BİLMİYORUM.SANIRIM MTETİK KARDEŞ BUNA CEVAP VERİR.BEN DE BU SORUYA ORTAK OLAYIM.

S.A. KARDEŞLERİM,
SORUNUZ BİRAZ KARIŞIK GİBİ DE GÖRÜNSE ASLINDA NİKAHIN TEMEL ESAASLARI YERİNE GELDİKTEN SONRA PROBLEM YOK.
RESMİ NİKAH DİYE TARİF ETTİĞİMİZ NİKAHLARDA NİKAH MEMURU EĞER ALLAH C.C. VE RESULUNİN İZNİ İLE KELAMINI KULLANIYORSA NO PROBLEM. AMA KARŞI ÇIKILAN ASIL KONU İŞTE BURADA OLUYOR. MEMUR BELEDİYE BAŞKANININ BANA VERDİĞİ YETKİYE DAYANARAK KELİMESİNİ KULLANDIĞI ZAMAN İP KOPUYOR.
YANİ NİKAH ALLAH C.C. NIN RIZASI İÇİN KIYILMALI.
AŞAĞIDA İSE NİKAHIN ŞARTLARI İLE GENİŞ BİR AÇIKLAMA YAYINLIYORUM.

NİKAHIN ŞARTLARI

Nikahın bir takım şartlar vardır. Yapılan nikah akdinde bu şartların gerçekleşmesi gerekir:

1.Nikahı kıyanın akil (akilli), baliğ (buluğa ermiş) ve nikah akdi hususunda hur (zorla yapıyor olmaması) olması.

2.Nikahı kıyılanların hayatta mevcut ve nikahlanmalarının helal olması lazımdır.

3.Nikah akdini yapan erkek ve kadının veya vekillerinin bin birinin icap ve kabul anlamındaki sözlerini işitmeleri gerekir.

4.Şahitlerin hazır bulunması lazımdır. Fukahanın (fıkıhçıların)çoğuna göre şahit, nikahın caiz (geçerli) olmasının şartıdır.

Nikah yapılırken hazır bulunan şahit olacak kimseler de dört sıfatın bulunması şarttır: Hürriyet, Akıllı, Ergenlik, Müslüman olması lazımdır. Köle ve esirlerin, delilerin, çocukların ve kafirlerin şahit olmaları ile nikah akdi geçerli olmaz.

Şahitler; Ya iki erkek, ya da bir erkek iki kadın olması şarttır. Sadece iki kadının şahitliği kafi değildir. Bir erkeğin bulunmasıyla da nikah akdi geçerli olmaz.

Evlenecek erkek Müslüman, kadın zımmi (gayrimüslim vatandaş) olursa, Müslüman şahit bulunmazsa, gayrimüslim iki erkeğin şahitliği ile nikah akdi geçerli olur. Evlenecek erkek ve kadının ikisi de Müslüman olursa; 0 zaman gayrimüslimler şahit olamaz, şahitlerin Müslüman olmaları şarttır.

5. Şahitlerin, icab ve kabul sözlerini işitmeleri şarttır. İki şahitsiz hiçbir nikah geçerli değildir. "Allah (c.c) ve peygamber şahidimiz olsun.." diyerek gizli nikah geçerli değildir.

6. Kendisi hazır olmayan ve nikahı kıyılan kadının ve erkeğin İsmi anılınca şahitlerin onları rahatlıkla tanımaları lazımdır.

7.Bakire olsun, dul olsun, ergen olan kadının rızasının alınması da nikahın şartlarındandır. Hanefilerce; Ergen kızın velisi, onu evlendirmeye zorlayamaz.

Şafilerce; Baba ve dede, bakire kızı ergen de olsa evlendirebilir. Dulun rızasını aldıktan sonra evlendirebilirler.

8. Evlenecek kadın ile erkeğin; icab ve kabul ile ilgili sözlerinin ayni mecliste söylenmesi ve işitilmesi şarttır. İcab bir mecliste.. kabul başka bir mecliste olursa nikah geçerli olmaz.

9. Kabulün icaba aykırı bulunmamasıdır. Mesela, erkeğin kadına hitaben;

-Seni kendime eş kabul ettim... der.

Kadında, bir sure düşündükten sonra:

- Kabul ederim... diye geniş veya gelecek zamana alt bir fiil kullanırsa nikah geçerli olmaz. Yani erkek ve bilhassa kadının, geçmiş zamanı;

-Kabul ettim.! Sözünü kullanması şarttır.

Bir veli, iki şahit huzurunda:

-Kızıma sana mehri 1000 altın olmak üzere zevceliğe (aileliğe) verdim... der.

Erkek ise;

-Nikahı kabul ettim, ama 1000 altını kabul etmem... derse nikah geberli olmaz.

Ama;

-Nikahı kabul ettim.. der de, mehirden söz etmeyip susarsa, nikah akdi geçerli olur.

Kadın iki şahit huzurunda erkeğe;

-Kendimi sana 100 altın mehir ile tezvic ettim (sen koca olarak seçtim) derse.

Erkek de;

- Seni 200 altın veya 300 altın ile kabul ettim.. der ve kadın buna razı olursa, yapılan akdi geçerli olur.

10.Evlenecek olan kadın ve erkeğin bilinmesi şarttır. İki kızı olan bir kimse vereceği kızının ismini bildirmeden kızını verirse nikah geçerli olmaz. Açıkça, evlenecek kızın ve oğlanın isimleri belirtilmelidir.

11.Erkeğin mektupla yazdığı icab teklifini, kadın iki şahit huzu­runda okuduktan sonra:

-Kabul ettim.. derse nikah geçerli olur.

Yani mektubun okunmasıyla; İcab ve kabul ayni mecliste olmuş olur.

12.Nikah akdi, Cuma günü olmak ve mescidde icra olunmak menduptur (uygun olur). İki bayram arasında dahi nikah ve zifaf (kerahetsiz) caizdir.

Nitekim Peygamberimiz (s.a.v) bir hadisi şeriflerinde; "Nikahı ilan edin, onu mescitlerde yapın." buyurmuştur.

K.S.E.O.

makinaci06

Kayıtlı Kullanıcı

S.A. ABİİ BEN YİNE DEĞİŞİK Bİ SORU SORUCAM.HANİ BU KOZMETİK ÜRÜNLERİ VARYA ORİFLAME AVON AMWAY.VS DAHA ÇOK DA BUNLARI BİLİYORUM ÇOK KULLANILANLAR ARASINDA.BUNLARI KULLANMAK ALIP SATMAK ÜZERİNE DOĞRU OLMADIĞINI ANLATACAK BİŞEYLER BİLİYORMUSUNUZ.YANİ BEN TAM ANLATAMIYORUM ETRAFIMDAKİLERE.EN YAKIN AKRABALARIM BUNUN İÇ,İNDE.ONLARA DOĞRUYU GÖSTERMEK İSTİYORUM.YARDIMCI OLURMUSUNUZ KARDEŞLERİM.SELAMETLE.....

evindar

Kayıtlı Kullanıcı

selamünaleyküm Mehmet abi,

verdiğin bilgileri aynı şekli ile kopyalayıp arkadaşıma mail ile gönderdim. ALLAH razı olsun.

selamünaleyküm

makinaci06

Kayıtlı Kullanıcı

Avukat yazdı:

İSLAM ANSİKLOPEDİSİ

TIRNAK (KESMEK)

Akif KÖTEN

ALLAH RAZI OLSUN ABLACIM KAÇ GÜNDÜR ERTELİYORDUM HEP GECE AKLIMA GELİYORDU GECE KESİLMEZ DİYE KESMİYORDUM TIRPAN GİBİ OLDU ARTIK KESEYİM GECE:DSELAMETLE

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

makinaci06 yazdı:
S.A. ABİİ BEN YİNE DEĞİŞİK Bİ SORU SORUCAM.HANİ BU KOZMETİK ÜRÜNLERİ VARYA ORİFLAME AVON AMWAY.VS DAHA ÇOK DA BUNLARI BİLİYORUM ÇOK KULLANILANLAR ARASINDA.BUNLARI KULLANMAK ALIP SATMAK ÜZERİNE DOĞRU OLMADIĞINI ANLATACAK BİŞEYLER BİLİYORMUSUNUZ.YANİ BEN TAM ANLATAMIYORUM ETRAFIMDAKİLERE.EN YAKIN AKRABALARIM BUNUN İÇ,İNDE.ONLARA DOĞRUYU GÖSTERMEK İSTİYORUM.YARDIMCI OLURMUSUNUZ KARDEŞLERİM.SELAMETLE.....

a.s. ablam
benim bu konu ile ilgili çalışmam çok kısıtlı, cevabım sadece kısmi olabilir.
oda parfüm sürerek dışarı çıkılması ile ilgili, özellikle bayan arkadaşlarımızdan konu ile ilgili bir çalışması olan varsa yardımcı olurlarsa bizde öğrenmiş oluruz inşallah.

Bilindiği gibi güzel koku Rasûlüllah Efendimiz tarafından övülmüş ve hem kadının hem de erkeğin kullanmaları tavsiye edilmiştir. Ancak kadının kullanacağı kokunun yabancı erkekler üzerinde doğuracağı tepki hesaba katılarak, kadınların koku sürerek çıkmaları yasaklanmıştır. Işin buraya kadar olan yönü ayrı bir konudur. Zaten sağlam duygu ve karaktere sahip bir erkek, kendi karısınınyayâcağı tahrik edici kokudan, başka erkeklerin uyarılmasını aslâ arzu etmeyeceği gibi, edepli ve sağlam karakterli bir kadın da, yabancı erkekler için tahrikkâr ve uyarıcı olmak istemeyecektir. Imdi bu konudaki bazı hadîs-i şeriflerin mealleri söyledir:

1- "Bir kadın güzel kokular sürünür ve kokusunu duysunlar diye erkeklerin yanından geçerse, şöyle şöyle dir" (Tirmizîdeki ilâveye göre, yani zaniyedir) (Ebû Dâvûd, teraccul 7; Tirmizi, edep No: 2787

2- "Kokulanarak mescide çıkan bir kadının namazı, evine dönüp gusül için yıkandığı gibi yıkanmadıkça kabul olmaz."( Ebû Dâvûd, teraccul 7)

3- "Kadın mescide gitmek istediğinde, kokusundan cünüplükten yıkandığı gibi yıkansın."( E1 Hindi VI/415) Ikinci ve üçüncü hadiselerin zahir (kelimelerinin) manalarına bakıldığında, koku sürünerek camiye giden ya da gitmek isteyen kadının tam bir gusül abdesti alması gerekeceği anlaşılır.( Azımâbâdi, Avnü'1-Mâbûd XI/231) Halbuki yine hadis-i şeriflerden öğrenilen gusül sebebleri, (guslü farz kılan haller) bellidir ve kokulanmak onlardan birisi değildir. Öyleyse bunu ya Alî el-Kârî'nin dediği gibi anlamak ve: Koku bedeninin her tarafına sürülmüşse her yerini yıkamalı, değilse, sürülen yerleri yıkar, demek lâzım,ya da -Allahu a'lem- bunda bir mübâlaga vardır. Yani üstünü başını o kadar iyi yıkamalı ki, âdetâ gusül yapmış gibi olmalı, diye anlamak lâzımdır. Ama kokunun sonu itibariyle gusle sebep olacak durumlara götüreceğine, koku ile onların hemen hemen aynı şeyler olduğuna da işaret olmalıdır. O zaman da bu açıdan mübalağalı bir anlatım olmuş olur.

k.s.eo.

makinaci06

Kayıtlı Kullanıcı

mtekik yazdı:
makinaci06 yazdı:

a.s. ablam
benim bu konu ile ilgili çalışmam çok kısıtlı, cevabım sadece kısmi olabilir.
oda parfüm sürerek dışarı çıkılması ile ilgili, özellikle bayan arkadaşlarımızdan konu ile ilgili bir çalışması olan varsa yardımcı olurlarsa bizde öğrenmiş oluruz inşallah.

Bilindiği gibi güzel koku Rasûlüllah Efendimiz tarafından övülmüş ve hem kadının hem de erkeğin kullanmaları tavsiye edilmiştir. Ancak kadının kullanacağı kokunun yabancı erkekler üzerinde doğuracağı tepki hesaba katılarak, kadınların koku sürerek çıkmaları yasaklanmıştır. Işin buraya kadar olan yönü ayrı bir konudur. Zaten sağlam duygu ve karaktere sahip bir erkek, kendi karısınınyayâcağı tahrik edici kokudan, başka erkeklerin uyarılmasını aslâ arzu etmeyeceği gibi, edepli ve sağlam karakterli bir kadın da, yabancı erkekler için tahrikkâr ve uyarıcı olmak istemeyecektir. Imdi bu konudaki bazı hadîs-i şeriflerin mealleri söyledir:

1- "Bir kadın güzel kokular sürünür ve kokusunu duysunlar diye erkeklerin yanından geçerse, şöyle şöyle dir" (Tirmizîdeki ilâveye göre, yani zaniyedir) (Ebû Dâvûd, teraccul 7; Tirmizi, edep No: 2787

2- "Kokulanarak mescide çıkan bir kadının namazı, evine dönüp gusül için yıkandığı gibi yıkanmadıkça kabul olmaz."( Ebû Dâvûd, teraccul 7)

3- "Kadın mescide gitmek istediğinde, kokusundan cünüplükten yıkandığı gibi yıkansın."( E1 Hindi VI/415) Ikinci ve üçüncü hadiselerin zahir (kelimelerinin) manalarına bakıldığında, koku sürünerek camiye giden ya da gitmek isteyen kadının tam bir gusül abdesti alması gerekeceği anlaşılır.( Azımâbâdi, Avnü'1-Mâbûd XI/231) Halbuki yine hadis-i şeriflerden öğrenilen gusül sebebleri, (guslü farz kılan haller) bellidir ve kokulanmak onlardan birisi değildir. Öyleyse bunu ya Alî el-Kârî'nin dediği gibi anlamak ve: Koku bedeninin her tarafına sürülmüşse her yerini yıkamalı, değilse, sürülen yerleri yıkar, demek lâzım,ya da -Allahu a'lem- bunda bir mübâlaga vardır. Yani üstünü başını o kadar iyi yıkamalı ki, âdetâ gusül yapmış gibi olmalı, diye anlamak lâzımdır. Ama kokunun sonu itibariyle gusle sebep olacak durumlara götüreceğine, koku ile onların hemen hemen aynı şeyler olduğuna da işaret olmalıdır. O zaman da bu açıdan mübalağalı bir anlatım olmuş olur.

k.s.eo.
ALLAH RAZIOLSUN ABİM BENİM.BU KONUDA HEMEN SAVUNMA HAZIR ÇIKARKEN DEĞİL EVDE KULLANIYORUZ DİYOLAR AMA MUTLAKA ALIŞKANLIK ÇIKARKEN SÜRÜLÜYO. KARDEŞLER BİLENLER KONUYA EĞİLSİNLER. ŞÖYLE DİYEBİRİZ Kİ BU ÜLKELERE NEDEN GİTSİN PARAMIZ MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİZE ZULÜM EDEN ÜLKELERİN BU ÜRÜNLER DİMİ PARAMIZI KAZANCIMIZI ORALARA HARCAYARAK İSRAF ETMİŞ OLURUZ VE İSRAF HARAM HARAM GÜNAH BÖYLE AÇIKLAMALARLA ETKİLEMEK DÜŞÜNDÜRMEK İSTİYORUM ONLARI.DAHA YORUM BULUN KARDEŞLER.SELAMETLE...

evindar

Kayıtlı Kullanıcı

selamünaleyküm ,

dün akşam çok üzücü bir haber aldım yakın bir arkadaşım 2 aylık hamile idi bebek anne karnında vefat etmiş doktorlar zaten doğum gerçekleşseydi sakat yada özürlü doğabilirdi diye teselli vermişler anne karnında ölümler için bir yerde duymuştum mahşerde annelerine şefaat edeceklerine dair bu konu ile ilgili bilgi bekliyorum.

selamünaleyküm

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

selamun aleykum

Çok üzüldüm arkadaşının durumuna,rabbim yardımcısı olsun inşallah çok zor bi durum.Allah kimsenin başına vermesin inşallah.
Benim bu konu hakkında bilgim yok.Baktım biraz ama bulamadım pek bişey.Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.Bende merak ettim.Selamun aleykum

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

S.A.KARDEŞLER KİMSENİN SORUSU YOK MU?BEN SORU SORACAK KADAR BİLE BİLMEDİĞİM İÇİN SORAMIYORUM.SORU SORUN DA ÖĞRENELİM ARKADAŞLAR.

evindar

Kayıtlı Kullanıcı

Avukat yazdı:
S.A.KARDEŞLER KİMSENİN SORUSU YOK MU?BEN SORU SORACAK KADAR BİLE BİLMEDİĞİM İÇİN SORAMIYORUM.SORU SORUN DA ÖĞRENELİM ARKADAŞLAR.

Mesaj Tarihi 09-02-2007 09:58

selamünaleyküm ,

dün akşam çok üzücü bir haber aldım yakın bir arkadaşım 2 aylık hamile idi bebek anne karnında vefat etmiş doktorlar zaten doğum gerçekleşseydi sakat yada özürlü doğabilirdi diye teselli vermişler anne karnında ölümler için bir yerde duymuştum mahşerde annelerine şefaat edeceklerine dair bu konu ile ilgili bilgi bekliyorum.

selamünaleyküm

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

evindar yazdı:
Avukat yazdı:

Mesaj Tarihi 09-02-2007 09:58

selamünaleyküm ,

selamünaleyküm

S.A. O KADAR ÜZÜLDÜMKİ,HEM DE SORUNA CEVAP DA VEREMEDİK.AMA BEN RİSALE-İ NUR DA BİR BÖLÜM OKUMUŞTUM.MEKTUBAT 17.MEKTUP.BEDİÜZZMANA KURAN DELLALIDIR.BU NEDENLE BULDUĞUMU AŞAĞIYA AKTARDIM.İNŞAALLAH HADİSLERDEN DE ARAŞTIRIYORUM.FAZLA BİLGİM YOK AMA BULURUM İNŞAALLAH.

Mektubat | On Yedinci Mektup

BEŞİNCİ NOKTA

Rahmet-i İlâhiyenin en lâtîf, en güzel, en hoş, en şirin cilvelerinden olan şefkat, bir iksir-i nuranîdir, aşktan çok keskindir. Çabuk Cenâb-ı Hakka vusule vesile olur. Nasıl aşk-ı mecazî ve aşk-ı dünyevî, pek çok müşkülâtla aşk-ı hakikîye inkılâp eder, Cenâb-ı Hakkı bulur. Öyle de, şefkat, fakat müşkülâtsız, daha kısa, daha safî bir tarzda, kalbi Cenâb-ı Hakka rapteder.

Gerek peder ve gerek valide, veledini bütün dünya gibi severler. Veledi elinden alındığı vakit, eğer bahtiyar ise, hakikî ehl-i İmân ise, dünyadan yüzünü çevirir, Mün'im-i Hakikîyi bulur. Der ki: "Dünya madem fânidir, değmiyor alâka-i kalbe." Veledi nereye gitmişse, oraya karşı bir alâka peydâ eder, büyük mânevî bir hal kazanır.

Ehl-i gaflet ve dalâlet, şu beş hakikatteki saadet ve müjdeden mahrumdurlar. Onların hali ne kadar elîm olduğunu şununla kıyas ediniz ki: Bir ihtiyar hanım gayet sevdiği sevimli birtek çocuğu sekeratta görüp, dünyada tevehhüm-ü ebediyet hükmünce, gaflet veya dalâlet neticesinde, mevti adem ve firak-ı ebedî tasavvur ettiğinden, yumuşak döşeğine bedel kabrin toprağını düşünüp, gaflet veya dalâlet cihetiyle, Erhamürrâhimînin cennet-i rahmetini, firdevs-i nimetini düşünmediğinden, ne kadar meyusâne bir hüzün ve elem çektiğini kıyas edebilirsin. Fakat vesile-i saadet-i dâreyn olan İmân ve İslâmiyet, mü'mine der ki: Şu sekeratta olan çocuğun Hâlık-ı Rahîmi, onu bu pis dünyadan çıkarıp Cennetine götürecek. Hem sana şefaatçi, hem ebedî bir evlât yapacak. Mufarakat muvakkattir, merak etme. -1- -2- de, sabret. -3-

Said Nursî

--------------------------------------------------------------------------------

1- Biz Allah'ın kullarıyız sonunda yine O'na döneceğiz.(Bakara Sûresi: 155,156.)
2- Hüküm Allah'ındır. (Mü'min Sûresi: 12.)
3- Baki olan yalnız Allah'tır.

ANLADIĞIM KADARIYLA,BU VEFATLA SABREDER,HERŞEY ALLAHTANDIR,HÜKÜM ALLAH INDIR DİYE RIZA GÖSTERİRSE VE KENDİSİ DE DÜNYA HAYATININ MANASINI KAVRARSA,BU VEFAT GEREĞİ YÜCE RABBİM ŞEFAAT ETME İZNİ VERİR VE ONU CENNETTE EBEDİ EVLADI YAPAR İNŞAALLAH.ARKADAŞINA RİSALE-İ NUR DA ÖYLE ÇOK TESELLİ VARKİ BU KONULARDA,EĞER HAKİKİ İMANA KAVUŞSA İNSAN SEVİNECEK HALE GELİR İNŞALLAH..YANLIŞIM VARSA ARKADAŞLAR DÜZELTSİN.ALLAHA EMANET OLUN.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt