Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

pırasa dolması deneyin arkadaşlar....... (1 Kullanıcı)

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
iç malzameler;
kıyma
soğan
pirinç
biber salçası
domaetes salçası
maydonoz
nane,kırmızı biber,pul biber,tuz,
sıvıyağ
büyük boy pırasa

sosu;sıvıyağ,sarımsak,limonsuyu

yapılışı şöyle;
arkadaşlar yemeklerimde ölçü kullanmadığım için ,ölçü veremedim...

soğanları çok küçük doğrayıp iç malzemeyi iyice yoğurun..burda dikkat etmeniz gereken pirincin fazla olmaması...mesela yarım kilo kıymaya yarım su bardağı pirinç kullanmanız gerekiyor..
bir tencerede su kaynatın...pırasaları 7 cm şeklinde kesin...kaynar suya atıp 30 saniye bekletip hemen çıkartın...(pırasanın yumuşaması için fazla bekletmeyin parçalanır )parmağınızla pırasanın içini iterek bir taraftan da doldurun..2 ucuna iç malzemenin çıkmaması için küçük domatesler doğrayıp birer tane kapak olarak kapatın...
tencereye dizin.kısık ateşte pişirin ... tavada yağ ve sarımsağı çevirin sonra limon suyu ekleyin .bu sosu tencereye dökün 2dakika da böyle piştikten sonra ocağın altını kapatın...kapağı açmadan dinlendirin sonrada afiyetle yiyin..
bu dolma diğer dolmalara fark atıcak yapımı biraz zahmetli ama çok güzel ve lezzetli.umarım anlatabilmişimdir...ha birde unutmadan teflon değilde çelik tencere kullanırsanız daha iyi olur ... dolmaların çelik tencerede daha güzel olduğunu düşünüyorum..tabi benim fikrim..

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
canım ne güzel tarif vermişsin ben gördüm pırasa dolmasınıı ama cesaret edemedim nasıl doldururum diye şimdi aklıma takılan birşey var pırasanın içini çıkarın demişsin ya dış olarak iki kat mı kalacak bir kat mı orayı merak ettim? bir de pırasanın içini nasıl değerlendiriyorsun haşlanıyor ya hafif sonra onun da yemeğini mi yapıyorsun? sen bir anlat ben denerim inşallah tarifi.

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
canım ne güzel tarif vermişsin ben gördüm pırasa dolmasınıı ama cesaret edemedim nasıl doldururum diye şimdi aklıma takılan birşey var pırasanın içini çıkarın demişsin ya dış olarak iki kat mı kalacak bir kat mı orayı merak ettim? bir de pırasanın içini nasıl değerlendiriyorsun haşlanıyor ya hafif sonra onun da yemeğini mi yapıyorsun? sen bir anlat ben denerim inşallah tarifi.
sılacım tek kat kalıyor ama dedim ya dikkat edilmesi gereken şey kaynar suya attığımız pırasaları hemen çıkarmak yoksa yırtılır....kalan pırasalarıda üzerine sirke,limonsuyu,zeytinyağı katıp salata olarak tüketiyoruz..veya yeşil salatanın içinede katabilirsin çok güzel oluyor ...yemeğini yapmayı hiç düşünmedim ama bak sende bana fikir vermiş oldun olabilir yemeğide...birde kalan pırasaları ,incinur öylesine limon sıkıp yiyor....fazlasıyla sebze aşığı bir aileyiz eğer oğluna yedirebilirsen limon sıkıp yedirmeni tavsiye ederim çok vitaminli...inşallah denersen banada haber vermeyi unutma canım...

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
sılacım tek kat kalıyor ama dedim ya dikkat edilmesi gereken şey kaynar suya attığımız pırasaları hemen çıkarmak yoksa yırtılır....kalan pırasalarıda üzerine sirke,limonsuyu,zeytinyağı katıp salata olarak tüketiyoruz..veya yeşil salatanın içinede katabilirsin çok güzel oluyor ...yemeğini yapmayı hiç düşünmedim ama bak sende bana fikir vermiş oldun olabilir yemeğide...birde kalan pırasaları ,incinur öylesine limon sıkıp yiyor....fazlasıyla sebze aşığı bir aileyiz eğer oğluna yedirebilirsen limon sıkıp yedirmeni tavsiye ederim çok vitaminli...inşallah denersen banada haber vermeyi unutma canım...
tamam canım anladım biz de egedeyiz malum severiz sebzeyi de oğlum pek alışık değil sebze meyve aramıyor et çok seviyor o da haşlama, pide tarzı. alışır inşallah. kalan pırasaları dediğin gibi yaparım. tabi denicem bugü buranın pazarıydı almadım pırasa ama haftaya alırıım inşallah haber veririm. dolma sevilir bizim evde eminim bunu da severiz. tekrardan çok teşekkürler tarif için bana cesaret verdin. hayırlı geceler.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt