Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Namaz Hakkinda (1 Kullanıcı)

MekYes

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.allahyolu.com
Selamun Aleyküm,

arakdaslar namazlarda oturuslarda ettehiyatu dan sonra allahume salli bariki okumadan besmele getirmemiz gerekiyormu yoksa getirmeden hemen okunabilinirmi? birde ettehiyatu ya baslarkende besmele getirmek gerekirmi ?

suskuun025

Kayıtlı Kullanıcı
kardesim yok namazda ettehiyyatu dan sonra önce besmele cekilmez besmele sürelere baslarken çekilir zira ettehiyyatuyaya oturdugumuzda dua ediyoruz ondan besmele cekilmiyor

MekYes

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.allahyolu.com
peki örnegin ögle namazinin 4 rekatlik farzinda son oturusta ettehiyatu allahume salli ve barik dualarini okuduktan sonra rabbena duasini okumalimiyiz yoksa okumasakda kabul olurmu namaz.

Erzurumli

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu aleykum,

Kıymetli kardeşim namazın farzları içinde bulunan teşşehhüt yani son oturuştur,Gaide-i üla ve gaide-i ahire de denir,halk arasında biz buna tahiyata oturmak deriz,farz veya sünnet namazların hepsi için teşehhütte oturmak farzdır,bunun miktarı ise bir ettahiyyatu okuyacak kadar suredir,biz namaz usullerini Peygamber efendimiz (s.a.v) den O ise Cebrail (a.s) dan öğrenmiştir,İmamı Azam Ebu Hanife hz.lerine göre dualardan evvel besmele çekilmez ancak evvellerindeki ALLAH-U EKBER tekbirleri kafi dir,oturuşlarda ettahiyyatu okumak vacibtir ,vacibin terki haramdır,Efendimiz (s.a.v) benim için namazlarınızda salat ediniz dediği içinde salli barikleri okuruz,sonunda okuduğumuz rabbenalar ise kur-an-ı kerim ayetleridirler ancak biz dua mahiyetinde okuruz,Allah Teala fazlı kereminden biz aciz kullarına nasıl dua etmemizi öğretir bu ayetlerde,ilk iki rekattan sonra sadece ettahiyyatu okuruz (ikindi namazının sünneti ve yatsı namazının ilk sünneti hariç bunlarda salli bariklerde ziyade edilir).Salli barikleriklerden sonra rabbenaları okuman faydamıza olur,çünkü manalarının muhdeviyatında Allahım bana dünya ve ahirette güzelliklerle mükafatlandır,anne ve babamı ve bütün inananları hesap günü mahşer ve ahiretde cehennem azaplarından koru deriz,bu ne güzel bir duadır,Allah Tealaya hamdler olsun,selametle kal kardeşim...

benmazlum

Kayıtlı Kullanıcı
ben besmele ediyorum ettahiyattan sonra

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt