Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

namaz hakkında soru (1 Kullanıcı)

xdaisy

Kayıtlı Kullanıcı
s.a çevremde namaz hakkında sorabileceğim bir kimse bulunmadığından bu sorumu buraya yönelticeğim

namazda son oturuşta okuduğum dualar Ettehiyyâtü , Allâhümme Salli , Allâhümme Barik , Rabbenâ âtina , Rabbenâğfirlî dualarını okuyorum

herhangi bir yanlış sıralama veya fazladan okuduğum dua varmı? teşekkürler

_YUSUF_

Yönetici
s.a çevremde namaz hakkında sorabileceğim bir kimse bulunmadığından bu sorumu buraya yönelticeğim

namazda son oturuşta okuduğum dualar Ettehiyyâtü , Allâhümme Salli , Allâhümme Barik , Rabbenâ âtina , Rabbenâğfirlî dualarını okuyorum

herhangi bir yanlış sıralama veya fazladan okuduğum dua varmı? teşekkürler

Aleyküm selam
Öncelikle üyeliğiniz hayırlı olsun inşaAllah
Mesajlarımıza s.a değil selamun Aleykum olarak yazmamız daha güzel olacaktır.Üşenmeyelim inşaAllah
Sorunuza gelince doğru sıralama bir yanlışlık yok
Hayırlı iftarlar

xdaisy

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun dikkat ederim fakat yeni üye olmadım ayrıca bir soru daha taravih camide hoca ile kılınca hanımlar bölümünde yetişemiyorum
hoca çok hızlı okuyor desem okuyor olamaz çünkü bende çok hızlı okumaya gayret ediyorum ama yetişemiyorum yinede
tahminimce salla barik okuduktan sonra selam veriyor böyle birşey olabilirmi?

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun dikkat ederim fakat yeni üye olmadım ayrıca bir soru daha taravih camide hoca ile kılınca hanımlar bölümünde yetişemiyorum
hoca çok hızlı okuyor desem okuyor olamaz çünkü bende çok hızlı okumaya gayret ediyorum ama yetişemiyorum yinede

hocanın nasıl okuduğunu bilemem
ama zaten niyet ederken "uyduk hazır olan imama" dendiği için
sen okumaya yetişemesende imam okuduğu için sende okumuş sayılırsın
yani için rahat olabilir kardeşim...

_YUSUF_

Yönetici

Hanefi meshebine göre oturuşlarda tahiyyatı okuyacak kadar oturmak farz tahiyyatı okumak vaciptir başka bir şey okumasanızda namazınız olur yani salli barik rabbena okumasanızda namazınız olur
İmam böylemi yapıyordur sorusuna zannetmiyorum derim ama Allah bilir yinede namaz sahihtir.
Hayırlı geceler

xdaisy

Kayıtlı Kullanıcı
bu akşam hocanın mikrofonundan duyabildim evet hoca Allâhümme Salli , Allâhümme Barik okuduktan sonra selam verdi ( hatimle kılıyoruz) ben ise Rabbenâ âtina , Rabbenâğfirlî dualarını yetiştirmeye çalıştığım için yetişemiyorum
şimdiki sorum şu kusura bakmayın parça parça oluyor ama

hoca selam verince ben Rabbenâ âtina , Rabbenâğfirlî dualarını okumadan selam versem veya okurken yarıda kesip hocaya ve cemaate uyup selam versem olurmu?

ayrıca niyet ettim allah rızası için teravih namazını kılmaya uydum hazır olan imama dedikten sonra allahu ekberden sonra subhaneke ve euzu besmele çekiyorum her defasında yeni rekatta yine niyet ve subhaneke ve euzu besmele çekmem gereklimi

ayrıca aklıma namaz sırasında baska seyler gelmesin diye (hatimli kılmak uzun olduğu için) içimden allahu ekber , ya allah , elhamdülillah , subhanallah , tövbe estağfurullah söylüyorum bir sakınca olurmu ALLAH RAZI OLSUN konuyla alakanız için teşekkürler

tevbeYA-HAK

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleykğmduaları yetiştiremeyince imama uyduğumuz için selam versek de olur.
teravih namazında en başta bir defa niyet etmek kafidir.sübhanekeyi her 4 rekatta bir kılmak imama ve cemaate sünnettir.euzu besmeyi çekmek mekruhmuş kardeşimşu an öğrendim.çünkü imam okuyor.en son sorunuzun cevabını bilemiyorum şimdi araştırıyorum inşaallah.selamün aleyküm...

cemalihoca

Kayıtlı Kullanıcı
travih namazına niyet eerken tüm 20 rekata yani bu akşam kılacağım teravih namazına diye niyet edebilirsiniz.her reket için niyet şart değildir.tervihte ikinci oturuşlarda imamla beraber tahiyyayı ve sonrasında sallive barik dualarını okuyacaksınız.üçünçü rekatlara kalktığınızda ise sübhanekeyi okuyacaksınız.namazda imama uyduğunuız zaman bunların dışında bir şey okumak mekruhtur.namaz kılarken önünüze kabeyi sağ yanınıza cenneti sol yanınıza cehennemi alın.dah huzurlu bir namaz kılacak aklınıza başka şeyler gelmeyecektir.

cemalihoca

Kayıtlı Kullanıcı
hoca selam verince ben Rabbenâ âtina , Rabbenâğfirlî dualarını okumadan selam versem veya okurken yarıda kesip hocaya ve cemaate uyup selam versem olurmu?evet olur yetişemediğiniz durumlarda kesebilirsiniz.siz imama uyduğunuz için selam vermek zorundasınız.

tevbeYA-HAK

Kayıtlı Kullanıcı
hoca selam verince ben Rabbenâ âtina , Rabbenâğfirlî dualarını okumadan selam versem veya okurken yarıda kesip hocaya ve cemaate uyup selam versem olurmu?evet olur yetişemediğiniz durumlarda kesebilirsiniz.siz imama uyduğunuz için selam vermek zorundasınız.

allah razı olsun!

LUTFI

Kayıtlı Kullanıcı
Aleyna ve alyküm selam kardeşim üyeliğin hayırlı olsun.
İnsan bildiğıinin değil , bilmediğinin cahilidir. Soruna gelince doğru sıralama inşaallah böyle devam edirsin. Selam ve dua ile

xdaisy

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH razı olsun sağ yanınıza cenneti sol yanıma cehennemi alın.daha huzurlu bir namaz kılacak aklınıza başka şeyler gelmeyecektir. demişsinizde ben buna benzer bir çok şey getiriyorum aklıma ama bir türlü aklımı namaza veremiyorum versem bile 2. 3. rekatta başka birşeyler düşündüğümü farkına varıyorum ben bir tek çözümü buldum içinden devamlı tekrarlıyarak ya ALLAH veya elhamdülillah veya subhanallah , veya tövbe estağfurullah tekrarlıyarak namazı huşu içinde kılabiliyorum o kadar kaptırıyorumki kendimi namaza teravih namazı ne zaman basladık ne zaman bittiğini anlayamıyorum o derece mutlu oluyorum bununda cevabını alabilirsem başka birşey istemem sizlerden ALLAH razı olsun hepinizden

_SeNaToR_

Yasaklı Kullanıcı
Allah muvaffak kılsın kardeş.İnşallah Türkçe anlamını biliyorsan onları aklına getir hoca.Sıralama doğru bunun yanında birçok dua daha okuyabilirsin...oturuşta yetiştirmen önemli değil tahiyatı okuman yeterlidir...

_YUSUF_

Yönetici
ALLAH razı olsun sağ yanınıza cenneti sol yanıma cehennemi alın.daha huzurlu bir namaz kılacak aklınıza başka şeyler gelmeyecektir. demişsinizde ben buna benzer bir çok şey getiriyorum aklıma ama bir türlü aklımı namaza veremiyorum versem bile 2. 3. rekatta başka birşeyler düşündüğümü farkına varıyorum ben bir tek çözümü buldum içinden devamlı tekrarlıyarak ya ALLAH veya elhamdülillah veya subhanallah , veya tövbe estağfurullah tekrarlıyarak namazı huşu içinde kılabiliyorum o kadar kaptırıyorumki kendimi namaza teravih namazı ne zaman basladık ne zaman bittiğini anlayamıyorum o derece mutlu oluyorum bununda cevabını alabilirsem başka birşey istemem sizlerden ALLAH razı olsun hepinizden

Değerli kardeşim bizler sanki huşu içinde kıldığımızımı zannediyorsunuz hepimiz aynı detle dertleniyoruz.
Kıyamda dediğiniz zikirleri yapmanız olmaz imamı dinlemeli ne okuduğunu anlamalı anlayamıyorsanızda arapçasına odaklanmalısınız.
İnşaAllah günahlardan kaçtıkça ve namazla dertlendikçe huşu içerisine girebileceksiniz namaza hazırlık, namaz kılınacak yerlerin şartları, namazların farzları, vacipleri, sünnetleri, adapları, bunlar hep huşuyu artıran ve yokeden unsurlardır bunlara ne kadar doğru riayet ederseniz o kadar çok artar bunlara riayet içinde bol bol bu şartları yani namazla ilgili yazıları okumak gerekli inşaAllah okuyorsunuzdur böyle yaparsanız Allah'u tealanın izni ile rabbim yardımcınız olacaktır
Hayırlı Berektli ramazanlar

................

.......Sehl(R)'den: Peygamber (S) şöyle buyurdu: "Cennette er~Reyyân denilen bir kapı vardır. Bu kapıdan kıyamet gününde yal­nız oruç tutanlar girer; ondan oruç tutanlardan başka hiç kimse gir­mez. (Kıyamet gününde:) Oruç tutanlar nerede? denilir. Oruç tutanlar kalkarlar ve o kapıdan girerler. Onlardan başka hiçbir kimse bura­dan girmez. Onlar girdiği zaman kapı kapatılır, artık bu kapıdan hiçbir kimse girmez"Buhari

http://forum.islamiyet.gen.tr/newreply.php?do=newreply&p=1160849#_ftnref1

MekYes

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.allahyolu.com
selamun aleyküm
vakit namazlarinda sadece
Ettehiyyâtü , Allâhümme Salli , Allâhümme Barik okusak yeterli olurmu yani Rabbenâ âtina , Rabbenâğfirlî dualarini okumamiz farzmidir...

xdaisy

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm
vakit namazlarinda sadece
Ettehiyyâtü , Allâhümme Salli , Allâhümme Barik okusak yeterli olurmu yani Rabbenâ âtina , Rabbenâğfirlî dualarini okumamiz farzmidir...

benim ilk sormak istediğim ama zannedersem anlatamadığım soru buydu

YaEyyühennas

Kayıtlı Kullanıcı
Hanefi meshebine göre oturuşlarda tahiyyatı okuyacak kadar oturmak farz tahiyyatı okumak vaciptir başka bir şey okumasanızda namazınız olur yani salli barik rabbena okumasanızda namazınız olur
İmam böylemi yapıyordur sorusuna zannetmiyorum derim ama Allah bilir yinede namaz sahihtir.
Hayırlı geceler

benim ilk sormak istediğim ama zannedersem anlatamadığım soru buydu

YUSUF kardeş buna cevap vermiş kaçırdınız galiba
Selam ve Dua ile

cemalihoca

Kayıtlı Kullanıcı
imam hızlı okuyabilir.siz nereye kadar okuyabiliyorsanız orada bırakacaksınız.çünki imama tabisiniz.imam namazı abdestsiz olarak bile kıldırsa sizin namazınıza mani değildir.tabiki imamında camaate göre namazını ayarlaması şart..dikkar etmesi gerekir.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt