Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Muhammed Mustafa A.S. dan , Adem A.S. 'a yansımalar...; (2 Kullanıcı)

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Arkadaşlar bu konuda hızlı bir zaman geçişi üzerinden hareket edilmiştir...Ayrıntılı yazsak konuya girmemiz çok zor olur...Adem A.S. 'a SECDE konusunda tereddüdünüz varsa o takdir size bırakılmıştır...Biz bilgiyi aktardık ...karar sizin ..Kur'an-ı Kerimi idrak etmemiz ümidi ile...

Bu konuda öğrenci düzeyi inceleme ve arayış yanlış olmaz merak etmeyin...Eleştiri her zaman yapabilirsiniz... Bizde yirmi sene sonra Kur'an-ı Kerimin yaşadığını hatta bizim onun bazı ayetlerini yaşadığımızı idrak ettik...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Bir Müftümüz vardı bize göre çok genç idi..Onun elini tutmuş bana asrın sahibini söyle demiştim... Üç saat sonra beni bilmediğine ikna etti..Sen Müftü sün sen bilmezsen kim bilecek demiştim o da bu ısrarla bulursun demişti...
Bir kaç ay sonra ayrıldık bana mektupla Yüzüğün altın yakışmıyor çıkar dedi ...bizde çıkardık ve tam 20 yıldır takmıyoruz... Ki takmanın da yanlış olmadığını öğrendiğimiz halde...
Bu satırları söz dinlerim demek için yazdım lütfen hatalarımı yüzüme yazınız ...Çok sevinirim...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Hata kul içindir...Hatamız fark edildi ve biz fark etmedi isek biz artık yazamayız...Yazmaya yüzümüz olmaz lütfen yazınız hiç kırılırmıyım...Hatta mevzu bize ders olur konu gelişir...

emcankel

Kayıtlı Kullanıcı
Hata kul içindir...Hatamız fark edildi ve biz fark etmedi isek biz artık yazamayız...Yazmaya yüzümüz olmaz lütfen yazınız hiç kırılırmıyım...Hatta mevzu bize ders olur konu gelişir...

eğer bu bilgilerinizi bizime paylaşmasa idiniz hatanızın farkına varamazdınız...zaten ben kendi adıma sizin yazdıkarınızı doğru yanlış diyemem sadece gidip araştırıyorum.
allah razı olsun...........

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Arkadaşlar aslına bakarsanız hatamızın olmadığını ancak...maalesef İSLAM dinine yanlışlar meal adı altında sokulduğu için böyle anlaşıldığını biliyorum...Bizim hatamızı yazın dememiz Konuyu anlayalım izah edelim içindir...
Emin olun...
Allah C.C. na...Kur'an-ı Kerime ve Muhammed Mustafa A.S. 'a ait bir tek zerre kadar yanlış ve hata yapmadık...
Hamd ve şükürler olsun...
Biz hatalı konuyu anlayıp izah edelim istiyoruz...

Biz ALAK Suresi...Kalem Suresi ve Ankebut süresi üzerine İLMEL yakın 'dan hareket ediyoruz...Hak ve Hakikat dışı bizde zerre bulamazsınız...o yüzden hiç endişe etmeyiniz...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Mutmain yol üzerinden gidersek konu size faydalı olur...Hep yanlış mı ? düşünceniz bizi üzer...hedefe varmamız zorlaşır...

Muhtazaf

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.aydin-aydin.com
Hz. Adem'den(as) önce başka Ademler var mıydı?
Halil Akgünler

Kur'an'ın hükmüne göre Hz. Adem(as) insan neslinin ilk misal ve örneğidir. Tüm insanların babası, kendi nefsinden yaratılan Hz. Havva da insanlığın ilk annesidir. Her iki insan da cennette yaratılmış ve bir süre de orada yaşamışlardır. Yasak meyvenin yenmesinin ardından dünyaya nakledilmişler ve insan zürriyeti ve insanlık nesli bu iki zattan türemiş ve çoğalmıştır. Kur'an'da bu bilgi o kadar açık ve nettir ki, tevillerle başka manalar üretmek mümkün değildir. Zaten tefsir alimleri de insanlığın ilk atasının Hz. Adem(as) olduğunda ittifak etmişlerdir. Allah'ın her mahluk üzerinde birlik mührü olduğu gibi insan nesli üzerinde de varlık ve birlik mührü vardır. Hatta öyle ki Hz. Adem(as) önce yaratılmış, bir olarak, ardından Hz. Havva ondan yaratılmıştır. Adeta Hz. Adem'in genetik bir kopyası alınmış ve Havva oradan yaratılmıştır. Yani tam bir birlik mührü var. Zaten her bir insan dahi tek bir misal ve örnektir. Öyle ki ses, göz, cisim, suret, maneviyat olarak bir olduğu gibi, insanların parmak uçları dahi birbirine benzemez, orada bile birlik mührü vardır. Kainat bir noktadan, birlik mührünü taşıyacak şekilde yaratılmıştır. Galaksiler birdir, Samanyolu galaksimiz birlik mührü taşır. Güneş sistemimiz birdir. İçinde bir ve biricik olan, nazenin dünyamız birdir. Adeta tüm kainatta emsali bulunmayan çok ince birlik mühürlerini içinde taşıyan dünyamız heyet-i mecmuası ile birdir. Üstündeki her mahluk da Yaratıcısının birlik mührünü taşır, bir olan Allah'ın güzel isimlerini yansıtır.

Dünyamız içindeki madenler birdir. Her birisi de yine iç içe bir olan element ve madenleri ihtiva eder. Oksijen, hidrojen, karbon, azot birdir. Bitkiler birdir, içlerinde binlerce bir olan bitkiler vardır. Hayvanlar birdir ve binlerce birden meydana gelen bir nesildir. İşte kainatın her noktasında birlik mührü var iken elbette ki, insan nesli de bir atadan gelecek, her bir insan da yine bir olarak anasından doğacaktır.

Hal böyle iken, ne yazık ki günümüzde bazı ehl-i fikir ve ilim ehli Hz. Ademden önce de bazı ademlerin var olabileceği konusunda farklı fikir ve düşünceler ortaya koymuşlardır. Bilhassa bazı sorulara cevap bulmakta zorlanan ve bazı yanlış ilim akımlarından etkilenen bir kesim, farklı ademlerin olduğu hususunda bir düşünceye sahip görünüyorlar. Hatta Nurlarla münasebeti olan bazı kardeşlerin de bu yönde bir fikre sahip olmaları oldukça düşündürücü. Bu nedenle bu konu üzerinde de bir müzakere yapmak zarureti doğmakta. Çok da detaya girmeden bu konuda öne sürülen bazı meseleleri tartışmak gerekiyor.

Evet, soru bu:

Hz. Adem'den(as) önce başka ademler var mı idi?

Cevap:

1-Tefsir alimleri ve Bediüzzaman Hazretlerinin görüşlerine göre Adem nesli öncesi arz yüzeyinde şuurlu bir mahluk vardı. Bu mahluklar saf ve dumansız ateşten yaratılmış olan cin nesli idi. Fesat çıkardıkları için yer yüzündeki yaşantıları iptal edildi. Ve Adem nesli bunların yerine yer yüzünü imar etmek için görevlendirildi. İnsan neslinden farklı bir boyutta olmak üzere, Cin nesli günümüzde de yaşamaya devam etmektedir. Bu nedenle cin nesli önceki ademler olamaz.

2- Tüm nakli deliller ve bu delilleri yorumlayan tefsir alimleri Hz. Adem(as) ilk insan türü olduğunda ittifak etmektedirler. Bu hususa veda hutbesinde açık ve net bir şekilde dikkat çekilmiştir: “"Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Adem'in çocuklarısınız, Adem ise topraktandır.”

3- Allah her mahlukun ilk tür ve örneğini, çekirdek veya tohumunu defi ve ani bir şekilde, sebepsiz, sırf ilim ve kudreti ile, hiç bir nedene bağlı olmadan yaratmıştır. Ondan sonra ise hikmeti gereği üreme ve çoğalma kanununa tabi tutmuştur. Bütün bitkiler, bütün hayvanlar ve bütün insanlar, hatta kainatın kendisi bile aynı kanuna tabidir. Kainat bir noktadan, bir çekirdekten yaratılmış ve ondan sonra bir ağacın dalları gibi galaksiler ve yıldızlar yaratılmıştır. Yani tüm türlerin yaratılışında tekillik vardır. Bu nedenle ademler yerine tek ademden bir nesil yaratılması hikmet kanunlarına daha uygundur.

4-Diyelim ki ademler var idi. Bu da yine geri gidildiğinde bir ana ve babaya ulaşmak zorunda. Yani aynı anda yüzlerce adem ve yüzlerce havva yaratılmış diye bir şey yok. Şayet var olduğu iddia edilen ademler de üreme kanunu ile çoğalmış ise, mutlaka ki, yine bir ana ve babaya istinat edecek. Yok, onlardan önce ademler de var ise yine aynı şekilde bu devir sürüp gidecek. Bu durum da akıl ve mantık dışı bir süreci doğurur. Öyleyse başka ademler aramanın bir mantığı yok. Allah Bir ademden onun eşini, ondan da nice nesilleri yaratmaya kadir ve muktedir olan yegane güç ve kuvvet sahibidir. Allah'ın kudreti ve hikmetii noktasından meseleye bakıldığında ortada bir zorluk yok.

5-İnsan genetiğinde 46 kromozom vardır. Bu kromozomların 23 adedi anne, 23 adedi ise babandan gelmektedir. Şimdiye dek yapılan tüm araştırmalarda bu temel sayının değişmediği görülmüştür. Her şey büyük bir dikkat ve intizam içinde yaratılmaktadır. Kainatta bir DNA kadar bile olsun tesadüfe yer yoktur. Allah genetiklerimizdeki DNA üzerine öyle ince bir bilgi kodlamış ki, bunlardan 1 gramı 1 trilyon CD'ye eşdeğer bilgi saklamaktadır. İşte ilk insandan itibaren kodlanan bu gen haritası günümüze kadar gelmiş, arada hiç bir şekilde değişme olmamıştır. Yani insan genomu 50 kromozoma veya başka bir değere değişmemiştir. İlk insandan bu yana 46 kromozom vardır ve bu gün de böyledir. İnsanların tüm genetik kodları ise doğrudan Hz. Adem ve Havva ile taşınmıştır. Şayet yaratan Allah ise, Allah böyle taktir buyurmuşsa, Kuran'da da bize açıkça bildirmişse farklı tevillerle meseleye farklı anlamlar yüklemek elbette ki çok uygun ve doğru bir mana değildir. Kudret açısından bakıldığında mesele çok kolay ve nettir.

Ruhul' Beyan tefsirinde, Maide Suresi 15-17. ayetleri tefsirinde insan neslinin Hz. Adem'le(as) birlikte başladığına dair bir rivayet naklediliyor:

“Rivayet olundu:

Efendimiz (s.a.v.) hazretlerinden, buyurdular:

-"Ben (mekândan münezzeh olan) Rabbimin yed-i kudretinin önünde bir nûr idim; (ta) Adem Aleyhisselâm yaratılmadan on dört bin sene önce...."

"Bu nur Tesbih ettiğinde, melekler de onunla beraber Tesbih ederlerdi. Allâhü Teâlâ hazretleri, Adem Aleyhisselâm'ı yarattığında bu nuru onun sulbüne koydu."

İbni Abbâs (r.a.) hazretlerinden rivayet olundu:

Efendimiz (sav.) hazretleri buyurdular:

"Allâhü Teâlâ hazretleri, Adem Aleyhisselâm'ı yarattığında, beni onun sulbünde yeryüzüne indirdi. Sonra gemide beni Nuh Aleyhisselâm'ın sulbüne koydu. (Sonra ateşte) beni ibrahim Aleyhisselâm'ın sulbüne koydu. Daha sonra hep kerim sulbler ve temiz rahimlerde, tâ anne baba gelinceye kadar, ben hep nikâhlı ve sefâhattan (ve zinâ)dan uzak ve bana hiçbir zaman zina bulaşmadan geldim."

Mezkur ifadede geçen, “Adem Aleyhisselâm'ı yarattığında, beni onun sulbünde yeryüzüne indirdi” ifadesi Peygamberimizin(asm) mübarek cisimlerinin kodlarını da taşıyan nurlu şifrelerin yeryüzüne inmeden daha önce, yani Hz. Adem cennette iken ona yüklenmiş olduğunu ve yasak meyvenin yenmesi sonucu dünya yüzüne indiğini çok veciz bir şekilde ifade ediyor.

6- Kainatta tesadüfe yer yoktur. Atomlardan moleküllere, zerrelerden en büyük cisimlere, dünyadan galaksilere kadar her şey Allah'ın bilgisi dahilinde vücut bulmaktadır. Zerreleri muntazaman düzenleyen ve yaratan bir kudret, elbette ki bu koca kainatın meyvesi hükmünde olan insanı da muntazam ve bir nizam içinde yaratacaktır. Her canlı mahlukunu bir ana babadan yarattığı ve ondan sonra gelecek olan neslin tüm programını tohum ve çekirdeklerindeki genetik kodlarına yazdığı gibi; insanı da bir ana babadan yaratıp tüm insanlığın genetik kodlarını onlara yükleyerek, yine nizam ve intizam içinde tüm insan neslini yaratmış ve yaratmaya da devam etmektedir. Çok küçük bir incir çekirdeğinin DNA'sına o incir ağacının tüm özelliklerini yazan bir kudret, elbette ki Hz. Adem'in(as) sulbüne de tüm insanlığın genetik şifrelerini kodlayabilir. Bu noktada Kudret için ne bir eksiklik var, ne de bir noksanlık. Çok küçük bir noktada tüm kainatın bilgisini yazan ve Big Bang ile onu patlatıp şu koca kainatı yaratan bir Kudret, elbette ki, insan neslini de bir insandan yaratabilir ve yaratır da...

Bu kainatın çekirdeği insandır. En büyük ve ne mühim meyvesi de insandır. Madem bu kainatın hem çekirdeği, hem de meyvesi insandır; öyle ise bu neslin çok büyük bir ihtimam ve özen ile korunup yetiştirilmesi gerekir. Zira bir bahçeden maksat onların meyvesidir. İşte bu nedenle insan nesli de çok büyük bir dikkat ve özen ile yaratılmış, ilk insandan itibaren bütün maddi ve manevi yapısı korunmuş ve korunmaya

da devam edilmektedir. Demek ki Hz. Adem insanlığın babası ve insan neslinin ilk misal ve örneğidir.

Sual: Başka bir adem veya ademler arama fikri nereden çıkıyor?

Cevap:

Bu konuda iki farklı yol var.

Birincisi: Eksik bilgiden kaynaklanan ve iki temel soru hakkında doğru bir cevap bulmamaktan dolayı böyle bir düşünceye giriliyor. O suallerden birisi “melekler insan neslinin kan dökeceğini nasıl öğrendiler” sorusudur. Bu soruya daha önce cevap verilmişti. Meleklerin ya levh-i mahfuzu okuyarak, veya insan genetiğindeki yazıları okuyarak bu bilgiler elde ettiler” denilmişti. Diğeri ise neslin çoğalması ile ilgili bir sualdir. Hz. Adem sonrasında nesil nasıl üredi? Kardeş evliliği nasıl olur gibi suallerdir. Neslin çoğalması ve üreme kanunu hakkında başka bir makalede inşallah bazı görüşler sunacağız.

İkincisi : ne yazık ki bazı ehl-i ilim evrim teorisinden etkileniyor. Onların “insanımsı tür” dedikleri bir türün var olduğunu zannediyorlar. Bu fikir elbette ki hiç bir delili olmayan yanlış bir fikirdir. Gen teknolojisi evrim teorisinin tüm iddialarının yanlış olduğunu ispatlayan önemli bir bilim dalıdır. Nasıl ki Big Bang teorisi materyalist felsefeyi yerle bir etmiş ve kainatın yaratıldığını ilim yolu ile ispatlamış ise; aynen öyle de DNA ve gen teknolojisi de evrim teorisinin tüm çürük direklerini yerle bir ederek tüm nesillerin çok hassas bir nizam ve intizam içinde yaratıldıklarını ispatlayan bir bilim dalıdır.

Evet bu kainat Alim bir zatın mülküdür. Atomlardan yıldızlara kadar her mahlukun ilimle programını yapar, kudret ve irade ile vücut giydirir, kayyum ismi ile devam ettirir. Her mahluk gibi insan nesli de bu program ve düzenin içindedir.

Muhammed Mustafa (s.a.v.) Olmasaydı

Ömer bin Hattab (r.a.) hazretlerinden... Buyurdular. Efendimiz (s.a.v.) hazretleri buyurdu: -"Adem Aleyhisselâm yapmış olduğu zelleyi itiraf edip (tövbe ettiği zaman) şöyle dua etti:

-"Ya Rabbiî Muhammed Mustafa (s.a.v.)'m hakkı için; ancak beni mağfiret kili" dedi.

Allâhü Teâlâ hazretleri buyurdu:

-"Ey Adem! Muhammed Mustafa'yı nasıl bildin? Daha onu yaratmadım ki?" Adem Aleyhisselâm;

-"(Ya Rabbi!) Sen beni kudret elinle yarattığında ve içime kendi ruhundan üflediğinde, ben başımı kaldırdığım zaman, arşın direklerinin üzerine;

-"Lâ ilahe illallah Muhammedü'r-Rasûlüllah- Allah'tan başka ilâh yoktur. Muhammed (s.a.v.)'ın Allah'ın Resulüdür!" diye yazılı olduğunu gördüm. O zaman ben senin ancak mahlukatının içinde kendine en sevimli ve en çok sevdiğin kişinin ismini kendi ismine muaf kıldığını anladım..." dedi. Allâhü Teâlâ hazretleri buyurdu:

-"Doğru söyledin! 0 (Muhammed Mustafa) mahlukatin içinde benim en sevdiğimdir! Seni bağışladım. Mağfiret ettim. Eğer Muhammed Mustafa olmasaydı, asla seni yaratmazdım..." Beyhakî bunu "Delâil"inde rivayet ettiler.

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Sayın Muhtazaf... Allah C.C. sizden razı olsun...
Zürriyette ...
Bir batından doğan kardeş...
İkinci batın kardeş değildir...
Hak ve doğru olan budur...
Havva Validemiz Cennetten Adem A.S. a hediyedir...NUR dur ...dolayısı ile temizlik onun yaratılışında vardır...Her doğum sonrası yeniden yaratılmış gibi pak ve saf tır...Efendim...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Hz. Meryem Validemiz de lütuftur...İstisnadır efendim...Her ikisi de ak ve PAK tır...Ahlak abidesidir..Rabbimizin C.C. selamı üzerlerine olsun...

Osman Soylu (MERHUM)

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleykum

mesajımızın tarafınızdan okunduğunu gördük, sadece size olduğu için sildik.Konuyu uzatmamak olgunluğunu gösterdiğiniz içinde size ayrıca teşekkür ederiz.Size ve hiçbir kimseye asla saygıda kusur etmeyeceğimizide bilmenizi isteriz.

Selam ve Saygılarımızla

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Aleykum Selam Efendim...;

Allah C.C. Razı olsun konu bu ise ki anlamış ve hafifçe değinmiştim... teşekkür ederim....akıllarda endişe kalsın istememiştim..Bizim bilgimizin kaynağı tabi ki Allah C.C. dur... Bizim bilgimizde Kur'an-ı Kerime uygundur...Sadece şu kadar söyleyeyim... Kur'an-ı Kerimi en doğru meal edebilecek makam ...Allah C.C. ve Muhatabı...Muhammed Mustafa A.S. dır...Siz şimdilik okuyup geçiniz ve kulak arkasında yanlış bilgi olarak tutunuz...

Nemire Beyefendi ile de bu konuya değinmiştik... Rabbimiz C.C. nun selamı ; Peygamber Efendimiz A.S. 'a Cariyeli Güzin Efendilerimize Ümmetine ...Şehitlere...Hafızlara ve Nemire hocamıza olsun...

Muhammed Mustafa A.S. 'ın Nur 'u ,Allah C.C. tarafından yaratılan ki ilk yaratılan NUR dur...Bu NUR Allah C.C. tarafından Önce Adem A.S. a ve Mübarek silsileden sahibine kadar intikal edilen NUR 'dur...O NUR hürmetine secdeye layık olan Adem A.S. ..ın NUR 'u halen var olarak bulunmaktadır...Zaten o NUR hürmetine hayat denilen bu yaşam devam etmektedir...
Allah C.C. da o NUR hürmetine Adem A.S. dan bu güne daima İNSAN 'a değer vermekte yetişsinler diye çaba sarf etmektedir...Çaba kelimesi anlaşılsın içindir...Dilese var eder ancak Allah C.C. nun takdiri böyledir....

Allah C.C. nun Nefis diye buyurduğu zorluk yani Mücadele buradadır...

Biz bu konuya 20 yıl çalıştık ancak hatırlarsanız Açan gerek Fatih gerek yoksa zor dediğimiz ayrıntı burada yatar...

Lütfen hatamızı anında yazınız ki konuyu buna göre işleyelim...Hani büyüklerimiz söyler ya...DEM gerek işte bu DEM o demdir...
Kur'an-ı Kerim İLİM ler İLMİ dir...

Şimdilik öğrenci hesabı diye görünüz...

Sırası geldiğinde yazarsak o zaman gene eleştiri oklarınızı ki DEM sağlar alacağız...
Sizlere yazdığınız için minnettarım...
Saygı ve Selamlarımla...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Arkadaşlar biz inanın 30 yılı aşkın süredir tırmalıya tırmalıya bu bilgilere ulaştık... Bizim zamanımızda bilgi aktarmak sanki büyük hata gibi idi...Kendi bulsun banane...Allah C.C. dilerse bulur..Biz karışamayız derlerdi...Bazı bilgilere Büyük zatlarımızı soru ile kızdırıp...Hatta kötü azar işitip öyle ulaştık ki...Allah C.C. nun YAKIN ilmine okuyarak sahip olmak çok zor efendim...
Nasip ve Allah C.C. nun rızası....sevgisi gerek...
Şimdi yeri geldi arz edeyim...
Bir konu; bize belki bir yıl öğretildi genede bebeklerin emeklemesi şeklinde kulak çekilerek ulaştık efendim...
Haydi söyleyeyim ki gene eleştiri olacaktır...
Allah C.C. nun Cemaline vakıf olmak efendim...Bir yıl süründük zor ile bu odun kafalı aciz insan gene Allah C.C. nun lütfu ile ulaşabildi efendim...
Gören aletiniz var ise, baş gözü ile gör diyede buyrulursa ...Zaman ve Mekandan Münezzeh...Şekli yok ki tarif edilsin diye bildiğimiz ...ne yöne bakarsanız beni görürsünüz diye buyuran Rabbul Alemini C.C. görmeyi öğrenirsiniz...

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
belki zamanı gelmemiş idi?
Şimdi de öyle değil mi? istediğin kadar kendini parala , anlayan isteyen anlayacak ...diğerleri seni mecnunluk ile suçlayacak!
zamanı gelmeden açılırsa bir gonca? üzüm yenilir mi korukda olunca? ham meyvayı dalından koparınca sanırmısın tadı harika?
nasihat et bırak!
bırak , alan alsın, sorlara bak! emekleyenlere dersin koş bak! koşmak harika!
iyi güzelde , olmuyor bak!
ne de güzelsin, istersin sen de olan herkese gelsin...bence boşa uğraş sana kolay gelsin
Zaman bilgi çağı, isteyenler açılsın inşallah . bir adım gelene on adım ne dersin???

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Bakın ben bazen düşünürüm bu bilgi neden bize diye...Cevabını bilirim ama kendime bile söyleyemem...Ancak ; öyle bilgileri Allah C.C. lütfediyor ki dilerse ...anlatmak çok zor...
İlimleri nin tamamı Kur'an-ı Kerimde yazılı ancak ne hikmetse biz sadece gör buyurduğunu görüyoruz...İşte Kur'an mucizesi bu efendim... istediğiniz kadar okuyun göremiyor...anlayamıyorsunuz..Ne zaman ki gör ...anla buyurulursa o zaman görüp anlıyorsunuz...
Biz bizim İLMİ mizi sorguladığımızda ; Alak ..Kalem suresi ve Yusuf A.S. suresinde görüp sanıyorduk geçen gün Allah C.C. fark et buyurdu baktık ki daha ayrıntılı yazan sure ANKEBUT suresi...İnanın yüzlerce kez okuduk ama fark etmemiş veya anlamamıştık... Genede bu aciz layık değil düşüncesinde olup arayış içindeyiz efendim..İLİM denizi öyle bir deniz ki anlatmaya güç yetmez efendim...Ancak Hayret ve hamd çizgisinde durulabiliyor...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Sayın Nemire hocama ve muhterem talebelerine Allah C.C. biliyor ki sanırım gene kendisinden çok sevgim ... hepsini tek tek kucaklayasım var tabiri yanlış anlamayın bebek severiz ya kollarını ısırarak işte öylece bağrıma basasım var...
Rabbim C.C. onları kem gözden korusun ...Hani Esabul Kehf var ya...Muhafaza edilen...Onları da öylece muhafaza etsin inşallah...
Neyse beni mazur görün...duygulandık..coştuk...
Sevgilerimle....

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
Garip bir hadise oldu, bilgiden açıkça korkuyorum... siz kova burcu olmalısınız (tahmin) çünkü zorla , illa ki öğrenmelerini ister
Bir bilgi verildi internetten alınmış, alınmış ama bana verilince , bir an sonsuza uzandı gözüm , aklım karıştı
Ya Rab sakla beni diye yalvardım...sonrası iradem gitti bir süreligine korku ve iradesiz kaldım, namaz kılmaktan korktum, sadece abdest aldım
her gün boy abdesti, hergün sadece tövbe , Kur-an'a elimi süremedim (sanırım ele gecirmişti hain) ne oldugunu anlamadım?
yalnız bildiğim ben kalbimle yavaş , yavaş giderim ...beni zorlayan olursa ? aklım almaz ise? iteklenirsem? nasıl giderim?
Birde o anlar tam duyma herşeyi duyma ...o zaman sanırım kendini begenme de geldi
irademin gidecegini bildim, Rabbimden af diledim ,unutmamak için denilenleri yazdım , hala durur defterde...
şimdi sanırım yine bu korku ile sizin sayfaya bile bakarken korkarım, ya beni yine alıp götürürse düşünce?
iradesiz olmak kötü yahu? korku şeytandan biliriz de ..irade elimizde mi???yok , yok herşey Rabbimizin elinde
çok fazla hassasım, hisslerim anormal derecede açık, istersem empati ile denilenleri duyarım ama
bak burda birşey var, bir bilgi gelir, hop yok edilir... saniye sevinirim , paylaşsam herkes sevinse derim, yok ki? ne bilirim
bundan anladım ki bana anlatmak yok...bazen ise unutmamam için üç kez tekrar edilir , tamam derim bu denilebilir, yinede ararştırır
dogru ise laf ederim...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Rahat olunuz Allah C.C. na sığınınız...Vesvese araçtır...Hediye duya başlayın ezan bitince normale dönersiniz... sık sıkta tekrar gerekir...Birde Ezanı doğru okumak lazım...Kelime hatası Şeytan Laini sevindirir...

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Adem A.S. 'a secde ettim edeceğim deyince hemen bir hararet oluyor ve rahatlıyormusunuz bunu bilmek isterim...

melissa26

Kayıtlı Kullanıcı
herkes aynı sandım, bana olanlar herkes de var sandım...ama yanıldım anlatmaya başlayınca ??? yüzüme sen delisin diye haykırmaya başlanınca? sustum, kendime sakladım, sonra deli gibi aramaya başladım, vardır yahu benim gibi olanlar vardır, bir anlayan vardır
var biliyorum, Rabbime şükür ediyorum, yoksa çekilmez bu hayat bilenleri özlüyorum
Yazılara bakınca, bilen yaşayan ile , kuru dil ifadeyi ayırt edebiliyorum o kadar ama bu da yeter ,
Kalbimle gidiyorum Rabbim bana yeter! bu suç ise?? olmaz yahu ! Kur-an ne diye bahseder
Bir bilene bile gitsen, şu ifadeyi okudum, herşeyi öğretiriz ama yine yol yalnız yürünür, kimse yardım edemez
Yolu tarif ederler, ama yolda seninle kimse gelemez, bu yolda yalnızdır erenler, biz böyle öğrendik, yanlışmı?
Allah c.c isterse kapıları bir bir açar, onun yerine olabilir sebebi var eder...sonuç yine Allah c.c her kapıyı açandır , ona güven yeter

en-sonebi

Yasaklı Kullanıcı
Hediye duayı iki kez okudunuzsa güç artık sizdedir...Sizin bilmeniz dahi gerekmez..Siz o duayı okuyunca Allah C.C. devreye girer ve Şeytan Laini kovar...Çünkü siz İHLAS yolcusu oldunuz demektir...Şeytan Lain ısrar ederse Allah C.C. onu dışarı atar emin olun...Biz bilmeden yazmadık...gözlerimizle kovulan Şeytan Lainin korkusunu öğrendik...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt