Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

mehdi ile ilgili bilgi almak istiyorum (1 Kullanıcı)

El-Endulusi

Kayıtlı Kullanıcı
kardes okudumda konu ile ben bir turlu alaka kuramiyorum ki. Meryem suresi 33. ayet Ehli SUnnet alimlerinin Hz.Isa a,s, kiyamete yakin tekrar yeryuzune inecegine delildir. Zira ayetde olecegim gun diyor. Hz.Isa a.s. olmedi bundan sebep Alimler tekrar duyaya gelecegi seklinde aciklamistir. (Keza hadislerde bu yonde.)

Ben hala senin neye itiraz ettigini anlayamadim ki. Yada anlayan biri varsa acik acik yazsinda bizde daha fazla mesaj yazmayalim.

_YUSUF_

Yönetici
Kur'anı mübin Hz.İsanın ölmediğini beyan ediyor yine her nefsin ölümü tadacağınıda ölümde sadece dünya hayatı için geçerli bir olay olduğuna göre aradaki bağlantıyı anlamak pek zor olmasa gerek.

Dejavu0107

Kayıtlı Kullanıcı
Hz.İsa tekrar göğe çıktığı gibi tekrar gökten inecektir.Deccali öldürecektir ve insanları islamiyete davet edecektir ve imam mehdi ile beraber çalışacaktır.Öleceğine gelince ''Her nefis ölümü tadacaktır sadece onun zatı baki kalacaktır'' azrail as bile ölecektir.Deccalin eline düşmemeyi temenni ederim Çünkü peygamber efendimiz ondan çok bahsetmiştir Deccali fitnesinden Allaha sığınmayı söylemiş duaların çogunda bunu kulanmıştır.

-Resulullah (sav) buyurdular ki: "Nefsim kudret elinde olan Zat-ı Zülcelal'e yemin ederim! Meryem oğlu İsa'nın, aranıza (bu şeriatle hükmedecek) adaletli bir hakim olarak ineceği, istavrozları kırıp, hınzırları öldüreceği, cizyeyi (Ehl-i Kitap'tan) kaldıracağı vakit yakındır. O zaman, mal öylesine artar ki, kimse onu kabul etmez; tek bir secde, dünya ve içindekilerin tamamından daha hayırlı olur." Sonra Ebu Hureyre der ki: "Dilerseniz şu ayeti okuyun. (Mealen): "Kitap ehlinden hiçbir kimse yoktur ki, ölümünden önce O'nun (İsa'nın) hak peygamber olduğuna iman etmesin. Kıyamet gününde ise İsa onlar aleyhine şahitlik edecektir" (Nisa 159).
-Resulullah (sav) buyurdular ki: "Melhame(İstanbul) ile Medine'nin fethi arasında altı yıl vardır. Yedinci yılda da Mesih Deccal çıkar."

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Aşağıda yazılı Ayetleri okumanızda fayda var...

Bakara suresi....;
28. Siz cansız (henüz yok) iken sizi dirilten (dünyaya getiren) Allah’ı nasıl inkâr ediyorsunuz? Sonra
sizleri öldürecek
, sonra yine diriltecektir. En sonunda O’na döndürüleceksiniz.
55. Hani siz, “Ey Mûsâ! Biz Allah’ı açıktan açığa görmedikçe sana asla inanmayız” demiştiniz. Bunun
üzerine siz bakıp dururken sizi yıldırım çarpmıştı.
56. Sonra, şükredesiniz diye ölümünüzün ardından sizi tekrar dirilttik.

Meryem Suresi...:
12,13,14. (Yahya, dünyaya gelip büyüyünce onu peygamber yaptık ve kendisine) “Ey Yahya, kitaba sımsıkı
sarıl” dedik. Biz, ona daha çocuk iken hikmet ve katımızdan kalp yumuşaklığı ve ruh temizliği
vermiştik. O, Allah’tan sakınan, anne babasına iyi davranan bir kimse idi. İsyancı bir zorba değildi.
15. Doğduğu gün, öleceği gün ve diriltileceği gün ona selâm olsun!

Mu'minun Suresi
50. Meryem oğlu İsa’yı ve annesini büyük bir mucize kıldık ve her ikisini de oturmaya elverişli, akarsulu
yüksek bir yere yerleştirdik.

El-Endulusi

Kayıtlı Kullanıcı
Kardes tamam guzel ayetler veriyorsunda. Fakat sen ne demek istiyorsun kendin ne demek istedigini acik acik yazda bizde ona gore ayetleri okuyup cevap verelim. Yani kac defadir soyluyorsuz, Ayetler eyvallah fakat sen ne diyorsur?

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Şimdi size benim anlatamadığım ''zorluk çektiğim''konuya geleyim...;

1.Allah C.C. Yaratma kudretine sahip olup; dilediğini yaratır veya öldürür...Tekrarda yaratır...Sorgu ve sual yapılamaz...Buna inancımda sorun yok...
2.Zaten Allah C.C. 'nun emri ile...Yaratma işlemi mütemadiyen olmaktadır...

Acizane şu konu beni rahatsız ediyor...;
Mehdi gelecek,İsa A.S. tekrar yaratılacak vs...

Yani Mehdi beklentisi.. İsa A.S. tekrar yaratılacak''Diriltilecek,İndirilecek'' ismi altına sığındırılıyor...garantiye alınıyor...

Hristiyan veya Yahudilerin beklemesi normal dir çünkü Kitaplarında ki onlarda Hak kitaptı... yani İNCİL 'de buyruluyor...Paraklit isimli kurtarıcı gelecek diye...
Onlar beklenenin Muhammed Mustafa A.S. olduğuna inanamıyorlar ondan dolayı bekliyorlar...
Zaten inansalar...İslama geçiş yaparlar...

Acizane ben burada kişisel hata yapıyor olabilirim bilemem ama ...İnşallah yanılmıyorumdur...
Mehdiyim diye kendini ifşaya çalışan çok kişi var...İşte burası tehlikeli gelişme diye değerlendiriyorum...

Hz.Muhammed Mustafa A.S. beklenen Kurtarıcı kanaatine daha sıcak bakıyorum...Çünkü kişisel değerlendirmeme göre ayetler den acizane böyle anlaşılıyor diyorum...

Muhammet Nur'ul Arabi Hz. leride ''Beklenenin ben olduğunu sanıyordum ,yanıldığımı anladım ''sözleri de beni yönlendirdi diyebilirim...

Araştırmaya ve incelemeye devam ediyorum ,Elde ettiğim bilgileri size sunacağım...

Allah'ım doğruyu bulmak istiyorum...Yardım etmeni arz ediyorum...

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
-"Mehdi kimdir? Ne zaman gelecektir?" gibi sorular, bazen insanı asıl vazifelerinden alıkoyabilmektedir. Bunun yerine doğrudan aktif hizmetle meşguliyet tercih edilmelidir. Hele hele mehdiyet konusunu tartışma alanına sokmaktan kaçınılmalıdır. Nakledildiğine göre, Said Nursi sürgünde iken saf gönüllü bir zat "efendim, üzülmeyin. Mehdi gelecek, her şeyi düzeltecek" der. Said Nursi, şu anlamlı mukabelede bulunur: "Mehdi geldiğinde seni vazife başında bulsun!"

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Evet bizde Farz ve Sünnetlere sarılıyoruz...
Kendi çapımızda ifaya çalışıyoruz...
Bu konuda hem fikiriz...Bizde onu savunuyoruz...
İslama sarılıp Takvada önde olmaya çalışalım daha güzel olur...

El-Endulusi

Kayıtlı Kullanıcı
Heh kardes simdi oldu hani fikirlerini ogrenelim ki yanlis bilgiler vermeyelim. Kimsenin Hz.Mehdi a.s. yada Hz.Isa a.s. bekledigi yok (yani ciksalarda bizi kurtarsalar dusuncesinde) Sana bu sebeple soyledim kisinin buyuk kiyametden once kendi kiyatmeti var (olum) kul kendini ona hazirlasin. Buda Kuran ve Sunnete SIKI SIKI ya sarilmakla olur. Burda hem fikiriz.

Hz.Mehdi a.s. konusunda iman edicez gelecegine dair. Zira hadisler var. He iman etmezsen ne olur kisi kafir olmaz ama Ehli Sunnetin disina cikar. Ehli Sunnet ulemasi gelecegine (gelen hadislere dayanarak) iman etmistir. Peki biz ne yapiicaz. Biz Hz.Mehdi a.s. vasiflariin neler oldugunu cok iyi ogrenicez, ogrenicez ki gunumuzde cikan sahte mehdilere pirim vermiycez. iskender evrenesoglu, adnan oktar ..vs gibi. Bunun manasi outurup Hz.Mehdi a.s. bizi kurtarmasini oturup beklemek mi? hayir dedigim gibi Kuran ve Sunneti insan yasiyacak. Biz Mehdi a.s. icin yasamiyoruz ki, biz Allah c.c. icin yasiyoruz fakat Allah c.c. da Rasulu s.a.v vasitasiyla bu konuyu kiyamet alameti olarak iletmis bizlere.

Hz.isa a.s. konusu daha baskadir. Inecegine Iman edilmesi kesin gibidir zira Kurandan isaretlerde vardir. Ehli Sunnete gore Hz.Mehdi a.s. gibi rivayetler yani hadisler bircok sahabeden geldigi icin tevatur derecesindedir. kuranda da isaretler oldugu icin iman etmeyen kisinin imaninin gitmesinden korkulur (EHli Sunnete gore)

Yalniz orda bir soz kullandin hz.isa a.s. tekrar yaratilacak gibi. Bunun imani tehlikeye atan bir sozdur zira Kuranda Allah c.c. Hz.isa a.s. olmedigini bize bildirmistir sanirim yanlis kullandin sozu. Hz.Isa a.s. konusunda soyleyeceklerimde Hz.Mehid a.s. konusunda soyledigimle aynidir. Onlar Kiyamete yakin gelecektir bunlar alamettir aynen deccalin gelecegi gibi. yalniz senin kurtarici lafindan rahatsizligini anladim fakat bu kurtaricilik soylemek istedigin gibi bir din kurtariciligi yada yenilemesi degil bu kurtaricilik deccalin ve ordularinin yaratici kaos ortamini temizlesi yonundedir. Yoksa dini yenilemek yada dini kurtarmak adina degil. Zaten Hz.Isa a.s. geldiginde musluman olarak islama gore yoneticek. Bircok hristiyan musluanliga gecicek zira o mecbur edicek onlari. Konu anlasildi sanirim.

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Bazı konular vardır, uzun süre unutulur, adeta rafa kaldırılırlar. Her nedense birdenbire tekrar gündemin başköşesine otururlar. Hz.İsa'nın (as.) ahir zamanda yeryüzüne ineceği konusu da bunlardan birisi.

Ben konuya girmeden önce bunun niçin tartışıldığı üzerinde biraz durmak istiyorum. İslam'da "farz, vacip, müstehap, mübah" gibi kavramlar yanında bir de "malayani" kavramı zikredilir. Malayani, "yapılmasında ne kastedildiği bilinmeyen, dünyaya da ahirete de yaramayan, gereksiz, hedefsiz ve faydasız işler" demektir. Bu gibi tartışmaların tek hedefi gazete sütunlara bir malzeme olması yahut programların bir şekilde doldurulması ise yapılan iş "malayani" kapsamına girer. Yok eğer, bunun ötesinde bir art niyet varsa, insanların kafalarının karıştırılması, inançlarının zedelenmesi, yahut tartışmaya katılan kişi veya gruplardan birinin çürütülmesi, gözden düşürülmesi gibi menfi bir gaye gözetilmişse bu iş "malayaniyi" aşar, "yıkıcı ve zararlı" sınıfına dahil olur.

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. İsa'nın öldürülmesiyle ilgili olarak Kur'an-ı Kerimde şu iki ayet mevcuttur: "Halbuki onu öldürmediler, asmadılar da. Onlara İsa gibi gösterildi. Aksine, Allah onu kendine yükseltmiştir." (Nisa, 157-8)

"Ey İsa, Seni ancak ben öldüreceğim. (Yani, seni inkârcıların öldürmesinden koruyacağım. Ve seni kendi ecelinle öldüreceğim.) Seni kendime yükselteceğim. İnkârcılardan temiz kılacağım." ( Al-i İmran, 55)

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Bu iki ayet üzerinde tefsir alimlerinin yaptıkları farklı yorumlardan çıkan sonucu aktarmak istiyorum birinci ayette Yahudilerin çarmıha gererek öldürdükleri şahsın Hz.İsa (as.) olmadığı, ona benzetilen bir başka kişiyi öldürdükleri açıkça beyan edilmektedir. Tefsir alimlerinin çoğunluğu, "onun öldürülmeyip Allah'a yükseltildiğinden" hareket ederek Hz.İsa'nın bedeniyle birlikte dördüncü kat semada yaşadığını ifade etmişlerdir.

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Arkadaşlar hani gerçek delili bulursam yazarım demiştim...Evet arayan gerçeğe ulaşıyor veya Allah C.C. ulaştırıyor...Her şey NİSA Suresinde açıkça belirtilmiş İsa A.S. Şahit olarak tekrar yeryüzüne gönderilecek ve ona inanan insanlara Şahit olacak...
Size bildirmek istedim...Muhammed Mustafa A.S. daim olarak zaten Yer yüzünde hükmü ile var ve var olmaya devam edecek...
İsa A.S. 'da aynı yol üstünde bulunarak Şahit olacaktır...Selamlar...
Meşgul etmemden dolayı hakkınızı helal ediniz...''Çok çırpındık galiba'''

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. İsa' nın Faaliyetleri

a. Hz. Mehdî’ye tâbî olması
Hz. İsâ geldiğinde islâm şeriatıyla amel edecektir. "Eğer İsa hayatta olsa, bana uymaktan başka birşey yapmaz" buyuran Allah Resûlü, Müslim'de yer alan bir hadislerinde de onun Sünnet-i Seniyyeye tâbi olacağını açıkça belirtmektedir.
İmam-ı Nevevî, "Hz. İsâ, ümmet-i Muhammed’e ayrı bir peygamber olarak değil, şeriat-ı Mahmmediyeyi tatbik etmek için gelecektir" der.

İmam-ı Rabbanî de (r.a.), Hz. İsa’nın yeryüzüne inip peygamberlerin sonuncusu Resûlullah Efendimizin (a.s.m.) şeriatına tâbi olacağını söyler.

Kadı İyaz ise, onun halkın terk ettiği Şeriat hükümlerini ihya etmek için ineceğinin sahih hadislerle sâbit olduğunu belirtir.

Bilindiği gibi Hz. Muhammed (a.s.m.) hâtemülenbiyadır, yani son peygamberdir. Böyle olunca Hz. İsa'nın yeni bir peygamber olarak değil, ancak Resûl-i Ekreme ümmet olarak gelmesi ve Şeriat-ı Muhammediyeye göre amel etmesi düşünülebilir. Âlimler derler ki:

"Hz. İsa, Şeriat-ı Muhammediyeyi tekrar ve tecdidle görevlidir. İslâmla amel edecek tek peygamber, Hz. İsa'dır. O, dinin hor ve hakir görüldüğü, itildiği bir zamanda gelip âdil bir hâkim olarak vazife yapacaktır. Yeryüzüne inmeden önce o günün şartlarında İslâmla ilgili gerekli her türlü bilgiyi öğrenmiş olarak gönderilecek ve geldiğinde bunları tatbik edecektir."

Tevatür derecesinde olan Hz. İsa'nın Hz. Mehdî'nin arkasında namaz kılması(26) tarzındaki hadisler de onun İslâma tâbi olacağını göstermektedir. Bu konuda birçok rivayet vardır. Bir kısmı şöyledir:
“Hz. Mehdî imam olur, Hz. İsa da ona uyar.”

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
GELDİĞİNDE ONU NASIL TANIYACAĞIZ? Bu sorunun cevabını da Bediüzzaman Said Nursî’nin Mektubat’ından okuyalım:
“Hz. İsa geldiği zaman herkes onu tanıyamaz. Yalnız onun yakınında bulunanlar ve ferasetli bazı mü’minler iman nuru ve şuuru ile onu tanıyacaklar.”

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Bu iki ayet üzerinde tefsir alimlerinin yaptıkları farklı yorumlardan çıkan sonucu aktarmak istiyorum birinci ayette Yahudilerin çarmıha gererek öldürdükleri şahsın Hz.İsa (as.) olmadığı, ona benzetilen bir başka kişiyi öldürdükleri açıkça beyan edilmektedir. Tefsir alimlerinin çoğunluğu, "onun öldürülmeyip Allah'a yükseltildiğinden" hareket ederek Hz.İsa'nın bedeniyle birlikte dördüncü kat semada yaşadığını ifade etmişlerdir.

konunun devamı...

Bu noktada iki ayrı görüş ortaya konulmuş bulunuyor. Birisi, semaya yükseltilmesini müteakip ölümü tattığı, ikincisi ise kıyamete kadar bu hal üzere bekleyip kıyamete yakın tekrar yere ineceği ve bu inişten sonra öleceği.

Bu ikinci şıkkı akıllarına sığıştıramayanlar işi münakaşa ortamına çeker, bunun olamayacağını, yıldızlar aleminin çok ötesindeki dördüncü kat semada bir insanın canlı olarak kalamayacağını savunurlar.

Bu noktada şunu söylemeden geçemeyeceğim: Cenab-ı Hak insan ruhunu yerde iken de semalara yükseldiğinde de atmosfersiz yaşatır; yeme ve içmeye muhtaç olmaksızın hayatını devam ettirir. Ruh için ve melekler için koyduğu bu kanunu, Hz. İsa'nın semaya ref'edilen bedeni için de icra etse buna kim ve hangi mantıkla karşı çıkabilir? Nitekim, tefsirlerde onun bedeninin "yeme, içme, şehvet ve sair alakalardan kurtarılmış olarak meleklerin karargâhı bir makama yükseltildiği" önemle vurgulanır.

Dejavu0107

Kayıtlı Kullanıcı
''O Kızıl ,kıvırcık saçlı geniş göğüslüdür''imam buhari
Hz.İsa dımışk'ın doğusundaki beyaz minarenin yanına ellerini iki meleğin kanatları üzerine koyarak öğle üzeri inecektir.İner inmez dımşık camiine gidip minberin üzerine oturacaktır mescideki yahudi,müslüman,hiristiyanlar onu görmek isteyecektir insanlar çok şaşırarak onu görmek isteyecektir.İğne atsan yere düşmeyecektir o kadar dolu olacaktır.Ordaki insanlara namaz kıldıracaktır.Sonra deccalin peşine düşecektir.Sabah namazına doğru bey-ti makdise vasıl olacak orada deccali öldürecektir.Evlenecek çoluk çocuk sahibi olacak ve 40 45 sen kadar kalıp sonra ölecektir.Rivayete göre peygamber efendimizin yanına gömülecektir.Anlaşılacağı gibi herkez onu tanıyacaktır.

Not:şam şehrinin emevi( Beyaz minare) adlı camidir.
my_photo-0173.jpg

El-Endulusi

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar hani gerçek delili bulursam yazarım demiştim...Evet arayan gerçeğe ulaşıyor veya Allah C.C. ulaştırıyor...Her şey NİSA Suresinde açıkça belirtilmiş İsa A.S. Şahit olarak tekrar yeryüzüne gönderilecek ve ona inanan insanlara Şahit olacak...
Size bildirmek istedim...Muhammed Mustafa A.S. daim olarak zaten Yer yüzünde hükmü ile var ve var olmaya devam edecek...
İsa A.S. 'da aynı yol üstünde bulunarak Şahit olacaktır...Selamlar...
Meşgul etmemden dolayı hakkınızı helal ediniz...''Çok çırpındık galiba'''

Kardes sana zahmet ayet numarasini da ve ayetin tamamini yazarmisin bana lazim olabilir bu. Allah c.c. razi olsun Eyvallah.

yakais

Yasaklı Kullanıcı
4- NİSÂ SÛRESİ

Zinaya dikkat...Yasak...

16. Sizlerden fuhuş (zina) yapanların her ikisini de incitip kınayın. Eğer onlar tövbe edip ıslah olurlarsa,
onları incitip kınamaktan vazgeçin.
24. (Savaş esiri olarak) sahip olduklarınız hariç, evli kadınlar (da size) haram kılındı. (Bunlar) üzerinize
Allah’ın emri olarak yazılmıştır. Bunların dışında kalanlar ise, iffetli yaşamak ve zina etmemek şartıyla
mallarınızla (mehirlerini verip) istemeniz size helâl kılındı.
25. Sizden kimin, hür mü’min kadınlarla evlenmeye gücü yetmezse sahip olduğunuz mü’min genç
kızlarınızdan (cariyelerinizden) alsın. Allah, sizin imanınızı daha iyi bilir. Hepiniz birbirinizdensiniz.
Öyle ise iffetli yaşamaları, zina etmemeleri ve gizli dost tutmamaları hâlinde, sahiplerinin izniyle
onlarla evlenin, mehirlerini de güzelce verin. Evlendikten sonra bir fuhuş yaparlarsa, onlara hür
kadınların cezasının yarısı uygulanır.

Ticarete dikkat
29. Ey iman edenler! Mallarınızı aranızda batıl yollarla yemeyin. Ancak karşılıklı rıza ile yapılan ticaretle
olursa başka. Kendinizi helâk etmeyin.

Mirasa dikkat
32. Allah’ın, kiminizi kiminize üstün kılmaya vesile yaptığı şeyleri (haset ederek) arzu edip durmayın.
Erkeklere kazandıklarından bir pay vardır. Kadınlara da kazandıklarından bir pay vardır. Allah’tan,
O’nun lütfunu isteyin. Şüphesiz Allah, her şeyi hakkıyla bilendir.
33. (Erkek ve kadından) her biri için ana-babanın ve akrabanın bıraktıklarından (pay alan) varisler kıldık.
Yeminlerinizin bağladığı (ahitleştiğiniz) kimselere de kendi hisselerini verin.11 Şüphesiz Allah her şeye
şahittir.

Kadınlar dşkkat
34. Erkekler, kadınların koruyup kollayıcılarıdırlar.12 Çünkü Allah, insanların kimini kiminden üstün
kılmıştır. Bir de erkekler kendi mallarından harcamakta (ve ailenin geçimini sağlamakta)dırlar. İyi
kadınlar, itaatkârdırlar. Allah’ın (kendilerini) koruması sayesinde onlar da “gayb”ı13 korurlar. (Evlilik
yükümlülüklerini reddederek) başkaldırdıklarını gördüğünüz kadınlara öğüt verin, onları yataklarında
yalnız bırakın. (Bunlar fayda vermez de mecbur kalırsanız) onları (hafifçe) dövün.14 Eğer itaat
ederlerse, artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. Şüphesiz Allah, çok yücedir, çok büyüktür.
35. Eğer karı-kocanın arasının açılmasından endişe ederseniz, erkeğin ailesinden bir hakem, kadının
ailesinden bir hakem gönderin. İki taraf (arayı) düzeltmek isterlerse, Allah da onları uzlaştırır.
Şüphesiz Allah, hakkıyla bilendir, hakkıyla haberdardır.

Zekat ve sadaka ile cömertlik dikkat
36. Allah’a ibadet edin ve ona hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara,
yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere iyilik edin.
Şüphesiz Allah, kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez.
37. Bunlar cimrilik eden, insanlara da cimriliği emreden ve Allah’ın, lütfundan kendilerine verdiği nimeti
gizleyen kimselerdir. Biz de o nankörlere alçaltıcı bir azap hazırlamışızdır.
38. Bunlar, mallarını insanlara gösteriş için harcayan, Allah’a ve ahiret gününe de inanmayan kimselerdir.
Şeytan kimin arkadaşı olursa, o ne kötü arkadaştır.

şahitliğe dikkat
41. Her ümmetten bir şahit getirdiğimiz ve seni de onların üzerine bir şahit yaptığımız zaman, bakalım
onların hâli nice olacak!.

Namaza dikkat
43. Ey iman edenler! Sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar, bir de -yolcu olmanız durumu
müstesna- cünüp iken yıkanıncaya kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta olur veya yolculukta
bulunursanız, veyahut biriniz abdest bozmaktan gelince ya da eşlerinizle cinsel ilişkide bulunup, su da
bulamazsanız o zaman temiz bir toprağa yönelip, (niyet ederek onunla) yüzlerinizi ve ellerinizi
meshedin. Şüphesiz Allah, çok affedicidir, çok bağışlayıcıdır.

Şirke dikkat
48. Şüphesiz Allah, kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz. Bunun dışında kalan (günah)ları ise
dilediği kimseler için bağışlar. Allah’a şirk koşan kimse, şüphesiz büyük bir günah işleyerek iftira
etmiş olur.

Büyü ve sihire dikkat
51. Kendilerine Kitap’tan bir nasip verilmiş olanları görmüyor musun? Onlar “cibt”e ve “tâğût”a18
inanıyorlar. İnkâr edenler için de, “Bunlar, iman edenlerden daha doğru yoldadır” diyorlar.

Ayetlere dikkat
56. Şüphesiz âyetlerimizi inkâr edenleri biz ateşe atacağız. Derileri yanıp döküldükçe, azabı tatmaları için
onların derilerini yenileyeceğiz. Şüphesiz Allah, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir

Emanet ve adalete dikkat
58. Allah, size, emanetleri mutlaka ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle
hükmetmenizi emrediyor. Doğrusu Allah, bununla size ne güzel öğüt veriyor! Şüphesiz ki Allah,
hakkıyla işitendir, hakkıyla görendir.

İtaate dikkat
59. Ey iman edenler! Allah’a itaat edin. Peygamber’e itaat edin ve sizden olan ulu’l-emre (idarecilere) de.
Herhangi bir hususta anlaşmazlığa düştüğünüz takdirde, Allah’a ve ahiret gününe gerçekten
inanıyorsanız, onu Allah ve Resûlüne arz edi
69. Kim Allah’a ve Peygambere itaat ederse, işte onlar, Allah’ın kendilerine nimet verdiği peygamberlerle,
sıddîklarla, şehidlerle ve iyi kimselerle birliktedirler. Bunlar ne güzel arkadaştır.
70. Bu lütuf Allah’tandır. Hakkıyla bilen olarak Allah yeter.
80. Kim peygambere itaat ederse, Allah’a itaat etmiş olur. Kim yüz çevirirse, (bilsin ki) biz seni onlara
bekçi göndermedik.
81. Sana “baş üstüne” derler. Fakat senin yanından çıktıklarında, içlerinden birtakımı, geceleyin; (senin
gündüz) söylediklerinin aksini kurarlar. Allah, onların geceleyin kurduklarını yazmaktadır. Sen onlara
aldırma. Allah’a tevekkül et. Vekil olarak Allah yeter.

Namaz
103. Namazı kıldınız mı, gerek ayakta, gerek otururken ve gerek yan yatarak hep Allah’ı anın. Güvene
kavuştunuz mu namazı tam olarak kılın. Çünkü namaz, mü’minlere belirli vakitlere bağlı olarak farz
kılınmıştır.

İmana dikkat
136. Ey iman edenler! Allah’a, Peygamberine, Peygamberine indirdiği kitaba ve daha önce indirdiği kitaba
iman edin. Kim Allah’ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini ve ahiret gününü inkâr ederse, derin
bir sapıklığa düşmüş olur

Ve DİKKAT

153. Kitap ehli, senden kendilerine gökten bir kitap indirmeni istiyorlar. (Buna şaşma!) Mûsâ’dan, bundan
daha büyüğünü istemişler ve “Allah’ı bize açıkça göster” demişlerdi. Böylece zulümleri sebebiyle
onları yıldırım çarptı. Sonra kendilerine apaçık deliller gelmesinin ardından (tuttular) buzağıyı tanrı
edindiler. Biz bunu da affettik ve Mûsâ’ya apaçık bir güç ve yetki verdik.
154. Verdikleri sağlam söz(ü yerine getirmemeleri) sebebiyle “Tûr”u üzerlerine kaldırdık ve onlara,
“Tevazu ile kapıdan girin” dedik. Yine onlara, “Cumartesi (yasakları) konusunda haddi aşmayın”
dedik ve onlardan sağlam bir söz aldık.
155. Verdikleri sağlam sözü bozmalarından, Allah’ın âyetlerini inkâr etmelerinden, peygamberleri haksız
yere öldürmelerinden ve “kalplerimiz muhafazalıdır” demelerinden dolayı (başlarına türlü belâlar
verdik.
Onların kalpleri muhafazalı değildir), tam aksine inkârları sebebiyle Allah onların kalplerini
mühürlemiştir. Artık onlar inanmazlar.30
156,157. Bir de inkârlarından ve Meryem’e büyük bir iftira atmalarından ve “Biz Allah’ın peygamberi Meryem
oğlu İsa Mesih’i öldürdük” demelerinden dolayı kalplerini mühürledik. Oysa onu öldürmediler ve
asmadılar. Fakat onlara öyle gibi gösterildi. Onun hakkında anlaşmazlığa düşenler, bu konuda kesin
bir şüphe içindedirler. O hususta hiçbir bilgileri yoktur. Sadece zanna uyuyorlar. Onu kesin olarak
öldürmediler.

158. Fakat Allah onu kendisine yükseltmiştir. Allah, üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.
159. Kitab ehlinden hiç kimse yoktur ki ölümünden önce, ona (İsa’ya) iman edecek olmasın. Kıyamet
günü, o (İsa) onların aleyhine şahit olacaktır.
31

165. Müjdeleyiciler ve uyarıcılar olarak peygamberler gönderdik ki, peygamberlerden sonra insanların
Allah’a karşı bir bahaneleri olmasın.
Allah, mutlak güç sahibidir, hüküm ve hikmet sahibidir.
166. Fakat Allah, sana indirdiğini kendi ilmiyle indirmiş olduğuna şahitlik eder. Melekler de buna şahitlik
eder. Şahit olarak Allah yeter.

170. Ey insanlar! Peygamber size Rabbinizden hakkı (gerçeği) getirdi. O hâlde, kendi iyiliğiniz için iman
edin.
Eğer inkâr ederseniz bilin ki, göklerdeki her şey, yerdeki her şey Allah’ındır. Allah, hakkıyla
bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.
171. Ey Kitab ehli! Dininizde sınırları aşmayın ve Allah hakkında ancak hakkı söyleyin. Meryem oğlu İsa
Mesih, ancak Allah’ın peygamberi, Meryem’e ulaştırdığı (emriyle onda var ettiği) kelimesi ve
kendisinden bir ruhtur. Öyleyse Allah’a ve peygamberlerine iman edin, “(Allah) üçtür” demeyin.33
Kendi iyiliğiniz için buna son verin. Allah, ancak bir tek ilâhtır. O, çocuk sahibi olmaktan uzaktır.
Göklerdeki her şey, yerdeki her şey O’nundur. Vekil olarak Allah yeter.

172. Mesih de, Allah’a yakın melekler de, Allah’a kul olmaktan asla çekinmezler. Kim Allah’a kulluk
etmekten çekinir ve büyüklük taslarsa, bilsin ki, O, onların hepsini huzuruna toplayacaktır.
173. İman edip salih ameller işleyenlere gelince, (Allah) onların mükâfatlarını eksiksiz ödeyecek ve
lütfundan onlara daha da fazlasını verecektir.
Allah’a kulluk etmekten çekinenlere ve büyüklük
taslayanlara gelince; (Allah) onları elem dolu bir azaba uğratacaktır ve onlar kendilerine Allah’tan
başka bir dost ve yardımcı da bulamayacaklardır.
174. Ey insanlar! Size Rabbinizden kesin bir delil (Hz. Muhammed) geldi ve size apaçık bir nur (Kur’an)
indirdik.

175. Allah’a iman edip ona sımsıkı sarılanları ise (Allah), kendisinden bir rahmet ve lütfa kavuşturacak ve
onları kendisine varan doğru bir yola iletecektir.

Dikkatler....Zaman,Süre,Vakit gelmesi için ,olaması için....
Doğrusunu Allah C.C. bilir Selam ve sevgi ile...

htcglmz

Kayıtlı Kullanıcı
kardeşlerim benim bu konularla ilgili hiç bilgim yoktu bu kadar ayrıntılı cevablarla beni aydınlattığınız için hepinizden allah razı olsun benim fazlasıyla eksiklerim var bunları gidermemde yardımcı olduğunuz için teşekkürler allah razı olsun

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt