Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

mehdi ile ilgili bilgi almak istiyorum (1 Kullanıcı)

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
kardeşlerim benim bu konularla ilgili hiç bilgim yoktu bu kadar ayrıntılı cevablarla beni aydınlattığınız için hepinizden allah razı olsun benim fazlasıyla eksiklerim var bunları gidermemde yardımcı olduğunuz için teşekkürler allah razı olsun
hiç bir şey bilmemenize rağmen aklınızın karışmadığına sevindim

sahiner

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. İsa'nın öldürülmesiyle ilgili olarak Kur'an-ı Kerimde şu iki ayet mevcuttur: "Halbuki onu öldürmediler, asmadılar da. Onlara İsa gibi gösterildi. Aksine, Allah onu kendine yükseltmiştir." (Nisa, 157-8)

"Ey İsa, Seni ancak ben öldüreceğim. (Yani, seni inkârcıların öldürmesinden koruyacağım. Ve seni kendi ecelinle öldüreceğim.) Seni kendime yükselteceğim. İnkârcılardan temiz kılacağım." ( Al-i İmran, 55)
İsa derki: Ben onlara, ancak bana emrettiğini söyledim. Benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah’a kulluk edin dedim. İçlerinde bulunduğum müddetçe onlar üzerine kontrolcü idim. Beni vefat ettirince artık onlar üzerine gözetleyici yalnız sen oldun. Sen her şeyi hakkıyla görensin.” Maide- 117

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
İsa derki: Ben onlara, ancak bana emrettiğini söyledim. Benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah’a kulluk edin dedim. İçlerinde bulunduğum müddetçe onlar üzerine kontrolcü idim. Beni vefat ettirince artık onlar üzerine gözetleyici yalnız sen oldun. Sen her şeyi hakkıyla görensin.” Maide- 117

Bu iki ayet üzerinde tefsir alimlerinin yaptıkları farklı yorumlardan çıkan sonucu aktarmak istiyorumirinci ayette Yahudilerin çarmıha gererek öldürdükleri şahsın Hz.İsa (as.) olmadığı, ona benzetilen bir başka kişiyi öldürdükleri açıkça beyan edilmektedir. Tefsir alimlerinin çoğunluğu, "onun öldürülmeyip Allah'a yükseltildiğinden" hareket ederek Hz.İsa'nın bedeniyle birlikte dördüncü kat semada yaşadığını ifade etmişlerdir.

Bu noktada iki ayrı görüş ortaya konulmuş bulunuyor. Birisi, semaya yükseltilmesini müteakip ölümü tattığı, ikincisi ise kıyamete kadar bu hal üzere bekleyip kıyamete yakın tekrar yere ineceği ve bu inişten sonra öleceği.

Bu ikinci şıkkı akıllarına sığıştıramayanlar işi münakaşa ortamına çeker, bunun olamayacağını, yıldızlar aleminin çok ötesindeki dördüncü kat semada bir insanın canlı olarak kalamayacağını savunurlar.

Bu noktada şunu söylemeden geçemeyeceğim: Cenab-ı Hak insan ruhunu yerde iken de semalara yükseldiğinde de atmosfersiz yaşatır; yeme ve içmeye muhtaç olmaksızın hayatını devam ettirir. Ruh için ve melekler için koyduğu bu kanunu, Hz. İsa'nın semaya ref'edilen bedeni için de icra etse buna kim ve hangi mantıkla karşı çıkabilir? Nitekim, tefsirlerde onun bedeninin "yeme, içme, şehvet ve sair alakalardan kurtarılmış olarak meleklerin karargâhı bir makama yükseltildiği" önemle vurgulanır.

İkinci ayette, gelecek zaman kullanılmıştır. Bu ayete göre de onun ölmüş olduğu kesin değildir, ancak kıyametten önce mutlaka ölümü tadacaktır. Bunun ne zaman vuku bulacağı ise ayette açıkça ifade edilmemiştir.

yakais

Yasaklı Kullanıcı
Arkadaşlar hatırlatmak isterim ki ;
Allah C.C. nun EDEP 'inden olmak üzere Peygamber A.S. lardan bahsederken mutlaka selam yollayın...A.S. diye ...
Bilin ki Allah C.C. Resullerine hitapta '' A.S.'' diyerek mutlaka selamlama yapar...

Peygamber Efendilerimiz ''A.S.'' lar arasında ayrım yapmak da uygun değildir...
Tamamı Muhammed Mustafa A.S. 'ın Ümmeti dir...
Acizane hatırlatmak isterim...

4- NİSÂ SÛRESİ
150,151. Şüphesiz, Allah’ı ve peygamberlerini inkâr edenler, Allah’a inanıp peygamberlerine inanmayarak
ayrım yapmak isteyenler, “(Peygamberlerin) kimine inanırız, kimini inkâr ederiz” diyenler ve böylece
bu ikisinin (imanla küfrün) arasında bir yol tutmak isteyenler var ya; işte onlar gerçekten kâfirlerdir.

Biz de kâfirlere alçaltıcı bir azap hazırlamışızdır.
152. Allah’a ve peygamberlerine iman edenler ve onlardan hiçbirini diğerlerinden ayırmayanlara gelince,
işte onlara Allah mükâfatlarını verecektir.
Allah, çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.

أ

أحمد

Artık kalblerimizdeki durum, gördüğü kötülüklerden ve onları önlemeğe gücünün olmadığından dolayı, tuzun suda eridiği gibi karnında erir.”
durumda. AFFET YA-RABBİ.
Rabbim eksiklerimizi gider, insanlığı bağışla, onlar cahilliğin içerisine girdi gidiyor, devletler birleşip saf oluşturacağına, kalkıpta cephe oluşturur oldular. ALLAH'ım ben bilmemde sen bilirsin, Rabbim imanımızı kuvvetlendir, Salih ve Saliha kullarından olabilmeyi bizlere nasip eyle, sonrada din için mücadele eden kulların arasında bizleri baki kıl . Bizlerin sayısını artır ve toplumların başına geçir ve onlara söz sahibi olabilmeyi ve onlara hakkı en doğru biçimde anlatabilmeyi nasip eyle. Rabbim sen bunları dilemezsen bizlerin birşey yapması mümkün değil. Güç ve kudret yalnızca sana mahsustur ALLAH'ım. Sen herşeye kadirsin ALLAH'ım.. ELHAMDÜLİLLAH.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt