Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Kendini Cennette Sanan Mürid (1 Kullanıcı)

azizislam

Kayıtlı Kullanıcı
Cüneyd-i Bağdadi Hazretlerinin müridlerinden birisi kendi kendine:

? Ben artık kemale erdim, bir mürşidin himayesine ihtiyacım yoktur, diye düşünüyor ve sohbeti terkederek kendi halvetinde kalıyordu. Bu derviş birgün seher vakti uyurken bir rüya gördü. Rüyasında kendisini gayet güzel bağlar ve bahçeler içinde buldu. Etraftan akan ırmaklar ve kendisine her hizmeti gören hizmetçiler vardı. İstediği leziz yemeklerden yedi ve gönlünce eğlendi.

Uyandığı zaman gayet sürür duyuyordu. Bu rüyasını diğer müridlere anlattı. Müritler de gelip Şeyh Cüneyd-i Bağdadî Hazretlerine anlattılar. Hazreti Şeyh onun halvetine gelip halini şöyle bir seyredince, baktı ki, gurur ve kibir dimağına işlemiş, şeytanın tamamen esiri olmuş, nefs-i emmare tam hakim halde.

? Bu gece seni Cennete götürecekler. Cennete girince üç defa «La havle velâ kuvvete illa billahil aliyyil aziym» de, dedi.

Gece müridi rüyasında Cennete götürdüler. Şeyhin sözü aklına gelip üç kere okudu. O anda gördüklerini hep unutup kendisini bir çöplükte buldu. Etrafına baktı ki, çöplük ve pislik içinde kalmış. Hata ettiğini anladı. Çok göz yaşı döktü. Şeyhin huzuruna varıp ayaklarına sarıldı, kusurunun bağışlanmasını diledi. Hazreti Şeyh de onun kusurunu afvedip müridleri arasındaki yerini almasını sağladı. Hazreti Cüneyd bu hadise üzerine şöyle söyledi:

? Her müride bir mürşid gerek, aksi takdirde şeytan-ı aleyhilâ´ne gelir ona mürşid olur.

azizislam

Kayıtlı Kullanıcı
..........................güncelleme

H

hado77

selamun aleykum
Cüneyd-i Bağdadi Hazretlerinin sözüne sadakat eden bir kainatta yaşadığımı farkettim ben de öyle bir çöplüğe uğramıştım.

ancak bu şeytanın önderliğidir demem açık bir zulumdür. kendi elimin işlediğini ona mal edemem. şeytanın açık kışkırtmasını gören biri olarak ALLAH teala herşeye kefil ve vekildir diyebilirim. esasen kibr veya gururun azlığı varsa onun önderliğini de gizlemiş olabilir. zira elhamdulillah tevazuyu çok yıllar önce yakalmış bir insandım.

ancak şu bir gerçek ki kişi gerçek güzelliği ALLAH tealaya vermezden önce bazı badirelerden sanki zorunlu olarak geçiriliyor ve tabi olmasa dahi bazı evliyanın yolundan geçiyor. burdaki husus şükrün ikiye katlanması ise bir kez daha elhamdulillah demek lazım. doğru sözlü olmak her zaman mevcut önderliğin ALLAH teala nazarında ali kullarının bir el verişi.

onları anlamamaktan ALLAH telaya sığınırım. dualarımızı kabul buyursun kalbimizi hiç bir şeytani fitne ile yakmasın.

ALLAH teala bizlerden razı olsun.

azizislam

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum
Cüneyd-i Bağdadi Hazretlerinin sözüne sadakat eden bir kainatta yaşadığımı farkettim ben de öyle bir çöplüğe uğramıştım.

ancak bu şeytanın önderliğidir demem açık bir zulumdür. kendi elimin işlediğini ona mal edemem. şeytanın açık kışkırtmasını gören biri olarak ALLAH teala herşeye kefil ve vekildir diyebilirim. esasen kibr veya gururun azlığı varsa onun önderliğini de gizlemiş olabilir. zira elhamdulillah tevazuyu çok yıllar önce yakalmış bir insandım.

ancak şu bir gerçek ki kişi gerçek güzelliği ALLAH tealaya vermezden önce bazı badirelerden sanki zorunlu olarak geçiriliyor ve tabi olmasa dahi bazı evliyanın yolundan geçiyor. burdaki husus şükrün ikiye katlanması ise bir kez daha elhamdulillah demek lazım. doğru sözlü olmak her zaman mevcut önderliğin ALLAH teala nazarında ali kullarının bir el verişi.

onları anlamamaktan ALLAH telaya sığınırım. dualarımızı kabul buyursun kalbimizi hiç bir şeytani fitne ile yakmasın.

ALLAH teala bizlerden razı olsun.

Aleyküm Selam
Amin..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt