Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

HZ. AİŞE (Peygamberimiz'in (sav) zevcesi, müminlerin annesi) (1 Kullanıcı)

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
HZ. AİŞE

Peygamberimiz'in zevcesi, müminlerin annesi

Hz. Aişe (r.anha), Allah Resûlü'nün sâdık dostu Hz. Ebu Bekir'in kızıdır. Annesi

Ümmü Ruman'dır. Hz. Ebu Bekir'n kızı olması ve iman nurunun parıl parıl aydınlattığı bir

hanede doğup büyümesi dolayısıyla, Hz. Aişe şirkten ve küfürden uzak kalmış, daha küçük

yaşta Müslüman olarak İslam'ın hep güzelliği ile yaşamıştı. Peygamberimiz (sas), çok

sevdiği en büyük destekçisi hanımı Hz. Hatice'yi (r.anha) kaybetmişti. Hüzün senesindeydi.

Osman B. Maz'un'un hanımı Havle bint-i Hakim, Resulullah'a gelerek Hz. Aişe ile

evlenmesini teklif etti. Resulullah kabul edince Hz. Aişe'ye dünürlüğe gitti ve Peygamberimiz

(sas)ile evlenmesine öncülük etti. Hz. Aişe'nin (r.anha) Resulullah'a nikahlanması hicretten

iki veya üç yıl önce oldu.

Peygamberimiz (sas) Hz. Aişe (r.anha) annemizle evlenmeden önce Cebrail (sas)

onun suretini bir ipek kumaş içinde Resulullah'a getirdi ve "Bu senin dünya ve ahiret

zevcendir."dedi. (Üsdü'l Gabe, 7/ 191) Peygamberimiz'n eşleri arasında bakire olarak

evlendiği tek hanımı Hz. Aişe (r.anha) annemizdir.

Hz. Aişe'nin hiç çocuğu olmamıştır. Arap geleneklerinde, doğan ilk çocuğa izafetle künye

konurdu. Bundan dolayı, Hz. Aişe (r.anha) çok üzülüyordu. Bu sıkıntısını Resulullah'a açtı.

Sonuçta, kız kardeşi Esma'nın oğlu Abdullah'ı evlat edindi ve onunla "Ümmü Abdullah"

künyesini aldı. Hz. Aişe, Efendimizin hanımları arasında yaşça en küçük olanıydı. Bundan

dolayı, dinî meselelerde çok mesafe kat etmiş ve binlerce hadis rivayet etmiştir. Hz. Aişe

küçük yaşta Peygamberimiz'le evlenmesine rağmen, ona sonsuz hürmet ve muhabbette

kusur etmedi; sıkıntı ve dertlerinde hep yanındaydı. Tam bir Peygamber hanımına yakışan

en güzel meziyetlere sahipti...

Resulullah (sas) sefere veya savaşa çıkacağı zaman hanımları arasında kura

çekerdi. Hangisinin ismi çıkarsa onu da götürürdü. Kura Hz. Aişe'ye çıktı ve sefere katılıp

diğer sahabe hanımları gibi harpte yaralıların tedavisiyle bizzat meşgul oldu... Hz. Aişe, Benî

Mustalık kabilesine Resulullah'la beraber katıldı. Gazve dönüşü abdest bozmak için

konaklama yerinden uzaklaştı.Gecikince sahabeler Hz. Aişe'nin yokluğunu fark edemediler

ve Medine'ye doğru yol tuttular. Hz. Aişe döndüğünde ordunun artçılarından olan Sahabi

Safvan ile karşılaştı.

Hz. Safvan, Aişe annemizle Medine'ye döndü. İkisinin dönüşünü gören

münafıklar dedikodu yapıp çirkin sözler söyleyerek Peygamber hanımına iftira attılar. Bu

iftiralara bazı Müslümanlar da dahil olunca Hz. Aişe çok üzüldü. Medine'ye ulaştığında çok

hastalandı. İftira, dedikodu her tarafa yayılmıştı. Peygamberimiz (sas) ve sahabeler bu

durumdan çok muzdarip olmuştu. Hz. Aişe, babası Hz. Ebu Bekir'n evine gitmek için

Efendimiz'den izin istedi. Orada da sıkıntılı günler geçirdi. Yüce Rabbine dua edip bu iftiranın

temize çıkması için yalvarıyordu. Bir gün Peygamberimiz (sas) Hz. Aişe'nin yanına geldi

ve, 'Aişe, senin aleyhinde bana birtakım sözler geldi. Eğer sen bunlardan uzak isen, Allah

senin temiz ve bu iftiralardan uzak olduğunu açıklayacaktır. Şayet, böyle bir günaha

yaklaştıysan Allah'tan af dile ve O'na tevbe et. Muhakkak ki, Allah tevbeleri kabul

eder 'dedi.

Resûlullah'ın mübarek sesinden dökülen cümleleri işiten Hz. Aişe'nin gözyaşları

birden kesildi. Peygamberimiz'e ve ailesine kendisinin temiz ve iffetli olduğuna dair kısa bir

konuşma yaptı ve sonunda : "Vallahi, ben sizin için Yusuf'un babasının (Yakup'un)

sözünden başka bir misal bulamıyorum." O şöyle demişti: "Artık, bana düşen güzelce

sabredip katlanmaktır. Sizin şu söylediklerinize karşı yardımına sığınılacak ancak Allah'tır."

dedi. (Yusuf/18)

Hz. Aişe (r.anha) şöyle diyor: "Temiz ve iffetli olduğumu ve Allah'ın beni temize

çıkaracağını biliyordum; ama hakkımda ayet indireceğine hiç ihtimal vermiyordum. Daha

Resûlullah (sas) yerinden kalkmadan yüzünde vahiy alameti belirdi.

Hz. Cebrail Allah'tan müjdeyi getirmişti. Vahiy tamamlanınca Rasûlullah (sas) gülmeye

başladı ve 'Müjdeler olsun ya Aişe! Allah seni temize çıkardı.' dedi. Annem bana şöyle

dedi: 'Kalk, Resûlullah'a teşekkür et.' Hz. Aişe şu cevabı verdi:

"Vallahi kalkmam! Allahü Teala'dan başkasına da şükretmem. Çünkü, Rabbim beni ayet-i

kerimesi ile tenzih etti."dedi.

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net
RE: HZ. AİŞE (Peygamberimiz'in (sav) zevcesi, müminlerin annesi)

"Vallahi kalkmam! Allahü Teala'dan başkasına da şükretmem. Çünkü, Rabbim beni ayet-i

S.A.ALLAH RAZI OLSUN.NE MUHTEŞEM BİR CEVAP DEĞİL Mİ*ALLAH ŞEFAATLERİNE NAİL EYLESİN CÜMLEMİZİ.A.E.O.

Kaan Erdem

Yönetici

ALLAH CC RAZI OLSUN.FAYDALI BİR PAYLAŞIM OLDU.SELAM VE DUA İLE KARDEŞİM.

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

ADALETIMAHZA yazdı:

S.A.ALLAH RAZI OLSUN.NE MUHTEŞEM BİR CEVAP DEĞİL Mİ*ALLAH ŞEFAATLERİNE NAİL EYLESİN CÜMLEMİZİ.A.E.O.

ve aleyküm selam ablacım, Rabbimiz c.c. cümlemizden razı olsun inşaAllah..Muhteşem ötesi bir cevap B)

Duanıza Amin.inşaAllah..Hz.Aişe annemizi hayatımızda model almayı nasip etsin Rabbim inş..Selametle ve duayla inşB)B)

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

Peygamber Efendimiz, Hz. Aişe'yi çok severdi.

Akıllı, zeki ve edebi yönü çok kuvvetli bir şâire ve dinî ilimlere vâkıf olması sebebiyle

Rasûlullah'ın ona karşı apayrı bir muhabbet ve temayülü vardı. Hatta, Peygamberimiz (sas)

hastalanınca son günlerini Hz. Aişe'nin evinde geçirmişti. Mübarek başı Aişe validemizin

göğsüne yaslı olduğu halde vefat etmişti. Bir defasında, Amr b. El-As, Efendimiz'e (sas) en

çok kimi sevdiğini sordu. O (sas) "Aişe'yi" cevabını verdi. "Peki, erkeklerden kimi

seviyorsunuz?" dediğinde: "Onun babasını" buyurdu.

Hz. Aişe tüm ashap tarafından da sevilir ve kendisine hürmet edilirdi.

Müslümanlar ilmî meselelerde eksik kaldıkları noktaları Hz. Aişe'ye sorup öğrenirlerdi. O

müfessire, muhaddise ve müçtehide bir hanımdı...

Bir gün, Resûlullah (sas) Hz. Aişe'ye şöyle dedi: "Ben senin bana ne zaman dargın

olmadığını ve yine ne zaman dargın olduğunu bilirim."Hz. Aişe "Bunu nereden biliyorsun?"

dedi. Peygamberimiz (sas) "Bana dargın olmadığında Muhammed'in Rabbine yemin olsun

dersin. Dargın olduğunda ise İbrahim'in Rabbine yemin olsun dersin." buyurdu.

Hz. Aişe (r.anha) hayatını hep İslam'a adadı. Talebe yetiştirdi, fıkhî

meselelerde fetvalar verdi. Evi adeta bir mektep hüviyetindeydi. İlim deryasında birçok

sahabenin üstündeydi. Yetiştirdiği yüzlerce âlim ve alime vardı.

Hanımlar arasında en şerefli ve en üstün mevkie sahipti. Ahlak ve faziletleriyle Cenab-ı

Hakk'ın rızasını kazanan bir kul oldu. Müminlerin annesi Hz. Aişe (r.anha) hicretin 58.

senesinde, Ramazan ayının 17 Salı gecesinde vefat etti. Hz. Ebu Hüreyre cenaze namazını

kıldırdı. Vasiyeti üzerine Baki kabristanına defnedildi. (Üsdü'l Gabe, 7/192)

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

KAAN ERDEM yazdı:
ALLAH CC RAZI OLSUN.FAYDALI BİR PAYLAŞIM OLDU.SELAM VE DUA İLE KARDEŞİM.

ECMAİN İNŞ. KARDEŞİM..SAĞOLASINIZ..SELAMETLE KALIN..ALLAH'A EMANET OLUN..

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

B)

ferit

Kayıtlı Kullanıcı

Esselamü aleyküm;
Rahman razı olsun çok güzel bir paylaşım emeğinize sağlık...
Allah c.c. şefaatlerinden mahrum etmesin ''Âmin'' (Radıyallahü anhünne)...selametle kalın İnş...Allah'a emanet olun...

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMUN ALEYKUM

RAHMAN RAZI OLSUN İNŞ..COK BÜYÜK BİRİSİNİ KONUK ETMİSSİNİZ EMEGİNİZE SAGLIK RABBİM ONLARDAN AYIRMASIN BİZLERİ İNŞ..SELAMETLE..

ZEHRA MELEK

Kayıtlı Kullanıcı

Hz. Cebrail Allah'tan müjdeyi getirmişti. Vahiy tamamlanınca Rasûlullah (sas) gülmeye

başladı ve 'Müjdeler olsun ya Aişe! Allah seni temize çıkardı.' dedi. Annem bana şöyle

S.A. NİĞDELİ KARDEŞİM,RABBİM RAZI OLSUN ÇOK GÜZEL Bİ PAYLAŞIM OLMUŞ.
EN ÇOK BEĞENDİĞİM KISMINI AYIRDIM...NE GÜZEL Bİ TEVEKKÜL VE NE GÜZEL Bİ MÜKAFAT...B)B)B)

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

ferit yazdı:
Esselamü aleyküm;
Rahman razı olsun çok güzel bir paylaşım emeğinize sağlık...
Allah c.c. şefaatlerinden mahrum etmesin ''Âmin'' (Radıyallahü anhünne)...selametle kalın İnş...Allah'a emanet olun...

aleyna ve aleyküm selam;
Rabbim sizden de razı olsun inşaAllah...Güzel duanıza yürekten 'AMİN'...inşaAllah..Rabbim Cennetinde komşu eylesin bizleri inş kendisine...Hz. Aişe (r.anha) validemiz tam bir eş, dostu oldular Efendimizin (sav.)... Layık olabilmek duasıyla..Selametle kalın.. Allah'a emanet olun...

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

m_muaz yazdı:
SELAMUN ALEYKUM

RAHMAN RAZI OLSUN İNŞ..COK BÜYÜK BİRİSİNİ KONUK ETMİSSİNİZ EMEGİNİZE SAGLIK RABBİM ONLARDAN AYIRMASIN BİZLERİ İNŞ..SELAMETLE..

ve aleyküm selam..Rabbim sizden de razı olur inşaAllah..evet, Hz. Aişe; Efendimizin (sav.) en çok sevdiğini buyurduğu kişi olduğu için, kalbimde ayrı yeri olan hanımlardan biri ...Duanıza "AMİN" inşaAllah ayırmasın Rabbimiz..
Selametle kalın.. Allah'a emanet olun..​

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

ZEHRA MELEK yazdı:

S.A. NİĞDELİ KARDEŞİM,RABBİM RAZI OLSUN ÇOK GÜZEL Bİ PAYLAŞIM OLMUŞ.
EN ÇOK BEĞENDİĞİM KISMINI AYIRDIM...NE GÜZEL Bİ TEVEKKÜL VE NE GÜZEL Bİ MÜKAFAT...B)B)B)

ve aleyküm selam güzel kardeşim..Rabbim senden de razı olur inşaAllah..sağolasın..selametle kal..
Allah'a emanet ol kardeşim..B)B)​

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

B)

remi7781

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun emeğine sağlık. Hz Aişe validemiz ayrıca künye olarak birde şunu kullanırdı. Ben Allah'ın En Sevgilisinin Sevgilisiyim. :) diyordu. :)

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

remi7781 yazdı:
Allah razı olsun emeğine sağlık. Hz Aişe validemiz ayrıca künye olarak birde şunu kullanırdı. Ben Allah'ın En Sevgilisinin Sevgilisiyim. :) diyordu. :)

SELAMUN ALEYKÜM KARDEŞİM..BUNU BİLMİYORDUM:)..ALLAH RAZI OLSUN.. SAĞOLUN..SELAMETLE KALIN..

desertrose

Kayıtlı Kullanıcı

Selamun aleykum kardeşim muhteşem bir paylaşım, muhteşem bir kadın ve onun muhteşem sözleri.. Allah razı olsun kardeşim emeğine sağlık çok güzeldiB)B)B)B)
Sağlıcakla kal inşaAllah..

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

desertrose yazdı:
Selamun aleykum kardeşim muhteşem bir paylaşım, muhteşem bir kadın ve onun muhteşem sözleri.. Allah razı olsun kardeşim emeğine sağlık çok güzeldiB)B)B)B)
Sağlıcakla kal inşaAllah..

ve aleyküm selam güzel kardeşim...Allah razı olsun kardeşim senden de inşaAllah...cezakellahu hayran
Hanımlar arasında en şerefli ve en üstün mevkiye sahipti Hz. Aişe..Rabbim bizleri de onun (r. anha) sohbet halkasına dahil eyler inşaAllah..selametle kal kardeşim.. Rabbime c.c. emanet...B)B)B)

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

B)

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı

Resûl-i Ekrem Efendimiz Hazret-i Âişe'ye hitâben şöyle buyurmuştur:

"Bütün duâların mânâlarını içine toplayan cümleler ile duâ et, duâ ederken şöyle söyle:

'Allahım! Hâlde ve gelecekte bildiğim ve bilmediğim bütün iyilikleri senden ister, bildiğim ve bilmediğim hâlde ve gelecekte bütün kötülüklerden sana sığınırım.

Allahım! Cenneti ve Cennete götürecek söz ve işleri senden ister, Cehennemden ve Cehenneme sürükleyecek söz ve hareketlerden sana sığınırım.

Allahım! Kulun ve Resûlün Muhammed sallâllahü aleyhi ve sellemin senden istediği hayır ve iyilikleri senden ister ve sana sığınıp ilticâ ettiği (kötülüklerden) her şeyden ben de sana sığınırım.

Allahım! Benim için takdir ettiğin herşeyin sonu hayır olmasını senden, senin merhametinden dilerim. Ey merhamet edenlerin en merhametlisi!"

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt