Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Gerçek Kalp Temizliği (1 Kullanıcı)

sert

Kayıtlı Kullanıcı
Şuara Suresi'nin 89. ayetinde cennete girecek olanların "Ancak Allah'a selim (temiz) bir kalp ile gelenler..."olduğu bildirilir.Ancak Kuran'da bildirilen kalp temizliği, günümüz toplumlarından bazılarının anladığı gibi bir temizlik değildir. "Kalp temizliği"nin öneminden yola çıkarak, "ben insanlara hiç kötülük yapmıyorum, fakirlere arada sırada yardım ediyorum, demek ki Allah'ın istediği ahlaktayım" demek, kendi kendini aldatmaktan başka bir şey değildir. Çünkü Kuran'a göre kalbin temiz olması demek, Allah'a yönelmiş ve O'na itaat etmiş olmak demektir.
Belki bazı insanlar, arada sırada fakirlere yardım ederek,hayvanlara yiyecek vererek, komşularına gülümseyerek,"iyi insan" olarak tanınabilirler. Ancak cehennemden kurtulmanın,Allah'ın rızasını ve rahmetini kazanmanın yolu "iyi insan"
olarak tanınmak değil, Allah'ın Kuran'da tarif ettiği şekilde bir mümin olmaktır.Bu ahlakı kazanmadan yapılan ve cahiliyenin kendi değer yargılarına göre "iyilik" olarak kabul edilen bir davranışın, Allah Katında herhangi bir değeri olmayabilir.

*Hacılara su dağıtmayı ve Mescid-i Haram'ı onarmayı,Allah'a ve ahiret gününe iman eden ve Allah yolunda cehd edenin (yaptıkları) gibi mi saydınız? (Bunlar) Allah Katında bir olmazlar. Allah zulmeden bir topluluğa hidayet vermez. (Tevbe Suresi, 19)*

*Yüzlerinizi doğuya ve batıya çevirmeniz iyilik değildir.Ama iyilik, Allah'a, ahiret gününe, meleklere,
Kitaba ve peygamberlere iman eden; mala olan sevgisine rağmen, onu yakınlara, yetimlere, yoksullara,yolda kalmışa, isteyip-dilenene ve kölelere (özgürlükleri için) veren; namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve ahidleştiklerinde ahidlerine vefa gösterenler ile zorda, hastalıkta ve savaşın kızıştığı zamanlarda sabredenler(in tutum ve davranışlarıdır). İşte bunlar,doğru olanlardır ve müttaki olanlar da bunlardır.(Bakara Suresi, 177)*

Kuran'a göre kalbi temiz olan insan, Allah'a iman eden,Allah'ın emir ve yasaklarına harfiyen uyan, O'na teslim olmuş insandır.Buna göre, kalbi temiz olan insan,
sürekli Allah'ı anan ve kalbi Allah'ın zikriyle "mutmain" olmuş (tatmin bulmuş) kişidir. Öyle ki Kuran'da müminler şöyle tarif edilir:
*Bunlar, iman edenler ve kalpleri Allah'ın zikriyle mutmain olanlardır. Haberiniz olsun; kalpler yalnızca Allah'ın zikriyle mutmain olur. (Rad Suresi, 28)*

*Bir başka ayette ise müminlerden şöyle söz edilir: Onlar ki, Allah anıldığı zaman kalpleri ürperir…(Hac Suresi, 35)
*

*Yine bir başka ayette, müminlerin kalplerinin "Allah'ın ve haktan inmiş olanın zikri için saygı ve korku ile yumuşadığı"(Hadid Suresi, 16) haber verilir.*

Dolayısıyla kalp temizliği, insanı Allah'tan uzaklaştıran tüm engellerin kalpten arındırılmış olması anlamına gelir. Böyle bir insan dünya hırsından, bencillikten, korkudan, güvensizlikten uzak olur. Allah'tan başka varlıklara bağlanmaktan, onlara
Allah'tan bağımsız bir sevgi duymaktan kurtulur.Kısacası Allah'a itaat etmeyen ve Müslümanlığın gereklerini yerine getirmeyen insan için "kalp temizliği"nden söz edilemez."Benim kalbim temiz, dine uymasam da olur" diyenler, Allah'ı ve müminleri aldattıklarını sanabilirler, oysa yalnızca kendilerini aldatmaktadırlar. Bu ifade ancak, ibadetlerini uygulamaktan kaçınan ve yanlış bir yaşam tarzını Müslümanlık olarak göstermeye çalışan bir insanın samimiyetsizliğidir.

sert

Kayıtlı Kullanıcı
RE: "Benim kalbim zaten temiz" Diyenlere

B)B)B)

desertrose

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM ÇOK GÜZEL BİR KONUYA DEĞİLMİŞSİN..BENDE ÇOK DUYUYORUM BENİM KALBİM ÇOK TEMİZ NAMAZ KILMASAMDA OLUR ŞUNU YAPMASAMDA, BUNU YAPMASAMDA OLUR DİYENLERİ.. RABBİM ISLAH ETSİN ...

SELAM VE DUA İLE B)B)B)B)

ravzanuru

Kayıtlı Kullanıcı

ALLLLAHHHH RAZI OLSUN
CENNETE KOYACAK GÜZEL AMELLER İŞLEYİN

Muaz b.Cebel (r.a.) şöyle rivayet ediyor.
Peygamber aleyhisselam ile bir seferde beraber bulunuyordum. Bir gün sabahleyin onun yanında
ve beraber yürüyorduk. Kendisine dedim ki:
- Ey Allah'ın Resülü, bana cehennemden uzaklaştıran ve cennete koyan bir iş haber ver.
Allah'ın Peygamberi buyurdular ki:
- Bana büyük bir şeyden sordun. Ancak Allah'ın kolaylaştırdığı kimseye o, kolaydır. Şöyle ki:
Allah'a ibadette bulunur, ona hiç bir şeyi ortak koşmazsınız, namazı devamlı olarak kılar, haccını
da eda edersin. Ve ilave ederek: Sana hayır kapılarını göstereyim mi? Oruç, günahlardan koruyucu
bir ibadettir. Sadaka, suyun ateşi söndürdüğü gibi günahların ateş azabını söndürür. Kişinin, gecenin
tenha vaktinde kıldığı namaz, salih kulların alâmetidir. Sonra Resülullah aleyhisselam:

-"Çok ibadet etmekten, (o kimselerin) vücudları yataklardan uzak kalır: korkarak ve ümid ederek
Rablerine yalvarırlar, verdiğimiz rızıklardan başkalarına verirler, yaptıklarına karşılık olarak, onlar
için gizlenen müjdeyi bilen olmaz." mealindeki (secde Suresi) Ayet-i Kerimeyi okudu. Bundan
sonra buyurdular:

-" Sana işin başını, temel direğini ve zirvesini söyleyeyim mi?
- Söyle ey Allah'ın Resulü, dedim. Buyurdular ki:
- İşin başı İslam, temel direği namaz, zirvesi de cihad'dır (Allah'ın dininin yayılması için çalışmaktır.)
Bundan sonra buyurdular ki:
- Bunların hepsini koruyan şeylerin ne olduğunu haber vereyim mi?
- Haber ver, Ey Allah'ın Resulü, dedim. Bunun eli ile dilini işaret ederek:
- Bunu, yani dilini koru, buyurdular. Bunun üzerine:
- Konuştuklarımızla mesul tutulur muyuz, ey Allah'ın Resulü? diye sordum.
- Allah , Allah, ey Muaz! Dillerinin ettiğinden başka bir şey insanları cehenneme atar mı?
Yani çoğu defa insanı felakete götüren dilinin yaptıklarıdır, buyurdu. (Tirmizi)

hazan_gulu

Kayıtlı Kullanıcı

Allah(c.c.) senden razı olsun çok güzel konuyadegindin çok sagol..
Allah'a emanet ol....

sert

Kayıtlı Kullanıcı

Allah(c.c.),sizden de de hoşnut olsun kardeşim B)

Ateşin değmediği İbrahim'i,bıçağın kesmediği İsmail'i,Kuyunun boğmadığı Yusuf'u koruyan Allah,sizi ve ailenizi korusun!

ravzanuru

Kayıtlı Kullanıcı

AMİNNNNNNNNNNNNNN CÜMLEMİZDENNNNN
SELAMETLEB)

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun sizden ellerinize sağlık. çok güzel anlatmışsınız. ve paylaştınız. Rabbim dinine tabi olup hayırlı amellerde bulunmayı nasib etsin. kibirden korusun.

Tayfun_Dokgoz

Kayıtlı Kullanıcı

PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER ALLAH RAZI OLSUN.

sert

Kayıtlı Kullanıcı

B)

sert

Kayıtlı Kullanıcı

"Ben müslümanım,namaz kılmasam,oruç tutmasam,arada sırada içki içsem de bir şey olmaz.Allah, nasılsa affeder!Zaten önemli olan kalp temizliği değil mi "
diyen pek çok insan var.
Kalp temizliği ise Yaratana karşı samimi olmak yani;O'nun yap dediklerini yapmak,yasakladıklarından kaçınmaktır.Aksini iddia edenler sahtekarlardır.

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

sa.
benim kalbim temiz ;););)

evet şu zamanda bu sözü nedense çokca işitmeye başladık.hep bir kaçış yolu buluyoruz .dini dünyamıza uydurmakta nedense hiç zorlanmıyoruz.

dilema

Kayıtlı Kullanıcı

´´´CEHENNEM ATESINE,HARAM OLAN YADA CEHENNEM ATESININ KENDISINE HARAM OLDUGU KISIYI SIZE BILDIREYIM MI? CEHENNEM,HER CANA YAKIN, AGIR BASLI YUMUSAK HUYLU VE KENDISIYLE KOLAY GECINILEN KIMSEYE HARAMDIR.´´
(TIRMIZI)

sert

Kayıtlı Kullanıcı

B)B)

sert

Kayıtlı Kullanıcı

"Ben müslümanım,namaz kılmasam,oruç tutmasam,arada sırada içki içsem de bir şey olmaz.Allah, nasılsa affeder!Zaten önemli olan kalp temizliği değil mi "
diyen pek çok insan var.
Kalp temizliği ise Yaratana karşı samimi olmak yani;O'nun yap dediklerini yapmak,yasakladıklarından kaçınmaktır.Aksini iddia edenler sahtekarlardır.

sert

Kayıtlı Kullanıcı

B)

sert

Kayıtlı Kullanıcı

????

sert

Kayıtlı Kullanıcı