Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Facebook'tan Tiksinmek (3 Kullanıcı)

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
Bazı nesnelere karşı tavır almak yüceltirilir. Eskiden beri böyledir bu. Ortaokul yıllarımda abilerimiz ve ablalarımız vardı, kot pantolon giymezlerdi örneğin.

Kot, Amerikan emperyalizminin bir şeyiydi ve giyilmesi bazı önkabulleri açığa vuruyordu onların anlayışında. Muhtemelen haklılardı, ama biz giydik. Onlara hep saygı duyduk ama. Bir şeye inanmak ve ideal uğruna "çoğunluğa katılmamak" bunun da ötesinde "çoğunluğu eleştirmek" önemliydi. Biz, onlara destek vermiş ve fakat uygulamada cezaret sergileyememiş insanlardık. Biraz da küçüktük zaten.

Sonra başka alanlarda da gördüm buna benzer durumlar. Marlboro içen, ama sadece islami çizgide olduğunu söylediği kanalı izleyen insanlar gibi. Ya da her konuda tavır koyma ihtiyacını hissedenler gibi.

Seneler sonra psikoloji okudum ve "tavır koyma" üzerine bir şeyler öğrendim tabi. Tavırdan ziyade, "tavır koyduğunun bilinmesi" konusunu irdeleyince farklı çıkarımlar yaptım, sorun bu değil. İşin içinde "ihlas" olduğunu düşündüm hep. Öyle düşünmenin din'e daha uygun olacağına iman ettik çünkü.
Şimdilerde facebook karşıtı söylemler yüzünden aklıma geldi yazdıklarım. "

Facebook'dan tiksinen" bunu da yüksek sesle, yeri geldiğinde büyük harflerle yazan kişileri görünce aklıma geldi.
"Bilmeden eleştirmek"ten bahsetmeyeceğim. Yani, söz konusu sitenin amaç doğrultusunda hizmet verdiğini, istersem tanımadığım insanlarla mesajlaşırken, istersem bir şekilde uzaklaştığım eski arkadaşlarımla konuşurken, istersem sadece pacman oynarken kendimi bulabileceğimi anlatmayacağım.

Popüler olanı kötülemek, popülerin dışında kendine bir alan yaratarak "kendinden olanı" bu alana dahil etmek sureti ile bir grup içinde popüleri yaratmak amacında olan insanların varlığını gösterdi facebook eleştirileri bana.

İlkokul arkadaşlarımı bulmak, onlarla kanka olmak niyetinde değilim, ama olabilirdim.
Eski iş yerimden arkadaşların listesinde kimler var merak etmiyorum, ama merak edebilirdim de.

Sırf eğlencesine, sadece keyifli zaman geçirmek için siteyi tercih edebilirim, birden çok nedeni de olabilir üyeliğimin.
Ama, "facebook olsa olsa arkadaş bulma mekanıdır, bu da islami gençliğe yakıimaz" mantığındaki yazıları saygıyla karşılamıyorum bütün sebeğlerimde de.

Geçenlerde okuduğum bir röportajda karşılaştım, facebook üyeliği olmayan kişiyi tebrik eden yazar, "karşısındaki insana ne kadar saygı duyduğunu, ama kendisinin bir kere siteye giriş yaptığını, artık msn gibi kullandığı için vazgeçemeyeceğini" söylüyordu.

Arkadaşlarıyla sanal yoldan konuşmak için giriş yaptığı siteye hiç giriş yapmamış olanı tebrik ediyordu.
Bu mantığı anlamıyorum işte. Facebook u kullanmamak, olsa olsa "ilgimi çekmiyor" yahut "zaten hep aynı şehirdeyim, bütün arkadaşlarım burada" gibi basit cümlelerle açıklanabilecekken, bir idealizm maskesiyle açıklanıyor ve birileri de buna saygı duyduğunu belirtiyor ya.. Tahammül edemiyorum.

"Aykırı gençlik" olmak bu kadar kolay değil. Bir siteye giriş yapmamakla kimse entelektüelliğini yahut dindarlığını göstermiş olmuyor.
Siteye girenlerden yahut siteden "tiksinmek" de, matah bir şey değil.
Cümlelerimiz vardı bizim, yazardık, söylerdik, onlarla anlatırdık derdimizi.
Dünya yerinde dursun, oynasın gülsün insanlar, gerektiğinde kızsınlar, biz yine cümlelerimizi söyleyelim.

Falanca site, falancanın markası, filancanın kolası derken, gerektiğinde nefretimiz kalmayacak çünkü. Harcayacağız hepsini.

kasım hadi

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum.
RABBIM razı olsun.sana katılıyorum.aslında bizler biz olarak kalsa idik,bugün çok farklı durumlarda olurduk.ama zamanla güzel degerlerimizi yitirmeye devam edececegiz galiba.hele iki yüzlülük yokmu ,benide bu çileden çıkartıyor.zaten.neyse kafanı fazla agırtmayayım.tekrar ellerine saglık.selametle.

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum.
RABBIM razı olsun.sana katılıyorum.aslında bizler biz olarak kalsa idik,bugün çok farklı durumlarda olurduk.ama zamanla güzel degerlerimizi yitirmeye devam edececegiz galiba.hele iki yüzlülük yokmu ,benide bu çileden çıkartıyor.zaten.neyse kafanı fazla agırtmayayım.tekrar ellerine saglık.selametle.

ve aleyküm selam rabbim sizlerdende razı olsun değerli katkınız içinde çok teşekkür ederim aeolunuz

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
Falanca site, falancanın markası, filancanın kolası derken, gerektiğinde nefretimiz kalmayacak çünkü. Harcayacağız hepsini.

senokli

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.senawitch.tr.gg
ya düşünebiliyormusunuz 1066 kişi facebook ta HELİN AVŞAr ın arkadaşı olmak için sıraya girmiş:D

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Selamün Selam Can Ablam..
Güzel ve farklı bir paylaşımdı.. Emeğinize sağlık..Rabbimiz c.c sizden razı olsun inşallah.. ''Tavır almak'' psikolojisi güzel bir şekilde ele alınmış.. Bir şeye ne için tavır konulacağını bilmek ve tavrı bile şuurluca koyabilmek gerçekten çok önemli.. Yazıda da geçtiği üzere, yayın hizmetlerinde TV'sini İslami seçen, ama davası uğruna sigara markasından taviz vermeyen bir zihniyeti samimi bulup bulmamak tartışılır.. Lakin bugün kabul etmemiz gereken bir şey var ki, gerek sanal dünyanın, gerekse de gerçek hayatın her alanında kültür emperyalizmi ve siyonizm tekelleriyle karşı karşıyayız.. Ve Müslümanlar bu mahkumiyetin bir şekilde önüne geçmedikçe, silahlarla kazanamadıkları zaferleri, ''uyuşturulmuş ve mahkum edilmiş beyinler'' ile kazandırmış olacağız onlara.. Rahman c.c öyle bir akıbetten cümlemizi korusun inşallah..
Ramazan-ı Şerif'iniz mübarek olsun can ablam..
Selam ve baki Dua ile, Rabbimize emanetimsiniz inşallah..B)B)

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Selam Can Ablam..

Güzel ve farklı bir paylaşımdı.. Emeğinize sağlık..Rabbimiz c.c sizden razı olsun inşallah.. ''Tavır almak'' psikolojisi güzel bir şekilde ele alınmış.. Bir şeye ne için tavır konulacağını bilmek ve tavrı bile şuurluca koyabilmek gerçekten çok önemli.. Yazıda da geçtiği üzere, yayın hizmetlerinde TV'sini İslami seçen, ama davası uğruna sigara markasından taviz vermeyen bir zihniyeti samimi bulup bulmamak tartışılır.. Lakin bugün kabul etmemiz gereken bir şey var ki, gerek sanal dünyanın, gerekse de gerçek hayatın her alanında kültür emperyalizmi ve siyonizm tekelleriyle karşı karşıyayız.. Ve Müslümanlar bu mahkumiyetin bir şekilde önüne geçmedikçe, silahlarla kazanamadıkları zaferleri, ''uyuşturulmuş ve mahkum edilmiş beyinler'' ile kazandırmış olacağız onlara.. Rahman c.c öyle bir akıbetten cümlemizi korusun inşallah..
Ramazan-ı Şerif'iniz mübarek olsun can ablam..
Selam ve baki Dua ile, Rabbimize emanetimsiniz inşallah..B)B)

ve aleykum selam aliyeciğim.Yorumun için çok teşekkür ederim.Seninde ramazanın mübarek ola.Allaha emanet olB)

Halil Yiğit EKŞİ

Kayıtlı Kullanıcı
sana aynen katılıyorum kardeşim... söylediklerinde sonuna kadar haklısın :)

ömür bugünse yarın ne olucaz?? :)

NSBBZN

Kayıtlı Kullanıcı
paylaşım için teşekkürler...
selam ve daimi dua ile...

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
selamun aleykum kardeşcagızım ..bu Facebook neki sitemi inan bilmiyorum nasıl atlamışım bunu...
neyse şunu anladım en azından bulaşmamak gerekiyormuş yazılanlardan anladıgım kadarıyla..
teşekkürler kardeşim
selam ve dua ile

demir227

Kayıtlı Kullanıcı
Ve Müslümanlar bu mahkumiyetin bir şekilde önüne geçmedikçe, silahlarla kazanamadıkları zaferleri, ''uyuşturulmuş ve mahkum edilmiş beyinler'' ile kazandırmış olacağız onlara.. Rahman c.c öyle bir akıbetten cümlemizi korusun inşallah..
B)B)

en önemli nokta bu. bizleri imanımızdan etmeye, yozlaştırmaya çalışıyolar. işte o zaman bir hiç oluruz. Allah(c.c.) bizlere karşı yapılan bu oyunlardan bizleri muhafaza eylesin..

selametle..

merdiven

Kayıtlı Kullanıcı
face book = bilmiyorum uğraşack bakacak zamanım hiç olmadı bazan 24 saat yetmiyor insana, tepki koymaya gelince insan olmak demek bence düşünen anlayan beyinler için tabiki koyunlar için değil ,sürüler halinde gezenler için de değil konuyu açarsam içinden çıkamam sayfada yetmeye bilir.Allah c.c yar ve yardımcımız olsun.

salih_43

Kayıtlı Kullanıcı
facebook sitenin kuruluş ama bile belli değil icinde o kadar şey varki
öyle boş işlerle uğraşılmamali zaman kaybından başka bişey değil bence...

emin-43

Kayıtlı Kullanıcı
بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْم
ALLAH cc.

Yar ve Yardımcımız Olsun -

Doğru yoldan ayırmasın...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt