Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Esmaül Hüsna Zikirleri (1 Kullanıcı)

@ebruli

Kayıtlı Kullanıcı
Esas olaraka zikre baslamadan önce abdest alinir, Destur Bismillah denilir ve Niyet edilir. Boyun bir tarafa kirilarak; dünya kelamindan uzak, dünyayi unutarak, ismin hem dil, hemde kalb ile birlikte ifadesine baslanir. Manevi alemlerin sultani olmak için YA HU YA ALLAH ismi azami zikredilir. Bu zikir Allah dostlarinin, veli kullarinin zikridir. HU ismi serifi disinda Allah isminin önüne hiç bir isim geçemez. Allah ismini insanlardan uzak, tenha bir yerde abdestli olarak zikredene; Meleklere mahsus alemlerin kapilari açilir. Maneviyati güçlenir. Yüksek makamlara ulasir, nurlanir

TAbiki allahi zikretmeinin yeri zamani yoktur . Örnegin vakti girmeden, abdest almadan namaz kilamazsiniz.Gereken sartlari tasimadan hacca gidemez, zekat veremezsiniz, gecenin bir vakti kendisine iyilik yapabileceginiz bir kisi bulamayabilirsiniz. Ancak her an, her yerde ve namaz abdestli veya degil her sart altinda ALLAH'i zikredebilirsiniz, Tabiki haram sayilan herhangibir seyin bulunmadigi bir yerde.

Yâ" kelimesi ise bildigin gibi, Arapça'dan Türkçe'ye "EY" diye çevrilen bir hitap ve seslenme kelimesidir,Yardim isteme, aman ve ah gibi medet talep etmeyi ifade eder.

Esma Her okunusu ardindan Celle Celalülhu ( Yüce ve Aziz ) olsun denir. " Ya Allah Celle Celalühü" seklinde. ( Allah C.C. )

Bir hacet için bir esma zikrediliyorsa belirlenen sayida zikredilir ve hacet ne ise o dilenir. beddua edilmez, kendiniz için hos görmediginiz her hangi bir sey için " Esma" okunmaz.

Peki zikretmenin bu büyük faziletlerini ögrenen bir kisi ne yapmalidir? Seytanin tuzagina düsüp de çok az bir zikirle gün geçirmemek için, o kisinin günlük ve asgari sabit bir tesbihi olmalidir. , HER GÜN Peygamberimizin (s.a.v.) Evliyalar Sultani Hz. Ali Efendimize her gün çekmesi için tarif ettigi su essiz tesbihi çekebilirsiniz.

-33 defa "Estagfirullah-elhamdülillah",
-33 defa "Allahümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed" -- Manasi: Allahim! (peygamberimiz) Hz.Muhammed'e ve aline (evladu iyaline) rahmet eyle --
-33 defa "Lâ Ilahe Illallah"
-100 defa "Allah"
-33 defa "Ihlas suresi"

Bu tesbihin sonunda veya basinda ve sonunda "Bir Fatiha ve üç Ihlas" suresi okuyarak Peygamberimize (s.a.v.), tüm Peygamberlere, tüm sehitlere, yasayan ve ahirete göçmüs tüm Evliyalara, yasayan ve ahirete göçmüs tüm sevdiklerime ve tüm Müslümanlara hediye etmesini allahtan niyet edersek allahin izniyle binlerce Fatiha ve Ihlas yollamis oluruz. Son olarak, Rabb'ime dua ediyorum.

Zikir, sesli ve sessiz olmak üzere iki sekilde yapilir. Insan istedigi zaman sesli, istedigi zaman da sessiz zikredebilir. Insan zikretmeye basladiginda ne olur ? Allah'imiz hemen bize nazar ederek "Söyle Ey Kulum" der. Nitekim söylediklerimizin delili olarak Kur'an'da Allah (c.c.), "Beni zikrediniz ki, Ben de sizi zikredeyim(el-Bakara Sûresi, 2/152)." buyurmustur. Allah'in insana nazar etmesinden daha büyük bir güzelligi ise, insan kainatti on kez dolassa bile asla bulamaz. Allah'in nazar ettigi insan, hele kalbi biraz da temizse Allah'in varligini ve güzelliginini derhal hissetmeye baslar. Allah'in varligini ve güzelligini hisseden bu insanda büyük bir mutluluk ve kalp genisligi meydana gelir. Insanda tarifsiz güzellikte ve çesitte duygular olusur. Bütün bunlari yasayan insanin ise, Allah'a olan sevgisi kat kat artar. Allah'i bu kadar çok seven bir insan da, O'nun söylediklerinin disina bir santim çikmamak için elinden gelen gayreti gösterir. Zikrin insani kötülüklerden alikoymasi ve iyi bir adam olmasina vesile olmasi iste böyle gerçeklesir.

Son Olarak;

Kisi, manevi olarak belli bir seviyeye ulasmadan bu 99 Güzel Isimden bir veya birkaçini tesbih edinerek çok asiri sayida her gün çekmemelidir ( örnegin 3000-4000 ve daha fazlasi ) . Bu Isimlerin etkileri öylesine büyüktür ki, kisinin bunlari kaldirmasi mümkün olmaya bilir." ( İnsan Maneviyatında Aşırı yükseliş ve sonrasında tesbihi bırakmayla ani inişler görülebilir demişlerdir) Öyleyse islam alimleri dediği gibi ibadet de aşırıya kaçmadan sürekli yapmaya çalışmalıyız (tıpkı beş vakit namaz gibi, günde belli aralıklarla beş kez). O halde gün içerisinde bol bol "Lâ Ilahe Illallah" diyelim, "ALLAH" diyelim, "Estagfirullah" diyelim, Salavat getirelim FAKAT, bu 99 Isimden herhangi birini manevi olarak belli bir seviyeye ulasmadan çok asiri miktarda günlük tesbihimiz haline getirmeyelim.

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Selamün Aleyküm kardeşim. Emeğinize sağlık. Güzel bir paylaşımdı. Allah c.c razı olsun. Esmaü'l Hüsna zikirlerinin insana verdiği tarif edilmez gücü ve morali kendim de yaşayarak gördüm. Gerçekten de çok büyük etkisi var.. Rabbimiz c.c'nin, her biri şifa olan isimlerini zikredip, Efendimizin de vaad ettiği üzere ahirette de selamete erişenlerden ve de ecrine kavuşabilenlerden olmamız duasıyla inşallah.. Selametle kalın..B)

Sevgi Gülü

Kayıtlı Kullanıcı
s.a kardeşim paylaşımın için RABBİM razı olsun selametle kal

66yunus66

Kayıtlı Kullanıcı
S.a Allahin Rahmeti üzerinize Olsun

ibretialem

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm @ebruli kardesim ve bu yaziyi okuyan diger uye kardeslerim.Benim nacizane bir sorum olacakti.@ebruli cevaplandirirsaniz beni cok mutlu edersiniz.Hacet icin kullanılacak esmalardan biraz bahsedermisiniz.Hangi derdimiz icin hangi esmalari zikretmem gerekiyor ve kac tane zikretmemiz gerekiyor?Ben bu sorunun cevabini bilmiyorum en hayirlisinin sizin gibi bilgili insanlardan ogrenmek oldugunu dusunuyorum.Bundan oturu bana yardiminizi rica ediyorum.

gönül saray

Kayıtlı Kullanıcı
Engüzel Isimler O'nun .ve Yalniz O Isimler Rahatlatir Insani.günahimi Biliyorum Ve Af Diliyorum. Ya Tevvab Beni Affet Amin

adeseda

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm @ebruli kardesim ve bu yaziyi okuyan diger uye kardeslerim.Benim nacizane bir sorum olacakti.@ebruli cevaplandirirsaniz beni cok mutlu edersiniz.Hacet icin kullanılacak esmalardan biraz bahsedermisiniz.Hangi derdimiz icin hangi esmalari zikretmem gerekiyor ve kac tane zikretmemiz gerekiyor?Ben bu sorunun cevabini bilmiyorum en hayirlisinin sizin gibi bilgili insanlardan ogrenmek oldugunu dusunuyorum.Bundan oturu bana yardiminizi rica ediyorum.

kalbi rahatlatmak için : 40 gün el basid
yaşamında sevgi ve muhabbet az olanlar : ya vedud
aşırı sinirli olanlar : el halim
kendini biraz katı ve merhametsiz hissedenler : er rahim - er rahman
içinden çıkılmayan bir durum karşısında : el vekil
sevdiğinle konuşmak görüşmek için : 12000 adet ya latif

benim bildiğim bu kadar selametle

allah razı olsun böyle bir paylaşım yaptığın için çok güzel....

T.Nur

Kayıtlı Kullanıcı
güzel bir paylaşım allah razı olsun
selam ve dua ile

Esmer Yarim

Kayıtlı Kullanıcı
es selamun aleyküm kerder ALLAH(c.c.)razı olsun .RABBİMİZİN bereketi üzerinde olsun inşaALLAH.​

Delete

Kayıtlı Kullanıcı

Esselamun aleyküm ve rahmetullahi ve berekatüh kardeşim.
Allah razı olsun kardeşim,
Emeğinize sağlık,
Allah'a emanet olun,
Selam ve baki dua ile kalın.

93270140eb0.gif
97906724wb4.gif

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt