Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ESKİ ZAMANLAR (1 Kullanıcı)

hayrunissa86

Kayıtlı Kullanıcı
SELAMÜN ALEYKÜM ABLAMLARIM ABİMLARIM VE KARDESLERIM ARTIK BEN ESKİ ZAMANI İSTIYORUM SOSYALLEŞMEK DENEN ZAMANLARI DEGIL YANI INSANLARIN GÖZUNU PARA İŞ HAYAT TARZLARIMIZ O KADAR DEGİŞMİŞKİ EN BASITILERİ ESKİ BAYRMALARIMIZ KOMŞULUKLARIMIZ KALMADI VE MAHALLERIMIZ ÇOÇUKLUKTA OYNADIGIMIZ COCUKLUK ARKADASLARI KALMADI :(VE BU DURUMA ÜZÜLÜYORUM KOMŞULUK DIYOLOGLARI YOK OLDU GITTI TEBESÜM SELAMLAŞMA YOK OLDU BİZ TÜRK İNSANLARI BÖYLEMİYDİK GENÇLERİMİZ BİLE YABANCI SARKILAR VE SELAMLAŞMALAR BILE DEYİŞTİ MİSAL NABER .HADI BY MERHABA BUNLAR NE YA BEN ESKI INSANLARIMIZI KOMŞULUKLARI ÖZLEDİMMM TEBESÜM SADAKADIR BENIM BİLDİĞİM ESKIDEN KARDESLIKLER ANNE BABA SEVGISI BILE FARKLIYDI GÜZEL YARADANIMDAN DILERIMKİ GÜNÜMÜZ DEGİŞİR BİZ YABANCI DEGILIZ TÜRKÜZ MÜSLÜMANIZ BIZI ENGÜZEL TANITAN BUNLARDI SELAMETLE

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı
RE: ESKİ ZAMANLAR

aleykum selam kardeşim Rabbim yardımcımız olsun.
duanıza içten aminnn. elimizden geleni yapmamız gerek ne olursa olsun. hayatımızda çok şey yüzümüzü asmamıza sebep olsa da, O güzeller güzeli tebessüm ederdi deyip çaba göstermeliyiz. Rabbim sabır ve fırsatlar versin cümlemize inşallah.
selam ve dua ile..B)

l@l

Kayıtlı Kullanıcı

S.A. Haklısınız kardeş bu konuyu bende bi çok kez düşünüyorum, eski komşuluklar o saf kalpli insanlar tükenmek üzere... hem teknoloji ve sosyalleşme, hem de insanlık birlikde gelişemezmiydi acaba. Kültürel değerlerimizi kaybetmek üzereyiz, selam sabah kalmadı artık... selametle...

aynusemi

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMÜNALEYKÜM ÇOK GÜZEL BİR KONUYA DEĞİNMİŞSİN,YÜREĞİNE SAĞLIK BENİMDE EN ÇOK ÜZÜLDÜĞÜM DEĞERLERİN BİTMESİ ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN VE YENİ NESİLLERE MERHAMET VE SAYGI SEVGİ VERSİN AMİN.A.EO.B)B)B)

hayrunissa86

Kayıtlı Kullanıcı

B)B)B)B)EVET SADECE TEK İSTEDIGIM SEY NE OLURSA OLSUN TANISAKTA TANIMASAKTA SELAMINIZI VE TEBESÜMÜNÜZÜ EKSIK ETMEYIN INANIN BAZEN İLAÇTAN BİLE İYİDİR SELAMETLE

hafiz mehmet

Kayıtlı Kullanıcı

hayrunnisa kardeşim çok güzel bir konuya değinmişsin ama buna sebeb bizler değilmiyiz acaba bizler ben dahi selamı sabahı versek bunlar olurmuydu tutturmuşuz meraba selamün aleyküm demeyi kendimize zor geliyor oysa o selamda ne kadar güzellikler var komşuluk kalmadı artık öz akrabamıza bile gitmez gelmez olduk sılahı rahimi unuttuk dünyaya öyle kanmışızki sanki ölmiyecez ALLAH SONUMUZU HAYIR EYLESİN İNŞALLAH

hayrunissa86

Kayıtlı Kullanıcı

EVET ABİCİM DEDİĞİNİZ GİBİ DÜNYA BAKİ ASIL BAKİ OLAN AHİRETTİR ASLINDA BUDA BIZIM ELIMIZ BIZ SELAMIZI LKARDESLİĞİZİ TEBESÜMLE YAKLASIRSAK INAIYORUM ONLARDA AYNI KARŞILIKLA CEVAP VERICEK İNŞALLAH SELAMETLE

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı

hayrunissa86 yazdı:
SELAMÜN ALEYKÜM ABLAMLARIM ABİMLARIM VE KARDESLERIM ARTIK BEN ESKİ ZAMANI İSTIYORUM SOSYALLEŞMEK DENEN ZAMANLARI DEGIL YANI INSANLARIN GÖZUNU PARA İŞ HAYAT TARZLARIMIZ O KADAR DEGİŞMİŞKİ EN BASITILERİ ESKİ BAYRMALARIMIZ KOMŞULUKLARIMIZ KALMADI VE MAHALLERIMIZ ÇOÇUKLUKTA OYNADIGIMIZ COCUKLUK ARKADASLARI KALMADI :(VE BU DURUMA ÜZÜLÜYORUM KOMŞULUK DIYOLOGLARI YOK OLDU GITTI TEBESÜM SELAMLAŞMA YOK OLDU BİZ TÜRK İNSANLARI BÖYLEMİYDİK GENÇLERİMİZ BİLE YABANCI SARKILAR VE SELAMLAŞMALAR BILE DEYİŞTİ MİSAL NABER .HADI BY MERHABA BUNLAR NE YA BEN ESKI INSANLARIMIZI KOMŞULUKLARI ÖZLEDİMMM TEBESÜM SADAKADIR BENIM BİLDİĞİM ESKIDEN KARDESLIKLER ANNE BABA SEVGISI BILE FARKLIYDI GÜZEL YARADANIMDAN DILERIMKİ GÜNÜMÜZ DEGİŞİR BİZ YABANCI DEGILIZ TÜRKÜZ MÜSLÜMANIZ BIZI ENGÜZEL TANITAN BUNLARDI SELAMETLE

ve aleyküm selam bende keşke ozamanlarda yaşasaydım diyorum.Böle bazen eski türk filmlerini izleyince daha bi hoş oluyo insan..
ee ahir zamandayız ve teknoloji aldı başını gidiyor...
artık insanlar "YARATICI" vasfını ele almaya çalışıyor..Klonlamalarla insan hayvan yaratılmaya çalışılıyor...Neyse biz azanlardan olmayız inş.Son nefesimizde imanlı gitmeyi herkese nasip eder inş. yüce rabbim.Şu zamanda engüzel dua bu olsa gerek....

aeolun

hayrunissa86

Kayıtlı Kullanıcı

inşallah kardesim o zaman müslüman kardeslerımızde dualarımızı eksık etmemek

hayrunissa86

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Güler Yüzle Karşılamak

RE: Güler Yüzle Karşılamak

Ebû Zer’den [r.a]:
Resûlullah [s.a.v] buyurdu ki:

“Kardeşini güler yüzle karşılamak dahi olsa iyilikten hiçbir şeyi küçük görme!“ [Müslim, Birr, 144; Beyhakî, Şuabü’l-İmân, nr. 3460]

Hasan’dan [r.a]:
Resûlullah [s.a.v] buyurdu ki:

“Güler yüzle insanlara selâm vermen de bir sadakadır.“ (İbn Ebü’d-Dünyâ, İstinâu’l-Mar’ûf, nr. 26; Beyhakî, Şuabü’l- imân, nr. 8053, Münzirî, et-Tergîb, nr. 3968.)

Bu konuda birçok hadis nakledilmiştir. Bunlardan birinde şöyle buyrulur: “Kardeşinin yüzüne tebessüm etmen bir sadakadır.“ (Tirmizî, Birr, 36; Ahmed, Müsned, 5/168; ibn Hibbân, Sahîh, nr. 530.)

Bir diğer hadiste şöyle buyrulmuştur: “Su isteyen birine su kabından su boşaltmak ve güler yüzle kardeşinle konuşmak da olsa hiçbir hayrı küçük görme.“ (Ebû Davud, Libâs, 28; Nesâî, Sünenü’l-Kübrâ, nr. 9694.)

Bir diğer hadiste, “Kardeşinin yalnızlığını ve soğukluğunu gidermen de olsa, hiçbir hayrı küçük görme“ (Ebû Davud, Libâs, 28.) buyrulmuştur.

Merhamet, Af ve Yumuşaklık

İbn Ömer’den (r.a): Resûlullah (s.a.v) buyurdu ki:

“Mümin, çekildiğinde istenilen yere giden ve taş üstünde dahi indirilmek istendiğinde inen yumuşak huylu, uyumlu bir deve gibidir.“ (Beyhakî, Şuabü’l-imân, nr. 8126.)

Enes’ten (r.a): Resûlullah (s.a.v) buyurdu ki:

“Kullar hesap için durdurulduğunda bir münadi, ’Allah’ta bir alacağı olanlar kalksın ve cennete girsin’ diye seslenir. İnsanları affedenler, falan ve falan kalkarlar ve cennete hesapsız girerler.“ (Taberânî, el-Evsat, nr. 2019; Heysemî, ez-Zevâid, 5/295; Münzirî, et-Tergîb, nr. 3632.)

Ebû Hüreyre’den (r.a): Resûlullah (s.a.v) buyurdu ki:

“Kıyamet gününde bir münadi, ’Bugün ancak Allah’ın yanında eli (alacağı ve özel yeri) olanlar ayağa kalksın’ diye seslenir. İnsanlar, ’Seni bütün noksan sıfatlardan tenzih ederiz, senin elin var mı ki?’ derler ve bunu defalarca söylerler. Allah (c.c), ’Evet gücü yettiği halde affedenlerin benim yanında özel bir yeri ve benden alacağı vardır’ buyurur.“ (Ebû Mansûr-i Deyiemî, Müsnedü’l-Firdes’te rivayet etmiştir.)

Âişe’den (r.ah): Resûlullah (s.a.v) buyurdu ki:

“Allah (c.c) yumuşak huyludur ve yumuşak huyluluğu sever; yumuşaklığa verdiğini hiçbir şeye vermez.“ (Müslim, Birr, 77; İbn Hibbân, es-Sahîh, nr. 552.)

Yine Âişe’den (r.ah): Resûlullah (s.a.v) buyurdu ki:

“Yumuşaklık nereye girerse onu güzelleştirir ve nereden alınmışsa onu çirkinleştirir.“ (Müslim, Birr, 78.)

Enes’ten (r.a): Resûlullah (s.a.v) buyurdu ki:

“Kolaylaştırın, zorlaştırmayın; müjdeleyin, nefret ettirmeyin.“ (Buhârî, İlim, 11; Müslim, Cihâd, 8.)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt