Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

EL-GAFFAR (1 Kullanıcı)

carmelo89

Kayıtlı Kullanıcı
mağrifeti(örtmesi ve koruması)pek bol olan...Kullarının günahını dünyada fazlası ile örten...
Gafr, örtmek ve korumak manasındadır.Allah müminlerin günahlarını örter.Dilediği kullarınıda günahlardan korur.Onları günah işleme ortamlarından,sebeblerinden,imkanlarından uzak tutar.Bu onlar için en büyük nimetlerden biridir.
Allah dünyada kullarının günahlarını örtüp gizlediği yahut bazı kullarını günah işlemekten koruduğu gibi;insanlarında birbirlerinin kusurlarını görmezden gelmelerini,ayıplarını gizlemelerini,birbirlerini günaha düşmekten koruyup kollamalarını ister.İnsanların ksurlarını örtüp gizleyen kişiler Allah'ın GAFFAR ismine mahsar olurlar.Bu ismin hürmetine Allahın bu kullarını bağışlamsı umulur...
İnsanın Gaffar ismine mazhar olabilmesinin bir yoluda cokça tövbe ve istiğfar etmesidir.Kusrunu kabul ve itiraf demek olan istiğfar hali bilhassa seher vakti yapılması cok makbul olur.Bunun nedeni biçok insanın o saatlerde yataklarında uyur iken şahsın diğer insanlardan farkını ortaya koyarak Allahın rızasını kazanmak için yatagından kalkması, istiğfar ın ve tevbenin kabul şansını artırmaktadır.
Cuma namazından sonra 100 kere ya-Gaffar ismi şerifinin okunmasının mağrifete sebeb olabileceği söylenmiştir...

evindar

Kayıtlı Kullanıcı
RE: EL-GAFFAR

Gizli pişmanlıklarımı bilen sensin.
Gözyaşlarıma değer veren sensin.
Sen dileğini bağışlar ve affedersin.
Rahmet denizini bulandırmaz cümle günahlar.

Senin bağışlaman günahkarlar içindir.
Ben günahkarım ; bağışlamanı hak ettim.
Yine bağışla beni.
Onarmak için bir şeyi yıkmak gerekir.
Ben masumiyetimi koruyamadım onarımı hakettim.
Masumlardan say beni.
Senin affın hata edenler içindir.
Hatalarım affın için bahanedir.
Affınla temizle beni.
Kirler olmalı ki temizleyip pak eyleyesin
Kalbimi kirlettim ; temizlemeni beklerim.
Rahmetinle arındır beni.
Senin örtüp gizlemen kusurlar içindir.
Kusurluyum örtüp gizlemen gerekir.
Utandırma beni.

99 Esma 99 Dua
senai demirci

evindar

Kayıtlı Kullanıcı
RE: EL-GAFFAR

Esrarı :

" Ya Gaffar " ' ı Cuma namazlarından sonra 100 ' er defa okuyanlar ALLAH'ın ( C.C ) afvına nail olurlar. Dünyayı teshir etmek ve insanlar arasında sevimli olmak isteyen 1.200 defa okumalıdır.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt