Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Cennette Evlilik Nasıl? (1 Kullanıcı)

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Soru:
Cennette evlilik hadisesi nasıl olacak? Yani herkes dünyadaki zevcesi ile mi evlenecek? Bunda tercihlerin önemi var mı? Nisalar, eğer dünyada iki evlilik yapmış iseler hangi eşleri ile evlenecek?

Cevap:

Değerli Kardeşimiz;

Mükemmeliyetin ve güzelliğin her türlüsüne meyilli ve en yüksek derecesini aşk derecesinde arzulayan insan için, Kur’ân-ı Kerim’de Cennet nimetleri açısından detaylı bilgiler verilmiş ve onun da ötesinde Allah’ın rızâsı vaâd edilmiştir.

Ruhânî ve hissî bütün nimetleri içinde barındıran Cennet, aynı zamanda bedenî ve cismânî umum lezzetleri de ihtivâ eder. Yemek, içmek ve evlenmek Cennetin en yüksek nimetleri sırasında gösterilmiştir. Kur’ân-ı Kerim ve hadis-i şeriflerin beyânına göre; dünya hayatında kurulan âile hayatları, eşlerin her ikisi de Cennete liyakat kazanmaları halinde ebediyen beraber olacak ve karı-koca münasebetleri sonsuza kadar Cennette devam edecektir. Ancak, imandan nasibi olmayan ve inkâr üzerine ölen eş, Hazret-i Nuh ve Lût Aleyhisselâmların hanımları ve Âsiye’nin kocası olan Firavun da olsa ebediyen eşinden ayrı kalacak ve inkârının karşılığını dâimi olarak Cehennemde çekeceklerdir.

İman ve salih amellerinden dolayı Cennete giden mü’min kadınları, Cenâb-ı Hak rahmet ve kudretiyle her türlü dünyevî ârızalardan arındırarak, tertemiz eşler sûretinde kocalarına iâde edecektir. Hûrilerden daha güzel olarak yaratılan o dünyalı kadınlar, eşlerine ebedî bir hayat arkadaşı olacak ve hûrilere sultan yapılacaktır. Hiçbir kıskançlık ve rekâbet duygusu olmaksızın sonsuza kadar sevdikleriyle birlikte Cennetten istifâde edeceklerdir.

Dünya hayatındayken evlenemeden âhiret âlemine göçen iman etmiş erkek ve kadınlar, Cennette evlendirilecek ve orada evlenmemiş kimse kalmayacaktır. Fakat, çocuk olarak vefât edenler bu kayıttan âzâdedir. Kur’ân-ı Kerim’de geçen “Vildânün muhalledun” tâbirinden anlaşıldığına göre, mü’minlerin bulûğ çağından önce vefât eden çocukları doğrudan Cennete gidecek, lâkin dâimî çocuk olarak kalmak sûretiyle, çocuk sevmek ve okşamak zevkini anne ve babalarına tattıracaklardır. Ancak, bulûğ çağından önce ebeveynin teşvikiyle, mecbur olmadığı halde namaz kılan ve oruç tutan çocukları Cenâb-ı Hak büyükler gibi yaratacak ve amellerinin karşılığı bu farkı onlara ihsan edecektir. Kâfirlerin ölen çocukları da Cennete gidecek, fakat, hizmetçi olarak istihdam edileceklerdir. Akıl dengesi yerinde olmayanlarla hak dinden hâberdar olmayan Fetret Devri insanları da mükellef olmadıkları için Cennete gidecek ve kusurlarından muâheze olunmayacaklardır.

– Dünyada iken başından birkaç nikah geçen bir hanım Cennette bu beylerinden hangisiyle birlikte olacak?

– Efendim, önce Cennetin özelliğini hiç unutmamak gerekir. Bu özellik unutulursa bir çok sorunun cevabı da verilemez. O özellik şudur:

Cennet eksiksiz mutlululuk yeridir. Cennete giren insan artık orada mutluluğunu gölgeleyecek en küçük şeyle karşılaşmayacaktır. Tam aksine, kendisini ne mutlu edecekse onların hepsine de orada hem de istediği şekilde kavuşacak, mahrumiyet asla söz konusu olmayacaktır.

Bu temel ölçüden hareketle denebilir ki, hangi kocasıyla mutlu olacaksa, Cennette onunla olacaktır. Diğer bir ifadeyle dünyada hangi kocası kendisini memnun etmiş, mutlu kılmışsa Cennette de onunla olmayı tercih edecek; dünyadaki mutluluğuna ahirette daha da ileri safhada mutluluk katacaktır. Çünkü sevmediği, memnun olmadığı kimseyle birlikte olmak mutluluk yeri olan Cennette söz konusu olmayacaktır. Öyle ise sevenler Cennette de sevdikleriyle birlikte olacaklar, dünyadaki fani mutluluklarını Cennette ebedi mutluluğa çevireceklerdir. Bu konuda farklı manalara geldiği sanılan hadislerin verdiği özet hüküm budur.

Nitekim halk dilinde ata sözü halinde söylenen meşhur hadis de bunu ifade etmektedir:

– Kişi sevdiğiyle beraberdir!

Ne yazık ki dünya öyle her arzuyu yerine getirmeye müsait bir mekan değildir. İnsan bütün isteklerine rağmen dünyada sevdiğiyle beraber olmayabiliyor. Şu kesin ki, dünyada beraber olamasa da ahirette olacaktır.

Hatta içine hapsettiği aşkının icabını burada yaşayamayarak gidenler, orada sevdiklerine kavuşacaklardır.

Buraya şöyle bir nükte de ilave edebiliriz.

Madem kişi sevdiğiyle beraber olacaktır ahirette. Aman dikkat! Cennetlikleri sevin ki Cennette beraber olasınız. Allah korusun, Cehennemlikleri severseniz bu defa da sevdiğinizle birlikte olmak için Cehenneme girmek hiç de ihtimal dışı değildir. – Olur mu öyle şey demeyin? Olabilir. Sevginin gözü kördür derler. Kişi, kalkar Allahın sevmediğini sever. Onun gideceği yere de gider. Çünkü kişi sevdiğiyle beraberdir.

Öyle ise Allahın sevdiklerini sevin ki, onunla birlikte olasınız ahirette. Bir yersiz sevgi kurbanı, hissine mağlup duygu insanı haline gelmeyesiniz.

Burada hatırlanmasına ihtiyaç olan mühim bir başka husus ta şudur.

Maneviyat büyükleri diyorlar ki:

– Sakın dünyadaki evliliğinizde sevginizi kısa zamanda yok olacak suret ve dış güzelliğine bağlamayasınız. Tezden yok olacak olan yüz güzelliğini yegane sevgi sebebi saymayın. Çünkü bu dış güzellik kısa zamanda yok olur, sevmenizi gerektiren şey de yok olacağından aranızda sevgi sebebi kalmamış sayılır. Bu anlayış aileyi kısa zamanda sevgisiz bırakır. Halbuki sevgiyi kısa zamanda yok olacak dış güzelliğe değil de yaşlandıkça daha da artacak olan iman, ahlak, ihlas ve sadakat gibi güzel vasıflar üzerine inşa etme halinde, ailenin geleceği garanti altına alınır. Aradığı sevgi sebebinin ömür boyu sürdüğünü gören taraflar, aile bağını bir ömür boyu zayıflatmadan sürdürürler. Çünkü dindarlıktan kaynaklanan güzel ahlak, hanımla beyi cennette de birlikte kılar, dünyadan sonra ebedi hayatta da birlikte olmalarını sağlar, sevgilerini sanki ebedileştirmiş olurlar böylece. Bu yüzden de ebedi hayat arkadaşını kırmamaya, incitmemeye burada daha çok dikkat ederler.

Bu hususta şu nokta hatırdan hiç çıkarılmamalıdır:

– Cennette birlikte olacak hanımla bey, dünyadaki zaafların sahibi hanımla beyin aynısı olmayacaktır. İkisi de ayetin tabiriyle (tathir) olmuş, yani her türlü maddi manevi kirlerden kusur ve çirkinliklerden tümüyle temizlenmiş olarak Cennette birlikte olacaklardır. Hatta hayallerinde olan hanım ve bey nasıl idiyse, ikisi de aynen öyle duruma çıkacaklar, birbirlerini mutlu edecek cennet genciyle Cennet hurisi görüntüsüne gireceklerdir. Dünyada var olan bazı sevgiyi gölgeleyici görüntülerden de tümüyle arınmış halde buluşacaklardır Cennette..

Böylece beyin dünyadaki hanımı her manasıyla hayran kalacağı bir Cennet hurisi haline geleceği gibi, hanımın dünyadaki beyi de her manada hayran kalacağı bir Cennet genci haline gelecek; dünyadaki gölgeli mutluluklarını Cennette gölgesiz şekilde daha ileri safhada yaşama imkanı bulacaklardır.

Bu sebeple dünyadaki sevgilerini yalnız gençlik devresine ait geçici dış güzelliğe bağlamamalılar. Yaşlandıkça gelişen, Cennette ebedi hayat arkadaşlığını kazandıracak olan iman ve ahlak güzelliğine kilitlenmeliler ki, aile sevgisi ömür boyu sürmekle almasın, ebedi hayat arkadaşlığına dönüşme özellik ve güzelliği kazansın..

Alıntı: Ahmed ŞAHİN

_İnşiraH_

Kayıtlı Kullanıcı
Madem kişi sevdiğiyle beraber olacaktır ahirette. Aman dikkat! Cennetlikleri sevin ki Cennette beraber olasınız. Allah korusun, Cehennemlikleri severseniz bu defa da sevdiğinizle birlikte olmak için Cehenneme girmek hiç de ihtimal dışı değildir. – Olur mu öyle şey demeyin? Olabilir. Sevginin gözü kördür derler. Kişi, kalkar Allahın sevmediğini sever. Onun gideceği yere de gider. Çünkü kişi sevdiğiyle beraberdir.

Öyle ise Allahın sevdiklerini sevin ki, onunla birlikte olasınız ahirette. Bir yersiz sevgi kurbanı, hissine mağlup duygu insanı haline gelmeyesiniz.

ALLAHA razı olsun...
çok güzel,faydalı bir paylaşımdı...
ALLAH hayırlı,iyi niyetli insanlarla karşılaşmayı nasip etsin bize inşaALLAH...
hayırı ve bereketli günler....​

Sebahat.28

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm
Cok tesekkür ederim Mavci, bu konu sürekli konusulur benimm cevremde ve kesin olarak bilgisi olan yoktu. Allah c.c. razi olsun. Allah c.c. bize cenneti nasip etsin.
Selametle.....

Rüyam3

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm

Emeğinize sağlık okurken çok başka yerlere gittim geldim keşke gelmeseydimde orda kalsaydım dedim :) inşaAllah Rabbim o güzellikleri bizlere de yaşatır. Allah c.c. razı olsun...Hayırlı Günler...

mavci

Yönetici
...

...

ALLAHA razı olsun...
çok güzel,faydalı bir paylaşımdı...
ALLAH hayırlı,iyi niyetli insanlarla karşılaşmayı nasip etsin bize inşaALLAH...
hayırı ve bereketli günler....​

Allah CC. cümlemizden razı olsun...
Aminnn...
Selam ve DUA ile...
:a12:

mavci

Yönetici
Ve Aleykumselam Kardeşlerim...

Ve Aleykumselam Kardeşlerim...

Selamün aleyküm
Cok tesekkür ederim Mavci, bu konu sürekli konusulur benimm cevremde ve kesin olarak bilgisi olan yoktu. Allah c.c. razi olsun. Allah c.c. bize cenneti nasip etsin.
Selametle.....

Selamün Aleyküm

Emeğinize sağlık okurken çok başka yerlere gittim geldim keşke gelmeseydimde orda kalsaydım dedim :) inşaAllah Rabbim o güzellikleri bizlere de yaşatır. Allah c.c. razı olsun...Hayırlı Günler...

Aminnn...
Selam ve DUA ile...​

mavci

Yönetici
...

...

Cennette sıkıntı yoktur...
Cennette üzüntü yoktur...
Cennette gam, keder, tasa yoktur...
CENNET GÜZELLİKLERLE SÜSLENMİŞTİR...​
cennetlikii1.jpg

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum
mavci
cok şey öğrendım allah razı olsun
allah bu dünya da da dığer dünya da evlılıklerın en hayırlısını en guzelını nasıp etsın amın
allaha emanet ol
selam ve dua ıle

neslihantozan

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
pastalar2008.blogcu.com

mavci abi bi yazı bukadar mı güzel olur son harfine kadar ilgiyle okudm bilgilenmemize sebeb olduğun için ALLAH razı olsun
sırf bu yazıyı düşünerek bile şu an çok mutlu oldum
rabbim herşeyi güzel yaratıyo yeterki ona yakın olalım herdaim bize kapıları açık

eline yüreğine sağlık
bu arada bi forumda okumştum sınavınz var galiba yanlş anlamadysam tabi
inşallh hayırlı bi sınav geçirirsiniz
hayırlı ramazanlar
saadet ve selametle
ALLAHA EMANET OLUNUZ........

mavci

Yönetici
Ve Aleykumselam Değerli Hocam...

Ve Aleykumselam Değerli Hocam...

selamunaleykum
mavci
cok şey öğrendım allah razı olsun
allah bu dünya da da dığer dünya da evlılıklerın en hayırlısını en guzelını nasıp etsın amın
allaha emanet ol
selam ve dua ıle

Allah CC. cümlemizden razı olsun inşallah...
Dualarınıza gönülden amin...
Allaha emanet olun...​

mavci

Yönetici
Selamünaleykum...

Selamünaleykum...

mavci abi bi yazı bukadar mı güzel olur son harfine kadar ilgiyle okudm bilgilenmemize sebeb olduğun için ALLAH razı olsun
sırf bu yazıyı düşünerek bile şu an çok mutlu oldum
rabbim herşeyi güzel yaratıyo yeterki ona yakın olalım herdaim bize kapıları açık

eline yüreğine sağlık
bu arada bi forumda okumştum sınavınz var galiba yanlş anlamadysam tabi
inşallh hayırlı bi sınav geçirirsiniz
hayırlı ramazanlar
saadet ve selametle
ALLAHA EMANET OLUNUZ........

Allah CC. cümlemizden razı olsun Neslihan kardeşim...
Allah CC. bizlere o kadar merhametli ki...o kadar bizleri seviyor ki...
Biz O'na kul olabilsek....:a09:

Evet Pazar günü Özel Lisans sınavım var...
Teşekkür ederim...
Dualarınıza gönülden amin diyorum...

Allaha emanet olun...​

Alpay_MG

Kayıtlı Kullanıcı
tsk ederim bilgilerinizden dolayı.

BULENT TUNALI

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.bilsankimya.com
SELAMÜN ALEYKÜM EMEĞİNE SAĞLIK KARDEŞİM.ALLAH RAZI OLSUN GÜZEL BİR PAYLAŞIM OLMUŞ.ALLAH CÜMLEMİZE CENNETLİK EŞLER NASİP ETSİN İNŞALLAH.SELAM VE DUA iLE

semos

Kayıtlı Kullanıcı
allah c.c. razı olsun paylaştığınz için. selametle

mavci

Yönetici

İskilip'li

Kayıtlı Kullanıcı
Selamın Aleyküm... Öncelikle sitenize yeni üye olduğumu belirtmek isterim... Ve bu üyeliğin daim olmasınıda temenni ederim... Sizler gibi güzel insanlarla beraber olmak çok hoş bir duygu...

Başlıktaki yazıda geçen arkadaşa teşekkür ederim, Allah c.c razı olsun... Yalınız benim merak ettiğim bir husus var... İbn Kayyim El-Cevziyye'nin "Cennet Hayatı" isimli kitabını okumuştum (çok faydalı bir kitaptır) ve yanlış hatırlamıyorsam bu kitapta cennette er kişinin 2 bayan (dünya hanımı) ile evlendirileceği yazıyordu... Bu konu hakkında bilgi almak istiyorum... Bu konuda bilginiz var ise ve paylaşırsanız sevinirim!

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim,
keyifle okudum çok bilgilendirici olmuş
Rabbim razı olsun inşallah.selametle kalın.

mavci

Yönetici
Ve Aleykumselam...

Ve Aleykumselam...

Selamın Aleyküm... Öncelikle sitenize yeni üye olduğumu belirtmek isterim... Ve bu üyeliğin daim olmasınıda temenni ederim... Sizler gibi güzel insanlarla beraber olmak çok hoş bir duygu...

Başlıktaki yazıda geçen arkadaşa teşekkür ederim, Allah c.c razı olsun... Yalınız benim merak ettiğim bir husus var... İbn Kayyim El-Cevziyye'nin "Cennet Hayatı" isimli kitabını okumuştum (çok faydalı bir kitaptır) ve yanlış hatırlamıyorsam bu kitapta cennette er kişinin 2 bayan (dünya hanımı) ile evlendirileceği yazıyordu... Bu konu hakkında bilgi almak istiyorum... Bu konuda bilginiz var ise ve paylaşırsanız sevinirim!

Hoşgeldiniz kardeşim...
Üyeliğiniz hayırlı olsun inşallah...
Dediğiniz konuyu araştıracağım...
Bulursam burada paylaşırım inşallah...
Allaha emanet olunuz...​

mavci

Yönetici
Ve Aleykumselam Kardeşim...

Ve Aleykumselam Kardeşim...

selamün aleyküm kardeşim,
keyifle okudum çok bilgilendirici olmuş
Rabbim razı olsun inşallah.selametle kalın.

Cennetliklerden olmak ümidi ile...
Allaha emanet olun...​

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt