Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Cehennem Ebedi mi? (1 Kullanıcı)

gercekislam

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.gercekislam.net.tc
11/106-107 Bahtsızlar ateştedir. Onlar orada sızlayıp inlerler. Gökler ve yer durduğu sürece orada kalıcıdırlar; ancak Rabbin dilerse başka. Rabbin, dilediğini Yapandır.

Ayete dikkat edersek gökler ve yer durduğu müddetçe ateşte kalırlar deniliyor.

Şimdi;

Dünyanın sonu (saatin gelmesi) ile yer ve gök yeni bir yaratılışla yeniden dizayn edilecek,

14/48 Yerin başka bir yer ile göklerin de başka göklerle değiştirildiği, herkesin Tek ve En yüce olan ALLAH’ın huzuruna getirildiği gün…

Belki bunu ilk şeklini alacak diye de yorumlayabiliriz!

21/30 İnkar edenler, görmezler mi ki gökler ve yer bitişik durumda idi de biz onları patlattık? Ayrıca her canlıyı da sudan yarattık. Hala inanmıyacaklar mı?

Burada merak edilen nokta, “yer ve gök durdukça ateşte kalırlar” ifadesidir. Eğer yer ve gök için bir yeniden yaratılış ve dizayn sözkonusu ise, demek ki (tüm) kainat modelinde bir değişme olmayacak! Şeytanlar için taşlama vesilesi kılınan yıldız (meteor) yağmurları, dünyanın dümdüz olması için yeterli bir sebeptir zaten (67/5). Şu halde dünya, saatin gelmesiyle yaşanamaz bir gezegen haline gelecek. Aynı diğer gezegenlerde olduğu gibi.

Şimdi burda bir teori ortaya atsak yanlış mı olur? Melekler insanlar hakkında neden bir önyargıya kapılmışlardı? İnsanların bozgunculuk çıkaracak ve kan dökecek biri olabileceklerini nereden biliyorlardı (2/30)? Diğer başka sistem ve gezegenlerde de insansı yaratıklar yaşamış ve onlara da aynı cennet-cehennem sunulmuş olabilir miydi? Örneğin bir zamanlar Mars da da bu tür canlılar yaşamış ve dünyanın başına gelecek akıbetin bir benzerini yaşamış olabilirmiydi? Allah elbette oraya uyum sağlayacak canlılar yaratabilir pek tabi!

Dikkat ederseniz topraktan yaratılmış bir canlıya (insana) uygun, yine topraktan mütevellit bir dünya uygun görülüyor. Ateşten yaratılan Şeytan için ise ateşten mütevellit cehennem uygun görülecek. Mars yada diğer adını dahi bilmediğimiz gezegenlerde neden böyle birşey olmasın ki?

Benim asıl merak ettiğim şey, mevcut kainat sistemi (tümüyle) farklı bir değişime uğrayabilir mi? Olabilir ise Cehennem sonsuz olmaz kanımca! Çünkü ilgili ayette diyor ki “ancak Rabbin dilerse başka”. Sanki burada bir istisna var gibi! …

Ve sonuç:

1. Yer ve gök durduğu müddetçe, her an her daim Allah, yeni bir iş, yeni bir oluş gerçekleştiriyor (35/1, …).

2. Yer ve göğü=kainat olarak tasvir edersek, kainat durdukça cennet ve cehennem de duracak yerinde (11/107,108).

3. Tüm kainat modelinde köklü bir değişim yaşanmayacak ama sadece dizaynında farklılıklar olacak,

4. Ama Allah dilerse tüm kainatı silebilir de. Ayetteki istisna bu olsa gerek. Yani kendisi dışındaki (canlı+cansız) herşeyi silebilir (13/39).

5. Allah herşeyi yoktan varettiğine göre, böyle bir istisnanın vukuu durumunda kimsenin kaybedecek birşeyi yok!

Rabbim, azametin herşeyi kuşatmış durumda, hal böyle iken nasıl halâ gaflet içerisinde olabiliyorlar hayret!

bilal1

Kayıtlı Kullanıcı
selamu aleykum kardes , senin su teoriler baya ilginc, ama bence bu cok fazla asiri teorie,
fazla derine girmekle günah olmazmi

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
Peygamber Efendimize benzeri bir soru sorduklarında,'' hubublar boyu '' diye cevab buyurdular (sav) ,hubub ne kadardır hatırlamıyorum, şu anda Abdülkadir Geylaniye ait ''Günye'' kitabını arkadaşıma verdiğim için bakamıyorum, ama ''Cehennem tarifi'' hadisinde cevabı var. ordaki bir gün binlerce seneye denk olduğu halde ''hubb'' zamanın en büyük birimidir.

osmanyusuf

Kayıtlı Kullanıcı
Fetva verecek kadar bilgili olduğunu düşünmüyorum..Ayrıca kitabı okumadığında belli...CENNET VE CEHENNEM EBEDİ OLCAK YANİ SONSUZA DEK SÜRECEK.. Birazda tefsir okumalısın bence.... Kafana göre ayetleri yorumlama bir daha.. ALLAH AFFETSİN SENİ DİYORUM SADECE.....
SELAMINALEYKÜM.........

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
Fetva verecek kadar bilgili olduğunu düşünmüyorum..Ayrıca kitabı okumadığında belli...CENNET VE CEHENNEM EBEDİ OLCAK YANİ SONSUZA DEK SÜRECEK.. Birazda tefsir okumalısın bence.... Kafana göre ayetleri yorumlama bir daha.. ALLAH AFFETSİN SENİ DİYORUM SADECE.....
SELAMINALEYKÜM.........
sana tavsıyem, bilmediğin bir şey olursa hemen tepki yapma, yanılmış olmayasın
Kitabı ben baştan sonuna kadar okudum, ve sürekli okuyorum
hem hangi bölümde de yazmıştım, ancak senin okumadığın belli
Kafama göre asla yorum yapmadım,yapmam da!!! hadisin bir parçasını söyledim
sen o hadisi bilmiyormuşsun, ama merak etme hem kaynağını ,hem sayfasını
yazarım mutlaka, Günyeyı arkadaşımdan alır hemen yazarım buraya

ve aleyküm selam

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
Komşudan Arabça Günye aldım (türkçesi yok da), hemen buldum sayfa :683-684
aslını tercümesiyle yazayım , hadis Ebu Hureyre rivayeti :"قال و كان النبى يقول ان الله قضي على اهل نار انهم لبثون فيها احقبا فلا ادرى كم من حقب غير ان الحقب الوحد ثمنو ن سنة و السنة ثلاثما ة و ستون يوما و اليوم الف سنة مما تعدون"

tercumesi :"sallalahu aleyhi ve sellem buyurdular ki : ''Allahü Teala ehli nar hakkında hükmetti: onlar orada hukublar boyu kalacaklar, kaç hukub bilemiyorum ancak 1hukub 80 yıla denktir, yıl de 360 güne denktir, gün de sizin bildiğiniz bin seneye denktir''

ayeti kerime : Nebe suresi 23 ayet :''onlar orada hukublar boyu kalacaklar''
''لبثين فيها احقبا

ama Türkçesini de bulup yazacağım.sen de çok yanlış anladın biz kimse değiliz fetva yapmak için!
selamlar

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
ayetleri alıp teori geliştirmek ise haddimiz değildir

fatihbarut

Kayıtlı Kullanıcı
Dikkat

Dikkat

İnsanlar kendi vesveseleri ile başkalarının aklını karıştırmamalı. Bunların tamamı senin mesnedsiz felsefi düşüncelerin. Felsefeyi, modern sanat üzerine yap, sosyoloji üstüne belki, ya da kaliteli tuvalet pompası hangi plastikten yapılır diye tefekkür et ya da hangi konu üzerinde istersen, ancak insanların kafasında fitne uyandırmak için şeytanın maşası olma...

Din Allah'ın bildirdiği kadardır. Çünkü bu yeterlidir. Fazlası gerekseydi bildirilirdi. Yaşarız, seçim yaparız, ölürüz, diriliriz hesaba çekiliriz cennete veya cehenneme gireriz. Buna inanır ve nasıl olduğunu sorgulamayız. bu konuda tefekküre de ihtiyaç duymayız. Tefekkür, Allah'ın azametini anlamak içindir. Şeytanın pisliklerini yer yüzüne saçmak için değil.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt