Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

[Bir Soru] Alevilik (1 Kullanıcı)

Margos

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm.. Aklımı kurcalayan başka bir soruyu daha sizlere sormak istiyorum kardeşlerim.. Alevilik nedir? Aleviliğin dinimizde yeri var mıdır? Devlet büyüklerimizin alevilerin ibadetlerine katılması onlara yardımcı olması dinimizce caiz midir? Alevilere biz müminlerin tavrı nasıl olmalıdır? Genel olarak bu sorularıma cevap verebilecek bilgili bir kişi arıyorum arkadaşlar.. Şimdiden Allah razı olsun hepimizden..

El-Endulusi

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm.. Aklımı kurcalayan başka bir soruyu daha sizlere sormak istiyorum kardeşlerim.. Alevilik nedir?

Aleykum Selam sorduğun soru forumda kısaca cevap verilecek bir mevzuu değil. Kısaca anlatalım Alevilik Hz.Ali r.a. sevenler manasındadır. Bu vesile ile her müslüman alevidir.

Aleviliğin dinimizde yeri var mıdır?

Aleviliğin dinimizde yeri vardır tabi herkes Ehli Beyti sevmek zorundadır.

Devlet büyüklerimizin alevilerin ibadetlerine katılması onlara yardımcı olması dinimizce caiz midir?

Can alıcı soru burası işde. Alevi ibadet diye birşey yoktur. Sadece Şeriat dairesinde müminlerin ibadetleri vardır. Bunun nasıl olması gerektiğide Kitap Sünnet icma kıyas ile sabittir. 4 müctehid mezhep imamımız (+2 itikat imamız) vasıtasıyla tyüm islam alemine bildirmişlerdir. Bir müslüman bunlara uymak zorundadır (Eğer Ehli sünnet dairesinde kalmak istiyorsa) Bu sebeple kardeş alevi ibadet diye birşey yoktur Ehli SÜnnete göre ibadet vardır kişi EHli SÜnnet imamlarına uyarsa mümin deriz eğer uymaz ise (başka tiyatro misali ibadetler icat ederlerse) biz gene mümin deriz ama sapık fırkalardan biri de deriz velhasıl kitabı inkar eden haramı helal bile tevatur derecesindeki hadisleri inkar eden Hz.Ebubekir r.a. küfreden kafir diyen ve sevmeyen (Zira hakkında ayet olduğu için) Hz.Osman r.a. kafir diyen (Peygamberimizin s.a.v 2 kızı r.a vesilesi ile) vehakeza liste uzar bunları yapanlar müslüman değildir itikatımıza göre bunu zaten sunni şafi yapsada müslüman değildir.

Alevilere biz müminlerin tavrı nasıl olmalıdır?

Dediğim gibi Alevilik Hz.Ali r.a. sevenler demektir Hz.ALi r.a. seveni seveni bizde severiz fakat yukarıda saydığım bazı maddeleri iddia edenlerden ilişkimizi keseriz ama genede müslüman deriz haklarındaki hükmü Allah c.c.bırakırız (Ehli SÜnnet harici sapık fırkalardan olduğu için) kendisini kafir yapacak maddeleri yapanları ise sevmez düşman biliriz. Allah c.c. düşmanı bizimde düşmanımızdır.

Eyvallah,

Margos

Kayıtlı Kullanıcı
' El-Endulusi ' verdiğin cevaplar için çok teşekkür ediyorum bir sorum daha olacak kardeşim rızan olursa.. Aleviler ibadet diye uydurdukları saz eşliğinde yapılan kadınlı erkeki karışık "şeyler" müslüman dediğimiz kişilere yakışıyor mu.. Müslümanlar olarak devlet büyüğü olsaydık onların ibadet dedikleri şeyi yapmasına izin vermeli miydik? O ibadetlere tavrımız nasıl olmalıydı.. Vereceğin cevaplar için şimdiden çok teşekkür ediyorum kardeşm Allah razı olsun..

El-Endulusi

Kayıtlı Kullanıcı
'Aleviler ibadet diye uydurdukları saz eşliğinde yapılan kadınlı erkeki karışık "şeyler" müslüman dediğimiz kişilere yakışıyor mu..

Kardeş önemli değil. Fazla vaktim yok şimdi gene ayrıntı vermeden cevap vereyim zira bu konu çok uzundur. Şimdi EHli SÜnnete göre bir kişiye kafir demek çok zordur. Biz bidat ehli deriz (sapık fırkalar) tabi yukarıda saydığım gibi maddeler vardır (Efazlı küfür) onların yapan
kafir olur bunu yapan sunni olsada kafir olur. (Mesela sakalla alay sarıkla alay çarşafla alay gibi) yani bunun alevisi sunnisi olmaz. İslam tektir mümin tektir. İsimler önemli değil Kuran hadis icma kıyas dairesinde yaptıkların (ameller) ve 2 itikat mezhebimiz görüşleri doğrultusunda itikadın önemlidir. RAB bi Allah c.c. Peygamberi Muhammed Mustafa s.a.v Kıblesi kabe olan Kitabı Kuran olan ve yukarıda sayıdığım maddeleri yapmayanlar müslümandır.. Önce bunu söyleyelim..

Soruna gelelim. Sazlar eşliğinde yapılan şeyler bunun cevabı 2 ye ayrılır.

Birincisi eğer ki bu müslümanlar Kuranı hadisi kabul edip (5 vakit namaz ramazan orucu haccı vesaire islam nişanları yani) ve bunu eğlence olsun, kültür olsun, adet olsun yada tarikatlardaki gibi (mevlevi gibi) kendinden geçme olarak yapıyorlarsa bu tür rakslarda İmam Birgivi rahimehullah bu bidattır der. (tabi kadın erkek karışıksa haramdır o ayrı) Yani demek istediğim bunu eğlence olsun diye yapıyorlarsa yada kültürlerinden varsa bunlar müslüman ve günahkarlardır.

Şimdi senin duymak istediğim ikinci görüş; Eğer ki namaz yoktur bu yaptığım şeyler namazın yerine geçiyor derlerse bu küfürdür. Bide şu var namaz var bu yaptığımız şerlerde zikir yerine geçiyor derlerse bu bidattır. Bu sebeple kişilerin görüşlerine ve ne düşündüklerini bilmek lazım. Görüşlerine göre karar verilir. Yani bu raksı kadın erkek karışık niye yapıyorlar? (dediğim gibi namazı red edip bunu yapıyorlarsa bu küfre girer.) Eğer bunu yapanlar 5 vakit namazı kabul ediyoruz ramazan orucunu kabul ediyoruz Peygamberi s.a.v kuranı kabul ediyoruz
derlerse bunlara kafir diyemeyiz. Ama 4 mezhep içinde değillerse 2 itikat mezhepden biri değillerse ehli bidat deriz sapık fırkalardan deriz ama müslüman deriz hükmü Allah c.c. verir diyede ekleriz.

Bu sebeple bir kişiye dinden çıktı demek kolay değil. Ehli SÜnnet elden geldiğince insanları islam dairesinde tutmaya çalışır. Ama namaz 3 tür diye ısrar edenlere Cebrail şaşırdıda Peygamberimize s.a.v vahiy getirdi aslında Hz.Ali r.a. getirecekti diye düşünenlere yapacak birşey yok.

Fazla vakit yok daha ayrıntı yazamadım kusura bakmayın.

Eyvallah

beklenen

Kayıtlı Kullanıcı
bir aleviye dedim ki Sende müslümansın.

Ben müslüman, degilim aleviyim dedi.

Alivilik hak yoldur aslında ama soru şudur şimdikiler hak mı ?

Hak degiller komunizm batağında bir kısmı mesela alevilerin. Cami düşmanılar bazıları da.

Sapıtılmış bir yola dönmüştür alevilik.

Vahabilik suan neyse ehli sünnete göre Alevilikte odur.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt