Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir Liselinin Ürperten İtirafları... (1 Kullanıcı)

NUHALI06

Kayıtlı Kullanıcı
B)B)B)B)B)B)B)B)B)

“Neden aileye önem vermeliyiz?” sorusuna geçen ay (12 Kasım) Hürriyet gazetesinde ismi yayınlanmayan bir genç kızın, turizm ve eğlencenin başkenti olarak nitelenen Bodrum’da yaşadıklarını aktararak cevap verebiliriz.
Haberde Bodrumlu gençlerin, aileleriyle aralarındaki kopukluğa dikkat çektikleri ifade ediliyordu. Bakın 14 yaşındaki genç kız neler söylemiş:

“Sigara içiyorum, ablam da. Annemin çenesinden kurtulmak için eve gitmek istemiyoruz.

Yaşıtlarımızın yüzde 90’ına yakını sigara ve alkol kullanıyor, birçoğu hapla başlayarak uyuşturucuyu denedi bile. Sevgilisi olmayan yok gibi, lisede bakire olan kızlara aptal gözüyle bakıyorlar. Namus, ahlak ve özgürlük gibi değerleri öğreten yok.”

Birçok anne-babanın bilmediği, ama gençlerin elinden düşmeyen gençlik dergilerinde “sevgili bulmak, cinsel deneyimler” sıradan bir vaka.

Birçok ünlü sanatçının (!) maceralarını (hatta garip ilişkilerini) zevkli bir halde sunan televizyonlar, dergiler ve gazeteler, bunu gençlere güya yaşanılacak bir hayat gibi aktarıyorlar.

Liseler, sigara, alkol ve uyuşturucunun gölgesi altında. Kız-erkek ilişkilerinin sınırsız bir hüviyete bürünmesiyle birlikte karşımıza sık sık uygun olmayan video ve fotoğraf çekimlerinin yol açtığı adli vakalar çıkıyor.

Uygun olmayan sitelere düşen görüntüleri nasıl temizleyebilirsiniz ki artık? Sonrası bunalımlar, depresyonlar, adliyeler ve yıkılan hayatlar...

14 yaşındaki genç kızın anlattığı daha dehşet verici bilgiler de var. Haberde şöyle deniliyor:

“Para için işadamlarıyla yaşayan liseli kızların ve barlarda yaşlı kadınlarla para karşılığı birlikte olan 16-17 yaşlarında erkek arkadaşlarının olduğunu belirten genç kız,

‘Bir süre sonra bu arkadaşlarımız psikolojik tedavi görmek için İzmir’e, İstanbul’a, hatta İsviçre’ye ve Almanya’ya gidiyor. Tedavi olamayanlar intihar yolunu seçiyor. Olaylar örtbas ediliyor. Sorun ve suçlu sadece gençlikmiş gibi gösteriliyor. Biz suçlu değiliz, ne görüyorsak onu yapıyoruz.’ dedi.”

Gazetenin bu haberine yorum gönderen ve Bodrum’da yaşadığını söyleyen bir okurun görüşleri dikkat çekici. Aynı gazetenin internet sayfasında yer alan mektupta, bu durumun yeni olmadığı belirtiliyor.

Bu gençleri Avrupa ile Türk kültürü arasında sıkışmış biçareler olarak nitelemesi ise işin değişik bir boyutu.

Ortaokul-lise çağındaki çocuğunuzu her saat takip edemezsiniz. Hangi arkadaşlarıyla neyi konuştuğunu, nereye gittiğini, neyi okuduğunu ve dahası eve ders çalışsın diye aldığınız bilgisayardan hangi uygunsuz sitelere girip gezdiğini, chat yaptığını bilemezsiniz.

Gençleri baskı altında da yetiştiremezsiniz. Bir gencin sağlıklı, mutlu ve iyi bir birey olması için bebekliğinden başlayan “iyi bir aile ortamı” içinde olmasını sağlamalısınız.

O halde işe kendimizden, yani ‘anne-babalar’dan başlamak durumundayız. İyi bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız, dönüp kendinize bakın ve şu soruları sorun:

“Ben iyi bir insan mıyım, ben doğru bir insan mıyım, ben inandığım dinî değerleri hakkıyla yaşayabiliyor muyum, çocuk eğitimi için yeterince bilgi sahibimiyim.

Yakaza Kardeşimiz Gönderdi

B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)

Ahmed_1907

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Bir Liselinin Ürperten İtirafları...

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM AMA BEN BİŞEY SÖYLEMEK İSTİYORUM TAMAM NE OLURSA YAZIK O ANNE BABALAR SUÇLU OLUYOR BEN BABA DEĞİLİM O YÜZDEN KİMSEYİ KAYIREDIĞIM DA YOK AMA O GENÇLERİN HİÇ AKLI FİKRİ YOKMU ŞU ANDA DÜNYADA ANNE BABASI HRİSTİYAN OLUPTA İSLAMI SEÇEN BİR SÜRÜ İNSAN VAR AMA BİZ NE OLURSA ANNE BABA DİYORUZ BENDE ZAMANNINDA BİR ÇOK İĞRENÇLİKLER YAPTIM AMA ANNEM BABAM UYARMADAN KENDİM TEKRAR BIRAKTIM ALLAH'IMA ŞÜKÜR. BİRAZDA İNSAN AKLINI KULLANMALI TABİ BU ARADA ZORLA YAPTIRILILANLARI KARIŞTIRMIYORUM BAZU MASUM KARDEŞLERİMİZE ZORLA YAPTIRILIYOR ALLAH'IM ONLARA YARDIM ETSİN İNŞALLAH.TEKRAR ALLAH RAZI OLSUN AMA BİRAZDA AKLIMIZI KULLANALIM BİR ANLIK ZEVK UĞRUNA HAYATIMIZI KARARTMAYALIM. ALLAH'A EMANET OLUN SELAM VE DUA İLE......B)

ferit

Kayıtlı Kullanıcı

SelamunAleyküm
Ben de Ahmet Abimin sözlerine katılıyorum.
Suç sadece anne baba da değil.
Sadece zevk uğruna kendilerinden geçen gençlerde suçlu.
Paylaşımın için sağol.Allah razı olsun.B)B)B)

Musluman_Genc

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH CC RAZI OLSUN KARDEŞLERİM...EVET SİZE KATILIYORUM SADECE ANNE VE BABADA SUÇ YOK...ALLAH CC BİZİ O YOLLARA DÜŞÜRMESİN İNŞA.B)

ruzgar_17

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN KARDES BIZ GENCLER OLARAK HER YAPTIGIMIZI DUSUNMELIYIZ SONUCLARI NE GETIRIR ARASTIRMALŞIYIZKI SONUCU KOTU OLMASIN
SELAMETLE KALIN
EDEB BIR TAC IMIS NUR-U HUDADAN GIY O TACI KURTUL BELADAN.

esoes 37

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN yazık ya içim acıyo duydukca duadan baska caremiz yok:(

ANELKA

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM BUNU BİZMLE PAYLAŞTIGIN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM..
ALLAHA EMANETY OL.B)

berranur

Kayıtlı Kullanıcı

insan yetiştirmek gerçekten zor ve ben şuanda 7 aylık hamileyim,Allah'ın izniyle bir kızım olcak.İnşallah hakkıyla yetiştiririz.Ama ben şuna inanıyorum evlatlarımıza emanet gözüyle bakıp,yetiştirmede titiz davranırsak ve iyi örnek olursak Rabbim bu yapılanları zayi etmez.Eğer buna rağmen olursa o da Rabbim'in takdiri..İmtihan dünyası işte,Rabbim imtihanlarımızı kolaylaştırsın,geçmeyi nasip etsin.AMİN
Vesselam......
:(:(:(

yusufk

Kayıtlı Kullanıcı

Canlılar arasında en uzun yavruluk dönemini insan yavrusu yaşar. İnsanın bebeklik ve çocukluk dönemi diğer tüm canlılardan daha uzun sürer. Zira yavruluk dönemi soyu devam eden her canlı türünün kendinden beklenen fonksiyonu yerine getirebilmesi için gerekli olan bir egzersiz, bir yatkınlık kazanma, bir hazırlık dönemidir. İnsanın görevi diğer tüm canlıların görevlerinin en ağırı, yeryüzündeki işlevi diğer tüm canlıların fonksiyonlarının en önemlisi olduğu için onun çocukluk aşaması, canlı türleri içinde en uzun olmuş, böylece geleceğe daha iyi hazırlanmasına, daha yoğun bir eğitimden geçmesine imkan sağlamıştır. Bundan dolayı insan, çocukluk dönemini ana-babasının gözetimi altında geçirmeye diğer canlı yavrularından daha çok muhtaçtır. İşte bu gerekçe ile istikrarlı ve huzurlu bir aile düzeni insani düzenin ayrılmaz bir parçası; insan fıtratının, insan yapısının ve insanın şu hayatta üstleneceği rolün vazgeçilmez önemli bir unsurudur.
Lakin bazılarımız ne yapıyoruz yavrularımızı kreşe verip biz çalışıyoruz varmı böyle bir mantık kardeşlerim

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

önünde olsun çocuklarımıza yalnız anne baba değil arkadaş olmayı da bilmeliyiz onların her sorunlarına annecim babacım diyerek yaklaşmaya çalışıyoruz ama arkadaş o kadar önemliki arkadaş kurbanı olan çok gençlerde var arkadaşını dinler anneyi babayı dinlemez allah c c evlatlarımızın karşısına iyi insanlar çıkartsın rabbim kötülerden korusun amin s a :pB):p:D

VEYS

Kayıtlı Kullanıcı

özenti bak ne hale getiriyor.Anne baba ilişkisi olmayanların düştüğü hal ortada neden bunlar böyle oluyor ?(yorumsuz)

@hazal@

Kayıtlı Kullanıcı

içim acıyor böyle olayları duyunca,aile çok önemli bunu bir kez daha anlıyoruz bu ibret verici olayı duyduktan sonra.RABBİM hepimizin yardımcısı olsun özellikle şuanda ihtiyacı olana.:(

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı

OKUMAK ÖNEMLİ DEGİL ÖNEMLİ OLAN NAMUSLU OKUMAKTIR.BENCE AİLEDEN ZİYADE ARKADAŞ ÇEVRESİ ÇOK ÖNEMLİ.İBRET VERİCİ BİR YAZI OLMUŞ ALLAH RAZI OLSUN.

secil

Kayıtlı Kullanıcı

EVET HAKLISINIZ İNSANLAR ARTIK ÖZENTİ KURBANI OLUYOLAR.ANNE BANANIN DA SUÇU VAR SAHİP ÇIKMALARI GEREKİKO ÇOCUKLARINA HERŞEY Bİ BEBEĞİ DÜNYAYA GETİRMEKLE BİTMİYO ÖNCE ONU YETİŞTİRCEKSİN,DOĞRU YOLU GÖSTERİCEKSİN.BEN TAKSİMDE OTURUYORUM İNANIN İSTEDİĞİNİZ HER PİSLİK VAR BU SEMTTE AMA Bİ GÜN OLSUN HARAM YEMEDİM,ŞU YAŞIMA KADAR AĞZIMA SİGARA BİLE ALMADIM ALLAH'A ŞÜKÜRLER OLSUN Kİ BENİ DOĞRU YOLDAN ŞAŞIRTMADI.ALLAH BU GENÇLERİ İSLAH ETSİN,DOĞRU YOLU GÖSTERSİN İNŞ...

(BU ARADA SİTEDE YENİYİM NE YAZICAĞIMI ŞAŞIRDIM PAYLAŞTIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR.)

emineduru

Kayıtlı Kullanıcı

çevremdeki birçok insan dinimizi bilmiyor herşey kulaktan dolma öğrenmek için çaba sarfetmiyorlar yetiştirdikleri coçuklardan ne beklersiniz ki okuldaki din dersinden başka evlerinde ne namaz ne kitap. en büyük suçlu aile bir dünya hevesi telaşı almış başını gitmiş her şeyin hesaba çekileceği çok unutulmuş coçuklarımız emanet olduğunu unutuyoruz dünyaya geliş gayemizi unutuyoruz dolayısıyla şeytanını tuzaklarına hem kendimiz hem de coçuklarımız düşüyor Rabbim inşallah layıkıyla dinimizi yaşamayı ve de coçuklarımıza yaşatmayı nasip etsin.

yellow62

Kayıtlı Kullanıcı

s.a arkadaşlar
gününüz hayırl ıolsun ....aileler bir yere kadar yararlı olabiliyor. zaman çok degişti. mesele ben eskilerdenim.bizim çocuklugumuzda televizyon yeni gelmişti ve kanal bir iki tane idi. seviyeliydi onlarad.star dahi seviyeliydi.teknoloji iyi kullanılsa her zaman hoş ama gençler kapılıyor. televizyonda ise yetişkinler reytig uğruna zavallı gençleri kullanıyorlar bunlar müslüman olamazlar..para hırsı bürümüş ve maneviyatımızı kullanarak müslümanlığı öldürüyorlare.arkadaşlar genç hafızlık yaşamış ama arkadaşları yoldan çıkartmış işte size örnek aileler tabikik mutluluk yaşayamazlar ...iradeli olmalı akıl mantığa uymalı.hislerle degil mantıkla hareket etmeli...bir nevi kendimizin psikiyatrisi olmalıyız. alahtan yardım dilemeliyiz..

handan06

Kayıtlı Kullanıcı

DOĞRU DEVİR ÇOK KÖTÜLEŞTİ ARTIK NAMUS BİLE YERLERDE GEZİYOR YABANCILA GİBİ OLMAYA BAŞLADIK ÇÜNKÜ ONLARDA AİLE YOK NAMUS YOK BİZEDE SIÇRADI BENDE BUNDAN KORKUYORDUM AMA NASIL BİLCEKSİN Kİ ÇOCUGUN HER SAAT NE YAPTIĞINI MÜMKÜN MERTEBE ONLARLA İLGİLENMELİYİZ

Gulsahh

Kayıtlı Kullanıcı
RABBİM hidayet versin böyle kişilere

elifeslem

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbim cümlemizin evlatlarını onları kandıran bu dünyanın güzellik gibi görünen şerlerinden korusun.Bende sadece anne ve babaların suçlanmasını yanlış buluyorum.Benimde genç kızım ve oğlum var,hamd olsun iyiler ama toplum,çevre bizide onlarıda çok zorluyor.Bizler için aileniz geri kafalı çocuklarımız içinde pasif,aciz,korkak ve daha neler neler söyleyip duruyorlar.Gençlerimizi kandırıyorlar.İMANLI GENÇLER BİRBİRİNİZE SAHİP OLUN,GÜÇLENİN

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt