Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

bildiğimiz faydalı bilgiler ve püf noktalarını paylaşalım (2 Kullanıcı)

imported_mine_

Kayıtlı Kullanıcı
ziyan olmaması adına düşünrsek...muz mesela hafif karardı mı çocuklar filan sevmez ben onu dilimleyip üzerine bal gezdiriyorum ve ceviz serpiyorum hem görüntü güzel oluyo hemde ziyan olmuyor...

ruyet

Kayıtlı Kullanıcı
faydalı bilgiler ALLAH CC RAZI OLSUN
-------------------------------------------
Patatesleri kizartmadan ...önce süt dolu bir kabin içinde biraz bekletin, kuruladiktan sonra tavaya atin. Daha az yag cekerler.

Patatesin pisirme... suyuna bir kasik sirke koyun. Hem rengi sapsari kalir, hemdaha lezzetli olur.

Etleri Yumusatmak...Limon suyu etleri yumusatir. Sert etler bile limon suyu ilave edilerek pisirilirse hem yumusak ve lezzetli olur, hem de çabuk piser.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
s.aarkadaşlar yeni gördüm bu formuçok hoş bilgilervar allah razıolsun..bende yeşilliği çok severim ama uzun süre dayanmaz bilirsiniz şimdi rulohavluya sarıyorum öyle dolapta bekletiyorum hiçbozulmuyor ilk günki gibi kalıyor..tabi yeşilliğin çok ıslakolmaması lazım..
evet canım pazarda suluyorlar ıslak oluyor çabuk çürüyor. bazılarıda gazeteye sarıyormuş. kağıt havlu daha iy fikir canım teşekkürler paylaştığın için.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
evde mikrodalga kullananlar için söylüyorum patatesi kabuklu haliyle yıkayıp mikro dalgaya atıyosunuz 5 10 dk ayarlıyorsunuz aynı kumpirlik patates gibi oluyor soyup üzerine az tereyağ ve kaşarla karıştırın dilediğiniz malzemeyiüzerine kullanın nefis oluyor ve çokpratik kumpir sevenler için..
ya ben bir kere denemiştim olmadı ama patatesim çok büyüktü. hazır kumpir gibi yapmak istemiştim. bir de küçüklerden denemek lazım. ateş filan yakınca ya da mangal etler piştikten sonra közün içine bütün halde soğan ve patates atınca da güzel oluyor.

ayşe-rana

Kayıtlı Kullanıcı
sılacığım bu konu senin miydi? daha önce görmüştüm.
ben beyazları yıkarken hem ön yıkamaya hem ana,çamaşır sodası koyarım.hem deterjan az gider,hem bembeyaz.
patates kızartırken zaman almasın diye önce ocağı açar,hızlı hızlı soyar doğrarım.birde patetesi doğrayıp,tuzlayıp,az yağla fırında kızartırım yağda gibi oluyor.karnıyarık için patlıcanı da fırında kızartıp yaparım,yağlı olmaz.
bayat ekmeği kare doğrayıp,tavada az yağla kızartırım.üstüne kıyma kavuruyorum biraz salça ve az su koyuyorum,onun üstüne de sarımsaklı yoğurt ve tereyağ gezdiriyorum.ev iskender:)
camlar parlak olsun diy suya biraz bulaşık deterjanı damlatırım.
çamaşır vs.makineleri akşam 10 dan sonra açarım
mutfakta yerlere çamaşır suyu döküp yayarım,biraz silip durulamadan bırakırım.zamanla tekrarlarım,fayans araları beyazlar.
perdeleri hep katlayıp sıkmasını azaltıp yıkarım
bebeğimin ilaç,temizlik malzemeleri,bezi vs.için küçük bir kutu aldım,her yer taşınıyor ve hepsi içinde
balık yaparken ununu gazeteye koyarım işim bitince atarım,tezgah kirlenmez.ocağa da aliminyüm folyo serdim geçen,sonra topladım.ocak tertemiz kaldı
Pamuk ve yün yorganları küvette ya da büyük çocuk havuzunda,ılık su ile çamaşır sodası,deterjan,yumuşatıcı koyarak bir gün bekletip çiğneyerek yıkıyorum.sonra durulama suyunu doldurup 5-6 saat bekletip çiğneyip süzülmesini bekliyor ve çamaşır askısında tozlanmasın diye üzerine çarşaf serip kurumaya bırakıyorum.çok sıcak havada olmalı.her yıl böyle yaparım,sökmeye gerek yok.
neyse aklıma geldikçe uğrarım buraya

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm.
çaydanlık ve ketıldaki kireçlenme için 1 poşet limon tuzu atıp kaynatırım.sonuç harika..kireç sökücü kullanmıyorum hem böyle daha sağlıklı.netten bulmuştum...
evimizin güzel kokması için artık oda parfümleride almıyorum.çamaşırlar için kullandığımz yumuşatıcıyı (1 çay bardağı)biraz suyla karıştırıp ,kullanılmayan bir kapta ocağa koyuyorum.kısık ateşte.ev mis gibi kokuyor...
yine netten öğrendiğim bir yöntem parkelerimin parlak ve çabuk tozlanmaması için suya çok az gliserin damlatıyorum ve siliyorum....mutfak dolapları içinde amanyok harika sonuç veriyor...
bu arada sılacım tavsiye ettiğin tozsavarı kullanıyorum.Allah razı olsun gerçekten mükemmel.elimde toz beziyle gezmekten kurtuldum.
aklıma geldikçe yazarım.

can kırıkları

Kayıtlı Kullanıcı
zeytine dikkat: Zeytinin içine çabuk olsun diye paslı teneke atarlar bunun püf noktası zeytinin çekirdeği ile içinin rengi birse bu kalitelidir şayet ayrıysa teneke atmışlardır........not: Bizim bakkal teneke atardı gizliden

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
ziyan olmaması adına düşünrsek...muz mesela hafif karardı mı çocuklar filan sevmez ben onu dilimleyip üzerine bal gezdiriyorum ve ceviz serpiyorum hem görüntü güzel oluyo hemde ziyan olmuyor...
maşallah minecim hepsi çok faydalı

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
sılacığım bu konu senin miydi? daha önce görmüştüm.
ben beyazları yıkarken hem ön yıkamaya hem ana,çamaşır sodası koyarım.hem deterjan az gider,hem bembeyaz.
patates kızartırken zaman almasın diye önce ocağı açar,hızlı hızlı soyar doğrarım.birde patetesi doğrayıp,tuzlayıp,az yağla fırında kızartırım yağda gibi oluyor.karnıyarık için patlıcanı da fırında kızartıp yaparım,yağlı olmaz.
bayat ekmeği kare doğrayıp,tavada az yağla kızartırım.üstüne kıyma kavuruyorum biraz salça ve az su koyuyorum,onun üstüne de sarımsaklı yoğurt ve tereyağ gezdiriyorum.ev iskender:)
camlar parlak olsun diy suya biraz bulaşık deterjanı damlatırım.
çamaşır vs.makineleri akşam 10 dan sonra açarım
mutfakta yerlere çamaşır suyu döküp yayarım,biraz silip durulamadan bırakırım.zamanla tekrarlarım,fayans araları beyazlar.
perdeleri hep katlayıp sıkmasını azaltıp yıkarım
bebeğimin ilaç,temizlik malzemeleri,bezi vs.için küçük bir kutu aldım,her yer taşınıyor ve hepsi içinde
balık yaparken ununu gazeteye koyarım işim bitince atarım,tezgah kirlenmez.ocağa da aliminyüm folyo serdim geçen,sonra topladım.ocak tertemiz kaldı
Pamuk ve yün yorganları küvette ya da büyük çocuk havuzunda,ılık su ile çamaşır sodası,deterjan,yumuşatıcı koyarak bir gün bekletip çiğneyerek yıkıyorum.sonra durulama suyunu doldurup 5-6 saat bekletip çiğneyip süzülmesini bekliyor ve çamaşır askısında tozlanmasın diye üzerine çarşaf serip kurumaya bırakıyorum.çok sıcak havada olmalı.her yıl böyle yaparım,sökmeye gerek yok.
neyse aklıma geldikçe uğrarım buraya
canım geçen yıl açmıştım sayfayı da güncellememiştim. aklıma da bişey gelmedi ne biliyorsam yazdım.
patlıcanı tam olarak nasıl koyuyorsun fırına? bıçakla falan deliyorsun.
ev iskenderi ben de denerim inşallah.
bayat ekmeği küp küp doğrayıp teflonda çevirince çorbaların üstünde de güzel oluyor.
canım baya büyük pamuk yorgan değil mi ıslanınca ağır olur diye düşündüm de ve şekli bozulmuyor mu yorganın? hiç duymamıştım merak ettim doğrusu. ben de oğlan olmadan önce sıkıntıdan bütün yastıkları söküp pamuklarını yıkamıştım. nasıl kirliymiş sırf çamur toprak. yumuşatıcıyla mis gibi oldu ama kuruduktan sonra ne kadar da pamuğu elimle tiftsem eskisi gibi olmadı. yıkadığm içinde tepki aldım. tamam canım beklerim. teşekkürler paylaşımın için.

imported_mine_

Kayıtlı Kullanıcı
maşallah minecim hepsi çok faydalı

sıla ablacım hayırlı sabahlar nasılsın.ben aklıma gelenleri yazıyrum.ablacım hoş bilgiler var forumda..patatesi mikrodalga da en son ayarında(benim mikrodalga da en son ayar 600 mesela) ve 5 ya da 10 dk yetiyor ben çok yapıyorum..

imported_mine_

Kayıtlı Kullanıcı
bir de yağlı yemek lekeleri için bildiğimiz bulaşık deterjanı pril..gömlekte pantolon da azıcık sürüp ovalayıp makina da yıkamak yeterli..bi de erkek gömleklerini yakası için bire bir kuru temizlemecilerden duyum alınmış kuru temizlemeciler pril kullanıyorlarmış..

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
çıkardım kardeşim üstelik o günden beri iki defa daha yaktım vallahi tencereyi yakmakta üzerime yok hele süt taşırmakta hiç yoktur heralde başında bekliyorum gene taşırıyorum neyse öğrenicem inşallah

cerennurum girer misin mesajımı görür müsün bilmiyorum ama sütü tencereye dök. içine kepçe koy. ocağın altını kıs kesinlikle taşmıyor. dene bak bi. ;;)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm.
çaydanlık ve ketıldaki kireçlenme için 1 poşet limon tuzu atıp kaynatırım.sonuç harika..kireç sökücü kullanmıyorum hem böyle daha sağlıklı.netten bulmuştum...
evimizin güzel kokması için artık oda parfümleride almıyorum.çamaşırlar için kullandığımz yumuşatıcıyı (1 çay bardağı)biraz suyla karıştırıp ,kullanılmayan bir kapta ocağa koyuyorum.kısık ateşte.ev mis gibi kokuyor...
yine netten öğrendiğim bir yöntem parkelerimin parlak ve çabuk tozlanmaması için suya çok az gliserin damlatıyorum ve siliyorum....mutfak dolapları içinde amanyok harika sonuç veriyor...
bu arada sılacım tavsiye ettiğin tozsavarı kullanıyorum.Allah razı olsun gerçekten mükemmel.elimde toz beziyle gezmekten kurtuldum.
aklıma geldikçe yazarım.
aleyküm selam canım mutfak dolaplarını ne ile sileceğimi pek bilemiyorum aslında. bulaşık deterjanı yağlar için iyi gelir diye düşünüyorum. peki amonyak ve gliserini eczaneden mi alıyorsun? amonyağı da suya katıyorsun galiba? hiç kullanmadım da.
bişey söylicem acaba yumuşatıcı kokusu ciğerlere zararı var m bi araştır istersen aklıma geldi öyle.
amin canım bşey değil sevindim memnun olmana. güzel de kokuyor.

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
zeytine dikkat: Zeytinin içine çabuk olsun diye paslı teneke atarlar bunun püf noktası zeytinin çekirdeği ile içinin rengi birse bu kalitelidir şayet ayrıysa teneke atmışlardır........not: Bizim bakkal teneke atardı gizliden
hadi ya bi dikkat edeyim bakalım. ben de yazın yapmıştım çoğu erimiş zeytinlerimin beceremediiim. :a42:

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
sıla ablacım hayırlı sabahlar nasılsın.ben aklıma gelenleri yazıyrum.ablacım hoş bilgiler var forumda..patatesi mikrodalga da en son ayarında(benim mikrodalga da en son ayar 600 mesela) ve 5 ya da 10 dk yetiyor ben çok yapıyorum..
hamd olsun sende iyisindir inşallah? evet canım gerekli bir forum yaşayarak deneyim edindiklerimizi yazıyoruz. anladım canım denerim tekrar:a12:

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
bir de yağlı yemek lekeleri için bildiğimiz bulaşık deterjanı pril..gömlekte pantolon da azıcık sürüp ovalayıp makina da yıkamak yeterli..bi de erkek gömleklerini yakası için bire bir kuru temizlemecilerden duyum alınmış kuru temizlemeciler pril kullanıyorlarmış..

kuru temizleme nasıl yapılıyor hiç bilmiyorum. öyledir canım çok güçlü. ben de bazen mutfak perdesini makinaya atınca bikaç damla - çok değil köpürmesin) bulaşık deterjanı damlatıyorum yağları akıyor daha iyi yıkanıyor mutfak çok yağlı oluyor. kızartma filan yapınca taşlarda kayıyorum. her tarafa çöküyor yağlı duman.

imported_mine_

Kayıtlı Kullanıcı
allah a şükür ablacım...ben eşimin gömleğinde filan yemek lekesi olunca damlatıp ovalayıp makinaya atıyorum direk çıkıyor lekeler..

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam canım mutfak dolaplarını ne ile sileceğimi pek bilemiyorum aslında. bulaşık deterjanı yağlar için iyi gelir diye düşünüyorum. peki amonyak ve gliserini eczaneden mi alıyorsun? amonyağı da suya katıyorsun galiba? hiç kullanmadım da.
bişey söylicem acaba yumuşatıcı kokusu ciğerlere zararı var m bi araştır istersen aklıma geldi öyle.
amin canım bşey değil sevindim memnun olmana. güzel de kokuyor.
selamün aleyküm sılacım.mutfak dolapları için birde amonyak dene istersen.gliserin ve amonyağı eczaneden alıyorum.amonyağı suya atıyorum ama canım dikkat et 1-2 damla sadece.
yumuşatıcıyla ilgili söylediğine gelince canım haklısın yumuşatıcı ve diğer detarjanlar hiçte sağlıklı değil.eşimde çok kızıyor astım olucaksın diye.bak sen söyleyince iyice pipiriklendim..aslında ,kullandığımz tüm temizlik maddeleri sağlıklı değil.kaşık ve çatallarımı elmalı suda bekletiyorum yarım saat.çok güzel parlıyor.derya arkadaşım çamaşır makinesinin yumuşatıcı bölümüne elma sirkesi çok azda yumuşatıcı koyuyormuş.hatta bulaşık makinesinede kullanıyormuş.ama ben denemedim..kokusuda kalmıyor.halıda iyi sonuç veriyor onu biliyorumda çamaşırlarda hiç demedim.
aslında annelerimizin kullandığı arap sabunuda çok güzel...
napsak elmalı sirkeyemi denesek sılacım ;)hem daha sağlıklı hemde ucuz...

hanimeli

Kayıtlı Kullanıcı
selamun alleykum çok güzel bilgiler..
teşekkürler faydalanıyoruz..
aklıma gelirse ben de eklerim inşALLAH..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt