Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Arkadaşlar Lütfen Bakarmısınız Konuya ? [ Çok önemli benim için ] (1 Kullanıcı)

Kullanıcı_01

Kayıtlı Kullanıcı
S.a arkadaşlar.ben 15 yaşındayım ve erkeğim.evde yalnız kaldığımda içime tuhaf bir his bürüyor ve çok günay ve çok ayıp olduğunu bile bile cünüp kalıyorum.cünüp kaldıktan sonra herdefasında pişman olup gusül abdesti alıyorum.ama günde hep 2-3 defa cünüp kalıp kurtulmak için gusül abdesti alıyorum.İlk sorum şu

1-) Hergün 2-3 defa cünüp kalıp sonra gusül abdesti alınca allah affediyor mu acaba diye içimden geçiriyorum.Çünkü günde 2-3 defa cünüp kalıyorum ve birdaha cünüp kalmıcam diyorum gusül abdesti aldıktan sonra ama aradan 4-5 saat geçiyor gene cünüp kalıyorum ve gene gusül abdesti alıyorum.Sizce allah affeder mi ?

2-) Ben bir defasında cünüp iken camide namaz kıldım.Bisiklet sürüyordum,ezanın sesini duyunca içimden namaz kılmak geldi,birşey beni camiyet git dedi ve gittim namaz kıldım.Namaz kıldıktan sonrada eve gidip gusül abdesti aldım.sizce cünüp iken namaz kıldığım için günah mı işledim ?

3-) Birdefasında misafirliğe cünüp olarak gitmiştim ve saat öğlen 12den akşam 8e kadar oturduk.ben gusül abdesti alamadım misafirlikte olduğum için..Bu süre zarfında 2 defa namaz vakti geçti.Sizce bu günah mıdır ?

4-) Geçen ramazan kendim cünüp olmuyordum.gece sahurda yemek yedikten sonra sabah kalktığımda rüyalar görüp cünüp olmuşum.Ben zannediyordumki cenabetlik yıkanınca geçer o yüzden hemen duş alıyordum.Ama 1 ay önce gusül abdesti ile geçtiğini öğrendim.Ama ilk defa bunu öğrendim.önceden normal duş alıyordum.Sizce orucum bozulmuş mudur ? Bu bir günah mıdır ?

Allah rızası için beni bilgilendirin

Kullanıcı_01

Kayıtlı Kullanıcı
A.s.ben o siteye baktım ama birşey bulamadım.siz yardım edersiniz diye siteye kayıt oldum.Lütfen yardım edin :(:(

TakeOne

Kayıtlı Kullanıcı
Kardeşim birde buraya bak istersen. Mutlaka işine yarayan bir şeyler vardır. Ben baktım, senin sorularının tümünün cevabı neredeyse burda var. Tek tek link vermek istemedim. Karıştırırsan hepsini bulursun.

Ahmed Muhammed

Kayıtlı Kullanıcı
S.a arkadaşlar.ben 15 yaşındayım ve erkeğim.evde yalnız kaldığımda içime tuhaf bir his bürüyor ve çok günay ve çok ayıp olduğunu bile bile cünüp kalıyorum.cünüp kaldıktan sonra herdefasında pişman olup gusül abdesti alıyorum.ama günde hep 2-3 defa cünüp kalıp kurtulmak için gusül abdesti alıyorum.İlk sorum şu

Allah rızası için beni bilgilendirin

Ve Aleyküm Selam.

1-) Hergün 2-3 defa cünüp kalıp sonra gusül abdesti alınca allah affediyor mu acaba diye içimden geçiriyorum.Çünkü günde 2-3 defa cünüp kalıyorum ve birdaha cünüp kalmıcam diyorum gusül abdesti aldıktan sonra ama aradan 4-5 saat geçiyor gene cünüp kalıyorum ve gene gusül abdesti alıyorum.Sizce allah affeder mi ?

İstimna zevk için olursa,haramdır.Rahatlamak,sukünet bulmak adına yapıldığında ise caiz olur.Zina tehlikesi varsa,vacip olur.

Sırf zevk için yapılıyorsa -ki öyle gözüküyor- bu hale tövbe etmek ve istimnadan uzak durmak gerekir.İnsan gerçekten pişman olarak,işlediği günaha tövbe edince Allahü Teala affeder.O Afuvdur.Günahları affedicir.O Settardır.Günahları setreder,günahları örtendir.Onun için tövbe edip,birdaha haram'a yaklaşmamak lazım gelir.

2-) Ben bir defasında cünüp iken camide namaz kıldım.Bisiklet sürüyordum,ezanın sesini duyunca içimden namaz kılmak geldi,birşey beni camiyet git dedi ve gittim namaz kıldım.Namaz kıldıktan sonrada eve gidip gusül abdesti aldım.sizce cünüp iken namaz kıldığım için günah mı işledim ?

Cünüp kişiye namaz kılmak haramdır.Bunu bilerek ve cünüp olduğunuzu bilerek namaz kılmanız günah olur.Cünüplüğün 1 namaz vaktini geçirmeden giderilmesi gereklidir.Aksi takdir de günah işlenmiş olur.

İmam-ı Gazali hazretleri buyuruyor ki:

(Cünüp olup gusletmeden bir namaz vaktini geçirene ateşten gömlek giydirilecektir) buyuruyor. Namaz kılan ve kılmayan herkes bir namaz vaktini cünüp geçirirse çok azap görür.Yatsı namazını kıldıktan sonra cünüp olanın sabah namazına kadar guslünü tehir etmesi caizse de hemen yıkanması elbette çok iyi olur.Mesela öğle ezanından sonra cünüp olanın öğle namazını kılmamışsa ikindi vaktine öğleyi kılacak kadar zaman kalınca gusletmesi farz olur. Farzı yapmak çok sevap yapmamak büyük bir günahtır.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Cünüp olunca çabuk gusletmeli! Çünkü kiramen kâtibin melekleri cünüp gezenden incinir.) [Ey Oğul İlmihali]

(Canlı resmi köpek ve cünüp bulunan odaya rahmet melekleri girmez.) [Nesai]

(Cünübe sarhoşa rahmet meleği yaklaşmaz.) [Bezzar]

(Gusletmek için kalkana üzerindeki kıl sayısınca sevap verilir o kadar günahı affolur Cennetteki derecesi yükselir. Guslü için ona verilecek sevap dünyada bulunan her şeyden daha hayırlı olur. Allahü teâlâ meleklerine "Bakın bu kulum gece üşenmeden kalkıp emrime uymak için guslediyor. Şahit olun ki bunun günahlarını af ve mağfiret eyledim" buyurur.) [Gunye]

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Allahü teâlâ buyuruyor ki: Şu üç şeye devam eden gerçek dostumdur. Bunları terk eden de gerçek düşmanımdır. Bu üç şey namaz oruç ve cünüplükten gusüldür.) [Beyheki]

Cünüp olunur,olunmaz anında gusledilmelidir.

3-) Birdefasında misafirliğe cünüp olarak gitmiştim ve saat öğlen 12den akşam 8e kadar oturduk.ben gusül abdesti alamadım misafirlikte olduğum için..Bu süre zarfında 2 defa namaz vakti geçti.Sizce bu günah mıdır ?

İki dakikada gusletmek mümkündür. Namaz vakitlerini cünüp geçirmek haramdır. Namaz kılmamak da ayrıca haramdır. Çifte haram işlemek daha büyük günahtır.

4-) Geçen ramazan kendim cünüp olmuyordum.gece sahurda yemek yedikten sonra sabah kalktığımda rüyalar görüp cünüp olmuşum.Ben zannediyordumki cenabetlik yıkanınca geçer o yüzden hemen duş alıyordum.Ama 1 ay önce gusül abdesti ile geçtiğini öğrendim.Ama ilk defa bunu öğrendim.önceden normal duş alıyordum.Sizce orucum bozulmuş mudur ? Bu bir günah mıdır ?

''Cünüp olarak oruca başlamak veya oruç tutmak caizdir ve orucu bozmaz. Ancak bir vakit namazı kazaya bırakacak kadar cünüp durmak caiz olmadığından gusül abdesti almak gerekir.'' (sorularlaislamiyet)

Umulur ki,bilmediğin için günah olmaz.Oruçların da kabul olmuştur,inşaallah.

Tövbe edip,haram'dan sakınalım,haram'dan uzak duralım inşaallah.

selam ve dua ile...

TakeOne

Kayıtlı Kullanıcı
Tövbe edip,haram'dan sakınalım,haram'dan uzak duralım inşaallah. Umulurki rabbimiz bizi affeder.

Kullanıcı_01

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgileniriz için çok teşekkürler,işden geldikten hemen sonra hemen gusül abdesti aldım.tövbe ettim.dua ettim.inşallah allah kabul etmiştir.birdaha böyle bir şey yapmamaya çalışacağım.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt