Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Arkadaşlar Ben Bittim (1 Kullanıcı)

Kullanıcı_01

Kayıtlı Kullanıcı
İlk önce tüm herkese s.a iki gündür ben sitede konu açtım bilginelmek amacıyla.ben birgün cünüptüm gusül abdesti alırken allahım yemin ederimki pazar gününe kadar cenabet olmamaya çalışcağım diye içimden yemin ettim.Gusül abdestini aldım ve banyodan çıktıktan sonra meni denen pis şey geldi ve bugün cünüp oldum.şimdi ben eve gidip gusül abdesti alıcam.bu sefer bu konuda cünüp olmamak için allahıma tövbe edicem.Ama yeminim bozulmuş oldu.internette araştırdım 3 gün oruç yazıyor..Ramazanda tutulan oruç bunun yerine geçer mi ? Geçmesse ramazan başlamadan 3 gün önce oruç tutsam kabul olur mu ? Yada bunun başka bir çaresi var mı ? Allah rızası için yardım edin.Çok pişmanım,çok salakça işler yaptım,şu an çok kötü bir hâldeyim.Eve gidip tövbe edip gusül abdesti alsam allah kabul eder mi ?

_YUSUF_

Yönetici
Sevgili genç adam.Daha yaşın 14.Bir ömür sana lazıl olacak bir şeyi idareli kullan.
Bu yaptığın fiil doğru bir davranış değil.Yinede yaşının getidiği bir burhalık dönemi içinde olduğunu göz önünde bulundurarak Sana kocaman bir STOP diyorum.
Soeunu aşman için seni bu fiile yaklaşıran etkenlerden uzaklaşmalısın.Daha sonra seni Allah'a yaklaştıran sebepler aramalısın.Yoksa bu şekilde biryere varamassın.Günahların içinde günahlarla bu yaşta mücadele etmen zor anlıyacağın.O nedenle seni bu fiile iten sebeplerden bir an önce kaç.Hala içinden çıkılmaz durumdayım diyorsan ailene söyle sana bir eş bulsunlar.
Son olarak bu konu hakkında tekrar konu açmamanı istirham edeceğim.Bu sorularının cevaplarını ilmihal kitaplarında bulabilirsin.
Hayırlı günler

Kullanıcı_01

Kayıtlı Kullanıcı
Abi şimdi ben eve gidip bu sefer çok ciddiyimki eve gidip tövbe etsem bir daha böyle bir şey yapmıyacağım diye gusül abdesti alsam allah affeder mi ? ben kesin karar verdim böyle bir şey yapmıyacağım diye ama lütfen bana yardım et.Kendimi şu dakikadan itibaren böyle bir şey yapmamak için kendimi engellicem.bir daha böyle şeyler yapmıcam. Abi sana soruyorum ben eve gidip tövbe etsem,gusül abdesti alsam allah affeder mi ? Bunları yapsam yemin kefaretini ödemek durumu olur mu ?

_YUSUF_

Yönetici
Allah'u tealanın affetmeyeceği hiç bir günah yoktur.Ayrıca yardımı benden değil Allah'tan isteyin.Benim size yapabileceğim ni şey yokki.
Tövbe edeceğinizi söylüyorsunuzya.Tövbe etmek tövbe ettiği şeyi bir daha yapmamak demektir.Eğer tövbe edip bir daha yaparsanız o zaman işiniz tehlikeye girer işte.O nedenle töve edin ve bir daha yapmayın.
Kefarete gelince 3 gün oruç tutarsın.ramazan orucu kefaret orucu yerine geçmez.

Kullanıcı_01

Kayıtlı Kullanıcı
Teşekkürler.Eve gidip ilk işim tövbe etmek,gusül abdesti almak.daha sonra orucu ise 2-3-4 ağustosta tutucam..orucu bu kadar uzattığım için günah olur mu ?

HilserSeN

Kayıtlı Kullanıcı
Söylediign tarihlerde orucu nu tut Genc ...Birdaha Tutamayacagın konularda da Yemin etme ok..Nefs Büyük bir düsman Şehvette Helal dairesinde giderilmedigi sürece insanı günaha sokan bir durum ...İlmihal kitaplarında konuyla alakalı daha detaylı bilgi bulabilirsin..Yinede bu konuda duyarlı olman iyiye işaret Selametle kal

Kullanıcı_01

Kayıtlı Kullanıcı
Sağol abi,dediğim zamanlarda orucumu tutucam..Çok teşekkürler ;)

demsedem

Kayıtlı Kullanıcı
Canım arkadaşım, kalbindeki bu Allah korkusu daim olduktan sonra hiçbir şeyden korkma sen. Senin yaşlarında neleri var, neler düşünüyorlarken. Camiye gidince de gencecik çocukları gördükçe çok mutlu oluyorum. Rabbim, kalbinizdeki iman gücünü her geçen gün artırsın ve vatana millete hayırlı evlat olmayı nasip etsin.

abdullah1354

Kayıtlı Kullanıcı
kardeşlerim yanlış anlamayın ama böyle ciddi konularda yemin ederken
ALLAH (C.C)' ım sana söz veriyorum bir daha bu hata mı tekrarlamıcam desen
hatayı yapmaya kalkıştıgın an ALLAH (c.c)'a verdiğin söz aklına gelir ve yapmazsın yani allah için yemin et

Gülfidan

Kayıtlı Kullanıcı
Hadîs-i şerifte buyurulmuştur ki:

“Eğer siz günah işlememiş olsaydınız, Allah Teâlâ (sizin yerinize) günah işleyip tevbe eden ve kendisinin de tevbelerini kabul edip mağfiret buyurduğu bir kavim getirirdi.” (Müslim, Tevbe, 11)

günah işlemiş olabilirsin

tövbe etmiyorsan kork!

sana tavsiyem Allah üzerine yemin etme

cok zora kalmadıkca yemin etme

yemin büyük bir sorumluluktur.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt