Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ALLAH Celle Celaluh Her Yerdedir (1 Kullanıcı)

~Elçi~

Kayıtlı Kullanıcı

Ya da (bunlar) karanlıklar, gök gürültüsü ve şimşek(ler)le yüklü, 'gökten şiddetli bir yağmur fırtınasına tutulmuş gibidirler ki, yıldırımların saldığı dehşetle'; ölüm korkusundan parmaklarıyla kulaklarını tıkarlar. Oysa Allah kafirleri çepeçevre kuşatıcıdır. (2/19)

(Peki) Onlar, Allah'ın gizli tuttuklarını da, açığa vurduklarını da bildiğini bilmiyorlar mı? (2/77)

Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse, onlar da Benim çağrıma cevap versinler ve bana iman etsinler. Umulur ki irşad (doğru yolu bulmuş) olurlar. (2/186)

Allah... O'ndan başka ilah yoktur. Diridir, kaimdir. O'nu uyuklama ve uyku tutmaz. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O'nundur. İzni olmaksızın O'nun katında şefaatte bulunacak kimdir? O, önlerindekini ve arkalarındakini bilir. (Onlar ise) Dilediği kadarının dışında, O'nun ilminden hiç birşeyi kavrayıp-kuşatamazlar. O'nun kürsüsü, bütün gökleri ve yeri kaplayıp-kuşatmıştır. Onların korunması O'na güç gelmez. O, pek yücedir, pek büyüktür. (2/255)

Göklerde ve yerde ne varsa Allah'ındır. İçinizdekini açığa vursanız da, gizleseniz de, Allah sizi onunla sorguya çeker. Sonra dilediğini bağışlar, dilediğini azablandırır. Allah, her şeye güç yetirendir. (2/284)

Şüphesiz, yerde ve gökte Allah'a hiç bir şey gizli kalmaz. (3/5)

Size bir iyilik dokununca tasalanırlar, size bir kötülük isabet ettiğindeyse buna sevinirler. Eğer siz sabreder ve sakınırsanız, onların 'hileli düzenleri' size hiçbir zarar veremez. Şüphesiz, Allah, yapmakta olduklarını kuşatandır. (3/120)

Onlar, insanlardan gizlerler de Allah'tan gizlemezler. Oysa O, kendileri, sözden (plan olarak) hoşnut olmayacağı şeyi 'geceleri düzenleyip kurarlarken,' onlarla beraberdir. Allah, yaptıklarını kuşatandır. (4/108)

Göklerde ve yerde ne varsa tümü Allah'ındır. Allah, her şeyi kuşatandır. (4/126)

Göklerde ve yerde ne varsa Allah'ındır. Vekil olarak Allah yeter. (4/132)

Allah'ın üzerinizdeki nimetini ve: "İşittik ve itaat ettik" dediğinizde sizi, kendisiyle bağladığı sözünü (misakını) anın. Allah'tan korkup-sakının. Şüphesiz Allah, sinelerin özünde olanı bilendir. (5/7)

Göklerde ve yerde Allah O'dur. Gizlinizi ve açığınızı bilir; kazandıklarınızı da bilir. (6/3)

Gaybın anahtarları O'nun katındadır, O'ndan başka hiç kimse gaybı bilmez. Karada ve denizde olanların tümünü O bilir, O, bilmeksizin bir yaprak dahi düşmez; yerin karanlıklarındaki bir tane, yaş ve kuru dışta olmamak üzere hepsi (ve her şey) apaçık bir kitaptadır. (6/59)

Gözler O'nu idrak edemez; O ise bütün gözleri idrak eder. O, latif olandır, haberdar olandır. (6/103)

Onlar bilmiyorlar mı ki, elbette Allah, onların gizli tuttuklarını da, fısıldaştıklarını da biliyor. Gerçekten Allah, gaybın bilgisine sahip olandır. (9/78)

Senin içinde olduğun herhangi bir durum, onun hakkında Kur'an'dan okuduğun herhangi bir şey ve sizin işlediğiniz herhangi bir iş yoktur ki, ona (iyice) daldığınızda, biz sizin üzerinizde şahidler durmuş olmayalım. Yerde ve gökte zerre ağırlığınca hiç bir şey Rabbinden uzakta (saklı) kalmaz. Bunun daha küçüğü de, daha büyüğü de yoktur ki, apaçık bir kitapta (kayıtlı) olmasın. (10/61)

Haberiniz olsun; gerçekten onlar, ondan gizlenmek için göğüslerini büker (Hak'tan kaçınıp yan çizer)ler. (Yine) Haberiniz olsun; onlar, örtülerine büründükleri zaman, O, gizli tuttuklarını da, açığa vurduklarını da bilir. Çünkü O, sinelerin özünde saklı duranı bilendir. (11/5)

Dedi ki: "Ey kavmim, sizce benim yakın-çevrem, Allah'tan daha mı üstündür ki, O'nu arkanızda-unutuluvermiş (önemsiz) bir şey edindiniz. Şüphesiz benim Rabbim, yapmakta olduklarınızı sarıp-kuşatandır." (11/92)

O, gaybı da, müşahede edileni de bilendir. Pek büyüktür, yücedir. (13/9)

Sizden sözü saklı tutan da, onu açığa vuran da, geceleyin gizlenen de ve gündüzün ortaklıkta gezen de (O'nun katında bilme bakımından) birdir. (13/10)

"Rabbimiz, şüphesiz Sen, bizim saklı tuttuklarımızı da, açığa vurduklarımızı da bilirsin. Yerde ve gökte hiç bir şey Allah'a gizli kalmaz." (14/38)

"Hani biz sana: "Muhakkak Rabbin insanları çepeçevre kuşatmıştır" demiştik. Sana gösterdiğimiz o rüyayı insanları denemek için yaptık, Kur'an'da lanetlenmiş ağacı da. Biz onları korkutuyoruz. Fakat (bu) onlarda büyük bir azgınlıktan başka bir şey arttırmıyor." (17/60)

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm.Rabbim razı olsun.sevabına yazsın zeynep kardeşim.hayırlı bereketli geceler.

ishakyakup

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm..hanımefendi kardeşim,

çok güzel ayeti celileler yazmışsınız.. sayenizde okuduk istifade ettik Allah razı olsun..

fakat başlık olarak yazdığınız ALLAH her yerdedir sözü doğru bir söz değildir..
ehli sünnet ulaması "Allah mekandan münezzehtir" der.. ehli sünnette inanç bu şekildedir...

Allah her yerde demek Allah'a c.c. mekan isnad etmektir. zira her yerden kastınız ne olursa olsun.. sonuçta allahın yarattığı mekanlardan biridir..

"allah anıldığı yerde hazır ve nazırdır" bu da doğru bir söz değildir.. zira diyelimki ben Allah dediğimde Allah c.c. benim olduğum mekana mı geliyor? haşa..

Allah'ü teala ve tekaddes hazretleri.. ilmiyle, işitmesiyle, görmesiyle ve kudreti ile bütün mekanları ve zamanları kuşatmıştır.. fakat kendisi(öz zatı pak'ı sübhanisi) mekandan münezzehtir...

selamün aleyküm...

~Elçi~

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm..hanımefendi kardeşim,

çok güzel ayeti celileler yazmışsınız.. sayenizde okuduk istifade ettik Allah razı olsun..

fakat başlık olarak yazdığınız ALLAH her yerdedir sözü doğru bir söz değildir..
ehli sünnet ulaması "Allah mekandan münezzehtir" der.. ehli sünnette inanç bu şekildedir...

Allah her yerde demek Allah'a c.c. mekan isnad etmektir. zira her yerden kastınız ne olursa olsun.. sonuçta allahın yarattığı mekanlardan biridir..

"allah anıldığı yerde hazır ve nazırdır" bu da doğru bir söz değildir.. zira diyelimki ben Allah dediğimde Allah c.c. benim olduğum mekana mı geliyor? haşa..

Allah'ü teala ve tekaddes hazretleri.. ilmiyle, işitmesiyle, görmesiyle ve kudreti ile bütün mekanları ve zamanları kuşatmıştır.. fakat kendisi(öz zatı pak'ı sübhanisi) mekandan münezzehtir...

selamün aleyküm...

Ve aleyküm selam kıymetli kardeşim

Harun yahyanın bir eserinden alıntı yaparak yazmıştım hatırlattığınız için Allah razı olsun kardeşim.Şüphesiz ki Allah her türlü mekandan münezzehdir.

Selam ve dua ile...

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
_________selamun aleykum degerli kardeşim
rabbim razı lsun ..

.. hamdolsun..
selam ve dua ile__________

T.Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleykum kardeşim allah razi olsun cok güzel bir paylaşim içim biraz rahatladi. Rabbaim sen ne büüksün sen herdaim bizimlesin ama biz halen farkinda değiliz... Selam ve dua ile

~Elçi~

Kayıtlı Kullanıcı
_________selamun aleykum degerli kardeşim
rabbim razı lsun ..

.. hamdolsun..
selam ve dua ile__________

Ve aleyküm selam kıymetli kardeşim
Amin ecmain inşaallah.
Şüphesiz kardeşim.
Selam ve dua ile...

~Elçi~

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleykum kardeşim allah razi olsun cok güzel bir paylaşim içim biraz rahatladi. Rabbaim sen ne büüksün sen herdaim bizimlesin ama biz halen farkinda değiliz... Selam ve dua ile

Ve aleyküm selam kardeşim
Amin inşaallah kardeşim.Selam ve dua ile...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt