Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Adları ve Suçları (ne olur okuyun:() (1 Kullanıcı)

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH celle celalühü razı olsun kardeşim.

İnsanı kendine getiriyor.

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH celle celalühü razı olsun kardeşim.

İnsanı kendine getiriyor.

Amiinn kardeşim.
Cümlemizden inşaallah.. Gerçekten öyle..
Biz ufacık şeylerle imtihan olup bunalıyoruz, sıkılıyoruz..
Sabretmemiz güç oluyor..
Bugün yolda gidiyoruz bir arkadasımla.. Bir kadın..
''Allahım hangi günlere kaldık, kara böcükler'' dedi.. Şaşırdık ne diyeceğimizi bilemedik.. Cevap vermedim.. Allah ıslah etsın, hidayet versin.. Kalbi en fazla nurlandıran şey, kızdığın kimseye dua etmektir sözü aklıma takıldı.. Ve o kadına dua etmek geldi içimden.. :)

hacer_fatih

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun kardeşim paylaşım için

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleykum agabey/ ya da ablacim..
Yalnizca MasaAllah ve "Yazik.." diyorum.. Sordugun soruya hangimiz cevap verebiliriz onu da bilmiyorum..
Allah mekanlarini cennet etsin ve bizi onlarla hasreylesin..
Allah razi olsun senden de insallah.

esraisra

Kayıtlı Kullanıcı
maşallah güzel paylşımmm

mir_erhan

Moderator
Allah celle celalüh razı olsun ellerine sağlık kardeşim.
okuduk nasiplendik inşallah yollarını takip edenlerden oluruz. amin.

hayırlı cumalar
selam ve dua ile

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Adı ve Suçu!

--------------------------------------------------------------------------------

Dumanlar içinde hasıra sarılmış gencecik bir beden...
Adı; Zübeyr bin Avvam (r.a)
Suçu: Müslüman olmak
Yaşı: Henüz onbeş
İşkence yapan: Öz bir amca

Kesik kesik öksürükler içinde zulüm kokan bir ses yayılıyor etrafa.
- Muhammed’in Rabbini inkar et! Seni bu işkenceden kurtarayım.

Cevap bir meydan okumadır sanki:
- Hayır. Vallahi asla küfre dönmem.

Bir şehâdettir bu ölümü hiçe sayan.
Bu şehâdet, dumanla birlikte yükselirken semaya, ateş bir kez daha körüklenir zalimce.
Bir zülümdür bu, amca merhametinin de üstünde olan..

İdam sehpasında bir kahraman...

Adı: Hubeyb bin Adiy (ra)
Suçu: Müslüman olmak Allah Resûl’ü Kureyşle ilgili bilgi toplamak istiyor.

Âsım bin Sâbit (ra) başkanlığında on kişi toplanıyor. İçlerinde O da var. Hassan bin Sâbit (ra) şiirinde şöyle sesleniyor ona:'Ey ensarın ortasındaki şahin! Yumuşak huylulukta pırıl pırıl olan.'Asım bin Sabit ve sekiz arkadaşı yolda yüz okçunun hedefi olup, şehit oluyorlar.Hubeyb bin Adiy ve arkadaşı Mekke de esir pazarında...İntikam ateşleri içinde yanan el Haris oğulları bu isme hiç de yabancı değiller.

Karar: Ateşle işkence El Haris’in kızı telaş içinde Mekke sokaklarında bağırıyor.-Vallahi O’nu elinde büyük bir salkımdan üzüm yerken gördüm. Halbuki o zincirle bağlı hem Mekke’de bir üzüm tanesi bile yok.Her şeye rağmen gözleri önünde i’dam sehpaları hazırlanıyor Hubeyb binAdiyy’in. Mızraklar bilenmiş her şey hazır.Dilinde bir duâ:'Allah’ım, biz peygamberin risaletini tebliğ ettik. Bize yapılanları O’na ulaştır.'....Ve mızraklar Hubeyb’in vücudunda..

Müslüman olacağını rüyasında gören bir genç...
Adı: Hâlid bin Said (r.a)

Ay ışığının aydınlattığı karanlık bir oda...
Köşeye sinmiş, aç, susuz ve dövülerek işkence edilmiş bir beden.
İşkenceyi yapan: Bir baba
Üzerine kapatılan kapılar O’nu Rabbiyle baş başa bırakıyor. Şimdi ne odanın karanlığı acıtıyor içini ne de yaralarından akan kanlar. İmanın teselli etmediği yer mi var? !

Fakat bu kadar işkence kafi değil bu baba için. Mekke’nin kızgın kumlarına yatırıyor oğlunu. Yetmiyor ağır taşlar koyduruyor üzerine...

Habeşli siyahi bir köle...
Adı: Bilal-i Habeşi (r.a)
Suçu: Müslüman olmak.
İşkenceyi yapan: Efendisi Umeyye bin Halef

Kölesinin Müslüman olması çileden çıkartıyor o’nu:
-Andolsun sen ölmedikçe yahut Muhammed’i ve onun dinini inkar etmedikçe bu azabı üstünden eksik etmeyeceğim.
Ücretle tutulmuş müşrik çocukları tarafından boynundaki iple aç, susuz Mekke sokaklarında gezdiriliyor. Önce kızgın kumlara yatırılmış olacak ki, izleri hala sırtında.

Allah ve Rasulünün aşkıyla yanan bir kalbe sahip bedeni kızgın kumlar ne kadar yakabilir ki! ?

Urganla direğe bağlanıp bayılana kadar dövülen edep ve haya timsalidir.
Adı: Osman bin Affan (ra)
İşkenceyi yapan: Amcası Hakem bin Ebu-l As
Melekler bile haya ediyor O’dan..

Yeryüzünde yürüyen bir şehit...
Adı: Talha bin Ubeydullah (ra)
İşkenceci: Nevfel bin Adviye
İple bağlanıp işkence edilen bir sahabi de O.
Ama Allah Rasul’ü O’ndan bahsederken 'Yeryüzünde yürüyen bir şehide bakmak isteyen Talha’ya baksın' buyuruyor.

Ve Habbab bin Eret... (ra) İşkencenin beklide en ağırı O’naydı.
Efendisi Ümmü Ammar O’nu ateşe yatırır, vücudu ateşi söndürmeden kaldırmazdı.

İşte...
Bir yanda cahiliye bataklığının tam ortasında bir devir ve kalplerindeki yaratanına sığınma arzusunu kendisine bile faydası olmayan taşlarda arayan zavallı bir beşeriyet...
Diğer yanda hidayet güneşinin aydınlığında asr-ı saadet denilen ve içlerinde daha dünyadayken cennetle müjdelenen nice hidayet erlerinin çıktığı bir insanlık.

Peki neydi onları karanlık kuyuların güzel Yusufları yapan?

Yusuf’un güzelliğine bir sebep kuyunun karanlığıydı belki de...

Ya neydi onları secdelerin sultanı yapan?

Sultanlığa sebep secdedeki zillet tacını giymekti belki de...

Atalarının dininden ayrılıp Hak’kı dolayısıyla işkenceyi zulmü kabul ve tasdik edenler.

İşte onlar... işte biz....

Onların çektiklerini çekmeye hangimiz hazırız biz? !

Onlar neler çekti, biz, neler gördük?

Her birimiz cahiliye kuyularında boğulmayan Yusufların aksine ahir zaman kuyularında boğulmaya talip olmuş gibiyiz!

Düşünebildiği kadar insan olan insana Nebiy-yi Zişan’nın bu sözü kafi gelir herhalde:

'Sizden öncekiler âhiret işlerinden arta kalan vakitlerini dünyaya harcarlardı. Sizler
ise dünya işlerinden artan vakitlerinizi âhirete sarf ediyorsunuz.'

İşkence edenler ve edilenler..
Dünya lezzetlerini tercih edenler ve âhireti özleyenler..
Büyük bir göç var, herkes gidiyor. Zulmedenler de zulme uğrayanlar da zulme seyirci kalanlar da bu sevkiyata karşı koyamaz. Göç muhakkak.

Bu göçte secdedeki zilleti tercih eden sultanların önderliğiyle ahir zaman kuyularında boğulmayan Yusuf’lar olmak duâsıyla..
Allah razi olsun..emeginize saglik cok ama cok ibret verici kendimize bakip utanmaliyiz..sucu musluman olmak ve biz onalrin sayeseinde simdi islami yasiyruz..ama ne yasamak...

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Adı ve Suçu!

--------------------------------------------------------------------------------

Dumanlar içinde hasıra sarılmış gencecik bir beden...
Adı; Zübeyr bin Avvam (r.a)
Yaşı: Henüz onbeş
İşkence yapan: Öz bir amca

Kesik kesik öksürükler içinde zulüm kokan bir ses yayılıyor etrafa.
- Muhammed’in Rabbini inkar et! Seni bu işkenceden kurtarayım.

Cevap bir meydan okumadır sanki:
- Hayır. Vallahi asla küfre dönmem.

Bir şehâdettir bu ölümü hiçe sayan.
Bu şehâdet, dumanla birlikte yükselirken semaya, ateş bir kez daha körüklenir zalimce.
Bir zülümdür bu, amca merhametinin de üstünde olan..

İdam sehpasında bir kahraman...

Adı: Hubeyb bin Adiy (ra)
Suçu: Müslüman olmak Allah Resûl’ü Kureyşle ilgili bilgi toplamak istiyor.

Âsım bin Sâbit (ra) başkanlığında on kişi toplanıyor. İçlerinde O da var. Hassan bin Sâbit (ra) şiirinde şöyle sesleniyor ona:'Ey ensarın ortasındaki şahin! Yumuşak huylulukta pırıl pırıl olan.'Asım bin Sabit ve sekiz arkadaşı yolda yüz okçunun hedefi olup, şehit oluyorlar.Hubeyb bin Adiy ve arkadaşı Mekke de esir pazarında...İntikam ateşleri içinde yanan el Haris oğulları bu isme hiç de yabancı değiller.

Karar: Ateşle işkence El Haris’in kızı telaş içinde Mekke sokaklarında bağırıyor.-Vallahi O’nu elinde büyük bir salkımdan üzüm yerken gördüm. Halbuki o zincirle bağlı hem Mekke’de bir üzüm tanesi bile yok.Her şeye rağmen gözleri önünde i’dam sehpaları hazırlanıyor Hubeyb binAdiyy’in. Mızraklar bilenmiş her şey hazır.Dilinde bir duâ:'Allah’ım, biz peygamberin risaletini tebliğ ettik. Bize yapılanları O’na ulaştır.'....Ve mızraklar Hubeyb’in vücudunda..

Müslüman olacağını rüyasında gören bir genç...
Adı: Hâlid bin Said (r.a)

Ay ışığının aydınlattığı karanlık bir oda...
Köşeye sinmiş, aç, susuz ve dövülerek işkence edilmiş bir beden.
İşkenceyi yapan: Bir baba
Üzerine kapatılan kapılar O’nu Rabbiyle baş başa bırakıyor. Şimdi ne odanın karanlığı acıtıyor içini ne de yaralarından akan kanlar. İmanın teselli etmediği yer mi var? !

Fakat bu kadar işkence kafi değil bu baba için. Mekke’nin kızgın kumlarına yatırıyor oğlunu. Yetmiyor ağır taşlar koyduruyor üzerine...

Habeşli siyahi bir köle...
Adı: Bilal-i Habeşi (r.a)
İşkenceyi yapan: Efendisi Umeyye bin Halef

Kölesinin Müslüman olması çileden çıkartıyor o’nu:
-Andolsun sen ölmedikçe yahut Muhammed’i ve onun dinini inkar etmedikçe bu azabı üstünden eksik etmeyeceğim.
Ücretle tutulmuş müşrik çocukları tarafından boynundaki iple aç, susuz Mekke sokaklarında gezdiriliyor. Önce kızgın kumlara yatırılmış olacak ki, izleri hala sırtında.

Allah ve Rasulünün aşkıyla yanan bir kalbe sahip bedeni kızgın kumlar ne kadar yakabilir ki! ?

Urganla direğe bağlanıp bayılana kadar dövülen edep ve haya timsalidir.
Adı: Osman bin Affan (ra)
İşkenceyi yapan: Amcası Hakem bin Ebu-l As
Melekler bile haya ediyor O’dan..

Yeryüzünde yürüyen bir şehit...
Adı: Talha bin Ubeydullah (ra)
İşkenceci: Nevfel bin Adviye
İple bağlanıp işkence edilen bir sahabi de O.
Ama Allah Rasul’ü O’ndan bahsederken 'Yeryüzünde yürüyen bir şehide bakmak isteyen Talha’ya baksın' buyuruyor.

Ve Habbab bin Eret... (ra) İşkencenin beklide en ağırı O’naydı.
Efendisi Ümmü Ammar O’nu ateşe yatırır, vücudu ateşi söndürmeden kaldırmazdı.

İşte...
Bir yanda cahiliye bataklığının tam ortasında bir devir ve kalplerindeki yaratanına sığınma arzusunu kendisine bile faydası olmayan taşlarda arayan zavallı bir beşeriyet...
Diğer yanda hidayet güneşinin aydınlığında asr-ı saadet denilen ve içlerinde daha dünyadayken cennetle müjdelenen nice hidayet erlerinin çıktığı bir insanlık.

Peki neydi onları karanlık kuyuların güzel Yusufları yapan?

Yusuf’un güzelliğine bir sebep kuyunun karanlığıydı belki de...

Ya neydi onları secdelerin sultanı yapan?

Sultanlığa sebep secdedeki zillet tacını giymekti belki de...

Atalarının dininden ayrılıp Hak’kı dolayısıyla işkenceyi zulmü kabul ve tasdik edenler.

İşte onlar... işte biz....

Onların çektiklerini çekmeye hangimiz hazırız biz? !

Onlar neler çekti, biz, neler gördük?

Her birimiz cahiliye kuyularında boğulmayan Yusufların aksine ahir zaman kuyularında boğulmaya talip olmuş gibiyiz!

Düşünebildiği kadar insan olan insana Nebiy-yi Zişan’nın bu sözü kafi gelir herhalde:

'Sizden öncekiler âhiret işlerinden arta kalan vakitlerini dünyaya harcarlardı. Sizler

İşkence edenler ve edilenler..
Dünya lezzetlerini tercih edenler ve âhireti özleyenler..
Büyük bir göç var, herkes gidiyor. Zulmedenler de zulme uğrayanlar da zulme seyirci kalanlar da bu sevkiyata karşı koyamaz. Göç muhakkak.

Bu göçte secdedeki zilleti tercih eden sultanların önderliğiyle ahir zaman kuyularında boğulmayan Yusuf’lar olmak duâsıyla..
Allah razi olsun...biz onalrin hakkini nasil verecez islami boyle yasayarakmi...onlar canlarini ortaya koydu ama bizler zeere rahatimizi bozmuyoruz hesap gunu cok cetin bir hesap bizi bekliyor..ya onlarda boyle islam iski boyle iman varken biz neyiz rabbim ne olur onlarin askiyla yak bizim kalblerimizi islama sahi cikalim kafir elinde eziyet goren musluman kardeslerimize sahip cikalim ya rabbi ne olur kalblerimizi imanla askinla doldur aminn

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı
Emeğinize sağlık :)
Bugün elimi kestim yanlışlıkla canım çok yandı
Düşündüm sadece zamanında o güzel insanların ne kadar acı ve işkence gördüğünü düşünüp kendimi telkin ettim
Allah(c.c) razı olsun,konuda güncel olsun böylece :)

umitbsr58

Kayıtlı Kullanıcı
Emeğinize sağlık :)
Bugün elimi kestim yanlışlıkla canım çok yandı
Düşündüm sadece zamanında o güzel insanların ne kadar acı ve işkence gördüğünü düşünüp kendimi telkin ettim
Allah(c.c) razı olsun,konuda güncel olsun böylece :)

İyki yazmıssınız bu cevabı
Allah(c.c.) razı olsun
Cok önemli bir konunun guncel olmasını sagladın sayende bilgilendim..

AcizBirKul.

Kayıtlı Kullanıcı
İyki yazmıssınız bu cevabı
Allah(c.c.) razı olsun
Cok önemli bir konunun guncel olmasını sagladın sayende bilgilendim..

Allah(c.c) sizden de razı olsun
Bazen böyle güzel ama unutlmuş konuların güncel olmasını sağlıyoruz ki okumayan herkes faydalansın diye :)

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun.
işkenceye maruz kalmayacağını bildiği halde dininin emirlerini tam olarak yerine getiremeyen bizlere yazıklar olsun...:(

berat05

Yönetici
" 'Sizden öncekiler âhiret işlerinden arta kalan vakitlerini dünyaya harcarlardı. Sizler

İşte ONLAR işte Biz."

Okudukça ürpermeme sebep olan bir yazı...

Hakk'a kendini adayıp ta kazananların yazısı....Onların şefaatini nasip eylesin Rabbim bizlere inşaallah.

La ilahe illallah

tuna_35

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun alykum ve rahmetullahu ve berakatu
Düşünüyorum da o mübarek insanlar Yüce Rabbim ve Rasulu için inançları Kalplerindeki aşk için iman için
bir an bile inkara düşmemişler can korkusu yaşamamışlar...
Çevreme bakıyorum Dünyaya bakıyorum Günümüze bakıyorum...
İdrak edemiyorum
Anlayamıyorum
Neden diyorum...
İnsanlar inanıyorum diyor...
Rabbimi anmayı unutuyor salavat getirmiyor namaz kılmıyor Allah affeder demekle yetiniyor ...Allah sonumuzu Hayr eyleye
Allah bizleri razı olduklarından eylesin inşallah

Margos

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm.. İçden içe göz yaşlarıyla okudum.. Onlar.. Onlar imanları uğruna dinleri uğruna nelere katlandılar.. Bizler.. Bizler imanımız uğruna mobilyalardan bile vazgeçemiyoruz.. O kadar utanıyorum ki, yarın onlarla biraraya geldiğimzde yüzlerine nasıl bakacağım(z)... Dinleri uğruna canlarından vazgeçen işgence gören kişilerin yüzlerine nasıl bakacağım.. Allah'ım sen utandırma.. Sen biliyorsun kalbimi.. Çok kötüyüm, günahkarım.. Aciz bir kulum.. Ama..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt