Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Zikir Ve Duanin Fazileti (1 Kullanıcı)

osmanyusuf

Kayıtlı Kullanıcı
9196- Ebû Hureyre radiyallahu anh'dan: (Allah Resulü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:)

"Allah'ın yeryüzünde dolaşıp zikir mecli*si arayan melekleri vardır. Allah'ı zikreden bir topluluğu buldukları zaman: 'Gelin, gelin bulduk' diye birbirlerine seslenirler. Sonra gelip o meclisin etrafında otururlar. Kanatla*rını dünya göğüne kadar gererek orasını ku*şatırlar. Onları en iyi bilen olduğu halde Rab-leri onlara sorar:

'Kullarım ne diyor?'

'Kulların, seni teşbih ediyorlar, tekbir ge*tiriyorlar, tahmid ediyorlar, temcîd (ta'zîm) ediyorlar.'

'Peki onlar beni gördüler mi?'

'Hayır. Vallahi seni görmediler.'

'Ya beni görseler durumları nasıl olurdu?' 'Seni görseler daha çok ibadet, daha çok tahmîd, daha çok teşbih ederlerdi.' 'Peki ne istiyorlar?' 'Senden cenneti istiyorlar.' 'Peki onlar cenneti gördüler mi?' 'Hayır vallahi ya Rabbi, onu görmediler.' 'Ya onu görselerdi durumları nice olurdu?' 'Tabii ki ona karşı arzu ve rağbetleri daha da çok olurdu.'

'Onlar neden sığınıyorlar?' 'Cehennemden sığınıyorlar,' 'Onu gördüler mi?' 'Hayır vallahi onu görmediler.' 'Onu görselerdi durumları ne olurdu?..' 'Onu görselerdi ondan daha çok korkar*lardı. Daha çok kaçarlardı' diye cevap verir*ler. Bunun üzerine Allah şöyle buyurur:

'Sizi şahit gösteriyorum, ben onları bağış*ladım.' Meleklerden bir tanesi bunun üzerine şöyle der: 'Ama içlerinde, zikir için değil de sadece bir işi için gelip oturan falan kimse de vardır.'

'Böyle bir topluluğun arkadaşları da kötü olamaz' diye buyurur." [Buhârî ve Müslim]

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum
emeğınıze sağlık
daıma allah ı zıkredenlerden olalım ınşaallah
allah razı olsun
allaha emanet olun
selam ve dua ıle

osmanyusuf

Kayıtlı Kullanıcı
9198- Ebû Hureyre radiyallahu anh'dan: (Allah Resulü sallallahu aleyhi ve sellem buyurdu:)

"Kim bir mecliste Allah'ı zikretmeden oturup kalkarsa Allah'tan nasibini alamamış, Allah'ın lütfuna nail olamamıştır. Kim yattığı yerde Allah'ı zikretmezse Allah'tan nasibini alamamış, Allah'ın lütfuna nail olamamıştır. Kim yürüdüğü bir yerde Allah'ı anmazsa Allah'tan nasibini alamamış, Allah'ın lütfuna nail olamamıştır. " [Ebû Dâvud veTirmizî.|

osmanyusuf

Kayıtlı Kullanıcı
Ebû Saîd radiyallahu anh'dan: "Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem'e

sordular: 'Kıyamet gününde kulların hangisi Allah indinde daha kıymeüi ve daha yüksek mertebelidir?1 Şöyle buyurdu:

'Allah'ı çok zikredenler.'

Denildi ki: 'Ey Allah'ın Resulü! Allah yo*lunda savaşandan da mı (daha kıymetlidir)?'

'Kılıcı parçalanıp kana bulanıncaya kadar savaşsa dahi, Allah'ı zikredenin derecesi on*dan üstündür' buyurdu." | İkisi de Tİrmİzî'ye ait]

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt