Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ZİKİR 1 (1 Kullanıcı)

SUMRU

Yasaklı Kullanıcı
ZİKİR KAVRAMI

Sözlük anlamı;

Zikir kavramı sözlükte; konuşmak,anlatmak,bir şeyi unutmayıp zihinde tutmak,ezberlemek,korumak,zayi etmek,bir şeyi unuttuktan sonra hatırlamak,şan,şeref ve şöhret,sitayiş,sena ve övgü,anmak ve yad etmek,nişanlanmak,nikahlanmak,nimete şükür etmek,,insanları eleştirmek,kusurlarını aramak ve ayıplamak,bildirmek,düşünmek ve sağlam söz anlamlarına gelir.

Zikir kavramı çok anlamlı kelimelerden biridir:

Bir çok alim, zikrin kalple ve dille olmak üzere iki kısıma ayırır.
Unutulan bir şeyi hatırlamak ve bir şeyi unutmayıp zihinde tutmak,
Dil ile,bir şeyi ve bir varlığı anmak,sözünü etmek,hakkında konuşmak ve övmek gibi düşüncelerde olup
Klap ile ise bir şeyi zihinde tutmak,hatıra getirmek ve düşünce anlamında olduğunu beyan etmişlerdir.

Zikir kavramı övme ve yerme ifadesi olarakda kullanılır.

dolunayhilal

Kayıtlı Kullanıcı
Bir çok alim, zikrin kalple ve dille olmak üzere iki kısıma ayırır
KALPLEMİ DİLLEMİ YAPALIM ZİKRİ

koskun

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm ,

eğer sessiz yapılırsa kalp temizliğine sebep oluyor ...
eğer sayısal bir rakam tutturacaksan kendin duyacak kadar sesli okuman gerekiyor ...

benim bildiğim bu ... allaha emanet ol ...

baba431

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH razı olsun güzel bi bilgi Zikir kelimesinin bukadar geniş bi anlama sahip olabileceğini hiç düşünmemiştim selametle...

sengul

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH razı olsun güzel bi bilgi Zikir kelimesinin bukadar geniş bi anlama sahip olabileceğini hiç düşünmemiştim selametle

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt